Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Takže i když proti Ubuntu samotnému celkem nic nemám (jen s některými tezemi jeho tvůrců zásadně nesouhlasím), tahle skupina lidí (nejen) u mne jeho image docela úspěšně kazí.Hmm, tak to bych se měl radši přestat hlásit k mandrivě, když se hodnotí distro (ok, "image distra") podle uživatelů.
Pokud se k ní budete hlásit civilizovaným způsobem, tak není třeba. Pokud byste si to "hlášení se" představoval tak, že budete navštěvovat fóra jiných distribucí a zaplavovat je výkřiky typu "Vy[píp] se na XY, je to [píp], Mandriva rulez!!!", pak ano, bylo by to lepší.
Ale to funguje i jinde. Nepochybuji, že je třeba mezi fandy fotbalové Sparty spousta slušných a inteligentních lidí. Ale pak je tady jistá skupina, která, byť početně v menšině, je hodně vidět a svým chováním způsobuje, že když se řekne sparťan, většina lidí podvědomě nečeká nic dobrého.
S tím samozřejmě souhlasím. Ubuntu jako takové za to nemůže, jen jsem konstatoval, že momentálně je nejvíc takových křiklounů kolem něj. Ale dokážu si docela dobře představit, že za rok to bude něco jiného (třeba již někým zmíněný PCLinuxOS) a za tři roky nějaká distribuce, která dnes buď ještě neexistuje nebo o ní nikdo kromě autora a jeho kamarádů neví. Dokonce by mne vůbec nepřekvapilo, kdyby mnozí z těch, kteří dnes exhibují na suseportálu, za dva nebo tři roky předváděli totéž na fórech Ubuntu…
A s tím Gentoo souhlasím také. Ostatně, není to zase tak dlouho, co jsem si tu poznámkami o sektě militantních gentooistů vysloužil pořádnou vlnu nevole. Teď už je situace klidnější, militantních gentooistů ubylo a drtivá většina uživatelů Gentoo, kteří zde zbyli, si zachovává zdravý rozum a uznává, že i člověk s IQ přes 80 může používat jinou distribuci… :-)
prijde mi ze mezi temahle 2 hlaskama je dost podstatna propast. i pokud budeme povazovat oba dva uzivatele za lamy, gentoo lama ma nad ubuntackou lamou navrch. zatimco ubuntacka lama jenom zasunula CD a mackala enter (a nechci se nijak navazet do zkusenejsich uzivatelu ubuntu, sam taky obcas rad "jenom mackam enter", ale vim pri tom dost dobre co delam), gentoo lama zvladla alespon podle navodu rucne nainstalovat linux.On ten Gentoo Handbook je opravdu kvalitní a podrobný, takže jediný rozdíl oproti Ubuntu je, že se musí opsat příkaz z Handbooku a pak dát Enter (trošinku přeháním, ale opravdu jenom malinko, na bezproblémovém počítači to takhle nejspíš proběhne). Instalace Gentoo zpravidla ztroskotá na tom, že si člověk řekne "tohle vím", přestane číst Handook a začne to dělat "po svém" - a na něco zapomene.
dovolil jsem si pouze prezentovat, ze podle meho soukromeho nazoru je clovek ktery nainstaloval gentoo o neco vice opravnen frajerit s tim ze ma taky linux (ne ze bych souhlasil s potrebou frajerit), a podlozil to uvahou o tom, ze (zase podle meho vlastniho nazoru) maji uzivatele gentoo blize k novym vedomostem (jsou od nich mene odstineni).Já proti tomuhle takto řečenému v zásadě nic nemám. (Možná jsem blbě pochytil váš původní tón.) Akorát u těch Gentooistů bych spíš řekl, že mají blíže k vrtání do systému (konkrétněji to označuje co Gentooisty baví), znalosti mohou být i z jiných oblastí, než jen těch vámi uznávaných.
nerekl by psycholog ze trpite (smehlik, vojtin) mindrakem z toho ze jste malo geeky a proto jakykoli nazor ktery na to podle vas ukazuje mate touhu potirat ?To si nejsem jistý, možná by pouze řekl, že nemám zapotřebí jako důkaz geekovitosti zmiňovat použitou distribuci. Cokoliv se dá/nedá udělat na jakékoliv distribuci - někde snáz, někde hůř.
"Navíc to není žádný vydřiduch, opravdu rozpoznává smysl svobodného softwaru a kooperace. Třeba Launchpad.net, proč tu nebyl dřív?"Takový protimluv ve dvou větách hned vedle sebe? Neříká se tomu doublethink?
Proč všichni milují nebo nenávidí Ubuntu?
Všichni ne. Já jsem ho například jen přestal používat. Vzpomínky dobré i špatné. Nelituji, že jsem ho zkusil, ale už je to pravděpodobně uzavřená kapitola.Za mě - Ubuntu je hezké, ale já osobně jaksi nepoznám rozdíl mezi ním a Debianem, takže proč chodit ke kováříčkovi, když Sid v podstatě konkuruje Archu ohledně aktuálnosti balíčkůTo je pravda ale len v aktualnosti, no v stabilite urcite nie. Takze nakoniec sme sa dostali k Archu to ma tesi :) Ale je fakt ze Arch nie je pre uplnych zaciatocnikov, uz len "neklikaci" pacman niekoho moze odradit. Ja som rad za kazde distro a aj sem tam nejake hodim do qemu pripadne na testovaciu masinku ale Arch stale ostava u mna na desktope.
To je pravda ale len v aktualnosti, no v stabilite urcite nie.Souhlasím, ale Archu aspoň můžeme přiznat, že má ty novější verze vypuštěné o něco dřív, než Sid
Na Ubuntu spousta lidi rve, protoze je to v tuto chvili nejpouzivanejsi distro. Stejne tak tomu bylo v minulosti s Mandrivou.
Tím bych si tak jistý nebyl. Troufám si tvrdit, že Mandriva (Mandrake) nebyla nikdy nejrozšířenější distribucí, a stejně tak bych si vůbec nebyl jistý, že jí dnes je Ubuntu (nebo *buntu). To, že je nějaká skupina nejvíc vidět a slyšet, ještě neznamená, že je nejpočetnější.
Přinesly snad komunitě jeho prachy nějaké konkrétní výsledky?To sice netuším, ale zato se mi zatím nepodařilo zjistit, jaký prospěch má vlastně z existence Ubuntu samotný Linux, tj. kernel. Případně X.org, glibc, gcc. Budu tedy zatím předpokládat přínos zcela nulový.
A abych někomu nedosáhla na kotníky, tak by musel měřit nejméně 40 metrů :), což je samozřejmě nesmysl a jednoznačný důkaz toho, že velká část komunity Ubuntu se skládá z blbů.Pokud si někdo myslí, že hláškou o tom, že možná někomu z ubuntistů nešaháš ani po kotníky je myšleno výškové porovnání postavy, tak je to jednoznačný důkaz toho, že je sám blbec. Nikdy by mě nenapadlo hodnotil lidi podle toho, jaký používají operační systém, stejně jako podle toho čím jezdí do práce, nebo jakou mají značku oblečeni. Ubuntu je prostě nové a uživatelsky přívětivé a spostu nových uživatelů mají prostě přirozenou potřebu se s tím pochlubit. Stejně jako když se přijde kámoš pochlubit co si koupil za nové auto, tak mi nevadí ani tohle. Chce to prostě trochu pochopení a schovívavosti. P.S. Sám nepoužívám Ubuntu.
Ubuntu mi je naprosto volné, ať si jeho příznivci klidně s Markem zahajlují, protože na rozdíl od Aštara Šerana opravdu z nebe sestoupil :) Vadí mi však přístup některých jeho uživatelů. Velmi krásný příklad je přímo v nadpisu tohoto blogu. Nemiluješ naši modlu = nenávidíš ji. Je zřejmé, že si tímto přístupem vytvořím předsudek. Negativní.Jak jste psala výše, nikdy jste ubuntu nezkusila, přesto se zřejmě cítíte být způsobilá k hodnocení. Zvláště ta pasáž o modle na vás docela sedí - z vašich příspěvků nenávist, závist, vulgarita, zášť a mnoho dalšího, ne zrovna dobrého, jenom čiší - to ale nemusí znamenat, že taková jste vždycky. Vzápětí jenom tak z ničeho nic odsoudíte většinu komunity (kterou dozajista znáte osobně nebo si naivně myslíte, že ti, kteří jsou nejvíce vidět jsou vzorek, který za ni vypovídá), nazvete její členy ubuntufašisty, kriply a blby - totiž, je velmi dobře vidět, že ti nejvíce uřavaní jsou nováčci největšího ražení - viděl jsem případy, kdy čerstvý uživatel ubuntu přecházející z windows instaloval programy tím způsobem, že si nejdříve stáhnul .exe soubor (od gimpu) a potom zadal do konzole apt-get install gimp, řval opravdu hodně, jak je ubuntu skvělé, a věděl velké nic, to má být reprezentativní vzorek regulérních uživatelů ubuntu? Neudělal by to ten samý člověk i u SUSE, Mandrivy, Fedory? Třeba to tomu nebožákovi došlo a už vychladl, každopádně někde a nějak se s oss začít musí. Zeptám-li se tedy já vás, jakou distribuci/OS používáte, budu moci tvrdit, že většina lidí používajících tuto distribuci/OS je stejná jako vy? Tedy banda namyšlených, vulgárních, záštiplných závistivců? Myslím, že rozhodně ne. Oni jsou, a je jich většina, i tací, kteří nemají vůbec potřebu kdekoliv vyřvávat, že ubuntu/jakákoliv jiná distribuce je nejlepší/nejhorší, pomáhají ostatním sem tam na fóru a dělají si své, důležitější, věci. Prostě spokojeně používají, co jim vyhovuje. Takže, ať už ubuntu přineslo komukoliv jakkoliv málo, ať okopírovalo všude, co se dalo(buďme za to rádi, na tom je přeci oss postaven, je pěkné mít to nejlepší odevšad hezky pokupě), nedává nejmenší důvod k takovým přehnaně plamenným vulgárním reakcím.
komunity ukvičených gnomekriplbuntu fašistů:(
Přinesly snad komunitě jeho prachy nějaké konkrétní výsledky?Já si myslím, že i pokud (by) nepřinesly konkrétní výsledky, tak rozhodně alespoň nepřímý přínos měly. A tím je zviditelnění linuxu. Spousta lidí slyšela o GNU/Linuxu právě díky Ubuntu. A z popularity vyplývá větší šance podpory výrobců HW a SW, a také větší strach a nepřiznaný respekt Microsoftu. Pochopím nadávání na Windows, protože MS se chová prasácky, ale nenávist vůči Ubuntu opravdu nechápu.
gnomekriplbuntu fašistůProč tak silná slova?! To, že ty gnome nepoužíváš neznamená, že nejsou lidi, kteří používají gnome nezávisle na distribuci.
Tiskni
Sdílej: