Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Tak parafrází prastarého trapáckého vtipu jsem se pokusil naznačit, že se tento blogpost hodlá zabývat otázkou proč SLES? (Suse Linux Enterprise Server 10s1). Abych nenapínal. Nasazování SLES bych přirovnal k použití stable verze Debianu, a tam kde se používají poslední typy hardware a nejnovější verze software mi to přijde úchylné.
Přepadl mě opět záchavat nostalgie. Hrábnul jsem totiž v rychlosti po nějaké záchodové literatuře a do ruky mi padnul Soukupův spisek "AMERIKA" z r.1912 Opět na mě dýchla atmosféra USA, stejná jako čpí z knih Jacka Londona, či sbírky postřehů Berty Ženatého* "Země pruhů a hvězd".
Pořídil jsem nový 750GB disk. Plná spokojenost, ale jeho kontrola trvala tak dlouho, že ve mě začal opět hlodat červík, jestli by nestálo za to vyzkoušet reiser4. No jo, aby to však bylo možné, je třeba nejprve zakompilovat jeho podporu do jádra. Protože distribuce sice obsahuje nástroje pro práci s reiser4, bez podpory filesystému si takový disk nepřipojíte. Nejsnazší cestou se mi zdálo zkompilovat vývojovou verzi jádra od Andrewa Mortona, která má již Reiser4 zahrnovat. Od té doby co používám debian je kompilace jádra brnkačka cca na hoďku čekání. Tak jsem se do toho s chutí pustil.
Přestože si řada myslí že Korán je především snůška blábolů - a v podstatě nejsou daleko od pravdy, lze v něm nalézt mnoho moudrých a praktických nápadů. Bohužel jako u každé jiné informace, co se šířila před svou písemnou kodifikací orální formou, dochází i v tomto případě obvykle k zavádějícímu výkladu. U nás to ještě podtrhuje mnohaletý vliv křesťanské morálky, která se již několik století snaží překovat obyvatelstvo střední evropy k obrazu svému.
Možná jste také zachytili zprávu že Ministerstvo dopravy dnes po třech dnech muselo odstavit nový systém evidence motorových vozidel protože byl při větší zátěži prostě nepoužitelný. Sranda je, že na webu Microsoftu se jím už stačili pochlubit. Jsem vážně zvědav kdy se na jejich webu objeví podobná případová studie jak ÚMOb Ostrava-Jih přešel z linuxového řešení na nové výkonnější řešení na bázi produktů MS. Kdyby to bylo aspoň k smíchu..