OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Datum vydání (konec října) Ubuntu 7.10 se pomalu a jistě blíží, takže mi dovolte, abych vás seznámil s novinkami, které na nás čekají.
Chtěl bych se zeptat na pár věcí ohledně Google AdSense, a protože se to nehodí do fóra, ptám se v blogu.
Tak jsem po dlouhé době nainstaloval powernowd a nestačím se divit, jak je to k ničemu. Při skrolování a načítání stránky ve Firefoxu je frekvence na 100%, při rožšiřování a přesouvání okna (správce metacity) frekvence na 100% (při použití compizu ale zůstane na 50%). Při načítání adresáře v nautilovi - 100%. Při otevření dialogu "O aplikaci" v snad libovolném programu - 100%. Při přehrávání DVD v mplayeru 100% (to mě štve nejvíc, protože se mi večer při filmu neustále zapíná a vypíná ventilátor, což je ještě horší, než kdyby běžel pořád). Prostě ať udělám jakoukoliv maličkost, vyskočí to na 100%. Takhle blbě se mi to před pár lety nechovalo ani na Windows.
Jeden můj kamarád si koupil nový počítač a ten starý chtěl vyhodit. Nakonec ale skončil u mě a to úplně zdarma. Jedná se o počítač s procesorem Athlon K6 450 Hz, 256 MB RAM, grafická karta SiS. Rozhodl jsem si z něho udělat webový, FTP a mail server. Počítač však neměl žádnou CD-ROM mechaniku, takže jsem musel najít jiný způsob instalace - z flash disku. Doma mi už nějakou dobu leželo CD Ubuntu 7.04 Server, takže proč ho alespoň nějak nevyužít. Nakonec to bylo sice k ničemu (ten počítač neumí ani bootovat z USB), ale to neznamená, že by se to nemohlo hodin někomu jinému.
Včera byl poměrně nudný den a mě se pořád něco nelíbí na tom nautilovi. Inu, rozhodl jsem se ho trošičku vytunit. Stáhnul jsem zdrojové kódy a začal upravovat.
Potřebuji spustit instalaci Ubuntu 7.04 Server z flash disku, všechno jsem si připravil, nabootuje to, ale nemohu připojit flashku, protože tam není obsažen msdos (nebo fat?) fs modul. Potřeboval bych proto, kdyby se našel nějaký hodný člověk a někam by nahrál tyto moduly (msdos.ko, fat.ko) z instalačního CD Ubuntu 7.04 Alternate Install CD - snad budou kompatibilní.
Přesně tak, pojišťovny jsou opravdu posraný, zesraný a já nevím co ještě. Omlouvám se, že používám takové výrazy, ale jinak je ani definovat nelze.
Dnes jsem si pro svou vlastní potřebu vytvořil skriptík, který mi vytvoří DVD-VIDEO ISO obraz ze složky obsahující strukturu DVD. Používá to zenity a mkisofs a je to určené převážně pro nautilus (plugin nautilus-actions). A protože nejsem hajzl, tak vám ho tu pěkně vystavím. Je to pod licencí MIT, takže si s tím dělejte, co uznáte za vhodné.
Cílem tohoto zápisu je sdělit, co se mi nelíbí na GNOME. Možná to jsou pro někoho prkotiny, ale pro mě jsou to zásadní věci, bez kterých se neobejdu.
Další z mých krátkých zápisů.
Nevím proč, ale z repozitářů vývojové verze Ubuntu 7.10 z ničeho nic odstranili mencoder a acidrip. Ještě minulý týden tam byly, dneska už tam nejsou :-(
Takže už ho tam zase přidali, konečně.