Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Vážili? To když jsem ve druháku konečně napsal a rozchodil merge-sort a vyvážený 1-2 strom v pascalu, šlo o nějakou databázi.
Assembler byla pro mne alchymie, když se mi v z80 na škole povedlo hrát si s čísly, i to bylo fajn . Začínal jsem na Sinclairu zx80, podle knížky a pak jsem to nějak upravoval a zkoušel různý prkotiny.
...ty lepší ze starých programů využívají někdy věci, které už neumím
To nepíšete komentáře? Nebo i tak Vám něco uniká?
Jasně že ano, ale pak aspoň uvedu do komentáře souvislosti - abych se měl čeho chytit. Čili komentář typu "proměnná je použita pro vstup, řešení je realizováno prostřednictvím dvoucestného seznamu a zde pouze měním jednu část jednoho prvku tohoto seznamu".
To je fakt, že zásadní věci jsou těžký. V tom případě jsem dělal komentáře všude možně, nejen na začátku procedury, ale i na konci každého řádku, abych ujasnil, odkud kam jsem se dostal.
Ty varianty kódu už tam taky nechávám a jen ve finální části je vypouštím. A pak zálohuju všechny verze a označím tu finální, abych ji pak poznal
Cvs? Taky bych se něco takového měl naučit používat.
Hahahaha to mi připomnělo tohle...
10 PRINT "AHOJ"
20 GOTO 10
Tim bych se nechlubil, kdybych tim začal a končil
První program jsem napsal pro sálový počítač v krajské nemocnici, kam jsme chodili s poč. kroužkem na základce. Někdy kolem roku 1985 Nepamatuji si už, ani co to bylo za počítač, ale pamatuji si, že vedoucí nám vždycky spustil v terminálu emulátor BACICu (většinou bylo volných tak 2-3 terminály pro 10 lidí a normálně se tam programovalo ve FORTRANu) a už jsme řádili. Občas jsme si šli (hromadně a pod dozorem) do serverovny pro výpis na řádkové tiskárně, to byl skutečný zážitek, velká místnost a spousta hejblátek...
Můj první program počítal objem koule, bylo to sice jen pár řádků, obalujících známý vzorec. Ale ta radost že to opravdu funguje!
Tiskni
Sdílej: