Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Napadlo mě takové pěkné diskuzní téma, snad trochu odlehčí atmosféru
Jak vypadal váš první program, kterého jste si vážili? V jakém jazyce jste ho napsali a čím jste ho případně zkompilovali?
U mě to byl konzolový program na výpočet data velikonoc. Byl v C++ a zkompiloval jsem ho pomocí C++ Builder z command line ve Windows 98. Z command line, protože jsem neměl připojení k internetu a nemohl jsem si stáhnout žádné IDE. Ten free nástroj na kompilaci byl na nějakém CD.
Psal se rok 2001, měsíc listopad...
Tiskni
Sdílej:
Vážili? To když jsem ve druháku konečně napsal a rozchodil merge-sort a vyvážený 1-2 strom v pascalu, šlo o nějakou databázi.
Assembler byla pro mne alchymie, když se mi v z80 na škole povedlo hrát si s čísly, i to bylo fajn . Začínal jsem na Sinclairu zx80, podle knížky a pak jsem to nějak upravoval a zkoušel různý prkotiny.
...ty lepší ze starých programů využívají někdy věci, které už neumím
To nepíšete komentáře? Nebo i tak Vám něco uniká?
Jasně že ano, ale pak aspoň uvedu do komentáře souvislosti - abych se měl čeho chytit. Čili komentář typu "proměnná je použita pro vstup, řešení je realizováno prostřednictvím dvoucestného seznamu a zde pouze měním jednu část jednoho prvku tohoto seznamu".
To je fakt, že zásadní věci jsou těžký. V tom případě jsem dělal komentáře všude možně, nejen na začátku procedury, ale i na konci každého řádku, abych ujasnil, odkud kam jsem se dostal.
Ty varianty kódu už tam taky nechávám a jen ve finální části je vypouštím. A pak zálohuju všechny verze a označím tu finální, abych ji pak poznal
Cvs? Taky bych se něco takového měl naučit používat.
Hahahaha to mi připomnělo tohle...
10 PRINT "AHOJ"
20 GOTO 10
Tim bych se nechlubil, kdybych tim začal a končil
První program jsem napsal pro sálový počítač v krajské nemocnici, kam jsme chodili s poč. kroužkem na základce. Někdy kolem roku 1985 Nepamatuji si už, ani co to bylo za počítač, ale pamatuji si, že vedoucí nám vždycky spustil v terminálu emulátor BACICu (většinou bylo volných tak 2-3 terminály pro 10 lidí a normálně se tam programovalo ve FORTRANu) a už jsme řádili. Občas jsme si šli (hromadně a pod dozorem) do serverovny pro výpis na řádkové tiskárně, to byl skutečný zážitek, velká místnost a spousta hejblátek...
Můj první program počítal objem koule, bylo to sice jen pár řádků, obalujících známý vzorec. Ale ta radost že to opravdu funguje!