V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Televize, kterou jsem vybíral, před pár týdny, je už přes týden doma. Nakonec jsme vybrali LG 26LH2000, která až na podivné rozlišení splňuje všechny parametry a má slušnou dopřednou kompatibilitu (dostatek vstupů, h.264 dekodér, dekódování 1080p50/60). Nahrávadlo jsme vyřešili předsazením set-top-boxu před současný Panasonic DMR-ES15. Zůstala ale jedna stinná stránka: zvuk, tedy především jeho barva
Včera proběhl první z řady ohňostrojů letošní přehlídky Ignis Brunensis. Tradiční bylo místo konání Nové Sady i tvůrčí skupina Theatrum Pyroboli.
Včera jsem šel na letošní ročník brněnské Muzejní noci. Akce to byla veskrze vydařená, kdo mohl a nešel, prohloupil.
Potřebuji poradit s výběrem nové televize a nahrávadla/DVD přehrávadla. Rád bych slyšel komentáře a rady k výběru:
Poslouchám analogové rádio. To potřebuju vypnout, ale zároveň mohu zapnout internetové, tak zabrousím na stránky dotyčné stanice a kliknu na odkaz kvalita: vysoká (128 kbps). Vyskočí popup, v něm se otevře stránka se zplužinovaným totemem a rádio hraje. Ovšem nějak plechově. Po chvíli jsem přišel na to, že chyba není na mé straně. Vizte rekonstrukci pomocí wgetu a mplayeru:
Nový mobil má v sobě nový foťáček. SE C702 je z řady CyberShot, co by měla mít to nejlepší, co je v oboru nejmenších zařízení typu camera obscura k dispozici
Většina chybového chování, na které narazím ve F/OSS programech, se týká Openoffice, Gnome nebo Ubuntu. A tyto projekty mají jedno společné: chyby, které najdu buď nahlásil někdo už léta přede mnou, nebo tam po mém nahlášení hnijí další týdny, měsíce a roky, aniž by se je někdo snažil řešit, nebo je označil jako won't fix. Jediné, co z toho vybočuje, jsou chyby v kernelu, ty se řeší v případě klasických bugů promptně, v případě nedostatků v návrhu sice řádově pomaleji, ale i tak docela aktivně.
Tak mě napadá, jestli se OOo, Gnome a Ubuntu už dávno nepohybují nad "kritickým" počem reportujích uživatelů na (aktivního) vývojáře, a tedy jestli jsou dotyčné projekty vůbec schopné dělat něco nad rámec nového vývoje a oprav kritických bezpečnostních chyb...