Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
V souboru /etc/dovecot/conf.d/auth-system.conf.ext jsem zakomentoval vše a nakonec připsal:
passdb { driver = passwd-file args = scheme=BLF-CRYPT username_format=%n /etc/imap.passwd } userdb { driver = passwd-file args = username_format=%n /etc/imap.passwd default_fields = uid=vmail gid=vmail home=/home/vmail/%u }
Dál sem v /etc/dovecot/conf.d/10-master.conf upravil toto:
service imap-login { inet_listener imap { address = 127.0.0.1 port = 143 } inet_listener imaps { #port = 993, dva #ssl = yes }Mimochodem, v kolonce address může být adres více, a to ipv4 i ipv6, vždy oddělené mezerami. Do souboru /etc/imap.passwd jsem pro začátek napsal:
jirka:{plain}mojeSuperTajneHeslo:1000:1000::/home/jirka
Dovecot a procmail jsou samostatná kapitola, , jádro vtipu spočívá v používání /usr/lib/dovecot/deliver jako doručovadla pošty. Druhá ukázka na wiki je dost self-explanatory, navíc jsem to řešil minule.
Pokud mne paměť neklame, tak toto je vše, co bylo potřeba udělat, aby doveciot dovecotoval. Instalaci veverky jsem popsal minule, roundcube se normálně nasmaží z repozitářů. V obou případech nezapomenout symlink na konfigurační soubory do /etc/apache2/conf-enabled. Hacky v postfixu aby gmail doručoval poštu jsem popisoval už jinde. V dokumentaci dovecotu se člověk dozví zajímavé věci - například že BLF-CRYPT by měl být nejbezpečněější způsob uložení hesla. Virtuální uživatelé mne zatím netrápí, až budou tak vím, kde je to zdokumentované.
Člověk by řekl, že když davical je ve wheezym, tak že to už bude odladěné a prostě se dá apt-get install a hotovo. Chyba lávky. Tak zaprvé v Jessiem davical vůbec není (musí se nahodit "staré" repozitáře s wheezym a za druhé, po té, co dáte apt-get install tak se nestane nic. teda nic viditelného. Naštěstí existují hezké návody jak to všechno nastavit (dokonce i Debian-specific), mýtus o tom, že to musí běžet na samostatné doméně je tam vyvrácen (mmch na samostatné doméně trvá i třeba Baikal). Popsané je to tam i s nastavením postgresql, což je pro mne zatím neznámá, zatím mi vždy stačila mysql (au, ten kámen byl tvrdej !). Další tipy na konfiguraci jsou taky tady.
Takže jsem to všechno nainstaloval a navštívil http://mujserver/cal, vytvořil "Principal" (t.j. běžného uživatele) a těšil se na synchronizaci. Na stránkách Davicalu je návod jak nastavit základní klienty, to co je/bude základní výzva je synchronizace s mobilními zařízeními. Chtěl bych synchronizovat s CyanogenModem, ke google play jsem nespároval osobní údaje a tím méně kreditku, takže nevím, kde vzít cardav-sync a caldav-sync -rád autorovi zaplatím, v tom problém není, jenom mi vadí dávat gůglu číslo karty. Nevíte někdo co s tím ? Druhé zařízení je N900 (mmch ty co mají víc peněz než rozumu upozorňuji na projekt Neo 900). K tomu by měla sloužit SyncEvolution nastavená podle templátu Yahoo !, což mi ale nefunguje. Podle některých diskuzí se taky zdá, že ani se synchronizací kalendáře to nebude tak jednoduché. Achjo.
Tiskni
Sdílej:
Take resim, co na domaci router a jako idealni mi vyslo RouterStation Pro, akorat se uz dnes nikde neda sehnat. Mini-ITX desku s nizkoprikonovym x86 CPU jsem taky uvazoval, ale prislo mi to jako zbytecny luxus - preci jen i nejuspornejsi desky s Atomem maji v idle cca 8-10 W, kolik ma ta tvoje deska?Laptop s i7 mi zere 11W i s displayem
Chtěl bych synchronizovat s CyanogenModem, ke google play jsem nespároval osobní údaje a tím méně kreditku, takže nevím, kde vzít cardav-sync a caldav-sync -rád autorovi zaplatím, v tom problém není, jenom mi vadí dávat gůglu číslo karty. Nevíte někdo co s tím?Androidpit.
$ cat /etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules # This file was automatically generated by the /lib/udev/write_net_rules # program, probably run by the persistent-net-generator.rules rules file. # # You can modify it, as long as you keep each rule on a single line. # MAC addresses must be written in lowercase. # PCI device 0x8086:0x1049 (e1000) SUBSYSTEM=="net", DRIVERS=="?*", ATTR{address}=="01:13:37:h6:24:ca", NAME="eth0" # PCI device 0x8086:0x4227 (iwl3945) SUBSYSTEM=="net", DRIVERS=="?*", ATTR{address}=="03:45:da:99:el:ea", ATTR{type}=="1", NAME="wlan0" # USB device 0x:0x (rt2800usb) SUBSYSTEM=="net", ACTION=="add", DRIVERS=="?*", ATTR{address}=="90:12:14:55:4f:1g", ATTR{dev_id}=="0x0", ATTR{type}=="1", KERNEL=="wlan*", NAME="wlan1"
r8169
, ale mají různá PCI ID.
PS: Je škoda, že je dnes obtížné sehnat gigabitovou síťovku s jinými chipy než Intel a Realtek