Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Zápis inspirován debatou, která se trochu off topic rozběhla pod Pravicovými hodnotami. Když je zdejší komunita (čtenářů ABC Linuxu) nakloněna politice OpenSource v oblasti software, nemohla (neměla) by být nakloněna i myšlence "energie z otevřených zdrojů"?
V souvislosti s nedávnými politicko-(či světo-?)názorovými debatami, v nichž se hází "levicí" i "pravicí", mě zaujal malý seznam "pravicových hodnot", který v souvislosti s obviňováním Britských listů z levičáctví zveřejnil jejich šéfredaktor Jan Čulík, s odvoláním na "konzervativní hodnoty", které prý "vyznávají pravičáci" ve Velké Británii.
Text je vlastně odpovědí na provokaci Volím komunisty. No a?, kterou jsem původně zamýšlel do diskuse, ale která se poněkud protáhla.
Hlavně protože mě napadlo vytáhnout ze známého Čapkova eseje několik důležitých větiček, např. pro ty, kteří už nemají na tak dlouhý text trpělivost, ale pár bodů z komunistického volebního programu schroustnou jako malinu, a pak by se nevinně mohli ptát, co je na tom špatného. Třeba jim tento výbor pomůže orientovat se v ideologii strany, která začíná svůj program větou: "Za základní příčinu stupňujících se problémů světa i naší společnosti považuje KSČM kapitalismus."
Každý článek (dokonce i zápis blogu) v abíčku nabízí čtenářům možnost právě přečtený výtvor ohodnotit. Proč tedy skoro nikdo nehodnotí, ačkoliv jinak se anket a diskusí učastní spousta lidí? Něco mě napadlo.
Po diskusi pod blogovým zápisem Evroameričané jsem měl ještě jednou potřebu svůj pohled na aféru s "vtipem o Romech" shrnout do celistvého textu. Ti z vás, kdo diskusi četli, nebo ti, kdo se netouží k tématu vracet, byli jste varováni a nemusíte si kazit neděli.
Českou společností obchází strašidlo tuposti. A tentokrát to není tupost byrokratů nebo tupost diktátorů – je to tupost novinářů a samozvaných strážců veřejné "korektnosti". Děsím se doby, kdy budou všeobecně zakázány politicky nekorektní vtipy a patrně za každým hospodským stolem a na každé estrádě bude sedět nějaký "občanský demokratický" hlídací pes...