Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Za poslední cca týden jsem musel při prohlížení abíčka mnohokrát sestřelit Operu (jak v Linuxu, tak ve Windows). Kousla se do stavu, že spotřebovávala 100 % času procesoru. A důvodem je ... Flash.
Přestože z řady důvodů považuji Operu za jednoznačně nejlepší prohlížeč, u zhruba týden při jejím použití nadávám jako špaček. Při zobrazování stránek tady na abíčku se zátěž procesoru vyhoupne na 100 % a nezřídka prohlížeč úplně zatuhne.
Zjistil jsem, že za zmíněným problémem stojí Flash. Tedy ne ledajaký Flash, ale konkrétně ta reklama, jak v ní padá listí (na auto, které bych si rozhodně nekoupil). Buď je příslušný soubor nějak podivně vytvořen, nebo je chyba v pluginu, případně v Opeře.
Nejspíš ale všechno dohromady. Když totiž totéž otevřu ve Firefoxu nebo v IE, procesor je taktéž vytížený na 100 %. Většina flashových souborů takové problémy nedělá, byť jsou obecně velmi žravé a proto Flash na webových stránkách obecně nemám v oblibě.
Takže ještě zbývá otázka - kdo na tom nese největší vinu?
Tiskni
Sdílej: