Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
JLCPCB assembly (soldering components to the board) service is extremely useful, cheap, and easy to use. I used to fear that it will be difficult and I will screw it up before I have first used it, but the UX is actually great and the flow is very smooth.
Ordering printed circuit boards online from low-cost services like PCBWay and Seeed Studio is now pretty common among hobbyists and for rapid prototyping. However, once the board arrives, one has to solder all the components - and if 5 or 10 pieces are needed, this is a real pain.
Boards are mass-assembled by pick and place machines and then soldered in a reflow oven. However, up until now, setting this process up required lots of manual intervention and thus was not worth it for less than about 20 to 50 pieces.
The same way PCB manufacturing in small batches has been automated (gerber files from multiple customers are automatically checked and merged into a single giant panel, which is then manufactured), pick-and-place is now automated. From the user standpoint, all that is needed is to visit the parts library and assign a part number to every part in the CAD software. These data, together with the position of these parts on the board, are then exported and uploaded during the ordering process. There are plugins and guides on how to do this with various software, for example KiCad. JLC will automatically add a small fiducial to the corner of the board to facilitate the assembly.
Here, part number C25900 is assigned, which is a 4k7 resistor. Screenshot from KiCad.
During ordering, both the board (showing various layers - copper, mask, drills…) and the overlay of the placed parts are displayed. Therefore, you can easily check that everything looks right. On the contrary, local Czech fabs such as Printed and PragoBoard are still running on a 1995-style workflow: you send them something via email, talk to some engineers on the phone and you hope for the best. This level of service always surprises me when I need to have a board manufactured by them.
Detail of the check-up. Parts that have polarity (LEDs) and "pin 1" (ICs) are marked, so you can check they will be populated correctly.
The only problem I have seen is that some parts are placed 90° or 180° rotated:
These problems are visible in the preview and you can simply change the rotation angle in the placement file (it's a CSV file).
The parts are split into two categories:
Additionally, you pay $7 per job (that the panel goes through the assembly line), $1.5 for stencil and $0.0015 per solder joint. Here is an example of a complete board, 5 pieces:
→ $69 total.
The quality of the soldering is good and the quality of the board too. You can see the capabilities here. It actually exceeds standard capabilities of the Czech fabs mentioned above.
Delivery is also insanely fast. It takes 8 calendar days: you place the order on Monday, it is shipped on Thursday and delivered the next Tuesday.
The delivered board (the big capacitor and the header soldered by me)
The main limitation is that they don't offer any mechanical and through-hole parts. There are no switches, no connectors, no headers. Therefore, I need to reflow-solder USB connectors by hand, add programming/debug headers and buttons. But it's still so much better than hand-soldering 100 SMD resistors.
They offer SMD parts down to 0402 size and recently started offering BGA and very cool chips, such as DDR RAMs and entire SoCs. You can literally create a Linux computer on your board now.
Overall, I'd certainly recommend using their service, and we are now using it even for single-shot prototypes.
Tiskni
Sdílej:
proč to má tolik dislajků????? :O :O mi to příde jako uplně vpohodě blogísek :O :O
když něčemu nerozumim tak to jako nebudu hodnotit vubec snad ne?? :O ;D
Snaha mít někde anglický reference na svojí práci je pochopitelná, co ale není pochopitelný je to, proč to má bejt zrovna tady... Proč nepoužiješ nějakou anglickou blogovací platformu?! Už jenom z praktického hlediska, že komentáře tady budeš mít stejně v češtině, takže každej, kdo sem ze zahraničí zabloudí to stejně bude muset číst pomocí Google translate.
Jistě, prosadit se někde v "globálu" je podstatně těžší, než rozpoutat sto příspěvkovej flame tady, na druhou stranu ale ty globální platformy mají zase mnohem častěji "kvalitnější" publikum, nebo minimálně o mnoho menší procento "expertů" za kterými není vidět vůbec žádná reálná práce, kromě jejich "expertních názorů" v diskuzích... (pokud se teda nebavíme o "disluzích" na youtube, ty sfouknou i místní experty jako svíčku )
Protože by jeho angličtině na anglických webech nerozuměli...Například moje angličtina není nejlepší, zde byla kritizována několikrát. Počet kritizujících z těch asi 600k čtenářů (to jsou unikátní IP s vyfiltrovanými známými IP / useragenty botů) u mě na blogu za poslední rok a půl je přesně nula, přestože na různých agregátorech (hackernews, reddit, lobsters) mám pár set, možná k tisícovce různých komentářů. Fakt je, že úroveň angličtiny nezajímá nikoho kromě Čechů, kteří jsou na to nějak perverzně ujetí. Jendovo angličtina je podle mého názoru na „profesionální úrovni“. Není to poezie, ale rozhodně zcela dostačující pro odborné texty. Zábavné je, že to tady do jisté míry chcípá. Počty přečtení blogů jdou dolu, stejně jako počty komentářů. A stejně si lidi stěžují, když sem jeden z lidí co zde zcela pravidelně dodávají texty, které patří mezi to nejzajímavější co se tu dá najít, napíše něco anglicky, tedy jazykem, který tu stejně většina lidí ovládá. Abclinuxu se tím střílí do nohy, protože tím aktivně vytlačuje člověka, co tu vytváří obsah.
Například moje angličtina není nejlepší, zde byla kritizována několikrát. Počet kritizujících z těch asi 600k čtenářů (to jsou unikátní IP s vyfiltrovanými známými IP / useragenty botů) u mě na blogu za poslední rok a půl je přesně nula, přestože na různých agregátorech (hackernews, reddit, lobsters) mám pár set, možná k tisícovce různých komentářů. Fakt je, že úroveň angličtiny nezajímá nikoho kromě Čechů, kteří jsou na to nějak perverzně ujetí.
Jakkoliv souhlasím se rčením "Doma není nikdo prorokem, a v Čechách zvláště", tak porovnáváš dva zcela různé případy. Na anglickém webu tvojí angličtinu, pokud to není taková tragedie, že to vůbec nejde číst, nikdo neřeší proto, že chápe, že děláš co umíš. Jenomže na českém webu se anglicky "předvádíš" s jazykem, kterej navíc vůbec neumíš. A to je trochu rozdíl...
Zábavné je, že to tady do jisté míry chcípá. Počty přečtení blogů jdou dolu, stejně jako počty komentářů. A stejně si lidi stěžují, když sem jeden z lidí co zde zcela pravidelně dodávají texty, které patří mezi to nejzajímavější co se tu dá najít, napíše něco anglicky, tedy jazykem, který tu stejně většina lidí ovládá. Abclinuxu se tím střílí do nohy, protože tím aktivně vytlačuje člověka, co tu vytváří obsah.
A co když to tady "chcípá" i proto, že si tady každej dělá co chce? Že se tady tolerujou Grétiny příspěvky posílaný skrze překladač do infantilštiny? Nebo tvoje a Jendovy self-promotion články v AJ?! Když Abíčko bylo na vrcholu, tak jsem tady nikdy neviděl, že by sem Yeti (David Nečas) cpal něco v angličtině... Jestli ten problém nebude třeba i v tom...
Aby bylo jasno, taky považuju tvoje, nebo Jendovy příspěvky za to nejlepší, co se tady aktuálně objevuje, ale to by ještě nemělo znamenat, že pro vás platěj jiný pravidla, než pro ostatní.
A co když to tady "chcípá" i proto, že si tady každej dělá co chce? Že se tady tolerujou Grétiny příspěvky posílaný skrze překladač do infantilštiny? Nebo tvoje a Jendovy self-promotion články v AJ?!
Pokud někomu víc vyhovuje moderované prostředí, mohl se realizovat na LinuxSoftu. Jenže takových lidí asi moc není, protože LinuxSoft umřel (dokonce oficiálně a funguje už jen jako archiv), zatímco na AbcLinuxu to žije aspoň v blozích a komentářích, byť články už v podstatě nikdo nepíše.
Root.cz nasadil tvrdou cenzuru/moderování, ale to mu samo o sobě taky autory nezajistí. Kdyby nebyl součástí Internet Infa, tak by zřejmě taky skončil nebo přežíval jako AbcLinuxu a cenzura by mu nepomohla.
LinuxOS.sk mi přijde někde mezi tím – větší svoboda než na Rootu nebo LinuxSoftu, ale menší než na AbcLinuxu. A je to více nezávislé/komunitní. Web je to přehledný a redakční systém mají lepší než Root a stejný nebo lepší než AbcLinuxu (přeci jen do rozvoje Ábíčka se neinvestuje a ten systém je víceméně ve stavu, v jakém ho zanechal Leoš Literák).
Pokud má někdo pocit, že příčinou problémů jsou různé Gréty atd., tak nás o tom může snadno přesvědčit – stačí psát kvalitní články pro LinuxOS.sk.
Neměl jsem na mysli moderované prostředí, ale "samomoderaci". Když - říkejme tomu po staru netiketa - netiketu nedodržují ani ti dobří, jak potom asi bude vypadat ten zbytek?! Vnucovat ty pravidla za pomoci nějakého cenzora je IMHO ještě horší, než naprostá anarchie.
sem myslela žese ti to jako líbí :O :O
Jako chvilkové zpestření fajn, ale už to trochu přetahuješ...
A co když to tady "chcípá" i proto, že si tady každej dělá co chce?Výmluvy, nic jiného.
Na anglickém webu tvojí angličtinu, pokud to není taková tragedie, že to vůbec nejde číst, nikdo neřeší proto, že chápe, že děláš co umíš.Takže problém je ve skutečnosti v tom, že česká komunita nechápe, že děláš co umíš, nebo to chápat nechce.
Jenomže na českém webu se anglicky "předvádíš" s jazykem, kterej navíc vůbec neumíš. A to je trochu rozdíl...To je pohled na svět, který fakt nechápu. Předpokládáš, že když sem člověk píše anglicky, tak to dělá aby se "předváděl", což typicky vůbec neodpovídá realitě. Od doby co jsem začal psát primárně k sobě na blog už píšu až na pár výjimek, kde se mi o tom líp myslí v nativním jazyku, jen v angličtině. Píšu různé blogy, od filosofických, po čistě technické a tohle je přesně důvod, proč jsem je sem přestal dávat - protože lidi jako ty mají pocit, že se tím chci "předvádět". Přitom se nechci předvádět, jen prostě cena za překlad, ať už vyjádřená v čase, či penězích jde do tisíců korun. Paradoxní na tom je, že anglicky tady umí skoro všichni, protože je to primárně technický portál, zaměřený na „ajťáky“. Upřímně, zdejší redakční systém je úplná sračka a už takhle musím trávit třeba půl hodiny editací článku, protože tady to funguje tak hrozně lowlevel, že i to nejčistší HTML má problémy s uploadem a obrázky, to jsou kapitola sama pro sebe, specificky když jsou větší než třeba megabajt, to je pak musíš hostovat někde externě. Nedejbože když chceš dělat třeba popisky pod obrázkama. Kdybych k tomu měl ještě dělat překlady pro těch deset zajímavých lidí tady, tak to dalece přesahuje úroveň námahy co jsem ochotný investovat do irelevantních věcí kolem. A pak si teda můžu vybrat, jestli blog napíšu česky pro tisíc / dva tisíce přečtení na abclinuxu, nebo anglicky pro desítky tisíc přečtení všemi ostatními. Nebo překládat z jednoho jazyka do druhého, což stojí buď kopec námahy (moje rychlost překladu je asi 3 normostrany za hodinu, psal jsem sem blogy které měly třeba 18+ normostran), nebo peníze (překlad normostrany pod 75kč nejde a většinou dostaneš level google translate, normální ceny jsou tak 200kč+ za normostranu na mikrotržištích práce).
Nebo tvoje a Jendovy self-promotion články v AJ?!Já afaik nedělám self-promotion články. Věci co jsem sem napsal anglicky, se týkaly anglických věcí. Například upozornění na zajímavý blogpost (v angličtině), popis zajímavé video diskuze (v angličtině), nebo popis toho jak rozchodit apple klávesnici pod linuxem (anglicky o tom nebylo moc napsáno a přišlo mi, že i Češi to stejně budou googlit anglicky). U těch prvních dvou věcí nemělo imho moc smysl psát cokoliv česky, když je stejně celý obsah několik hodin čtení/sledování angličtiny.
Aby bylo jasno, taky považuju tvoje, nebo Jendovy příspěvky za to nejlepší, co se tady aktuálně objevuje, ale to by ještě nemělo znamenat, že pro vás platěj jiný pravidla, než pro ostatní.Tady pravidla ohledně jazyka afaik vůbec nejsou.
Takže problém je ve skutečnosti v tom, že česká komunita nechápe, že děláš co umíš, nebo to chápat nechce.
Ne. Problém je v tom, že píšeš anglicky někam, kde je (nepsaným) pravidlem psát česky.
To je pohled na svět, který fakt nechápu. Předpokládáš, že když sem člověk píše anglicky, tak to dělá aby se "předváděl", což typicky vůbec neodpovídá realitě. Od doby co jsem začal psát primárně k sobě na blog už píšu až na pár výjimek, kde se mi o tom líp myslí v nativním jazyku, jen v angličtině. Píšu různé blogy, od filosofických, po čistě technické a tohle je přesně důvod, proč jsem je sem přestal dávat - protože lidi jako ty mají pocit, že se tím chci "předvádět". Přitom se nechci předvádět, jen prostě cena za překlad, ať už vyjádřená v čase, či penězích jde do tisíců korun. Paradoxní na tom je, že anglicky tady umí skoro všichni, protože je to primárně technický portál, zaměřený na „ajťáky“. Upřímně, zdejší redakční systém je úplná sračka a už takhle musím trávit třeba půl hodiny editací článku, protože tady to funguje tak hrozně lowlevel, že i to nejčistší HTML má problémy s uploadem a obrázky, to jsou kapitola sama pro sebe, specificky když jsou větší než třeba megabajt, to je pak musíš hostovat někde externě. Nedejbože když chceš dělat třeba popisky pod obrázkama. Kdybych k tomu měl ještě dělat překlady pro těch deset zajímavých lidí tady, tak to dalece přesahuje úroveň námahy co jsem ochotný investovat do irelevantních věcí kolem. A pak si teda můžu vybrat, jestli blog napíšu česky pro tisíc / dva tisíce přečtení na abclinuxu, nebo anglicky pro desítky tisíc přečtení všemi ostatními. Nebo překládat z jednoho jazyka do druhého, což stojí buď kopec námahy (moje rychlost překladu je asi 3 normostrany za hodinu, psal jsem sem blogy které měly třeba 18+ normostran), nebo peníze (překlad normostrany pod 75kč nejde a většinou dostaneš level google translate, normální ceny jsou tak 200kč+ za normostranu na mikrotržištích práce).
To, že někdy je to v angličtině i pro čecha jednodušší naprosto chápu. Já když píšu GUI pro GPXSee, tak taky "myslim" primárně v angličtině a mám pak dost problém to přeložit pro českou lokalizaci do češtiny. A to ještě narozdíl od běžného překladatele vím přesně co to dělá a v jakém kontextu ta která věta/slovo bylo myšlené... Ale znova, ten problém není v tom, že něco píšeš anglicky, ale že to píšeš sem.
Já afaik nedělám self-promotion články.
To byla především reakce na Jendu, ale ani ve tvém případě, už podle toho co si napsal v tom předchozím odstavci, nejsem tak daleko od pravdy. Nicméně já tu "reklamu" neberu nijak negativně, protože sebelepší produkt bez propagace zapadne. Pokud je to v rámci nějakých rozumných hranic, tak mě to přijde košer. Ty získáš nějakou "reklamu" pro sebe a ABCLinuxu nějaký zajímavý obsah. Ale zase, musí to mít nějakou míru. Když tu někdo do zprávičky "nacpe" vydání jeho 200 řádkového scriptu ve verzi 0.0.1 jako novou verzi světoznámé aplikace, je to přes čáru, zatímco v blogu je to naprosto ok. Otázka je, kde je ta hranice (obecně jí nastavujou čtenáři portálu svými reakcemi), pro mě osobně už je třeba "přes čáru" i blog "podívejte se jakej jsem napsal blog jinde".
Tady pravidla ohledně jazyka afaik vůbec nejsou.
Tak není to tady pravděpodobně nikde napsaný, ale každá komunita má sadu vlastních nepsaných pravidel. A mezi jedno z nich bych tady na ABCLinuxu zařadil to, že se sem píše česky.
A mezi jedno z nich bych tady na ABCLinuxu zařadil to, že se sem píše česky.No vidíte, já třeba ne a na obou stranách je lidí víc, takže se zdá, že žádné nepsané pravidlo ohledně jazyka tady není.
No vidíte, já třeba ne
Jistě. A proto sem i pod anglické články píšeš v češtině...
Ale znova, ten problém není v tom, že něco píšeš anglicky, ale že to píšeš sem.Cajk, já už to sem nepíšu, a obecně sem píšu minimálně (za tenhle rok 4 blogy). Jestli si myslíš, že míň přečtení webu, míň plochy pro reklamu, a míň podnětů k diskuzi, je pro komunitu nějaká velká výhra, tak super. Já už jsem takhle viděl chcípnout dva jiné portály, takže úplně nesouhlasím, ale moje rozhodnutí bylo se adaptovat, nikoliv s tím bojovat.
Problémem ABCLinuxu není, že Bystroushaak skončí/půjde někam jinam (to tady bylo i v dobách největší slávy), ale že místo něj nepřijde žádnej "novej, mladej sekáč" (co se nezakecá )...
Mno, jenže za chvíli tam asi půjde i Jenda, když do něj píčujete pod jeho blogem. Až se pak přidá i kralyk, xkucf a deda.jablko, tak good luck, můžeš se tady bavit s Gretou o rypadle.Problémem ABCLinuxu není, že Bystroushaak skončí/půjde někam jinam (to tady bylo i v dobách největší slávy), ale že místo něj nepřijde žádnej "novej, mladej sekáč" (co se nezakecá
)...
Poznamenat, že mi nepřipadá vhodný sem psát v angličtině mi nepřijde jako nějaký "pičování". A ostatní byli většinou ještě diplomatičtější a vyjadřovali se ve smyslu, že se s tim smíří, ale radši by to v češtině. A podle toho, že ty si se setkal se stejnou reakcí a já si nepamatuju (což ale není 100% důkaz, uznávám), že bych "pičoval" i pod nějakym tvim blogem v angličtině, tak bych si dovolil tvrdit, že je to tady celkem rozšířenej pohled na věc... Jak s tím Jenda naloží uvidíme.
Pokud odejdou všichni, co tady tvoří nějaký vážnější obsah, bude to především znamenat, že se tenhle web jako platforma přežil. Že se pro technické informace už chodí prakticky pouze na zahraniční weby a o to psát něco v češtině už není zájem. A s tím pak můžeme nesouhlasit, můžeme proti tomu protestovat, ale to je tak všechno, co s tím můžeme dělat... Technickej článek tady třeba nevyšel snad 3 roky...
Aby bylo jasno, taky považuju tvoje, nebo Jendovy příspěvky za to nejlepší, co se tady aktuálně objevuje, ale to by ještě nemělo znamenat, že pro vás platěj jiný pravidla, než pro ostatní.
Mne např. zajímá, na čem dělá Jenda nebo Bystroushaak (a další) a rád si o tom tady přečtu – klidně i v té angličtině (byť češtinu bych zde viděl raději). Ale nijak zvlášť nestojím o to, aby sem psal nějaký náhodný globální programátor články v angličtině a měnil atmosféru na tomto portálu, protože takové články najdu na milionu globálních serverů v angličtině. Pro ty anglické články si chodím na ty různé agregátory odkazů. Sem si chodím pro české články a pro články od svých známých.
Takže ano, platí jiná pravidla. Formálně vzato tu neplatí žádná pravidla a je to jen věc názoru, co se komu líbí a co ne – a líbit se mi tu může anglický článek od jednoho autora, zatímco od jiného ne.
Nicméně je mi to poměrně jedno – když např. Jenda odejde psát anglické články na svůj vlastní server a bude tam mít RSS/Atom, tak si ho přidám do čtečky a budu spokojený. Rozdíl je akorát v těch diskusích, protože tady přeci jen bývá větší interakce a zapojí se víc lidí než na osobních blozích.
Mne např. zajímá, na čem dělá Jenda nebo Bystroushaak (a další) a rád si o tom tady přečtu – klidně i v té angličtiněSouhlas. Jinak je vtipné, že člověk, který tady produkuje akorát veliké prd - pár zpráviček s prezentací vlastního díla a dětinskými výpady opravdu nepočítám - chce diktovat lidem, co něco píší, jak to mají dělat. A definitivně tady technickou tvorbu dorazit.
Jinak je vtipné, že člověk, který tady produkuje akorát veliké prd - pár zpráviček s prezentací vlastního díla a dětinskými výpady opravdu nepočítám - chce diktovat lidem, co něco píší, jak to mají dělat. A definitivně tady technickou tvorbu dorazit.
Protože si myslim, že sem dneska choděj lidi spíš za zábavou kvůli těmhle "dětinskejm diskuzím", než za serioznim obsahem, tak ti tentokrát už odpovim (neboj, ty tvoje pokusy pod každým mým příspěvkem za posledních pár dnů jsem viděl, ale přišlo mi to příliš slabý, abych na to vůbec reagoval). Ta primární výhoda češtiny a důvod, proč jí tady tak vehementně prosazuju je, že jenom ve své mateřštině jsou tady lidé jako ty, za jejihž prd tu není ani žádný OS SW, schopní tak krásně urážet ostatní a rozpoutávat tu tak flame, kterej dělá ABCLinuxu tím čím je...
za jejihž prd tu není ani žádný OS SWTo, že neumíte hledat, není můj problém.
Pokuď je tvým cílem, aby o tobě nikdo nic nenašel, tak rozhodně není. V opačném případě by mě ale upřímně zajímalo, co zadat do Googlu, protože tak "digitálně neexistujícího" člověka už jsem dlouho neviděl...
Ještě je teda možný, že tím myslíš to, že jsi tady před 10 lety překládal jaderný noviny, ale to mě do diskuze o současném úpadku ABCLinuxu úplně nesedí...
co ale není pochopitelný je to, proč to má bejt zrovna tady... Proč nepoužiješ nějakou anglickou blogovací platformu?!Na jednou stranu souhlas, tady je to dost nepraktické a je otázka, jestli to Google pro anglicky hovořícího hledajícího najde. Na druhou stranu na anglické blogovací platformě bych to nenašel a nepřečetl si já, takže suma sumárum ať to tu klidně je
Snaha mít někde anglický reference na svojí práci je pochopitelná, co ale není pochopitelný je to, proč to má bejt zrovna tady... Proč nepoužiješ nějakou anglickou blogovací platformu?!
O jaké blogovací platformě mluvíš? Přijde mi, že dneska se publikuje na spoustě míst a pak máš různé agregátory odkazů – do nich lidi sypou jen odkazy a ty se pak většinou dají hodnotit a komentovat. Tam se klidně dá hodit odkaz na AbcLinuxu.cz.
Výhoda Ábíčka je v tom, že má dobrou reputaci u vyhledávačů (už jsem to nějakou dobu nezkoumal, ale snad to ještě platí), takže je dost velká šance, že tě čtenáři najdou podle klíčových slov. A pak samozřejmě česká komunita, která je taková víc rodinná než různé globální weby.
A z pohledu uživatele AbcLinuxu mi přijde lepší, když je tu aspoň kvalitní anglický obsah než žádný obsah. Byť češtinu bych tu samozřejmě četl raději (angličtiny je všude kolem plno, kvůli tomu nemusím chodit sem).
O jaké blogovací platformě mluvíš?
To přesně nevím, klidně to může být vlastní web linkovanej na redditu. Ale jak už jsem psal, znamená to nicméně soustavnější kvalitní práci, než si člověk vybuduje nějakou reputaci/publikum. K více specifickejm tématům jako elektronika může ve světě existovat nějakej tématickej web, kterej v tom pomůže, ale jistej si tím úplně nejsem. Před nějakou dobou jsem třeba hledal Abíčku ekvivalentní web o Linuxu/OpenSource v němčině a nic srovnatelnýho jsem nenašel...
heise.de je ekvivalentem českého lupa.cz nebo zive.cz. Já ale hledal web, kde většinu obsahu tvoří "komunita", jako je tomu tady. Celkovou kvalitou asi bude "profesionální" web mnohem výše než (obdoba) ABCLinuxu, protože co si budeme povídat, většina obsahu tady je "odpad". Nicméně ta malá část zajímavejch blogů/diskuzí/dotazů co se tady vyskytují se zase na "profi" webu nemá šanci objevit, protože to jsou tak specifická témata/neortodoxní názory, že to v "mainstreamu" nemá šanci vyjít.
Ono existuje i třeba medium.com, ale tam najdeš vše od absolutní žumpy po slušné články. Nedává mi smysl publikovat na takové platformě/doméně. To je lepší mít vlastní blog a doménu a házet odkazy do těch agregátorů (různé reddity, twittery, lobste.rs, hn atd.).
. Byť češtinu bych tu samozřejmě četl raději (angličtiny je všude kolem plno, kvůli tomu nemusím chodit sem).rad bych to jeste doplnil. Po tech desetiletich, kdy ziji a pracuji 'venku' jsem dosel k tomu, ze sice chapu autora, ze chce mit dohledatelne reference, ale presto si myslim, ze je to tady minmo misu. Rikam to tak natvrdo i presto ze vim, ze to rada zejmena mladsich kolegu nebude chapat neb je ten 'internacionalismus' pro ne moderni a dnes se jim jevi snad i nutny. Ve sve kazdodenni praci pouzivam nemcinu v nemecky mluvici oblasti s temi vsemi vyhodami kterou ten jazyk a ta mentalita ssebou prinaseji. A prave proto si rad zajdu sem, na root.cz, atd. protoze je to 'jine'. Nejen jazykove, i ten zpusob chapani, styl jak se blizit k nejakemu problemu (to je germanismus ...ja vim, ale ja nevim jak bych cesky rekl 'probleme angehen') a jeho reseni. Nemyslim si, ze by to byl stesk po domovu, spise me jeste stale ohromuje ta ruznorodost, ktere je myslim si inspirujici - o to bych nechtel prijit. (a ani bychom o te snad nemeli prijit) Z toho blogu autora jsem mel hned na prvni pohled dojem, ze se prave jedna o tu referenci a vpodstate to nemuze obsahovat nic jineho, nez tu sterilni technickou informaci. Nerad bych, aby to chapal nekdo negativne, chci tim jen reagovat na nasleduji vyrok predrecnika:
A z pohledu uživatele AbcLinuxu mi přijde lepší, když je tu aspoň kvalitní anglický obsah než žádný obsah.jak jsem rozvedl vyse, toto si prave nemyslim. Ceskemu portalu s anglickym obsahem bude chybet 'to urcité neco'.
styl jak se blizit k nejakemu problemu (to je germanismus ...ja vim, ale ja nevim jak bych cesky rekl 'probleme angehen') a jeho reseni.
Jak přistupovat k problému a jeho řešení?
Nemyslim si, ze by to byl stesk po domovu, spise me jeste stale ohromuje ta ruznorodost, ktere je myslim si inspirujici - o to bych nechtel prijit. (a ani bychom o te snad nemeli prijit)
Ano, s tím souhlasím. Asi je to i důvod, proč se na různých globálních webech necítím tak dobře – dojdu si tam pro ty suché technické informace, ale jinak k tomu většinou nic necítím, nemám k tomu vztah.
jak jsem rozvedl vyse, toto si prave nemyslim. Ceskemu portalu s anglickym obsahem bude chybet 'to urcité neco'.
V tomhle konkrétním případě to podle mého nevadí – anglický článek napsal stálý člen komunity, diskuse je v češtině a scházejí se v ní ti samí lidé jako pod českými články. Otázka je, kam to bude směřovat – pokud by ten anglický obsah převládl a z Ábíčka by se stal akorát další globální web v angličtině, který je jen z historických důvodů v .cz doméně, tak by to byla škoda.
Jak je to s kvalitou/originálností součástek? Sám mám s různými čínskými deskami a součástkami celkem dobré zkušenosti – drtivá většina toho funguje a má skvělý poměr cena/výkon. Ale četl jsem už hodně komentářů a článků o nespolehlivých čínských šmejdech a i dost děsivých příběhů o falšování a recyklování čipů atd. Na různé domácí hraní si a prototypy mi to přijde v pohodě, ale pro profesionální využití bych měl trochu pochybnosti.
Další věc jsou autorská práva. Když jim pošlu plány k něčemu, co má zůstat soukromé, nebude to pak kolovat volně po internetu nebo nezačne to nějaká firma vzápětí nabízet jako svůj produkt? A když jim pošlu plány ke svobodnému hardwaru, dodrží licenci, copyleft a budou mne uvádět jako autora?
Jinak to ale působí jako užitečná služba. Mimochodem, jejich cenová kalkulačka vypadá dost podobně jako ta u PCBWay – jsou nějak propojení, nebo je to jen náhoda či okopírované? A taky jsem koukal, že PCBWay nabízí kromě desek i CNC frézování a další služby – máte s tím někdo zkušenost?
Jak je to s kvalitou/originálností součástek?Netuším a je to jeden z důvodů, proč si velké kondenzátory osazuju ručně (druhý je, že ještě před půl rokem nebyly moc v nabídce -- ten katalog se opravdu rozrostl s poslední době). Pak jsem měl ještě velké problémy s SP3485 (jejich klon MAX485), ale po dlouhém ladění a řešení s dodavatelem protistrany se zjistilo, že jsem nepochopil, jak funguje MODBUS (biasování sběrnice v klidovém stavu) a provozuju čip mimo specifikaci - kde se „kompatibilní“ chová jinak než „originál“, na což má ale plné právo. Vidíš, o tom bych taky mohl napsat blogpost. Jako máme v terénu 15 desek se STM32 a 5 desek s AtMegou a zatím veškerá úmrtí byla způsobena jinými vlivy.
Když jim pošlu plány k něčemu, co má zůstat soukromé, nebude to pak kolovat volně po internetu nebo nezačne to nějaká firma vzápětí nabízet jako svůj produkt?Jo, to se může asi taky stát, ale tak já mám pořád zapojení, kde není co kopírovat, a i kdyby bylo, tak se to zreverzuje i přímo z té desky (je jednoduchá dvojstranná).
Mimochodem, jejich cenová kalkulačka vypadá dost podobně jako ta u PCBWay – jsou nějak propojení, nebo je to jen náhoda či okopírované?Jo, viděl jsem několik fabrik, které jsou jenom přebarvené. Podle mě to bude tak, že v Číně bude jeden výrobce softwaru pro zpracování objednávek na plošné spoje a dodává všem.
A taky jsem koukal, že PCBWay nabízí kromě desek i CNC frézování a další služby – máte s tím někdo zkušenost?Tak frézujou se všechny desky, jak jinak bys je taky dostal z panelu. A když si v KiCadu nakreslíš dobrostřed žlutej polygon, tak ti tam vyfrézujou díru.
Dík za info. Co se týče CNC, měl jsem na mysli toto: https://www.pcbway.com/rapid-prototyping/ – vypadá to, že ti vyfrézují 3D výrobek z hliníku, mosazi, oceli atd. Chystal jsem se něco takového poptat tady v ČR, ale prý je to většinou dost těžká domluva… Tak teď zvažuji i tohle – zjistil jsem až náhodou dneska, že tuhle službu nabízejí.
Sám mám s různými čínskými deskami a součástkami celkem dobré zkušenosti – drtivá většina toho funguje a má skvělý poměr cena/výkon.Pokud pominu, že se všechno vyrábí v Číně, tak u neznačkových výrobků mám dost špatné zkušenosti. Já je nekupuju, ale co se ke mě dostalo od lidí, kteří tam nakupují často a vždy pro mě něco přibalí (i když nechci), tak specifikace nesplňuje prakticky nic. V nějaké safe oblasti parametrů to funguje, ale...
Ale četl jsem už o hodně komentářů a článků o nespolehlivých čínských šmejdech a i dost děsivých příběhů o falšování a recyklování čipů atd.No to se samozřejmě děje. Sleduju x kanálů věnující se opravě starých osmibitů a na fake čipy se tam naráží poměrně často a někteří už kupují jen u prověřených prodejců (mouser apod.)
Když jim pošlu plány k něčemu, co má zůstat soukromé, nebude to pak kolovat volně po internetu nebo nezačne to nějaká firma vzápětí nabízet jako svůj produkt?Kolovat po internetu ani ne, ale okamžitě se začne prodávat stejný produkt pod jiným jménem. Na tohle narazilo hafo firem, namátkou třeba Wago, kopie jejich svorkovnic se snad vyrábí ve stejné továrně a ve stejném provozu, jako originál. Problém je, že ne vždy je to opravdu stejné a vedle fejků, které mají opravdu stejné vlastnosti (až na logo) se najdou fejky, které fakt nechcete. Tj cokoliv předáte do Číny a je to alespoň trochu obchodně zajímavé, tak to okamžitě začnou kopírovat.
a budu přemýšlet jak to odmigrovat pryč z AbcL.
Proč? Protože ti vadí něco na Ábíčku nebo proto, že máš pocit, že tady někomu vadí tvoje (anglické) články?
Pokud k tomu dáš funkční RSS/Atom kanál, tak je mi celkem jedno, kde to bude – ideálně asi vlastní doména, kterou už tak jako tak máš.
že máš pocit, že tady někomu vadí tvoje (anglické) článkyTohle.
proto, že máš pocit, že tady někomu vadí tvoje (anglické) články?
Tak podle reakcí bych tomu "pocit" neříkal... "When in Rome, do as the Romans do" platí (minimálně) od středověku. Na GitHubu zase nechceš projekty v Ruštině, nebo Čínštině (pominu-li, že ty tam vlastně nechceš žádný projekty).
nenech se těma pitomama vytrollit byla byto škoda :/ :/
joa taky bylo slíbený napsání zrychlování pythonu přez cffi hele :O ;D
na té fotce je jich požehnaně :)No, musim se přiznat, že jsem se nepodíval pořádně - viděl jsem akorát ty díry na montáž a tím jsem přestal koukat.