Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Některé OS mají defaultně zablokovaný účet administrátora root. Není mi sice jasné jak je to provedeno Zda neznámým, extrémně dlouhým heslem, či naprostou blokací, ale to by až tak nevadilo. Mezi hlavní výhodu sudo bývají řazeny možnosti jemnějšího nastavení delegace práv a neznalost útočníka "jména administrátorského účtu". klasicky je to root, ale pokud root chybí, útočník ho nezná. V distribucích jako opensuse existují su a sudo vedle sebe. Naproti tomu ubuntu má jen sudo a roota zablokovali. Má zablokovaný root nějaké nevýhody? Pokud ne, proč jej postupně neblokují všechny distribuce? Naopak, generuje odblokování root účtu například v ubuntu nějaké technické problémy uživateli (ubuntu.wiki to důrazně nedoporučuje). Co preferujete vy?
Tiskni
Sdílej:
Dalsi vec je, ze muzes samozrejme dovolit uzivateli spustit sudem /bin/bash, cili ziska kompletni root pristup, aniz by znal root heslo. Po odchodu takovyho cloveka pak opravdu staci zrusit jeho ucet. Samozrejme root kity a backdoory se musi resit jinak.To je ale pouze trochu krkolomná varianta
su
nebo přidání klíčku do rootova authorized_keys
, ne?
nebo přidání klíčku do rootova authorized_keysJak často vídáš servery, kde je možné se na dálku přes SSH přihlásit jako root? Já minimálně, resp. už si ani nevzpomínám, kdy jsem nějaký takový naposledy viděl
root
a.
sudo passwd
sudo passwd
je první věc, co po instalaci Ubuntu dělám. Nedovedu si představit, že bych se nemohl přihlásit jako root, na to sudo
prostě nejsem zvyklý. Když něco instaluju, nejprve dám su
a pak teprve jako root apt-get install
.
V podstatě se musím přiznat, že sudo
jsem nikdy nějak nepochopil. Jako chápu, co to může mít za výhody, ale třeba nevím, jak se udělá, aby někdo mohl spustit něco jako root.
ale třeba nevím, jak se udělá, aby někdo mohl spustit něco jako rootJá taky ne, kdysi jsem si za mohutné podleshovy asistence napsal do
sudoers
něco jako ALL:ALL, a od té doby to neřeším man sudoers
nebude to nejsložitější, co Tě potká kdesu
, vzpomenu si na valašský výklad zkratky GPS: Gde Proboha Su? Jn ta jejich deaktivace akorát spočívá právě v tom že root nemá žádné heslo tudíž se na něj nedá přihlásit.Hmm, tak to by me zajimalo, jak se resi katastroficke udalosti typu pozkozeni root fs, kdy se pri startu po nezdarenem pokusu o automatickou opravu musi fsck spustit rucne, nebo kdyz se musi jit do single-user rezimu (runlevel 1) se staticky-linkovanycm shellem (nebo busyboxem) pri pozkozeni zakladnich knihoven nebo dynamickeho loaderu.
sudo su
vždycky trvá o poznání dýl než sudo bash
, čím to? sudo bash
už mají moje prsty takový malý návyk su
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
sudo
. Root lze sice odemknout, ale proč bych to dělal? Je mi úplně jedno, jestli používám sudo
nebo su
(to konkrétně nefunguje, protože root má blokovaný login, ale sudo su
ano sudo
také nevadilo. Teď mě tak napadá, že už vlastně žádný server ve správě nemám