Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
V souboru /etc/dovecot/conf.d/auth-system.conf.ext jsem zakomentoval vše a nakonec připsal:
passdb { driver = passwd-file args = scheme=BLF-CRYPT username_format=%n /etc/imap.passwd } userdb { driver = passwd-file args = username_format=%n /etc/imap.passwd default_fields = uid=vmail gid=vmail home=/home/vmail/%u }
Dál sem v /etc/dovecot/conf.d/10-master.conf upravil toto:
service imap-login { inet_listener imap { address = 127.0.0.1 port = 143 } inet_listener imaps { #port = 993, dva #ssl = yes }Mimochodem, v kolonce address může být adres více, a to ipv4 i ipv6, vždy oddělené mezerami. Do souboru /etc/imap.passwd jsem pro začátek napsal:
jirka:{plain}mojeSuperTajneHeslo:1000:1000::/home/jirka
Dovecot a procmail jsou samostatná kapitola, , jádro vtipu spočívá v používání /usr/lib/dovecot/deliver jako doručovadla pošty. Druhá ukázka na wiki je dost self-explanatory, navíc jsem to řešil minule.
Pokud mne paměť neklame, tak toto je vše, co bylo potřeba udělat, aby doveciot dovecotoval. Instalaci veverky jsem popsal minule, roundcube se normálně nasmaží z repozitářů. V obou případech nezapomenout symlink na konfigurační soubory do /etc/apache2/conf-enabled. Hacky v postfixu aby gmail doručoval poštu jsem popisoval už jinde. V dokumentaci dovecotu se člověk dozví zajímavé věci - například že BLF-CRYPT by měl být nejbezpečněější způsob uložení hesla. Virtuální uživatelé mne zatím netrápí, až budou tak vím, kde je to zdokumentované.
Člověk by řekl, že když davical je ve wheezym, tak že to už bude odladěné a prostě se dá apt-get install a hotovo. Chyba lávky. Tak zaprvé v Jessiem davical vůbec není (musí se nahodit "staré" repozitáře s wheezym a za druhé, po té, co dáte apt-get install tak se nestane nic. teda nic viditelného. Naštěstí existují hezké návody jak to všechno nastavit (dokonce i Debian-specific), mýtus o tom, že to musí běžet na samostatné doméně je tam vyvrácen (mmch na samostatné doméně trvá i třeba Baikal). Popsané je to tam i s nastavením postgresql, což je pro mne zatím neznámá, zatím mi vždy stačila mysql (au, ten kámen byl tvrdej !). Další tipy na konfiguraci jsou taky tady.
Takže jsem to všechno nainstaloval a navštívil http://mujserver/cal, vytvořil "Principal" (t.j. běžného uživatele) a těšil se na synchronizaci. Na stránkách Davicalu je návod jak nastavit základní klienty, to co je/bude základní výzva je synchronizace s mobilními zařízeními. Chtěl bych synchronizovat s CyanogenModem, ke google play jsem nespároval osobní údaje a tím méně kreditku, takže nevím, kde vzít cardav-sync a caldav-sync -rád autorovi zaplatím, v tom problém není, jenom mi vadí dávat gůglu číslo karty. Nevíte někdo co s tím ? Druhé zařízení je N900 (mmch ty co mají víc peněz než rozumu upozorňuji na projekt Neo 900). K tomu by měla sloužit SyncEvolution nastavená podle templátu Yahoo !, což mi ale nefunguje. Podle některých diskuzí se taky zdá, že ani se synchronizací kalendáře to nebude tak jednoduché. Achjo.
Tiskni
Sdílej:
Take resim, co na domaci router a jako idealni mi vyslo RouterStation Pro, akorat se uz dnes nikde neda sehnat. Mini-ITX desku s nizkoprikonovym x86 CPU jsem taky uvazoval, ale prislo mi to jako zbytecny luxus - preci jen i nejuspornejsi desky s Atomem maji v idle cca 8-10 W, kolik ma ta tvoje deska?Laptop s i7 mi zere 11W i s displayem
Chtěl bych synchronizovat s CyanogenModem, ke google play jsem nespároval osobní údaje a tím méně kreditku, takže nevím, kde vzít cardav-sync a caldav-sync -rád autorovi zaplatím, v tom problém není, jenom mi vadí dávat gůglu číslo karty. Nevíte někdo co s tím?Androidpit.
$ cat /etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules # This file was automatically generated by the /lib/udev/write_net_rules # program, probably run by the persistent-net-generator.rules rules file. # # You can modify it, as long as you keep each rule on a single line. # MAC addresses must be written in lowercase. # PCI device 0x8086:0x1049 (e1000) SUBSYSTEM=="net", DRIVERS=="?*", ATTR{address}=="01:13:37:h6:24:ca", NAME="eth0" # PCI device 0x8086:0x4227 (iwl3945) SUBSYSTEM=="net", DRIVERS=="?*", ATTR{address}=="03:45:da:99:el:ea", ATTR{type}=="1", NAME="wlan0" # USB device 0x:0x (rt2800usb) SUBSYSTEM=="net", ACTION=="add", DRIVERS=="?*", ATTR{address}=="90:12:14:55:4f:1g", ATTR{dev_id}=="0x0", ATTR{type}=="1", KERNEL=="wlan*", NAME="wlan1"
r8169
, ale mají různá PCI ID.
PS: Je škoda, že je dnes obtížné sehnat gigabitovou síťovku s jinými chipy než Intel a Realtek