V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Budu vám vyprávět příběh z mého života. Je to povídání o mé bývalé kamarádce. Vracím se do minulosti a zdůvodňuju, proč nyní už pro ni není v mém srdci místa.
Ve svém předchozím zápisku do blogu jsem narazil na dva protichůdné názory. Jde o to, zda na veřejnosti (ne)ventilovat, že máte duševní nemoc/poruchu. Jako první úvádím názor pana Dalibora Smolíka (cituju):
Dost lidí uvádí, že Nvidia oproti ATI (AMD) má mnohem lepší povedenější proprietární (nesvobodné) ovladače. A já tomu věřím, i když žádnou grafiku od Nvidie jsem nějaký ten pátek neměl. Co ale chci, je shrnout moje důvody, proč já používám grafiku ATI (AMD):
Jsem velkým milovníkem beletrie, a to jak české, tak světové. Přečetl jsem min. jednu knížku od autorů, jako je N. V. Gogol, Jakub Arbes, Jan Neruda, Karolína Světlá, K. V. Rais, Z. Winter, F. Kafka, Karel Čapek...
Prosím vás tedy o doporučení voně stažitelného e-booku, který už u nás není copyrightovaný. Preferuji češtinu, ale nebraním se ani angličtině či němčině. Předem díky!
Mnoho z vás určitě zná projekt GNU/FDL Anglicko-Český slovník. Je výborný a sám ho denodenně používám. Problém nastane, když marně hledáte GNU/FDL německo-český slovník! Chtěl bych si přečíst nějakou knížku v originále (tady v němčině), ale listovat klasickým neelektronickým slovníkem mi přijde dost blbý.
V dnešním zapisku se budu věnovat boji se strachy. A u schizofrenie máte opravdu někdy pocit, že se s nimi roztrhl celý pytel.