Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Je to 7 let a už tenkrát to byla hodně zmanipulovaná záležitost...
Je velký rozdíl vypnutí větráku a odejmutí heatsinku. Jinak jsem viděl Pentia 4, která se spálila i přes vkládání prázdných cyklů když přestala proudit kapalina ve vdoníkovi, takže si nejsem jistý tím, že na sto procent přežije sundání pasivu. Asi tehdy měli štěstí, a šlo o jádro Williamette na 180nm procesu s nižším taktem a spotřebou. Pokud si dobře vzpomínám.
Díky za zkušenost, ale z příspěvku není jasné, jaký přesně hádáš výsledek.
No, viděl jsem intel, který vypínal celý PC, když dosáhl 70°C.
Opravdu českých? To snad ne...
Leda by byl THG český server (což opravdu není).
2. Nastane při 76°C, po 40 minutách.
Už jsem pár takových viděl
Nevypne, to jsem zakázal v BIOSu. O tohle se postarám kdyžtak sám a při 85°C přehryznu drát.
Takže – co se stane, kdy a při jaké teplotě?
Počítač bude mít před zapnutím teplotu okolí, tj. cca 23°C.Proboha, v takovém vedru bych asi brzo chcípnul… Ty máš počítač v sauně?
Ale noták, chlapi, nezaplevelte mi to tu. Kdybych napsal okolní teplotu dvacet, zas by někdo namítal, že v létě je mnohem víc vedro.
Ty se nudis? Jestli ten procesor nechces, tak mi ho dej!
Chápu to správně, že tipuješ, že se procesor nenávratně zničí? Řekněme že to spadá do kategorie 2.
Ještě připiš čas a teplotu.
Jak jsem tuhle neúmyslně ověřoval s Intel P4 3,0GHz, i přes běžnou zátěž (plně běžící systém, Xka, KDE ...) bez ventilátoru (resp. bez odvodu tepla, ventilátor se točil, že...) to půl hodiny vydržel na 90° C (byť mu byl omezen výkon), a pak ho BIOS po zvýšení zátěže nad únosnou mez (spouštění Firefoxu ) vypnul.
Nicméně nemám tušení, jak se chovají AMD procesory... Přesto osobní odhad 1. a 1,5 minutyProč myslíte, že při zapnutí nebude mít 23°C? Hodlám ho nechat přes noc vytažený ze zásuvky a pokus provedu ráno.
Souhlasím, že teplovodivá pasta tohle určitě ovlivní, a právě proto jsem do blogu psal, že teplovodivou destičku jsem ponechal původní. Zkrátka tak jak to výrobce myslel.
Vaši předpověď chápu tak, že teplota se bude cyklicky měnit ze 30°C na 40°C a zpět. Pří zátěži za sekundu naroste na 40°C a při poklesu zátěže po deseti sekundách opět poklesne na 30°C. A takto se to bude neustále opakovat.
Proč myslíte, že při zapnutí nebude mít 23°C?Protože nějaké teplo vyzařuje, a to teplo se v bedně koncentruje až do určitého rovnovážného stavu, který závisí na chlazení skříně. A ten rovnovážný stav bude určitě >23C, přesnější odhad viz výše. Jestli to necháte přes noc v chladu, tak to jen bude déle trvat, než se ten stav nadobude. Řádově to jsou ale minuty, takže než Vám to nabootuje, tak už tam můžete být.
teplovodivou destičku jsem ponechal původníAha, takže je tam boxový chladič s původní pastou. To na mém odhadu asi nic moc nemění.
cyklicky měnit ze 30°C na 40°C a zpětJá jsem ten pokus pochopil jako jednorázovou záležitost. Pokud to budete opakovat, tak se to asi bude dít cyklicky. Pokles teploty na původní zaznamenáte ještě dřív, počítám tak do 5 sekund, a to hlavně kvůli tomu ondemand governoru. 40C uvádím jako maximum ještě s rezervou, možná to za sekundu tak vysoko ani nevyleze.
Jsem zvědavý na výsledky.
Nedávno se jedné kamarádce neustále 1-2x za hodinu kousal počítač. Přisuzoval jsem to brutálně zabordeleným windows, a tak jsem ji přesvědčil pro přechod na linux. Jaké bylo mé překvapení, když problémy nepřestaly.. Nakonec jsem si na obrazovce kde se vstupuje do biosu všimnul teploty procesoru 98° C, hned se mi rozsvítilo : ) Byla vyschlá teplovodivá pasta, stačilo napatlat a bylo po problému. Každopádně díky tomu je o jednu uživatelku linuxu víc : )
Ten procesor pracoval s takovouhle teplotou a neustálými restarty tak čtvrt roku a šlape jako hodinky, je to nějaký 2,4Ghz Celer. Někdy to holt vydrží víc, než by člověk čekal.
Tiskni
Sdílej: