Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Co nového na Abíčku? Například žebříčky softwarového katalogu, možnost označit se za uživatele aplikace z katalogu, blokování neregistrovaných uživatelů a jiné.
Luboš Doležel napsal funkci, kdy můžete u aplikace z našeho katalogu říci, že ji používáte (bug 664). Přijde mi to jako lepší varianta hodnocení (které bude možná zrušeno, bug 784). Když uvidíte, že některou aplikaci používá váš známý nebo kamarád, bude to pro vás určitě větším doporučením než anonymních 100 procent. S tím souvisí i nová stránka žebříčků, zatím jich máme jen několik. Deset nejpoužívanějších aplikací, deset nejnavštěvovanějších, naposledy přidané a upravené. Snad se vám budou líbit.
Další funkcí (opět Luboš) je možnost nezobrazit zápis na úvodní stránce abclinuxu (HP v reklamštině). Pokud někdo napíše urážlivý zápisek nebo bude tapetovat, admini budou moci zablokovat jeho zobrazení na úvodní stránce, jinde však vidět bude. Uživatelé mají možnost nechat si zobrazit všechny zápisky, tedy i blokované.
Občas se najde anonymní uživatel, který svými komentáři leze ostatním na nervy. Viděl jsem postesky, že je škoda, že není registrovaný, protože by jej zablokovali. Teď už můžete blokovat i neregistrované návštěvníky. Při posílání zapomenutého hesla se již nezobrazí plná emailová adresa (bug 785). Pro RSS byl nastaven správný content type (po dvou letech - bug 617). Plus pár dalších drobností včetně neoficiální instalace CVS serveru se zdrojáky abíčka.
A co bude dál? Plánujeme udělat kalendář linuxových akcí. Nicméně pochopitelně od základu. Bylo by fajn, kdyby tyto lokální akce mohly získat vlastní sekci s hezkým url, které by měly ve vlastní režii. Tedy jeji členové se zde mohli organizovat, psát si své dokumenty (trvalejšího charakteru, například cíle, místo setkání) i vlastní zprávy (že by něco jako blog), RSS, kalendář, seznam účastníků, fotogalerie atd. Měli byste o něco podobného zájem? Jaké funkce by to mělo podporovat? Jo, na otázku Proč mám odpověď - protože na abíčko chodí přes čtvrt miliónu návštěvníků měsíčně, takže získáte nejlepší možnou propagaci.
Tiskni
Sdílej:
Rozcestník portálů nenačítá nové články abclinuxu.cz. Zamrzlo to někdy v listopadu nebo prosinci 2006.
Podle IP adresy, cookie nebo přezdívky?Podle přezdívky.
Např. v případě přezdívky by stačilo, aby neregistrovaný přezdívku stále měnil,To je pravda. Není to myšleno jako funkce, která by nešla překonat. Ostatně - novou registraci také není problém udělat. Jde o to, že když se v diskuzi objeví troll nebo nějaký trotl, tak si ho z té diskuze může uživatel odstranit. Vzhledem k tomu, že nikde není inzerováno, kdo si koho blokuje, tak může dotyčný blbeček otravovat dál, aniž by věděl, že už ho někdo nevidí.
Vzhledem k tomu, že nikde není inzerováno, kdo si koho blokuje, tak může dotyčný blbeček otravovat dál, aniž by věděl, že už ho někdo nevidí.Možná kdyby mohl ten blokovaný vidět počet uživatelů(nemyslím jména, jenom, že by se mu v profilu zobrazoval počet uživatelů), kteří ho blokují, tak by s nesmyslnými příspěvky přestal
Jo, taky si vzpomínám, mohl by mít namysli tuhle, IMHO ještě velice slušnou a mírnou reakci.
Za chvíli abych se třeba bál označit zloděje jako zloděje
K tomuto ovšem slouží soud. Tohle je věc, kterou by neměl jen tak někdo vykřikovat. Bohužel, jak lze vidět, nežijeme se slušné společnosti.
K tomuto ovšem slouží soud. Tohle je věc, kterou by neměl jen tak někdo vykřikovat. Bohužel, jak lze vidět, nežijeme se slušné společnosti.
Cože? To jsem nějak nepobral. Co je neslušného na označení trola vlastním jménem?
Ty logy se prostě vedou a každý kdo tu dělá problémy má počítat s tím, že je identifikovatelný a že může být "prozrazen".
Tak tohle je skutečně hezké. Buď zveřejňovat vše a nebo nic. A ne to používat jako hrozbu.
jako říci "Já tě vidím" dítěti, které dělá za průhlednou záclonou na tebe ksichty a myslí si, že je dobře schované.Pěkné přirovnání
Pokud nefunguje přeskakování sbalených nových komentářů (v podstromě blokovaného uživatele je nový příspěvek), tak je blokování stejně použitelné jen velmi obtížně a může nadělat víc škody než užitku.Právě proto blokování nepoužívám.
Pokud nefunguje přeskakování sbalených nových komentářů (v podstromě blokovaného uživatele je nový příspěvek), tak je blokování stejně použitelné jen velmi obtížně a může nadělat víc škody než užitku.Mám rozpracovanou novou verzi zobrazování blokovaných příspěvků, bohužel jsem se zasekl na půl cesty a od té doby jsem nenašel čas to dokončit. Mám to udělané tak, že se nezobrazuje pouze příspěvek blokovaného uživatele, ale podstrom se zobrazuje. Ovšem moje rozpracovaná verze má tu nevýhodu, že jsem ještě neupravil JS na rozbalení, takže komentář blokovaného uživatele si prostě nezobrazím. Takže sebeovládání a sebezapření trénovat nemusím