Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Televize, kterou jsem vybíral, před pár týdny, je už přes týden doma. Nakonec jsme vybrali LG 26LH2000, která až na podivné rozlišení splňuje všechny parametry a má slušnou dopřednou kompatibilitu (dostatek vstupů, h.264 dekodér, dekódování 1080p50/60). Nahrávadlo jsme vyřešili předsazením set-top-boxu před současný Panasonic DMR-ES15. Zůstala ale jedna stinná stránka: zvuk, tedy především jeho barva
Včera proběhl první z řady ohňostrojů letošní přehlídky Ignis Brunensis. Tradiční bylo místo konání Nové Sady i tvůrčí skupina Theatrum Pyroboli.
Včera jsem šel na letošní ročník brněnské Muzejní noci. Akce to byla veskrze vydařená, kdo mohl a nešel, prohloupil.
Potřebuji poradit s výběrem nové televize a nahrávadla/DVD přehrávadla. Rád bych slyšel komentáře a rady k výběru:
Poslouchám analogové rádio. To potřebuju vypnout, ale zároveň mohu zapnout internetové, tak zabrousím na stránky dotyčné stanice a kliknu na odkaz kvalita: vysoká (128 kbps). Vyskočí popup, v něm se otevře stránka se zplužinovaným totemem a rádio hraje. Ovšem nějak plechově. Po chvíli jsem přišel na to, že chyba není na mé straně. Vizte rekonstrukci pomocí wgetu a mplayeru:
Nový mobil má v sobě nový foťáček. SE C702 je z řady CyberShot, co by měla mít to nejlepší, co je v oboru nejmenších zařízení typu camera obscura k dispozici
Většina chybového chování, na které narazím ve F/OSS programech, se týká Openoffice, Gnome nebo Ubuntu. A tyto projekty mají jedno společné: chyby, které najdu buď nahlásil někdo už léta přede mnou, nebo tam po mém nahlášení hnijí další týdny, měsíce a roky, aniž by se je někdo snažil řešit, nebo je označil jako won't fix. Jediné, co z toho vybočuje, jsou chyby v kernelu, ty se řeší v případě klasických bugů promptně, v případě nedostatků v návrhu sice řádově pomaleji, ale i tak docela aktivně.
Tak mě napadá, jestli se OOo, Gnome a Ubuntu už dávno nepohybují nad "kritickým" počem reportujích uživatelů na (aktivního) vývojáře, a tedy jestli jsou dotyčné projekty vůbec schopné dělat něco nad rámec nového vývoje a oprav kritických bezpečnostních chyb...