Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Tak parafrází prastarého trapáckého vtipu jsem se pokusil naznačit, že se tento blogpost hodlá zabývat otázkou proč SLES? (Suse Linux Enterprise Server 10s1). Abych nenapínal. Nasazování SLES bych přirovnal k použití stable verze Debianu, a tam kde se používají poslední typy hardware a nejnovější verze software mi to přijde úchylné.
Přepadl mě opět záchavat nostalgie. Hrábnul jsem totiž v rychlosti po nějaké záchodové literatuře a do ruky mi padnul Soukupův spisek "AMERIKA" z r.1912 Opět na mě dýchla atmosféra USA, stejná jako čpí z knih Jacka Londona, či sbírky postřehů Berty Ženatého* "Země pruhů a hvězd".
Pořídil jsem nový 750GB disk. Plná spokojenost, ale jeho kontrola trvala tak dlouho, že ve mě začal opět hlodat červík, jestli by nestálo za to vyzkoušet reiser4. No jo, aby to však bylo možné, je třeba nejprve zakompilovat jeho podporu do jádra. Protože distribuce sice obsahuje nástroje pro práci s reiser4, bez podpory filesystému si takový disk nepřipojíte. Nejsnazší cestou se mi zdálo zkompilovat vývojovou verzi jádra od Andrewa Mortona, která má již Reiser4 zahrnovat. Od té doby co používám debian je kompilace jádra brnkačka cca na hoďku čekání. Tak jsem se do toho s chutí pustil.
Přestože si řada myslí že Korán je především snůška blábolů - a v podstatě nejsou daleko od pravdy, lze v něm nalézt mnoho moudrých a praktických nápadů. Bohužel jako u každé jiné informace, co se šířila před svou písemnou kodifikací orální formou, dochází i v tomto případě obvykle k zavádějícímu výkladu. U nás to ještě podtrhuje mnohaletý vliv křesťanské morálky, která se již několik století snaží překovat obyvatelstvo střední evropy k obrazu svému.
Možná jste také zachytili zprávu že Ministerstvo dopravy dnes po třech dnech muselo odstavit nový systém evidence motorových vozidel protože byl při větší zátěži prostě nepoužitelný. Sranda je, že na webu Microsoftu se jím už stačili pochlubit. Jsem vážně zvědav kdy se na jejich webu objeví podobná případová studie jak ÚMOb Ostrava-Jih přešel z linuxového řešení na nové výkonnější řešení na bázi produktů MS. Kdyby to bylo aspoň k smíchu..