Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Některé OS mají defaultně zablokovaný účet administrátora root. Není mi sice jasné jak je to provedeno Zda neznámým, extrémně dlouhým heslem, či naprostou blokací, ale to by až tak nevadilo. Mezi hlavní výhodu sudo bývají řazeny možnosti jemnějšího nastavení delegace práv a neznalost útočníka "jména administrátorského účtu". klasicky je to root, ale pokud root chybí, útočník ho nezná. V distribucích jako opensuse existují su a sudo vedle sebe. Naproti tomu ubuntu má jen sudo a roota zablokovali. Má zablokovaný root nějaké nevýhody? Pokud ne, proč jej postupně neblokují všechny distribuce? Naopak, generuje odblokování root účtu například v ubuntu nějaké technické problémy uživateli (ubuntu.wiki to důrazně nedoporučuje). Co preferujete vy?
Tiskni
Sdílej:
Dalsi vec je, ze muzes samozrejme dovolit uzivateli spustit sudem /bin/bash, cili ziska kompletni root pristup, aniz by znal root heslo. Po odchodu takovyho cloveka pak opravdu staci zrusit jeho ucet. Samozrejme root kity a backdoory se musi resit jinak.To je ale pouze trochu krkolomná varianta
su
nebo přidání klíčku do rootova authorized_keys
, ne?
nebo přidání klíčku do rootova authorized_keysJak často vídáš servery, kde je možné se na dálku přes SSH přihlásit jako root? Já minimálně, resp. už si ani nevzpomínám, kdy jsem nějaký takový naposledy viděl
root
a.
sudo passwd
sudo passwd
je první věc, co po instalaci Ubuntu dělám. Nedovedu si představit, že bych se nemohl přihlásit jako root, na to sudo
prostě nejsem zvyklý. Když něco instaluju, nejprve dám su
a pak teprve jako root apt-get install
.
V podstatě se musím přiznat, že sudo
jsem nikdy nějak nepochopil. Jako chápu, co to může mít za výhody, ale třeba nevím, jak se udělá, aby někdo mohl spustit něco jako root.
ale třeba nevím, jak se udělá, aby někdo mohl spustit něco jako rootJá taky ne, kdysi jsem si za mohutné podleshovy asistence napsal do
sudoers
něco jako ALL:ALL, a od té doby to neřeším man sudoers
nebude to nejsložitější, co Tě potká kdesu
, vzpomenu si na valašský výklad zkratky GPS: Gde Proboha Su? Jn ta jejich deaktivace akorát spočívá právě v tom že root nemá žádné heslo tudíž se na něj nedá přihlásit.Hmm, tak to by me zajimalo, jak se resi katastroficke udalosti typu pozkozeni root fs, kdy se pri startu po nezdarenem pokusu o automatickou opravu musi fsck spustit rucne, nebo kdyz se musi jit do single-user rezimu (runlevel 1) se staticky-linkovanycm shellem (nebo busyboxem) pri pozkozeni zakladnich knihoven nebo dynamickeho loaderu.
sudo su
vždycky trvá o poznání dýl než sudo bash
, čím to? sudo bash
už mají moje prsty takový malý návyk su
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
sudo
. Root lze sice odemknout, ale proč bych to dělal? Je mi úplně jedno, jestli používám sudo
nebo su
(to konkrétně nefunguje, protože root má blokovaný login, ale sudo su
ano sudo
také nevadilo. Teď mě tak napadá, že už vlastně žádný server ve správě nemám