Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Nedávná aférka kolem úniku hesel ze serveru jabbim.cz, googlí oběšenec a rodinná vánoční mobilizace mne pohnuly k tomu, abych na svém serveru - kromě jiného - spustil také vlastní XMPP server. Volba padla na prosody, které mi je sympatické tím, že se obejde bez databázového serveru. A jelikož kecálka využívám poměrně hojně, raději než e-mail, narazil jsem přitom na zajímavou utilitku sendxmpp, které zde kupodivu zatím nikdo větší pozornost nevěnoval.
Možná jste zaregistrovali, jak černoušek zvolna točí kormidlem US Enterprise přídí ke Kubě. Náš ministr zahraničí - "Nomen omen", v tom vidí akt politické zodpovědnosti a vstřícný krok. Ale položme si otázku - má o něj vůbec Kuba zájem?
Před několika dny se ve zdejší linuxové poradně objevil dotaz, který lze přeformulovat zhruba takto: Jak nastavit v konfiguraci Apache WebDAV, aby se přes jedno URL dostal uživatel po přihlášení vždy jen a pouze do svého adresáře? Zaujalo mne to, protože z mého pohledu je WebDAV v současné době snad jediné multiplatformí řešení, vhodné pro sdílení dat, které se obejde bez cloudových služeb velkých společností.
Pamatujete na plynovou krizi roku 2009? Jak EU nasadila ramena a dělala na Rusko "Ty! Ty! Ty!", protože z trubek lezlo méně plynu než mělo? Ty, co již tehdy upozorňovali na to, že ho nejspíš bez skrupulí kradou ukrajinská neviňátka, bys tenkrát málem spočítal na prstech jedné ruky.
Rok se s rokem sešel a nastal čas se podívat na zub smlouvě s T-mobile. Při té příležitosti ve mně konečně uzrálo rozhodnutí jít do Blackberry Q10. Sony Ericsson Xperia pro, kterou jsem používal dosud sice stále slouží, ale s výdrží baterie to nebylo nic moc i přes to, že jsem koupil novou baterii. Posledního půl roku se mi stávalo častěji, že telefon kleknul dřív, než jsem večer stačil dorazit domů.