V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
V souboru /etc/dovecot/conf.d/auth-system.conf.ext jsem zakomentoval vše a nakonec připsal:
passdb { driver = passwd-file args = scheme=BLF-CRYPT username_format=%n /etc/imap.passwd } userdb { driver = passwd-file args = username_format=%n /etc/imap.passwd default_fields = uid=vmail gid=vmail home=/home/vmail/%u }
Dál sem v /etc/dovecot/conf.d/10-master.conf upravil toto:
service imap-login { inet_listener imap { address = 127.0.0.1 port = 143 } inet_listener imaps { #port = 993, dva #ssl = yes }Mimochodem, v kolonce address může být adres více, a to ipv4 i ipv6, vždy oddělené mezerami. Do souboru /etc/imap.passwd jsem pro začátek napsal:
jirka:{plain}mojeSuperTajneHeslo:1000:1000::/home/jirka
Dovecot a procmail jsou samostatná kapitola, , jádro vtipu spočívá v používání /usr/lib/dovecot/deliver jako doručovadla pošty. Druhá ukázka na wiki je dost self-explanatory, navíc jsem to řešil minule.
Pokud mne paměť neklame, tak toto je vše, co bylo potřeba udělat, aby doveciot dovecotoval. Instalaci veverky jsem popsal minule, roundcube se normálně nasmaží z repozitářů. V obou případech nezapomenout symlink na konfigurační soubory do /etc/apache2/conf-enabled. Hacky v postfixu aby gmail doručoval poštu jsem popisoval už jinde. V dokumentaci dovecotu se člověk dozví zajímavé věci - například že BLF-CRYPT by měl být nejbezpečněější způsob uložení hesla. Virtuální uživatelé mne zatím netrápí, až budou tak vím, kde je to zdokumentované.
Člověk by řekl, že když davical je ve wheezym, tak že to už bude odladěné a prostě se dá apt-get install a hotovo. Chyba lávky. Tak zaprvé v Jessiem davical vůbec není (musí se nahodit "staré" repozitáře s wheezym a za druhé, po té, co dáte apt-get install tak se nestane nic. teda nic viditelného. Naštěstí existují hezké návody jak to všechno nastavit (dokonce i Debian-specific), mýtus o tom, že to musí běžet na samostatné doméně je tam vyvrácen (mmch na samostatné doméně trvá i třeba Baikal). Popsané je to tam i s nastavením postgresql, což je pro mne zatím neznámá, zatím mi vždy stačila mysql (au, ten kámen byl tvrdej !). Další tipy na konfiguraci jsou taky tady.
Takže jsem to všechno nainstaloval a navštívil http://mujserver/cal, vytvořil "Principal" (t.j. běžného uživatele) a těšil se na synchronizaci. Na stránkách Davicalu je návod jak nastavit základní klienty, to co je/bude základní výzva je synchronizace s mobilními zařízeními. Chtěl bych synchronizovat s CyanogenModem, ke google play jsem nespároval osobní údaje a tím méně kreditku, takže nevím, kde vzít cardav-sync a caldav-sync -rád autorovi zaplatím, v tom problém není, jenom mi vadí dávat gůglu číslo karty. Nevíte někdo co s tím ? Druhé zařízení je N900 (mmch ty co mají víc peněz než rozumu upozorňuji na projekt Neo 900). K tomu by měla sloužit SyncEvolution nastavená podle templátu Yahoo !, což mi ale nefunguje. Podle některých diskuzí se taky zdá, že ani se synchronizací kalendáře to nebude tak jednoduché. Achjo.
Tiskni
Sdílej:
Take resim, co na domaci router a jako idealni mi vyslo RouterStation Pro, akorat se uz dnes nikde neda sehnat. Mini-ITX desku s nizkoprikonovym x86 CPU jsem taky uvazoval, ale prislo mi to jako zbytecny luxus - preci jen i nejuspornejsi desky s Atomem maji v idle cca 8-10 W, kolik ma ta tvoje deska?Laptop s i7 mi zere 11W i s displayem
Chtěl bych synchronizovat s CyanogenModem, ke google play jsem nespároval osobní údaje a tím méně kreditku, takže nevím, kde vzít cardav-sync a caldav-sync -rád autorovi zaplatím, v tom problém není, jenom mi vadí dávat gůglu číslo karty. Nevíte někdo co s tím?Androidpit.
$ cat /etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules # This file was automatically generated by the /lib/udev/write_net_rules # program, probably run by the persistent-net-generator.rules rules file. # # You can modify it, as long as you keep each rule on a single line. # MAC addresses must be written in lowercase. # PCI device 0x8086:0x1049 (e1000) SUBSYSTEM=="net", DRIVERS=="?*", ATTR{address}=="01:13:37:h6:24:ca", NAME="eth0" # PCI device 0x8086:0x4227 (iwl3945) SUBSYSTEM=="net", DRIVERS=="?*", ATTR{address}=="03:45:da:99:el:ea", ATTR{type}=="1", NAME="wlan0" # USB device 0x:0x (rt2800usb) SUBSYSTEM=="net", ACTION=="add", DRIVERS=="?*", ATTR{address}=="90:12:14:55:4f:1g", ATTR{dev_id}=="0x0", ATTR{type}=="1", KERNEL=="wlan*", NAME="wlan1"
r8169
, ale mají různá PCI ID.
PS: Je škoda, že je dnes obtížné sehnat gigabitovou síťovku s jinými chipy než Intel a Realtek