V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Datum vydání (konec října) Ubuntu 7.10 se pomalu a jistě blíží, takže mi dovolte, abych vás seznámil s novinkami, které na nás čekají.
Chtěl bych se zeptat na pár věcí ohledně Google AdSense, a protože se to nehodí do fóra, ptám se v blogu.
Tak jsem po dlouhé době nainstaloval powernowd a nestačím se divit, jak je to k ničemu. Při skrolování a načítání stránky ve Firefoxu je frekvence na 100%, při rožšiřování a přesouvání okna (správce metacity) frekvence na 100% (při použití compizu ale zůstane na 50%). Při načítání adresáře v nautilovi - 100%. Při otevření dialogu "O aplikaci" v snad libovolném programu - 100%. Při přehrávání DVD v mplayeru 100% (to mě štve nejvíc, protože se mi večer při filmu neustále zapíná a vypíná ventilátor, což je ještě horší, než kdyby běžel pořád). Prostě ať udělám jakoukoliv maličkost, vyskočí to na 100%. Takhle blbě se mi to před pár lety nechovalo ani na Windows.
Jeden můj kamarád si koupil nový počítač a ten starý chtěl vyhodit. Nakonec ale skončil u mě a to úplně zdarma. Jedná se o počítač s procesorem Athlon K6 450 Hz, 256 MB RAM, grafická karta SiS. Rozhodl jsem si z něho udělat webový, FTP a mail server. Počítač však neměl žádnou CD-ROM mechaniku, takže jsem musel najít jiný způsob instalace - z flash disku. Doma mi už nějakou dobu leželo CD Ubuntu 7.04 Server, takže proč ho alespoň nějak nevyužít. Nakonec to bylo sice k ničemu (ten počítač neumí ani bootovat z USB), ale to neznamená, že by se to nemohlo hodin někomu jinému.
Včera byl poměrně nudný den a mě se pořád něco nelíbí na tom nautilovi. Inu, rozhodl jsem se ho trošičku vytunit. Stáhnul jsem zdrojové kódy a začal upravovat.
Potřebuji spustit instalaci Ubuntu 7.04 Server z flash disku, všechno jsem si připravil, nabootuje to, ale nemohu připojit flashku, protože tam není obsažen msdos (nebo fat?) fs modul. Potřeboval bych proto, kdyby se našel nějaký hodný člověk a někam by nahrál tyto moduly (msdos.ko, fat.ko) z instalačního CD Ubuntu 7.04 Alternate Install CD - snad budou kompatibilní.
Přesně tak, pojišťovny jsou opravdu posraný, zesraný a já nevím co ještě. Omlouvám se, že používám takové výrazy, ale jinak je ani definovat nelze.
Dnes jsem si pro svou vlastní potřebu vytvořil skriptík, který mi vytvoří DVD-VIDEO ISO obraz ze složky obsahující strukturu DVD. Používá to zenity a mkisofs a je to určené převážně pro nautilus (plugin nautilus-actions). A protože nejsem hajzl, tak vám ho tu pěkně vystavím. Je to pod licencí MIT, takže si s tím dělejte, co uznáte za vhodné.
Cílem tohoto zápisu je sdělit, co se mi nelíbí na GNOME. Možná to jsou pro někoho prkotiny, ale pro mě jsou to zásadní věci, bez kterých se neobejdu.
Další z mých krátkých zápisů.
Nevím proč, ale z repozitářů vývojové verze Ubuntu 7.10 z ničeho nic odstranili mencoder a acidrip. Ještě minulý týden tam byly, dneska už tam nejsou :-(
Takže už ho tam zase přidali, konečně.