Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Prostě o všem o linuxu o životě o práci atd.
Opět zase vyšlo v CHIP srovnání OS
Když jsem se na to v práci podíval co vlastně srovávali, pak jsem se celkem pozastavil nad tím
proč srovnával někdo nesrovnatelné.
Proč někdo použil Kubuntu, tj. verzi pro KDE ,která je absolutní ..... a KDE na nich běhají jako slimák. Resp. spíš něbehají jen se vlečou....
Nevím proč si pan redaktor nedal práci a nesrovnal třeba Suse nebo Fedoru.
Omlouvám se, přiložil jsem jen Scan hlavní výsledové tabulky v JPG, je sice o něco větší, musel jsem ji o něco zmenšit,aby se sem vlezla. Jak budu mít čas doscanuji a pokusím se přiložit i celý článek .
Bohužel můj BearPaw nějak odešel, Suse ho nechce poznat , tak jsem musel jsem použít
Visty a Canon CanoScan 8400F, který bohužel nemá podporu v Linuxu (a asi ani mít nebude).
Kdo scannoval někdy časopis ví, jak se to blbě dělá, zvlášt když ho nesmíte rozdělat...
Stačí se jen podívat co je v tabulce a čím se vlastně zabývají. Systém tedy Kubuntu byl zřejmě brán jen jako něco divného co je, nikdo se zřejmně nezabýval tím, že se musí něco nainstalovat a doplnit apod.
Nen tam ani zmínka jaký je to build KDE , jaké je jádro ... prostě nic , myslím, a spousta lidí mi
dá za pravdu, kdyby aspoň srovnávali něco co s KDE funguje pak by možná ten test vyzněl jinak.
Ale asi se pletu CW a CHIP jsou obecně časopisy pro Wydle a vlastně ani nevím proč se nad tím
rozčiluju.
Autor:
Chip.deMladý redaktorFabian.vonKeudell@chip.de
Tak jsem články dnes dal prozatím-pryč, nechci aby došlo k tomu, aby na ábíčko nebo na mne vyřvával někdo z Chipu ponechávám jen tabulku výsledků
toto stojí na stránce chipu k jejich vydání:
Windows, Mac OS a Linux v tvrdém testu Nechť promluví fakta: Který operační systém je pro uživatele nejlepší? Srovnání tří systémů dá odpověď.
když jsem se díval na jejich diskusní forum k časopisům 12/09 pusto a prázdno, přemýšlel jsem, že se tam zaregistruji a zeptám se jich na tento test zda byl proveden objektivně a lidmi co znají Linux, MacOs i Wokna
Tiskni
Sdílej:
lámaní kodu pro WEPOno už to jde i ve Windows? To jsou mi věci…
/proc
a /sys
, tak je i ten předposlední žádek nesmysl.
Trochu bych to doplnil:
Ubuntu:
Firewall: Iptables; po instalaci, bez GUI
Vytížení CPU při přehrávání videa: Mplayer; +-15%; liší se podle CPU
Virový skener: ClamAV; nicméně není třeba
Automatické aktualizace: Ano, nicméně ne by-default (což považuji za výhodu, na Windows mám automatické aktualizace taky vyplé)
Media Centrum: Ano, nepřeberné množství v repozitáři, například LinuxMCE, XBMC, MythTV, nicméně není obsaženo v instalaci (což považuji za plus, polovině uživatelů stačí běžný přehrávač videa)
Záloha: Ano, nepřeberné množství v repozitáři (většina nástrojů je mnohem kvalitnější, než na Windows a to ještě nepočítám možnosti skriptování), nicméně není obsaženo v instalaci
Stínová kopie: Ano, některým s nepřeberného množství utilit, nicméně není obsaženo v instalaci
Zrychlení systému: Ano, Preload, nicméně není obsaženo v instalaci
Instalace programů: Přes repozitáře, ručně stažené balíky nebo instalační skripty/binárky
Ovladače: Informace přes údaje v /proc, nástroje typu lspci, lsusb, dmesg a různé GUI nádstavby (tuším, že nějaký GUI "Device Manager" obsahuje Ubuntu hned po instalaci)
Ovladače: Informace přes údaje v /proc, nástroje typu lspci, lsusb, dmesg a různé GUI nádstavby (tuším, že nějaký GUI "Device Manager" obsahuje Ubuntu hned po instalaci)Já jsem při přeinstalaci jediných Windows (XP) s hrůzou zjistil, že nedokážu identifikovat onboard zvukovku (hlásila se jako neznámé zařízení), abych mohl stáhnout ovladač. Nakonec jsem musel nabootovat Slax a použít lspci.
Chip je casopis jako kazdy jiny a zije z reklam. Obcas jej procitam u znameho ktery jej odebira pravidelne. Vsimnite si kolik v nem inzeruje antivirovych spolecnosti apod. Za kladne hodnoceni win 7 mohou od MS ziskat nejake vyhody jako treba nekteri blogeri ziskali licenci MS vista na zaklade opevnych clanku ve svem blogu.
Zkratka casopis nemuze byt nezavisly a objektivni. Neuzivil by se.
Chcete objektivni informace: ctete Abclinuxu.cz ....
Jestli se redakce Chipu dozvi o naskenovanem clanku z jejich casopisu tak jeste bude peklo. Dejte to pryc.
Chcete objektivni informace: ctete Abclinuxu.czU vtipu doporucuju dat smajlik, nekdo by to mohl vzit vazne :).
>>>U vtipu doporucuju dat smajlik,
Nesnasim smajly.
Vsimnite si kolik v nem inzeruje antivirovychZvláště šťavnatých je pár stránek před prostřední stránkou s přehledem dodaného softwaru co píše právě nějaký vývojář z jedné nejmenované anti-virové společnosti. Virová apokalypsa, měsíc co měsíc.
Zkratka casopis nemuze byt nezavisly a objektivni.Též se divím, že se tu furt tak někteří divý. Kdybych naskenoval některé články z CHIPu, tak jsem si téměř jistý že by následoval šok ještě větší než u zde jmenovaného.