Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Vážili? To když jsem ve druháku konečně napsal a rozchodil merge-sort a vyvážený 1-2 strom v pascalu, šlo o nějakou databázi.
Assembler byla pro mne alchymie, když se mi v z80 na škole povedlo hrát si s čísly, i to bylo fajn . Začínal jsem na Sinclairu zx80, podle knížky a pak jsem to nějak upravoval a zkoušel různý prkotiny.
...ty lepší ze starých programů využívají někdy věci, které už neumím
To nepíšete komentáře? Nebo i tak Vám něco uniká?
Jasně že ano, ale pak aspoň uvedu do komentáře souvislosti - abych se měl čeho chytit. Čili komentář typu "proměnná je použita pro vstup, řešení je realizováno prostřednictvím dvoucestného seznamu a zde pouze měním jednu část jednoho prvku tohoto seznamu".
To je fakt, že zásadní věci jsou těžký. V tom případě jsem dělal komentáře všude možně, nejen na začátku procedury, ale i na konci každého řádku, abych ujasnil, odkud kam jsem se dostal.
Ty varianty kódu už tam taky nechávám a jen ve finální části je vypouštím. A pak zálohuju všechny verze a označím tu finální, abych ji pak poznal
Cvs? Taky bych se něco takového měl naučit používat.
Hahahaha to mi připomnělo tohle...
10 PRINT "AHOJ"
20 GOTO 10
Tim bych se nechlubil, kdybych tim začal a končil
První program jsem napsal pro sálový počítač v krajské nemocnici, kam jsme chodili s poč. kroužkem na základce. Někdy kolem roku 1985 Nepamatuji si už, ani co to bylo za počítač, ale pamatuji si, že vedoucí nám vždycky spustil v terminálu emulátor BACICu (většinou bylo volných tak 2-3 terminály pro 10 lidí a normálně se tam programovalo ve FORTRANu) a už jsme řádili. Občas jsme si šli (hromadně a pod dozorem) do serverovny pro výpis na řádkové tiskárně, to byl skutečný zážitek, velká místnost a spousta hejblátek...
Můj první program počítal objem koule, bylo to sice jen pár řádků, obalujících známý vzorec. Ale ta radost že to opravdu funguje!
Tiskni
Sdílej: