Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Po nedávno započaté (a stále probíhající) "Billově inspekci" se poměrně jasně vyprofilovalo několik kategorií uživatelů systému Windows - podle toho, jak na nepříjemnou zprávu o "neoriginalitě" OS zareagovali.
I když kontrola pravosti systému ještě není celoplošná, případů hlášení neoriginálního systému je mnoho (a u domácích PC na většině z používaných počítačů). Podle mých informací minimálně polovina uživatelů skutečně nevěděla, v jakém stavu mají svůj operační systém, protože ho většinou ani nepovažují za samostatný program, nýbrž za součást počítače. A protože používali počítač ve stavu, do jakého jim ho někdo na začátku uvedl (nejčastěji někdo "znalejší" z rodiny), nijak se tím nezabývali - a o to větší šok z toho měli.
Vzápětí se lidé (a to bez ohledu na to, do jaké míry o nelegalitě svých Windows věděli) zařadili do některé z kategorií, které tu nyní vyjmenuji:
Tedy stručně řečeno - i když s nelegálním užíváním SW (včetně OS) nelze souhlasit, ani kontrola prováděná tímto způsobem nezabrání "pirátění". A už vůbec to nevypadá, že by znatelný počet lidí dal Windows sbohem a přešel na Linux. Přesvědčilo to pouze toho, kdo už Linux používal a dosud váhal, zda se má nelegální instalace Windows zbavit.
Většina lidí dělá mrtvého brouka a situaci neřeší. Možná až jim strýček z Redmondu vyřadí počítač z provozu úplně (nebo třeba při každé spouštění programu budou muset 5 minut zírat na text "Spouštíte program na nelegálním operačním systému. Další prací se systémem se dopouštíte trestného činu se sazbou až 5 let nepodmíněně." a poté stisknout tlačítko Pokračovat v trestné činnosti), budou se muset rozhodnout pro skutečné řešení. A tím bude bohužel téměř jistě nákup Windows, nikoli instalace Linuxu, jak by si mnozí (včetně mě) přáli.
Tiskni
Sdílej:
Velice mne potěšil vlastní otec, měl v počítači w98se, jelikož se mu podařilo něco spáchat, tak používal live cd Abclinuxu, které jsem mu tam nechal i s popsaným postupem, jak nahodit síť a co použit pro icq atd.
Takže proti nainstalování Mandrivy se vůbec nevzpouzel, aspoň jednou se Nova (snad to byla ona?) vyznamenala, udělala bububu a já už nemusel přesvědčovat
Kolega si kvůli Ilyushinovi koupil wokna home, má je fakt jen kvůli té hře (a pak prý pro ještě jednu). Přijde mi to stejné, jako si další koupil kvůli Falconovi knipl a pedály.
To už bych si radši asi kopil Cedegu, Diablo originál mam, snad by v tom i ten Spelcross šel?
Z "dávných dob" mi zbyly skvělý omalovánky (Chadwick and sneaky eggs), běhaly jen ve w98, v 2k a vyšších už ne, třeba bych s nima i tenhle problém vyřešil?
Skutečně v dosboxu? A na jaké zvukovce, grafice a příslušných ovladačích? Mně tuším padal při instalaci.
Dík za odpověď, instalace mi taky padala. V dohledné době to zkusím (do 1-2 měsíců?)
P.S. to Diablo mi už aspoň při instalaci běží, viz rada.
Našel jsem i nodisk crack, jelikož orig cd v mechanice nejde rozchodit, padá mi to ve hře, při načítání postavy před vstupem do hry to zařve něco jako toto a vypíše takovýhle log. Takže asi pošlu report o bugu.
Když už mi Diablo skoro naběhlo, zkusil jsem spustit Chadwicka, ve wine nic ... ale v dosboxu jo .
Zvukovku mam integrovanou via8237, grafarnu ati9250, ovladace snad aktualni, instalace Spelcrossu zase spadla, nastavit zvuk slo, soundblaster16 detekovany, cd nenalezeno, iso mam bud cistou datovou stopu, kdyz jsem k ni prikopiroval nagrabovane wavy, tak taky nic. VIm, ze mi to tak kdysi slo, s virtual cd. Cili patram dal.
Staci mit aspon nejak slusne nakonfigurovany firewall (at uz interni, coz neni 100%tni nebo externi) a nestahovat kazdou blbost, eventualne ji prohnat nejakou free verzi antiviru(treba avastu) ...Jenže tohle je utopie. Kdyby nebyla, nebyl by takový MSBLASTER v roce 2003 tak rozšířený. A právě tahle potvora zneužívá díru v implementaci RPC, takže na záplatovaném systému (byť bez FW) nemá žádnou šanci. Proto systém bez bezpečnostních oprav je vždy nebezpečnější než systém plně záplatovaný.
ta aktualizace je volitelná. Pokud o ní člověk ví a aktualizace provádí ručně, nic mu nebrání jí odškrtnout a neřešit.Ano, to je pravda. Ale 9 z 10 uživatelů WinXP, které znám, tuto aktualizaci již v systému má.
rozhodně se nedá tvrdit, že přepsáním jedný knihovny (která se stará o ověřování pravosti) se mi do systému dostane tuna spywaru/virů atdNetvrdím, že se něco takového stane. Ale riziko v tom je, a v tomto případě zcela zasloužené
Pokud dneska hledá podobnej materiál někde na nedůvěryhodnejch webech, kterejma se navíc prodírá v IE, pravděpodobně je úplně blbej a pak si troufám tvrdit, že si podobnou ránu mezi oči jen zaslouží a vůbec bych se nesnažil ho před ní chránit. Ať si každej nabije držku sám.S tím souhlasím. A takových lidí není málo. A tu držku si nabijí, i když je člověk předem několikrát důrazně varuje. No co, kdo chce kam...
drtivá většina dnešních virů (pomineme-li fakt, že se v poslední době klasický viry napadající soubory prakticky neobjevujou) zabejvá mnohem efektnějšíma útokama, než jsou pokusy o destrukci systému, kterej se dá za hodinu přeinstalovat. Zajímaj je e-maily, obrázky a dokumenty obecně, protože ty se bez zálohy rozhodně tak snadno obnovit nedaj.Nedá se říct, že by dnešní viry atd. byly nějak obecně nebezpečnější než dřív, spíš naopak. Naopak se mnohem snadněji a rychleji šíří, a mohou šířit i informace, která by nikdo neviděl rád běhat po světě. Tak činil např. i červ W32/Badtrans-B, který mi přišel v lednu 2002 z Národního bezpečnostního úřadu
Není problém odinstalovat a pak zaškrtnout, že tuto aktualizaci nechce.
Tedy stručně řečeno - i když s nelegálním užíváním SW (včetně OS) nelze souhlasit, ani kontrola prováděná tímto způsobem nezabrání "pirátění"Asi by bylo lepší napsat něco jako nesouhlasím, nebo celou větu rovnou vypustit. V žádném případě neplatí
nelegální <=> špatné
.
No s tim bych si dovolil nesouhlasit - pokud clovek chce s tim systemem nejak rozumne pracovat, tak jedine ve verzi Professional. Nejsem zadny sitovy administrator ani vyvojar, ale ty nastroje/funkce co chybi ve verzi Home oproti Pro by mi fakt chybely.
Nastesti mam kopii WinXP z programu MSDNAA od nasi fakulty, takze se mi nic o nelegalnosti nezobrazuje
pokud clovek chce s tim systemem nejak rozumne pracovat, tak jedine ve verzi Professional.Typický uživatel (dosud) nelegální instalace WinXP nechce rozumně pracovat. Chce pařit hry, surfovat po webu, prohlížet si fotky, přehrávat filmy a hudbu, občas vyplodit nějaký ten dokument apod. To všechno jsou věci, na které Home bohatě postačuje. Nehledě k tomu, že pro verzi Pro horuje hlavně ten, kdo si ji nekoupil (a většinou ji má nelegálně). Ano, auto za milion je většinou lepší než auto za půl milionu - ale právě proto stojí ten milion