Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »(nema sse2 ktery sou udajne potreba k emulaci altivec jednotek procesoru powerpc)Mac OS X je už x86, ne?
"Vstup do světa počítačů Apple je rozhodně zajímavá zkušenost. Má to dokonce sociální aspekt, kdy vás jedni pochválí, že už taky konečně patříte mezi nadlidi, zatímco druzí vás proklejí a označí za přecitlivělé grepovače internetu (nevím přesně, co to znamená, ale já v tom cítím "pyčo") nebo za zuřivé vymítače bezvěrců. Přitom není potřeba dělat nic víc, než si něco od Apple koupit. No nekup to!"
protoze maji ciste a funkcni UI...
S bugy, pardon "fíčurami", které si nemohou opravit, ale musí čekat, až to Božská firma(TM) (ne)opraví.
Mám možnost výběru z více variant, mám možnost si je upravit, pokud mně na nich něco nevyhovuje.
To, čo píšeš, znie rozumne, s jednou veľmi veľkou výhradou: Linux != Gnome a Linux != KDE. Ak berieš blbuntu, alebo kblbuntu, tak ok, ale obecne si vyberiem hociktorý zo 100 dostupných WM, prihodím k nemu z 1000 dostupných programov a nakonfigurujem si všetko k dokonalosti. Nemusím len nadávať na to, že dopredu vybraný spôsob nefunguje... čo je to, čo ti zostane vo Win a Mac. Samozrejme, nepochybujem, o tom, že aj Win a Mac sa dajú dosť konfigurovať, keď človek vie ako na to. Ale obvykle sa hovorí o _the_ Mac/Win GUI.
Na úvod bych tě sepsul za pletení si GNU/Linuxu a Linuxu.To je tuším hlavně interní problém linuxářů, spíš než aby se tím měl každý pečlivě zabývat než píše o systému složeném z různých komponent včetně linuxového kernelu a gnu nástrojů.
Dále bych zmínil, že GUI v GNU/Linuxu není jen GNOME a KDE.Tohle je docela validní výtka, ale v podstatě bys měl nabídnout ke srovnání takové prostředí, které je na tom oproti gnome a KDE líp, aby mělo smysl to samostatně porovnat s OS X.
To je tuším hlavně interní problém linuxářů, spíš než aby se tím měl každý pečlivě zabývat než píše o systému složeném z různých komponent včetně linuxového kernelu a gnu nástrojů.
Slovo linuxář je divné a IMHO ošklivé. Urazil jsem se a jdu plakat do kouta.
On totiž třeba takový Android obsahoval toho času také Linux, ale srovnávat jeho GUI s tím na GNU/Linuxu je docela irelevantní. To bych mohl taky začít zaměňovat masox a FreeBSD.
Tohle je docela validní výtka, ale v podstatě bys měl nabídnout ke srovnání takové prostředí, které je na tom oproti gnome a KDE líp, aby mělo smysl to samostatně porovnat s OS X.
Neexistuje prostředí, které by na tom bylo lépe. Je na tom prostě jinak. Nevidím nikomu do hlavy, abych přesně věděl, co je pro něj to pravé.
GNOME si lze nastylovat, aby vypadalo slušně, má nějaký kodex týkající se přístupnosti. Současné KDE je promakané, akorát má občas potíže s hardwarem. Dá se používat Enlightenment (zatím nevím, jak na tom přesně teď je), Xfce -- Compiz (což je asi to, co si default žádá) jde použít snad vždycky, je to akorát WM. Existuje spousta lehčích WM, panelů apod., mezi nimi i tiling-WM, pěkný OpenBox atd. Záleží, co komu vyhovuje.
iwlist scan
a potom iwconfigem nahazovat WiFi kartu je i na mě už trochu moc (hlavně to trvá o dost déle, než kliknutí na tlačítko Connect).
Slovo linuxář je divné a IMHO ošklivé. Urazil jsem se a jdu plakat do kouta.Fajn :). Hele já neznám jedinou distribuci, jejíž celý název by zněl GNU/Linux nebo GNU Linux. Že někteří lidi křičí, že by se měl při každém vyslovení slova Linux ve smyslu celého operačního systému místo kernelu, to považuju za jejich problém. To by mohli stejně tak křičet lidi z Apache Foundation, Mozilla Foundation a dalších.
Neexistuje prostředí, které by na tom bylo lépe. Je na tom prostě jinak. Nevidím nikomu do hlavy, abych přesně věděl, co je pro něj to pravé.Potom nevidím důvod, proč ho kritizovat za volbu zrovna Gnome a KDE, které jsou momentálně nejdostupnější a nejdiskutovanější.
Hele já neznám jedinou distribuci, jejíž celý název by zněl GNU/Linux nebo GNU Linux.
To mě fakt nezajímá. Protože distribuce je ještě něco jiného -- vždyť Debian nebo Gentoo mohou používat jiná jádra než Linux.
Potom nevidím důvod, proč ho kritizovat za volbu zrovna Gnome a KDE, které jsou momentálně nejdostupnější a nejdiskutovanější.
Psal chyby Linuxu, ne chyby KDE a GNOME (navíc zjevně v historických verzích).
Psal chyby Linuxu, ne chyby KDE a GNOME (navíc zjevně v historických verzích).Potom nevidím důvod, proč ho kritizovat za cokoli jiného než právě toto. Navíc chyby linuxu z technického pohledu a nedostatky linuxu (v případě jeho nasazení) z praktického pohledu jsou dvě odlišné věci. Ten druhý pohled může znamenat leccos včetně toho, jak se chovají linuxové distribuce nebo třeba aplikace na nich.
To bych mohl taky začít zaměňovat masox a FreeBSD.
[rejp]Nemohl, maji uplne jina jadra [/rejp]
A pojem konfigurovateľnosti Vám asi nehovorí nič...
Nakonec je teda nejhorší, že je to celý nanic.Jo, to je přesně ono. Má to buhvíkolik mega (jak binárky tak zdrojáky) zabírá to CPU, paměť, X lidí na tom pracovalo buhvíjak dlouho a výsledek? Vniveč... :/
Ono, podľa mňa vôbec netreba DE a nikdy som nepochopil, načo sú dobré. Ale ja som starý minimalista
No, LXDE je pre mňa popravde najväčšia záhada. Konceptu DE síce nerozumiem, ale tuším, že by mal byť v obrovskej kope previazaných aplikácií. Minimalistické DE neponúka tú integráciu a zároveň je zbytočne zložité oproti samotnému WM (napr. ja si dokonale vystačím s kombináciou xmonad + xmobar). Čo ti to LXDE prináša navyše k tomu openboxu (+ panel si zoženieš inde, lebo panelových programov sú mraky)? Fakt ma to zaujíma, možno by som ho tiež skúsil (popravde som ho raz už skúsil, ale rýchlo som ho vypol, lebo ma vôbec nenadchlo, takže neviem aké je).
panel si zoženieš inde, lebo panelových programov sú mrakyNo, oni jich zas také mraky nejsou. A těch, co alespoň nějak použitelně fungují jsou ještě menší mraky - spíš několik málo beránků
Záleží od toho, čo chceš. Ten z XP možno nie je, ale keď tak si ho naprogramuj
Btw, načo presne je panel? Ak sa dobre pamätám, tak by na ňom malo byť prepínadlo plôch (de facto zbytočnosť), zoznam spustených aplikácií (ďalšia zbytočnosť) a systray + hodiny + rôzne informácie (na toto stačí status bar typu xmobar, alebo pre náročnejších dzen).
Takže ak tomu dobre, rozumiem: LXDE je len balík aplikácií? To je síce pohodlné. ale prehrávač hudby, obrázkov, etc. mám už aj tak, takže by mi to asi moc nedalo.
No, xmonad mi vyhovuje, ale rozhodne netvrdím, že by bolo všetko dokonalé. Preto čas od času skúšam KDE, či sa niečo zmenilo a obvykle sa po krátkom čase znechutene vrátim naspäť
Takže ak tomu dobre, rozumiem: LXDE je len balík aplikácií?Každé DE je "jen" balík aplikací, co by to mělo být víc?
Integrácia medzi nimi samozrejme. KDE toto do veľkej miery ponúka pomocou globálnych nastavení a komponent (napr. KHTML), ale k dokonalosti to má ďaleko. Ak tam tá integrácia nie je, tak to DE neponúka nič navyše oproti napr. repozitáru s danými nezávislými balíkmi. Takže pohodlnosť pre BFU, ale nič viac
ale jinak to jeho styl celkem pripomina a do tematu se trefil 100% ...
fungovalo stejně dobře (avšak nedokonale), jako v KDE3 a Windows XPKdo chce psat bit... Preskakuji mezi XP v praci a KDE4 doma a ze bych sel v praci do lepsiho...
jinak ten panel ze 7 se da nastavit aby vypadal jako ve vistach, takze takova tragedie to zase neni.
Linux: download trial | purchase full versionROFL
Objevuje se ale opravdu často, například i když spouštím (v systému správně nainstalované) Diablo II.To nie je dobrý príklad, pretože Diablo je hra ešte pre W98 a je samozrejme napísaná ako skoro všetky hry tej doby - ukladá si uložené hry do svojho adresára (zvyčajne v "Program files").
Možná to čeká na nějaký nápad. A odvahu.Proboha jen to ne! Stávající XFCE4 mi maximálně vyhovuje, Analogové hodiny plus pět šest spouštěčů základních aplikací v panelu napravo a jedna informační lišta nahoře mi bohatě na všechno stačí. Ovládání intuitivní, prostředí svižné => příjemná práce.
Vypadá to tak, že obrazovka ztmavne a uprostřed se objeví dialog s popisem a otázkou zda Ano nebo Ne.To je nejlepší, protože tam chybí ta nejdůležitější věc (má ji například dpkg, když je v balíčku při aktualizaci nová verze konfiguráku) - hodit proces na pozadí a prozkoumat situaci.
V poslední verzi Windows měli v MS zřejmě pocit, že ikonky na ploše jsou tak užitečné, že je potřeba přidat plochu jako další okno do přepínače aplikací:Když jsem viděl ten obrázek, lekl jsem se, že tam už jsou by default tři plochy
než v Gnome, kde to narvou prostě na plochuJe to v „Místa“.
Je to v „Místa“.Taže z plochy se to dá odnastavit, předpokládám. Hm, ještě se Gnome podívám nazoubek...
Ale ne, budeme si na to stěžovat když je to od MS, že...Ne, úplně stejně mě toto chování sr*lo v Ubuntu (gksudo). Ale tam to šlo nastavit.
Že si to okýnko zabere obrazovku a klávesy pro sebe je správně, musí být v izolaci. Nesmí se nechat odposlouchávat nebo ovládat nějakým jiným programem.(pokud to dobře chápu, zadává se do něj heslo) A co ten program vytvoří graficky stejné okýnko, uživatel do něj napíše heslo admina a program si ho uloží?
Linux by si z toho měl vzít příklad.Jestli myslíš z té „imunizace“ okna, tak to už právě gksudo dělá.
#!/bin/sh sleep 10 xdotool type 'ahoj'a mezitím
gksu nautilus
a normálně mi do toho okna "ahoj" jako tečky napsalo. Takže to okno teda imunizované není. Zašedění obrazovky a nemožnost se z něj přepnout na tom nic nemění. Můžeš to zkusit na Ubuntu, jestli to taky půjde (nejdřív je potřeba nainstalovat xdotool: apt-get install xdotool
).
Tohle by šlo řešit tak, že se vyhradí určitá kombinace kláves jako neodchytitelná a při zmáčknutí jádro vyvolá okýnko na zadání hesla. Pak by bylo jisté, že okýnko je pravé. Takhle myslím funguje windowsovský Ctrl+Alt+Delete a v Linuxu tohle není.Ano, to by chtělo. Alespoň před přihlášením do systému přes grafického správce obrazovky můžeš zmáčknout Ctrl+Alt+Backspace (v novějších X to ale admin musí explicitně zapnout
Hm, pustil jsem v Debianu (stable)Já myslel spíš imunizaci před tím, aby na sebe při zobrazení toho dialogu nemohlo nějaké jiné okno strhnout focus a poslechnout si. Ale to je IMHO stejně zbytečné, dokud se nevyřeší ten problém s možností zobrazení graficky stejného falešného okna.#!/bin/sh sleep 10 xdotool type 'ahoj'a mezitím gksu nautilus a normálně mi do toho okna "ahoj" jako tečky napsalo. Takže to okno teda imunizované není. Zašedění obrazovky a nemožnost se z něj přepnout na tom nic nemění. Můžeš to zkusit na Ubuntu, jestli to taky půjde (nejdřív je potřeba nainstalovat xdotool: apt-get install xdotool ).
getty
... No, nevím.
audio
, video
atd., nevidím v tom nic zvláštního.
Jestliže se nepůjde dostat k tomu GUI (chyba hardware nebo X.org), je to průser.
dokud se nevyřeší ten problém s možností zobrazení graficky stejného falešného oknaA jak ho vyřešit? Napadá mne mít třeba LCD displej* a na něm by se zobrazil jednorázový kód -- a stejný kód by byl i v tom okně, kam píšeš heslo pro sudo
mám někdy pocit, že tvůrci KDE4 prostě vezmou blbý nápad z Windows, vynásobí deseti a implementují.
…
Samozřejmě ale chápu, že tento názor nemusí ostatní sdílet.
To výchozí zapnutí různých plasmoidů a dalších blbostí beru jako ukázku toho, že to ten systém umí. Ber to tak, že obyčejného uživatele by ani nenapadlo, že něco takového existuje, ani by to nehledal, kdyby po instalaci našel jen prázdnou plochu. IMHO je tenhle přístup v pořádku – předvést se, trochu nalákat – vždyť to vypnutí blbostí je otázka jednoho dvou kliknutí a děláš to jen jednou po čisté instalaci.
Jinak celkem souhlasím, já taky na ploše nic kromě tapety nemám, panel mám jeden a používám dost klávesové zkratky na přepínání ploch.
To výchozí zapnutí různých plasmoidů a dalších blbostí beru jako ukázku toho, že to ten systém umí.Výchozí rozhodně není.
Tiskni
Sdílej: