Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Tento zápisek byl redakcí smazán.
Tiskni
Sdílej:
"Plocha"??? Nevím, nevím? Kdysi Win-XP na mě řvaly něco jako Nedostatek zdrojů. A odborník mi řekl (a ukázal na stránkách MS), že pokud nacpu dost věcí na plochu, tak se vyčerpají nějaké vnitřní zdroje. Umáznul mi pár souboru z Plochy a zase to šlapalo.
C:\Documents and Settings\Petr Vlašic\Plocha
a ve Windowsech nižších než XP to bylo myslím v C:\Windows\Plocha
.
Ale v Průzkumníkovi je nejvýš Plocha, ne? Přijde mi dost nesmyslné, aby byl kořenovou složkou jeden z disků.To sice jo(viz příloha), ale je to spíše taková virtuální plocha, aby se vyznalo BFUčko(, které většinou vše rve zpočátku na Plochu a přece ji nebude hledat někde v C:\Windows\Plocha nebo nedejbože C:\Documents and Settings\…) a neztratilo se, když si všechno zasere(Plocha v bočním panelu absolutně nemá co dělat s tou složkou a i když si poschovávám všechno jako Tento počítač,Dokumenty a Koš, tak v té virtuální ploše stále jsou). Kořen, tak jak ho známe z Unixů je skutečně disk. A vůbec to nemusí být C:, ale třeba v mém přídpadě je to F:. A vůbec, pod Windowsy se stejně moc na kořeny nehraje.
Disk si můžeš připojit do adresáře. Písmenko mít ani nemusí.
Heslo se mění ve správcích uživatelů. Ta nabídka přes A+C+D je spíše alternativní postup.
compmgmt.msc
(snad si to pamatuju spravne). Od okamziku kdy sem toto objevil me pripadala sprava win o moc jednodussi. pozn. mozna to jde spustit i jinak nez zadanim toho prikazu ale nevim o tom.
Nemáte s tím někdo skušenosti? Windows XP (a menší) jsem přestal používat (mimo jiné) právě proto,že se nedalo slušně pracovat pod normálním (neadmin) účtem...
ale GNOME to dělá takySystém / Volby / Vzhled / karta Písma / tlačítko Podrobnosti.
Jinak není třeba GNOME obhajovat úplně vždy a všudeJak jsem ho, propánajána, obhajoval tím, že jsem sem vložil cestu k nastavení, o kterém jsem si myslel, že ho hledáš?!
Jinak proč tam mají obrácená lomítka už se asi nikdo nedozví, protože Gary Kildall už zemřel.z čias, keď ma nútili programovať pod m$ si matne spomínam, že os pracoval aj s normálnymi lomítkami, len klientske programy obmedzovali použitie len na tie opačné (žeby sa v ukradnutom kóde nevyznali ??)
Správný postup změny hesla je kuriózní a dověděl jsem se jej až od kolegyně.Ten se nezdá
Dále bylo nutné nějak vyšlechtit výchozí miniaturní písmena. Na to jsem taky sám nepřišel, poradil mi to až Dejv Rulez, a dělá se to blbě. Nevím proč, ale majkrosoftí inženýři to umístili do roletkového menu…Ééé, ono je to přístupný i z ovládacích panelů... něco jako "Obrazovka".
nepochopení důvodu, proč mi pád prohlížeče souborů sestřelil i panelPanel vykresluje explorer.exe, známý též jako Internet Explorer nebo Průzkumník. Není ta integrace se systémem nádherná? A to ještě netušíš, kolik programů je na explorer.exe závislých.
Nastavim si DHCP, funguje, prendam notebook do jiny mistnosti a zapojim do jiny zdirky v routeru a nejde, zustala tam viset stara IP, nepomuze restart ani nic. Takze nastavit rucne. A ikdyz book zustane na stejnym miste s DHCP tak po nejaky dobe sama od sebe prestane fungovat sit, resenim je opet nastavit rucne IP. A to jeste musim dodat ze po kazdy zmene IP se znova kopirujou ovladace site a chce to restart.
Ani to plug&play zadna slava, instalace ovladacu je poloautomaticka, porad se tomu rucne musi podstrkavat soubory ktery uz na disku danvo sou, ale neumi si je to samo najit.
Pravda, 2000 a xp to uz je jiny kaficko, ale porad to neni ono, bez admin prav tam clovek neudela skoro nic (pravda, existuje treba runas, ale to sem nikdy nepouzil a ani neznam nikoho kdo jo). Stejny je to se symlinkama a hardlinkama na ntfs (taky by to jit melo, ale nikdy sem to nedelal a neznam nikoho kdo jo). Taky je hodne omezena moznost menit razantnejs vzhled, tak akorat tapetu de bez problemu vymenit, ale kdyz se zvetsi pismo nebo nejak razantnejsi zmeni barvy (svetly pismo na tmavym podklade) tak pak skoro v pulce aplikaci nejde cist text ani popisky na tlacitkach, protoze text bud pretyka nebo je pismo natrvdo cerny ikdyz je nastaveny bily a proste neni videt. Tohle se mi v KDE ni Gnome este nestalo.Pouzivat se to jiste da, ale beda jak by to chtel clovek pouzivat jinak, nez bylo autory zamysleno ...
Další věci jsou vesměs jen drobnosti, například nepochopení důvodu, proč mi pád prohlížeče souborů sestřelil i panel
No protože prohlížeč a plocha je prostě všechno dohromady jeden proces zvaný explorer. Nastavení, které tento nesmysl dá do pořádku a umožní spouštění nového procesu pro každé okno exploreru, je ukryto vcelku hluboko v těch klikátkách. Ale někde tam je. Jedině tak se dá zamezit odletu celé plochy i panelu kvůli jednomu neposlušnému oknu správce souborů. Konfigurace, kdy všechna okna exploreru provozuje jediný proces, tam bývala implicitně nastavená z toho důvodu, aby se šetřila RAM. Dnes už toto zdůvodnění postrádá smysl.
Proč odletí i panel, to je záhada, kterou jsem taky u Windows často pozoroval. V hodně starých Windows byl panel v odděleném procesu zvaném systray. Nevzpomínám si, jak přesně to je u Windows XP, nicméně panel většinou zároveň s plochou odletí taky.
„Řešení“ je jednoduché: Ctrl Alt Del, tam je někde tlačítko Spustit úlohu. No a tam se zadá explorer a ejhle, všechno je zase zpět. Jak já jsem rád, že už tohle dávno řešit nemusím!
Microsoft se tedy bránil, že to nejde, že IE je součást systému, který je na něm závislý. Byl tedy najat expert, který měl toto tvrzení ověřit. Ukázalo se, že v Microsoftu naprosto nestydatě lžou.Naposledy platilo pro Windows 95.
BTW: nevíte jak vyčistit Windows XP od sajrajtu v registrech a bůhvíco když tam jsou ty Wokna už několik let?Nejlíp ručně
na údržbu Widlí jsem používal EasyCleanerBuď tento nebo nějaký jiný(mám pocit, že to byl spíš nějaký Gamerský) čistič jsem jednou použil na serveru. Už nikdy víc, protože jsem ten server potom musel přeinstalovat.
Virtuální plochy (aspon pro mě) smysl rozhodně mají. A to mám v práci dva monitory ...
Na jedné mám browser (1.monitor) a utlouk (2. monitor), na druhé třeba ISE (1.monitor) a Modelsim (2.monitor) a na třetí různou dokumentaci ... mít to všechno na jedné, asi bych se zbláznil ...
Aby se naše kůzle neozvalo... mám na monitoru 1680x1050 a virtuálně 9 ploch. V openboxu jsem si nastavil kde se maj zobrazovat jaký aplikace a rozhodně nemám problém s nějakým hledáním.
Druhá strana mince. Zatímco já vím, že na ploše 4 vždycky najdu firefox, na ploše 5 sonatu, jabber a skype, na ploše 2 krusader (bys nevěřil.. normálně funguje i na 32bitu) a takhle bych mohl pokračovat, tak ty máš v liště stejnej počet oken (u mě teď 12) naházenej na kupě a zejtra budou v úplně jiném pořadí. Proč bych se tedy měl jako user pořád koukat na to kde najdu svůj program, když stačí abych se naučenou kombinací dostal kam potřebuju mnohem rychleji než ty vůbec chytneš myš?
Nebo muzes sahnout po bb4win - windows verze blackbox window managera.
Za všechny jmenujme ACL.Na to jsou v Linuxu myslím všelijaké ty srandy jako SeLinux, AppArmor, apod. Teda alespoň myslím.
ACL jsou prostá práva k objektům na souborových systémech.Stále nemám páru o čem mluvíme. Je to snad toto?(příloha)
ACL jsou práva souborů v filesystému. Uživatel xx může číst, uživatel yy může zapisovat. V SELinux má každá aplikace vlastní pravidla co může a co nemůže (přístup k zařízení, na síť atd). Je to něco zcela jiného.
bůh žehnej za klasické Unixové práva
Pomocí klasických práv (user, group, other, read, write, exec) toho moc neuděláš.
kdo co z techto veci smi delat, neNo to "kdo" je dost podstatné. U klasických ugo práv si nemůžeš zvolit KDO. Tam je pouze vlastník, skupina (a ostatní). S tímto v podstatě neuděláš ani následující trivialitu: Tom, Martin, Eva: zápis, čtení. Pavel, Mirek: čtení.
Neco o ACL si vygooglim, ale mohl bych poprosit o nejaky priklad co s ACL jde a s Linuxovyma pravama ne?Myslím si, že jde o to, že se dají nastavovat různé práva různým uživatelům na jeden objekt(což v Linuxu jde tak, že se dají do skupiny a objektu se nastaví práva právě pro skupinu, ale pro víc uživatelů se nenastaví různá práva)
O co vic u tech prav jde? Cteni, zapis a spousteni + kdo co z techto veci smi delat, ne?Nejlépe nabootovat XPčka a podívat se, ale je to vidět i u tohoto screenshotu.
soubor1: alice:r--, bob:rw-, cyril:rw- soubor2: alice:rw-, bob:r--,cyril:r--
v základnej inštalácii takéto nástroje chýbajú...kazdy OS musis doladit, proto se to jmenuje zakladni instalace
Politika bezpecnosti. Desktopove aplikace vyzadujici administratorska prava. Defaultni ucet na masine je administrator a bez hesla.A ono pod Windows® jde taky něco udělat, pod jiným kontem než administrátorskim???
Notepad je přesně tím, čím má být. Zkrátka very simple text editor. Nemá to být IDE, nemá umět syntaxe nemá umět nic. Je to záměr.Přesně tak. Zde s Heronem musím naprosto souhlasit. Proto mám také rád GNOME, jelikož každý nástroj dělá přesně to na co je určen a nic víc. Ale pokud by už přece jen někomu ten BASH nebo Vim ve Windowsech scházel…proti gustu…