Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
V odpovědích Strany svobodných občanů (které mi mimochodem přijdou jako dost dobré a tato strana má moje sympatie) jsem narazil na odkaz Koordinovaná obrana proti nelegálnímu kopírování knih se zvláštním nadpisem "Tento web vzniknul proto, že nelegální šíření knih překročilo únosnou mez." Dále se píše "...jsou veřejně nabízeny také archivy s beletrií zahrnující tisíce českých knih !!!"
Zajímal by mě veřejný názor na BELETRII. Z mého hlediska je to naprosto nezajímavé téma, čtečku eKnih nemám a neplánuju koupit, kniha je kniha, a za dobrou beletrii dám klidně 250 Kč, jelikož toho za rok stejně moc nepřečtu. Čtení knih z nějakého displeje mi připadá šílené a odpudivé. A to nejen u beletrie - učit se něco z literatury v PDF mi jde znatelně hůř než u tištěné knihy.
Tiskni
Sdílej:
Ono se bude muset hodne veci v budoucnu zmenit, ne kazdemu se to bude libit. To je proste nezastavitelny vyvoj. Pred 300 lety by se nam lidi vysmali, kdybychom jim zacli nabizet za penize balenou vodu a jeste bychom tvrdili, ze je to nase vlastnictvi, jelikoz ten pramen vlastnime. Digitalizace ted smeruje opacnym smerem (k volnemu sireni).
K tem kniham: Vasi knihu by nikdo jiny prodavat nesmel, smel by ji jen sirit bezvydelecne dal. A vy jako jeji autor byste mel moznost pozadat ctenare o dobrovolny prispevek na dalsi tvorbu. Kdybyste byl spatny autor a kniha nikoho nezaujala, nevydelal byste nic - stejne jako doposud (v aktualnim pravnim systemu). Viz vlastne cela pravidla GNU, daji se dobre pouzit i na jinou tvorbu nez software.
ostatnim by se pak nehazeli klacky pod nohy se shanenim
oni sou lidi liny chodit do knihovny (aspon ja teda rozhodne sem)Souhlasím.
mohlo by to bejt treba 5, 10 nebo 20 let od vydani dilaS tím taky souhlasím.
Určitým kompromisem by aspoň bylo, kdyby existovaly pořádný (!) český e-shopy s elektronickými knihami. Protože fakt se mi stává, že nějakou knížku fakt moc chci, ale zjišťuju, že ji v podstatě nelze sehnat.
Elektronickými knihami ale myslím "poctivé" knihy, tedy v otevřeném formátu, bez DRM... Ideální by bylo, aby si mohl zákazník e-shopu stáhnout knihu ve více formátech.
komu se nebude chtit cekat tech 5 let tak si ji bud koupi nebo stahne, jak by to udelal stejne, kdyby ta ochrana lhuta byla treba 50 let ...
...takže vydělávámA budete jeste dlouho, protoze vase dila chrani autorsky zakon. Ovsem nejakeho delnika zadny takovy zakon nechrani, takze prestoze dneska udelal 100 vyrobku, zitra musi do prace znovu a znovu musi udelat 100 vyrobku. A dalsi den zase a zase, aby na konci mesice dostal nasmlouvany plat za 2200 vyrobku. Nemuze si doma sednout a cekat, jak se tech 100 vyrobku bude denne kopirovat pouze za vyrobni naklady a hezky se to bude prodavat lidem za stejnou cenu a on uz nebude muset nikdy makat, protoze mu denne z prodanych kopii prijdou penizky. Tak vidite, knihy jste dal zadarmo na net a pak jste napsal knihy a ty knihy se prodavaji. Prestoze to nekdo muze mit zadarmo, stejne si to koupil. Proc myslite? Ja mam taky nejakou hudbu z netu. Ale pouze u te nejlepsi si postupne dokupuju originalni CD. Proste protoze mam "original" a protoze ta hudba se mi hodne libi. Takze ono by to slo, ale muselo by se chtit to zmenit.
to neni o tom ze bysme chteli knizky zadarmo (ikdyz komu by se to nelibilo, ze?), ale spis o tom aby ty knizky byly sehnatelny kdykoliv a kdekoliv a jestli to bude v papirovy podobe nebo v elektronicky, na tom uz tolik nezalezi. a klidne za ne nejakou rozumnou cenu zaplatime. a dalsi vec, kterou nemuzeme zkousnout je ta doba trvani ty autorsky ochrany - do smrti autora a jeste nejmin 50 let potom. k cemu to je dobry? aby z toho sly penize nekomu, kdo nemel zadnou zasluhu na vytvoreni toho dila?
Zcela souhlasim s novym pojetim knihoven.
Rad bych podotkl ze zapominate na to ze autorska prava take plati na preklady knih od doby jejich prekladu a to stejny pocet let. To u jistych novych prekladu starych knih celkem meni situaci.
to nemáte na knížku?Vyberte si libovolnou znamejsi knihu a zkuste si jeji text najit na Internetu, abyste videla jak je to snadne a pohodlne. To samozrejme neni zadna obhajoba piratstvi, to je proste fakt.
Kdo chce, koupí, kdo nechce, nekoupí, týhle debatě nerozumím už od začátku. Za chvíli se bude znárodňovat zboží v obchodech, protože někomu se líbí značkové kalhoty, nemá na ně, tak je znárodní jen proto, že v tom obchodě na skladě už leží celý týden?Lide hromadne z Internetu stahuji hudbu, filmy, software i dalsi autorsky chraneny obsah uz minimalne 10 let (od dob Napsteru). Kradou se snad kvuli tomu vice fyzicke statky?
Každý, kdo je schopný něco kloudnýho vytvořit, tak za to chce dostat zaplaceno. Na to příjdete, až budete zapojeni v pracovním procesu, že jen v komunismu se mělo pracovat zadarmo a každý měl dostat podle svých potřeb.Bohuzel ale zatim nikdo nezavedl nic kloudneho na to, aby se v dobe Internetu dala zarucit autorsky chranenym dilum ochrana i prakticky. Proto si nekteri mysli, ze by se kopirovani melo povolit a autori by si meli osvojit nove obchodni modely. Znate nejake jine navrhy, jak zaridit moznost prakticky vynucovat autorske pravo a zaroven pri tom totalne nenabourat pricipy demokratickeho statu?
Tak vydal jsem tři knížky, investoval jsem do nich námahu, čas, peníze, hodně času, hodně peněz a teď by přišel někdo jako vy a chtěl je rozdávat a nebo vydělávat.A i přes to pastujete jejich části sem do blogů, kde je může číst kdokoliv a na základě návštěvnosti na nich i abc vydělává z kontextových reklam.
a) beletrie je mi u prdele, zvláště ta českáA který zahraniční spisovatel se vyrovná například Karlu Čapkovi?
tohle porovnávání kdo z našich lidí měl delší pero než zbytek světa je směšné...Já s narážkami na českou tvorbu nezačal…
to sem se zase rozepsal, jednou to dotahnu na jilkovo followera
no a jestli to abicku zvysi ctenost, aspon neco dobryho z toho vzeslo
Viditelne jste nikdo problemu e-knih nevenovali moc casu a vetsina z vas (bez urazky) nevidela e-ink ctecku ani z rychliku, ale uz odsuzuje veskere elektronicke cteni do horoucich pekel. To by bych od linuxove komunity zrovna zde necekal. Dovolim si vlozit par svych postrehu z jednoho fora, ktere se problematice venuje jen trosku rozsirenych o novejsi informace.
Jak by měl vypadat český obchod s ebooky a ebooky samotné?
Zatím neexistuje, ale třeba jednou bude. Pokusme se tedy definovat pár požadavků, které máme.Poznamka: S beletrii existuji uz minimalne dva a to wknihy a gutenberg.cz (dale palmknihy.cz a par dalsich...) Prvni z jmenovanych pouziva DRM a zatim podporuje pouze mobi format s DRM. Jeho nabidka je prachbidna ovsem presto jsem tam par knih uz koupil abych je podporil. Take jsem po nich zadal podporu dalsich formatu, protoze ma ctecka ten jejich zrovna nepotrebuje, byla mi prislibena casem a zatim mi nabidli soubory s knihama bez DRM. Je to uz par mesicu a porad nic.
Druhy zatim nabizi jenom autorsky nechranene dila a pocita ze snad v budoucnu bude nabizet i dalsi. U ceskych nakladatelu neni absolutne zadny zajem na elektronickem prodeji.
Požadavky na obchod:
Požadavky na ebooky
Nejčastější námitky nakladatelství.
Z diskuze vyplynulo nasledujici shrnuti soucasneho stavu.
Jako nejvetsi problem tedy zustava
Nejcastejsi duvody pro neexistenci ceskych ebooku
Nejvetsi plusy ebooku
Jak zavest ebooky?
dalsi poznamka: divim se ze jste nikdo nezminili idealizovanou vuni papiru :) ktera uz je i k ebookum taky k mani.
Doufam ze nezpusobim zadny flame proste bych jen rad nektere veci uvedl na pravou miru. Podotykam ze by si RAD, opravdu RAD kupoval elektronicke knihy jako lidi jinde v normalnim svete, jenomze bohuzel jsme v CR kde vsechno funguje tak trochu jinak.
Ti kdo chteji procist celou diskusi a treba i prispet ji najdou zde
Krásně napsáno! Kdybyste přidal ještě trochu textu, tak by to klidně mohlo vyjít jako článek.
Co se týká beletrie, tak by mi ke spokojenosti úplně stačil prostý (plain) text v UTF-8.
Co se týká prostého textu, tak já si nemůžu pomoct, ale na mě z něj dýchá psací stroj autora díla (ano, čtu většinou knížky staršího data). Hned si představuju, jak ten autor třeba pije kávu, kouří cigaretu, je zavřený v nějaké místnosti a samozřejmě píše na psacím stroji svoje dílo.
Požadavky na ebooky ...Já bych přidal ještě jeden požadavek: Vkládání vlastních poznámek a odkazů na jiné knihy (a jejich konkrétní stránky; samozřejmě v mé čtečce). Při studiu je to dobrá věc.
Zbyva spis otazka, kolik opravdu dostane autor za koupi 1 knihy? To by me docela zajimalo. Kdyz jsem si hodil 300 strankovou A5 knihu v poctu vytisku 2000 kusu do kalkulacky (tady nekdo daval odkaz na tiskarnu), tak mi vysel kus na 70 Kc. A to je pouze naklad 2000 kusu. Proc se teda prodava za minimalne 250 Kc? Pokud z toho autor dostane 5 Kc, tak bych moralni blokadu taky nemel (kdyby se mi to chtelo ale na tom displeji cist).
Podobni vydriduchove jsou v hudebnim prumyslu, tam jsem blokadu ztratil uz davno a cekam konecne na dobry (+ za normalni cenu!) online obchod, kde bude aspon polovicni vyber toho, co se nekde toula po internetu. Momentalne je to porad naprosta bida, moc mala nabidka za priserne ceny.
...tak mi vysel kus na 70 Kc. A to je pouze naklad 2000 kusu. Proc se teda prodava za minimalne 250 Kc?Protože náklady na samotný tisk tvoří poměrně malou část nákladů na vydání knihy. Mnohem víc dáš za editory, korektory, grafiky, prostě lidi kterým musí kniha projít rukama dřív než se dostane vůbec ke slovu nějaká tiskárna. A po vytištění ji musíš nějak distribuovat, skladovat...