Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Televize, kterou jsem vybíral, před pár týdny, je už přes týden doma. Nakonec jsme vybrali LG 26LH2000, která až na podivné rozlišení splňuje všechny parametry a má slušnou dopřednou kompatibilitu (dostatek vstupů, h.264 dekodér, dekódování 1080p50/60). Nahrávadlo jsme vyřešili předsazením set-top-boxu před současný Panasonic DMR-ES15. Zůstala ale jedna stinná stránka: zvuk, tedy především jeho barva
Včera proběhl první z řady ohňostrojů letošní přehlídky Ignis Brunensis. Tradiční bylo místo konání Nové Sady i tvůrčí skupina Theatrum Pyroboli.
Včera jsem šel na letošní ročník brněnské Muzejní noci. Akce to byla veskrze vydařená, kdo mohl a nešel, prohloupil.
Potřebuji poradit s výběrem nové televize a nahrávadla/DVD přehrávadla. Rád bych slyšel komentáře a rady k výběru:
Poslouchám analogové rádio. To potřebuju vypnout, ale zároveň mohu zapnout internetové, tak zabrousím na stránky dotyčné stanice a kliknu na odkaz kvalita: vysoká (128 kbps). Vyskočí popup, v něm se otevře stránka se zplužinovaným totemem a rádio hraje. Ovšem nějak plechově. Po chvíli jsem přišel na to, že chyba není na mé straně. Vizte rekonstrukci pomocí wgetu a mplayeru:
Nový mobil má v sobě nový foťáček. SE C702 je z řady CyberShot, co by měla mít to nejlepší, co je v oboru nejmenších zařízení typu camera obscura k dispozici
Většina chybového chování, na které narazím ve F/OSS programech, se týká Openoffice, Gnome nebo Ubuntu. A tyto projekty mají jedno společné: chyby, které najdu buď nahlásil někdo už léta přede mnou, nebo tam po mém nahlášení hnijí další týdny, měsíce a roky, aniž by se je někdo snažil řešit, nebo je označil jako won't fix. Jediné, co z toho vybočuje, jsou chyby v kernelu, ty se řeší v případě klasických bugů promptně, v případě nedostatků v návrhu sice řádově pomaleji, ale i tak docela aktivně.
Tak mě napadá, jestli se OOo, Gnome a Ubuntu už dávno nepohybují nad "kritickým" počem reportujích uživatelů na (aktivního) vývojáře, a tedy jestli jsou dotyčné projekty vůbec schopné dělat něco nad rámec nového vývoje a oprav kritických bezpečnostních chyb...