Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »V souboru /etc/dovecot/conf.d/auth-system.conf.ext jsem zakomentoval vše a nakonec připsal:
passdb { driver = passwd-file args = scheme=BLF-CRYPT username_format=%n /etc/imap.passwd } userdb { driver = passwd-file args = username_format=%n /etc/imap.passwd default_fields = uid=vmail gid=vmail home=/home/vmail/%u }
Dál sem v /etc/dovecot/conf.d/10-master.conf upravil toto:
service imap-login { inet_listener imap { address = 127.0.0.1 port = 143 } inet_listener imaps { #port = 993, dva #ssl = yes }Mimochodem, v kolonce address může být adres více, a to ipv4 i ipv6, vždy oddělené mezerami. Do souboru /etc/imap.passwd jsem pro začátek napsal:
jirka:{plain}mojeSuperTajneHeslo:1000:1000::/home/jirka
Dovecot a procmail jsou samostatná kapitola, , jádro vtipu spočívá v používání /usr/lib/dovecot/deliver jako doručovadla pošty. Druhá ukázka na wiki je dost self-explanatory, navíc jsem to řešil minule.
Pokud mne paměť neklame, tak toto je vše, co bylo potřeba udělat, aby doveciot dovecotoval. Instalaci veverky jsem popsal minule, roundcube se normálně nasmaží z repozitářů. V obou případech nezapomenout symlink na konfigurační soubory do /etc/apache2/conf-enabled. Hacky v postfixu aby gmail doručoval poštu jsem popisoval už jinde. V dokumentaci dovecotu se člověk dozví zajímavé věci - například že BLF-CRYPT by měl být nejbezpečněější způsob uložení hesla. Virtuální uživatelé mne zatím netrápí, až budou tak vím, kde je to zdokumentované.
Člověk by řekl, že když davical je ve wheezym, tak že to už bude odladěné a prostě se dá apt-get install a hotovo. Chyba lávky. Tak zaprvé v Jessiem davical vůbec není (musí se nahodit "staré" repozitáře s wheezym a za druhé, po té, co dáte apt-get install tak se nestane nic. teda nic viditelného. Naštěstí existují hezké návody jak to všechno nastavit (dokonce i Debian-specific), mýtus o tom, že to musí běžet na samostatné doméně je tam vyvrácen (mmch na samostatné doméně trvá i třeba Baikal). Popsané je to tam i s nastavením postgresql, což je pro mne zatím neznámá, zatím mi vždy stačila mysql (au, ten kámen byl tvrdej !). Další tipy na konfiguraci jsou taky tady.
Takže jsem to všechno nainstaloval a navštívil http://mujserver/cal, vytvořil "Principal" (t.j. běžného uživatele) a těšil se na synchronizaci. Na stránkách Davicalu je návod jak nastavit základní klienty, to co je/bude základní výzva je synchronizace s mobilními zařízeními. Chtěl bych synchronizovat s CyanogenModem, ke google play jsem nespároval osobní údaje a tím méně kreditku, takže nevím, kde vzít cardav-sync a caldav-sync -rád autorovi zaplatím, v tom problém není, jenom mi vadí dávat gůglu číslo karty. Nevíte někdo co s tím ? Druhé zařízení je N900 (mmch ty co mají víc peněz než rozumu upozorňuji na projekt Neo 900). K tomu by měla sloužit SyncEvolution nastavená podle templátu Yahoo !, což mi ale nefunguje. Podle některých diskuzí se taky zdá, že ani se synchronizací kalendáře to nebude tak jednoduché. Achjo.
Tiskni
Sdílej:
Take resim, co na domaci router a jako idealni mi vyslo RouterStation Pro, akorat se uz dnes nikde neda sehnat. Mini-ITX desku s nizkoprikonovym x86 CPU jsem taky uvazoval, ale prislo mi to jako zbytecny luxus - preci jen i nejuspornejsi desky s Atomem maji v idle cca 8-10 W, kolik ma ta tvoje deska?Laptop s i7 mi zere 11W i s displayem
Chtěl bych synchronizovat s CyanogenModem, ke google play jsem nespároval osobní údaje a tím méně kreditku, takže nevím, kde vzít cardav-sync a caldav-sync -rád autorovi zaplatím, v tom problém není, jenom mi vadí dávat gůglu číslo karty. Nevíte někdo co s tím?Androidpit.
$ cat /etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules # This file was automatically generated by the /lib/udev/write_net_rules # program, probably run by the persistent-net-generator.rules rules file. # # You can modify it, as long as you keep each rule on a single line. # MAC addresses must be written in lowercase. # PCI device 0x8086:0x1049 (e1000) SUBSYSTEM=="net", DRIVERS=="?*", ATTR{address}=="01:13:37:h6:24:ca", NAME="eth0" # PCI device 0x8086:0x4227 (iwl3945) SUBSYSTEM=="net", DRIVERS=="?*", ATTR{address}=="03:45:da:99:el:ea", ATTR{type}=="1", NAME="wlan0" # USB device 0x:0x (rt2800usb) SUBSYSTEM=="net", ACTION=="add", DRIVERS=="?*", ATTR{address}=="90:12:14:55:4f:1g", ATTR{dev_id}=="0x0", ATTR{type}=="1", KERNEL=="wlan*", NAME="wlan1"
r8169
, ale mají různá PCI ID.
PS: Je škoda, že je dnes obtížné sehnat gigabitovou síťovku s jinými chipy než Intel a Realtek