Společnost Valve publikovala přehled To nej roku 2025 ve službě Steam aneb ohlédnutí za nejprodávanějšími, nejhranějšími a dalšími nej hrami roku 2025.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu a listopadu 2025. Zúčastnilo se více než 5000 uživatelů.
V dokumentově orientované databázi MongoDB byla nalezena a v upstreamu již opravena kritická bezpečností chyba CVE-2025-14847 aneb MongoBleed.
Při úklidu na Utažské univerzitě se ve skladovacích prostorách náhodou podařilo nalézt magnetickou pásku s kopií Unixu V4. Páska byla zaslána do počítačového muzea, kde se z pásky úspěšně podařilo extrahovat data a Unix spustit. Je to patrně jediný známý dochovaný exemplář tohoto 52 let starého Unixu, prvního vůbec programovaného v jazyce C.
FFmpeg nechal kvůli porušení autorských práv odstranit z GitHubu jeden z repozitářů patřících čínské technologické firmě Rockchip. Důvodem bylo porušení LGPL ze strany Rockchipu. Rockchip byl FFmpegem na porušování LGPL upozorněn již téměř před dvěma roky.
K dispozici je nový CLI nástroj witr sloužící k analýze běžících procesů. Název je zkratkou slov why-is-this-running, 'proč tohle běží'. Klade si za cíl v 'jediném, lidsky čitelném, výstupu vysvětlit odkud daný spuštěný proces pochází, jak byl spuštěn a jaký řetězec systémů je zodpovědný za to, že tento proces právě teď běží'. Witr je napsán v jazyce Go.
Yazi je správce souborů běžící v terminálu. Napsán je v programovacím jazyce Rust. Podporuje asynchronní I/O operace. Vydán byl v nové verzi 25.12.29. Instalovat jej lze také ze Snapcraftu.
Od soboty do úterý probíhá v Hamburku konference 39C3 (Chaos Communication Congress) věnovaná také počítačové bezpečnosti nebo hardwaru. Program (jiná verze) slibuje řadu zajímavých přednášek. Streamy a záznamy budou k dispozici na media.ccc.de.
Byl představen nový Xserver Phoenix, kompletně od nuly vyvíjený v programovacím jazyce Zig. Projekt Phoenix si klade za cíl být moderní alternativou k X.Org serveru.
XLibre Xserver byl 21. prosince vydán ve verzi 25.1.0, 'winter solstice release'. Od založení tohoto forku X.Org serveru se jedná o vůbec první novou minor verzi (inkrementovalo se to druhé číslo v číselném kódu verze).
Tak se nám nějak blíží den D. Prý od 1. března 2007 se SUSE na věčné časy. Silná slova. A já jsem zvědavý, co z těch silných slov nakonec vypadne. Chtěl bych si tu tak trochu zaspekulovat (i když moc toho opravdu není), co by to nakonec mohlo být. A taky bych byl zvědavý na vaše názory a spekulace, aspoň bude ve čtvrtek sranda z toho, jak někteří byli se svými odhady úplně mimo, a naopak budeme obdivovat ty, kteří se pravdě přiblížili nejvíce.
Na úvod je nutné si všimnout, že se to týká, AFAIK, jen české verze. Na základě tak silného vyjádření, jaké prezentují, bych opravdu čekal jedině (nebo především) nějaké silné featury. Ale jen v české verzi? U open-source asi těžko. Takže bude to pro mě velmi zajímavé, co se z toho nakonec vyklube.
Napadlo mě v podstatě jen to, že by mohli po vzoru Ubuntu zasílat zdarma DVD, třeba i s nějakou hezkou instalační příručkou, jenže co pak krabicová verze?
Další věc, která mě napadla, jsem zavrhnul stejně rychle, jako jsem na ní přišel (= okamžitě). Že by v omezené míře SUSE ČR poskytovalo technickou podporuv češtině. Třeba by bylo možné zavolat tam jednou za 3 měsíce. Sice je to jen utopie
, ale radši se o nápad, byť sebeblbější, podělím, než abych si to nechal pro sebe. Aneb jak říká náš cvičící, když začínáme řešit nový problém: "Nenapadá vás někoho jakékoliv řešení, byť i úplně hloupé?" Stejně se pak z toho hloupého postupně dopracujeme k řešení hodně dobrému. Na druhou stranu si dovedu představit hodně časté akce typu Installfesty, třeba nějaké instalační pátky, nebo dokonce pátky, kdy by člověk mohl přijít a pořešit svůj problém osobně. Celkem by pak mělo smysl, že se to týká jen české verze (tedy české pobočky SUSE), narozdíl od možnosti "lepší featury".
Tohle všechno, co jsem napsal, asi působí poněkud neuspořádaně, ale už je to tak, že spekulování a vaření z vody je těžké. Na závěr - často, když ve mně něco vzbudilo velká očekávání, tak se z toho nakonec vyklubala jen nějaká obyčejná věc. Jsem zvědavý, jestli tomu bude stejně i tentokrát (a doufám, že ne, doufám, že to bude opravdu zajímavé).
Takže jaké jsou Vaše nápady, dohady apod.?
Tiskni
Sdílej:
...od 1. března 2007 už nebudete chtít používat jinou distribuci...ROFL. Už se vidím jak ze všech strojů mažu Gentoo a instaluju openSUSE
:-P
V těžkých dobách, kdy slunce zapadalo ráno, okolo země to byla samá černá díra, z 9 planet zbyly jen 3 a David Watzke si nainstaloval openSUSE ...
vim ~/.emacs
)
...od 1. března 2007 už nebudete smět používat jinou distribuci...
No rika se ze clovek je dospely az ve 21 letech.A sakra, tak to jsem asi prošvihl
www.suseportal.cz - Portál s informacemi ze světa SUSE LINUX ISSN 1802-064X © blue.point Solutions s.r.o. blue.point & Novell
)
)
jsem teda slepej ze jsem si toho odpocitavani nevsim uz driv
)
vim ~/.emacs
jsem uplne nadsen raci bych manual nez tohle