3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Tak parafrází prastarého trapáckého vtipu jsem se pokusil naznačit, že se tento blogpost hodlá zabývat otázkou proč SLES? (Suse Linux Enterprise Server 10s1). Abych nenapínal. Nasazování SLES bych přirovnal k použití stable verze Debianu, a tam kde se používají poslední typy hardware a nejnovější verze software mi to přijde úchylné.
Přepadl mě opět záchavat nostalgie. Hrábnul jsem totiž v rychlosti po nějaké záchodové literatuře a do ruky mi padnul Soukupův spisek "AMERIKA" z r.1912 Opět na mě dýchla atmosféra USA, stejná jako čpí z knih Jacka Londona, či sbírky postřehů Berty Ženatého* "Země pruhů a hvězd".
Pořídil jsem nový 750GB disk. Plná spokojenost, ale jeho kontrola trvala tak dlouho, že ve mě začal opět hlodat červík, jestli by nestálo za to vyzkoušet reiser4. No jo, aby to však bylo možné, je třeba nejprve zakompilovat jeho podporu do jádra. Protože distribuce sice obsahuje nástroje pro práci s reiser4, bez podpory filesystému si takový disk nepřipojíte. Nejsnazší cestou se mi zdálo zkompilovat vývojovou verzi jádra od Andrewa Mortona, která má již Reiser4 zahrnovat. Od té doby co používám debian je kompilace jádra brnkačka cca na hoďku čekání. Tak jsem se do toho s chutí pustil.
Přestože si řada myslí že Korán je především snůška blábolů - a v podstatě nejsou daleko od pravdy, lze v něm nalézt mnoho moudrých a praktických nápadů. Bohužel jako u každé jiné informace, co se šířila před svou písemnou kodifikací orální formou, dochází i v tomto případě obvykle k zavádějícímu výkladu. U nás to ještě podtrhuje mnohaletý vliv křesťanské morálky, která se již několik století snaží překovat obyvatelstvo střední evropy k obrazu svému.
Možná jste také zachytili zprávu že Ministerstvo dopravy dnes po třech dnech muselo odstavit nový systém evidence motorových vozidel protože byl při větší zátěži prostě nepoužitelný. Sranda je, že na webu Microsoftu se jím už stačili pochlubit. Jsem vážně zvědav kdy se na jejich webu objeví podobná případová studie jak ÚMOb Ostrava-Jih přešel z linuxového řešení na nové výkonnější řešení na bázi produktů MS. Kdyby to bylo aspoň k smíchu..