Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.
Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!
… více »Desktopové prostředí Enlightenment bylo vydáno ve verzi 0.27.0, provázejí ho knihovny EFL 1.28. Jde o převážně opravné vydání opět po roce.
Lazygit byl vydán ve verzi 0.45.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 2.48.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 93 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Byl vydán Debian 12.9, tj. devátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Před dvanácti lety, ve svých šestadvaceti letech, navždy odešel Aaron Swartz, výjimečný americký hacker (programátor), spisovatel, archivář, politický organizátor a internetový aktivista. Aaron Swartz založil Demand Progress, spolupracoval na projektech Open Library, Internet Archive a Reddit. Ve svých čtrnácti se podílel na specifikaci RSS 1.0. Vytvořil webový framework web.py, pracoval na tor2web a rozšíření HTTPS Everywhere
… více »Byla vydána nová major verze 3.20.0 grafického vývojového prostředí a platformy Gambas (Wikipedie) založené na interpretru programovacího jazyka Basic s rozšířením o objektově orientované programování. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu.
Na Kickstarteru byla spuštěna plánovaná kampaň na open source modulární přenosné mini počítače Pilet 5 a Pilet 7 postavené na Raspberry Pi 5. Jejich cena je 215 a 202 amerických dolarů.
Ahoj všem,
přikládám část e-mailu, který mi jako předplatiteli dorazil.
Vazeni predplatitele LinuxEXPRESu,
tentokrat se na vas obracime z jedineho a pro nas pretezkeho duvodu, jemuz bychom se za jinych okolnosti radi vyhnuli. Casopis LinuxEXPRES po trech letech rozsirovani myslenek svobodneho softwaru dosahl slusne urovne etablovaneho periodika, ocenovaneho predevsim nasimi ctenari. Co se nam ne zcela plne podarilo zajistit, byl (ne)zajem velkych firem v IT oboru o prezentaci v casopise. K vydavani casopisu jsou potreba penize, ktere se take ziskavaji inzerci v casopise.
Mnohe firmy, prezentujici se podporou open source, ale spise poradaji jednorazove propagacni akce, nez by investovaly do inzerce v linuxovem magazinu. Ackoliv to neni pro vas, nase predplatitele, dobra zprava, jsme nuceni vydavani casopisu zastavit.
Cenime si mnozstvi a podpory predplatitelu, kteri nam zachovavaji prizen, ale bohuzel prijmy z predplatneho nestaci tak velky projekt financovat. Vsem predplatitelum bude samozrejme vracen zbyvajici podil z nevycerpaneho predplatneho...
Tak a je vymalováno. Co naděláme? Asi nic.
Tiskni Sdílej:
Hm, co to? Odpojim napájecí kabel a jde se ... položim na zem a jde se jinam
Kde asi teď jsem?
Buď budou těžce odborné, spíš sborníky článků trvalé hodnoty, a tím pádem ale taky těžce drahé a stravitelné pro více čtenářů (a tím pádem i pro zadavatele reklamy), anebo budou pro bezmozky, kteří to sice mohou zaplatit a jsou i vděčným cílem reklam.Proč zrovna bezmozci? To je každý člověk, který nemá detailní přehled o nějaké vybrané problematice automaticky bezmozek? To je nesmysl, objem informací je tak velký, že jsme stejně bezmozci všichni, až na nějakou (nepatrnou) oblast, kde jsme bezmozci jenom o něco menší ...
To je každý člověk, který nemá detailní přehled o nějaké vybrané problematice automaticky bezmozek? To je nesmysl, objem informací je tak velký, že jsme stejně bezmozci všichniChraňbůh! "Bezmozkem" nemyslím laika v nějaké oblasti, ale člověka, kterému je jedno co konzumuje, hlavně když je to barevné-řvavé-dráždivé, ale nesmí to být ani malinko myšlenkově náročné, tj. myšlení u něj nahrazují reakce první signální soustavy Mám za to, že myslících lidí, kteří nemají přehled např. o Linuxu, a chtějí se o něm "lehce" poučit z takového průměrného (v dobrém slova smyslu) časopisu, je moc málo na to, aby se něco takového vyplatilo. Dokud k tomu nepřibydou kupovači z módy...
Mám za to, že myslících lidí, kteří nemají přehled např. o Linuxu, a chtějí se o něm "lehce" poučit z takového průměrného (v dobrém slova smyslu) časopisu, je moc málo na to, aby se něco takového vyplatilo.Afaik je hlavním problémem toho skutečnost, že neexistují žádné programy pro laiky, tudíž žádní inzerenti. Na co Zoner Media Explorer, když máš dikigam, nebo gthumb? Na co antivir, když ten v Linuxu používají jenom administrátoři (a pro Windows). Výukový software v Linuxu neběží, encyklopedie, nebo hry také ne. Možná se dá rozjet přes nějakou "emulaci", ale to přece nebude výrobce propagovat, protože by mu to přidělalo spíše problémy. Prostě si stačí vzít Computer, nebo jak na počítač a projet si seznam inzerátů, které by byly aplikovatelné i pro Linux (takže nám zbude afaik jenom hardware). Jak se zdá, tak tento stav nikomu nevadí, nebo s tím aspoň nikdo nic nedělá. Místo toho se každý hádá, zda je jeho distribuce lepší, nebo zda má lepší balíčkovací systéme, nebo lépe nastavený dynamický linker.
Jak nainstalujete Váš Javovský program tedy na každou myslitelnou distribuci Linuxu? Například.Snadno, díky za optání. Pokud se nepletu, Loki installer skript detekuje platformu (takže se nemusíte omezovat na x86) a spustí pěkný instalační frontend, který vaší aplikaci nainstaluje. Ještě jsem neviděl, že by to nefungovalo. Vyrobí to i uninstaller.
Ano, přenositelnost na jiné platformy nabízí leccos. Třeba .NET, nebo i klasické C/C++ je slušně přenositelné,Nejde mi o přenostitelnost na úrovni zdrojového kódu. Z vlastností mobilní edice Javy nelze naprosto nic usuzovat o té "velké" Javě.
Java samozřejmě není a nebude schopna problém x86 vyřešit, protože napsat dobrou JVM je trochu víc, než našudlat pár řádků v C++. Požaduje to kvalitní JIT kompilaci a to není sranda. A je naprostá utopie si myslet, že budou k dispozici kvalitní JVM s JIT kompilací na bůhvíkolik platforem.To je zajímavé tvrzení, nicméně není způsob, jak ho doložit.
Vždyť Linux je tak nejednotný, že dělat pro něj uzavřené komerční programy znamená dost kompromisů.Například oželet ochrany, že
A jak třeba uděláte binární instalaci, která bude běžet na každém distru?Nijak. Od toho jsou autoři těch dister. Ostatně s většinou komerčních aplikací to stejně dopadne tak, že až to konečně vítězoslavně uvedou na linuxu, tak už to nikdo nebude chtít, protože mezitím dozraje mnohem namakanější opensource alternativa.
Problém je ten, že prostě program nemůže spoléhat na žádné jednotné prostředí - tedy je problém jej korektně připravit pro Linux.Definujte pojem "jednotné prostředí". Pokud náražíte na vytváření statických binárek, které fungují napříč distribucemi, je to jednodužší, než si myslíte. Ve výsledku možná jednodužší, než připravit složitější aplikaci, která se bez problémů nainstaluje a poběží od W98 po Vistu. Ono ale to remcání na "nejednotnost" zaznívá spíš směrem od markeťáků, než od vývojářů. Firmy zkrátka nechtějí, aby si někdo jejich produkt nainstaloval jen tak snadno z nějakého repozitáře. Oni chtějí, aby si to stahoval z jejich stránek, kde na něj vybafne hafo reklam a než se dostane k downloadu, prokliká se hromadou nabídek na další produkty. Další kolo téhož ho pak čeká při spuštění samotného instalátoru, který často má snahu přitáhnout do systému ještě nějaké ty toolbary a otravná dema dalších produktů. Toho by se samozřejmě neradi vzdávali.
A není to postavené na hlavu?Ne, proč? Postavené na hlavu je snažit se distribuční mechanismus obcházet.
Takže když by se jako Linux ujal, a řekněme existovalo pro něj 100 miliónů programů, tak autor každé distribuce prostě zabalí, připraví a otestuje 100 miliónů balíčků. Ne ne, tohle není dobrá cesta.OK, tak vymyslete něco lepšího. Nikdo vám nebrání udělat si svůj vlatní převratný distribuční model, založený na úplně jiných principech, než u současných distribucí. To nemyslím ironicky.
Pojem jednotné prostředí pro program je jednotné API, na které může spoléhat.Ono API se nějak liší napříč distribucemi? Nebo snad máte na mysli stabilní API v čase? To ale není ani ve windows a vůbec si nedovedu představit, jak by to fungovalo a zároveň nebrzdilo pokrok.
Co je špatného na tom, že firma chce připravit program až do konce?Nic. Ovšem pokud to má být argument pro windows, tak hodně špatný. Ve win mám všechno nalajnované, o tom, co funkce dělají interně nemám ani páru a pokud mi to nevyhovuje nebo jsou v tom chyby, tak můžu akorát tak mlčet, šoupat nohama a workaroundovat. V linuxu naopak vidím až na dřeň (pro nějaké optimalizace takřka nezbytné), knihovnu si můžu vybrat takovou jakou chci, případné chyby při nalezení okamžitě opravit a dokonce protlačit vlastní rošíření, pokud to můj projekt bude vyžadovat. A aby toho nebylo málo, tak pro kritické aplikace není problém jít až tak daleko, že si připravím instalaci sysétmu na míru a distribuju se svojí aplikací (viz Oracle).
Není problém vymyslet něco lepšího - problém je, že to něco lepšího (a nebo třeba i horšího, ale proboha jednotného) musí existovat jako standard ve všech distribucích Linuxu.Opět si protiřečíte. Buď zachováte distribuce a pak není váš problém řešit nějakou jendotnost nebo distribuce zrušíte a zavedete něco jiného, kde si každý uživatel bude nějakým způsoben bastlit aplikace do systému sám jako ve windows a aplikace si potáhne s sebou všechny závislosti proti nějaké základní "defaultní" instalaci systému bez ohledu na to, jestli už příslušné komponenty v systému jsou nebo ne. Nic proti, ale ten druhý způsob byl vymyšlený v "offline" době, kdy se programy distribuovaly výhradně na disketách a později na CD. Jistě, i distribuce mají své nevýhody, ale nikdo nic lepšího zatím nevymyslel.
Spravne , POUZE na strojarne. A kolik lidi studuje strojarnu?A elektroprůmyslovky (v mém případě elektro obor na strojní průmyslovce) jsou vosk?
Ano, Vy možná v Linuxu vidíte až na dřeň, ale příslušný programátor jaksi vůbec netuší co kde bude, protože Linux mu nic nezaručuje. To je takový drobný problém a principálně neřešitelný.Navíc, co je platné vidět dovnitř až na dřeň, když je rozhraní špatně zdokumentováno. Vývojář aplikace potřebuje efektivně vyvíjet, a ne pátrat v neokomentovaných zdrojácích, jak to vlastně básník myslel.
Ano, pro vývojáře je to obrovský problém.Prosím vás, nedělejte z vývojářů debily.
OpenAL - stabilní zvukové API
OpenGL - stabilní akcelerované grafické API
přístup k síti - stabilní API
přístup k souborovému systému - stabilní API
parsování XML - stabilní na obou, na Windows šíleně pomalé, na Linuxu přes libxml.so
runtime jazyka - nestabilní na obou platformách
GUI toolkity - pokud pomineme lowlevel WinAPI a Xlib, nestabilní na obou platformách
...?
Pominu to, že neznáte Windows, například pro Vaší informaciAle znám. Kromě DirectX jsem vámi vyjmenovaná API dlouho používal. GDI+ zaručené nemáte (přibaluje se od WinXP, nevím ani jestli od začátku WinXP) a garantované GDI/dialogy/controly jsou sice pěkné, ale kolik programátorů to používá přímo? Většina lidí to použije přes MFC, ATL či jiné vyšší API a pak už jste na tom jako na Linuxu.
Ano, API se liší napříč distribucemi.Vážně? Takže třeba gtk má jiné API v Ubuntu než třebe ve Fedoře?
Právě sjednocení standardů je síla, proto je spousta věcí tam kde je.Sjednocení standardů je něco úplně jiného, než sjednocení nějakých knihoven. Ten druh sjednocení, po kterém voláte vy, je naprosto nerealizovatelný, protože by znamenal zavést centrální plánování, které by muselo vybrat po jedné knihovně, které by každé distro muselo mít povinně nainstalované a ostatní by se zakázaly. A popravdě, takhle striktně to nefunguje ani na těch windows, dek taky existuje několik různých knihoven na totéž a zjevně to nikomu nevadí.
Ad 2) Ano, Vy možná v Linuxu vidíte až na dřeň, ale příslušný programátor jaksi vůbec netuší co kde bude, protože Linux mu nic nezaručuje. To je takový drobný problém a principálně neřešitelný.Programátorům opensource současný stav zjevně nevadí, spíš naopak. A programátor placený musí dělat to, co dostane zadáno. A pokud se management rozhodne, že se bude dělat apikace pro linux, tak se dělat bude a programátora se nikdo na jeho názor ptát nebude. Celá tahle akademická debata je zkrátka pouze bouře ve sklenici vody. Existence komerčních aplikací na linuxu není problém technický, ale marketingový. Nabídka a poptávka. Celá vaše argumentace mi připomíná začátek 90. let, kdy se o PC všude říkalo, že je hrozně složité a nejednotné, protože je to skládačka vzájemně nekompatibilních komponent, nepůjdou na to nikdy psát pořádné hry a multimedia atd atd.. A podívejte, jak to dopadlo. Z nevýhody se stala obrovská výhoda a díky konkurenci v rámci jedné platformy zůstaly uzavřené monolitické platformy těžce v pozadí i celou jejich dokonalou jednotností.
Ad 3) Víte, mě už unavuje neustálá blbost stylu "neexistuje jiná možnost".A to někdo tvrdí? Už posledně jsem vás vyzýval, ať něco navrhnete a myslel jsme to vážně.
Třeba ta, že se zavede do instalací standard napříč distribucemi. Distribuce mohou existovat dále a stále budou mít spoustu prostoru jak si věci udělat po svém.Ale co to je ten standard? Tohle není nic, než jenom obecná mlha. Konkrétně prosím.
Pokud náražíte na vytváření statických binárek, které fungují napříč distribucemi, je to jednodužší, než si myslíte. Ve výsledku možná jednodužší, než připravit složitější aplikaci, která se bez problémů nainstaluje a poběží od W98 po Vistu.Osobně považuji statické binárky za cestu do pekel. Proč? Právě proto, že je to statické. Bude-li v některé knihovně objevena chyba (a to není vůbec řídký případ), znamená to vždy vydávat novou verzi binárky (u programu, který používá větší počet knihoven, je to docela problém - vydávání bude dost časté). Kromě toho to často nejde z licenčních důvodů. Velká část knihoven je pod LGPL, čili statické linkování s proprietárním softwarem je nelegální.
Velká část knihoven je pod LGPL, čili statické linkování s proprietárním softwarem je nelegální.To není pravda. LGPL to umožňuje. Přečti si bod 6 a) LGPL v2.1.
Osobně považuji statické binárky za cestu do pekel. Proč? Právě proto, že je to statické.Pardon, moje chyba. Nemyslel jsem samozřejmě plně statické binárky. Prostě jenom binárky, které mají občas staticky přilinkovanou nějakou exotičtěšjí knihovnu a to ostatní si linkují standardně z distribuce.
dlopen()
? Tahle funkce je určena pro načítání pluginů za běhu, ne pro standardní použití knihoven. Jen to zbytečně komplikuje kód, o ostatních problémech nemluvě.
Je zajímavé, že ač se tu většinou lidi shodnou, že Linux je na tom technicky lépe, tak jakmile dojde na tento konkrétní důsledek té skutečnosti, tak ten je najednou špatně.No, zaprvé na tom Linux není technicky lépe. Je na tom lépe v něčem, ale v jiných věcích těžce kulhá. Navíc vůbec nejde o důsledek této skutečnosti (pokud se o ní dá hovořit), ale o zcela objektivní problémy, které byly už mnohokrát pojmenovány, nicméně si je mnoho lidí stále odmítá připustit a místo toho se bijí v prsa ohledně věcí, které si to leckdy ani nezaslouží. Velice rád bych platil za software jako je CorelDraw!, kdyby byl pod Linuxem. Takto totiž právě kvůli těmto programům musím i nadále používat Windows. Srovnatelný software pod Linuxem není - programy jako Inkscape nebo GIMP mají tolik neduhů, že naprosto nejsou konkurencí.
Proč by mi to mělo vadit?No tobě možná ne, ale vydavatelům časopis typu LinuxExpres, který by měl žít z inzerce právě od těch neexistujících firem, které prodávají ty neexistující linuxové programy pro "masy". Jak píše pan Ponkrác, peníze na sebe nabalují další peníze. Velká část peněz se v IT točí kolem Windows a pokud se Linuxu nepodaří do toho kolotoče nějak vstoupit, můžeš se za pár let ptát ... Linux? Jó to byl panečku systém, ne jako ty dnešní Windows 2025. Kombinace PC/Windows dokázala převálcovat hromadu firem, které ve své době představovali špičku ve svém oboru - typickým příkladem může být SGI, nebo Sun. Když se na ně začala PC dotahovat výkonem a Windows NT stabilitou na unixové pracovní stanice, žádná z těch firem se nedokázala Microsoftu postavit a prostě se nechaly vyšoupnout z dějin. Stejně jako bývalé unixové produkty (Microstation, Catia, ...) se dnes pro unix nedělají, nebo přestávají dělat. Většina bývalých velkých unixových hráčů dnes prodává PC (SGI, Sun), či doporučuje Windows (HP). Takže místo toho, abychom se dnes hádali, zda je lepší Unix ten od Sunu, IBM, HP, SGI, z Berkley, nebo ten nový Linux, tu spíše sbíráme drobky toho, co ještě nepohltil Microsoft. To není dobrá situace.
Jenže až bude Linux fungovat takhle, tak to právě tehdy nebude víc než další widle s jinou nálepkou.Nejde o to, aby byly z Linuxu další Windows. Jenže ten finanční kolotoč je v současné době v neprospěch Linuxu a ten elitářský pocit oproti PC/Windows zničil větší giganty, než jsou dnes všechny linuxové firmy dohromady. Linux má v mnoha ohledech našlápnuto skvěle. Takový balíčkovací systém je perfektní věc, člověk nechává většinu starostí na distributorovi. Bohužel vede současný stav k obrovským duplicitám v práci distributorů, protože si každý hraje na vlastním písečku a v konečném důsledku to odčerpává kvalitní lidi, kteří by mohli dělat něco jiného. Dnes není možné stejně pohodlně do distribuce doinstalovat program třetí strany (to nemusí být automaticky closed-source, ale prostě a pouze program, který ještě není zabalený). Neexistuje API, kterému můžu říct - zjisti, zda je systém kompatbilní s tímto vydáním lsb, zkontroluj tyhle lsb závislosti a pokud nejsou, tak je doinstaluj, tyhle soubory přihoď do /opt/vendor/adresář, tento démon se spustí až po naběhnutí sítě, přidej tohle do této položky v menu DE (ano, tohle umí slavné xdg utils, ale v tomto případě nevím, zda je sada sh skriptů to pravé), zaregistruj tento mimetyp na tuto binárku. Což není vůbec složitá věc, dokonce ponechává distribuci plnou moc nad instalačním procesem ... jenom se do toho prostě nikomu nechce a každý bude raději tvořit svůj tentokrát nejlepší formát balíčků s tentokrát nejlepším nástrojem pro jejich správu a tentokrát nejlepším systémem init skriptů.
btw. byl to hezky pocit met jmeno vytiskle v papirovem casopise...Souhlasím Ale stejně autory z LE uhánějí v Linux+ :)
S předplatným to ale stále nebylo nic moc. Uživatelé si sice stěžovali, že se časopis špatně shání ve volném prodeji, to ano. Ale ve výsledku o předplatné nebyl zájem a to přesto, že bylo levnější a znamenalo, že ho nemusí nikde pracně shánět. Proč se blbě sháněl bylo také jasné - náklad byl pouze 4000 kusů, na pokrytí všech trafik v ČR a SR bychom potřebovali desetkrát tolik. Tyto argumenty padaly pořád dokola, ale nezabíraly. Přitom stačilo, aby si tito všichni ve stáncích kupující objednali předplatné, a hned by to vypadalo jinak!Nejde o to jak je to doslovně napsané, ale z celého textu prostě jasně vyznívá přesně to co říkal Ignor. Snažili se a ti parchanti si to nekoupili.