Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Vážili? To když jsem ve druháku konečně napsal a rozchodil merge-sort a vyvážený 1-2 strom v pascalu, šlo o nějakou databázi.
Assembler byla pro mne alchymie, když se mi v z80 na škole povedlo hrát si s čísly, i to bylo fajn . Začínal jsem na Sinclairu zx80, podle knížky a pak jsem to nějak upravoval a zkoušel různý prkotiny.
...ty lepší ze starých programů využívají někdy věci, které už neumím
To nepíšete komentáře? Nebo i tak Vám něco uniká?
Jasně že ano, ale pak aspoň uvedu do komentáře souvislosti - abych se měl čeho chytit. Čili komentář typu "proměnná je použita pro vstup, řešení je realizováno prostřednictvím dvoucestného seznamu a zde pouze měním jednu část jednoho prvku tohoto seznamu".
To je fakt, že zásadní věci jsou těžký. V tom případě jsem dělal komentáře všude možně, nejen na začátku procedury, ale i na konci každého řádku, abych ujasnil, odkud kam jsem se dostal.
Ty varianty kódu už tam taky nechávám a jen ve finální části je vypouštím. A pak zálohuju všechny verze a označím tu finální, abych ji pak poznal
Cvs? Taky bych se něco takového měl naučit používat.
Hahahaha to mi připomnělo tohle...
10 PRINT "AHOJ"
20 GOTO 10
Tim bych se nechlubil, kdybych tim začal a končil
První program jsem napsal pro sálový počítač v krajské nemocnici, kam jsme chodili s poč. kroužkem na základce. Někdy kolem roku 1985 Nepamatuji si už, ani co to bylo za počítač, ale pamatuji si, že vedoucí nám vždycky spustil v terminálu emulátor BACICu (většinou bylo volných tak 2-3 terminály pro 10 lidí a normálně se tam programovalo ve FORTRANu) a už jsme řádili. Občas jsme si šli (hromadně a pod dozorem) do serverovny pro výpis na řádkové tiskárně, to byl skutečný zážitek, velká místnost a spousta hejblátek...
Můj první program počítal objem koule, bylo to sice jen pár řádků, obalujících známý vzorec. Ale ta radost že to opravdu funguje!
Tiskni
Sdílej: