O víkendu proběhla v Kolíně nad Rýnem demopárty Evoke 2022. Publikována byla prezentovaná dema. Upozornit lze na Area 5150 (YouTube) běžící na IBM PC s procesorem Intel 8088 běžícím na 4,77 MHz a CGA.
smenu, nástroj pro příkazový řádek pro generování možností a potvrzení výběru, dospěl do verze 1.0.0.
Byla potvrzena zranitelnost CVE-2021-46778 aneb SQUIP (Scheduler Queue Usage via Interference Probing) v procesorech AMD s mikroarchitekturou Zen 1, Zen 2 a Zen 3. Detaily v publikovaném paperu.
Turris OS, operační systém pro síťová zařízení Turris postavený na OpenWrt, byl vydán v nové verzi 5.4. Přehled novinek a diskuse v diskusním fóru.
Byla vydána nová stabilní verze 5.4 (aktuálně 5.4.2753.28) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 104.0.5112.83. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vivaldi Mail byl povýšen na verzi 1.1.
Intel vydal 27 upozornění na bezpečnostní chyby ve svých produktech. Současně vydal verzi 20220809 mikrokódů pro své procesory. Ta řeší INTEL-SA-00657. Jedná se o bezpečnostní chybu ÆPIC Leak aneb CVE-2022-21233.
Byla vydána nová verze 2022.3 průběžně aktualizované linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová major verze 4.0 programovacího jazyka a vývojového prostředí Processing. Ke stažení na GitHubu. Přehled novinek na wiki.
Konference OpenAlt 2022 proběhne o víkendu 17. a 18. září na FIT VUT v Brně. Přednášky lze přihlásit do 15. srpna.
GNOME Web (Epiphany) přichází s podporou rozšíření, která jsou kompatibilní s rozšířeními ve Firefoxu. Více v článku WebExtensions v Epiphany (GNOME Web) na MojeFedora.cz.
Prostě o všem o linuxu o životě o práci atd.
Opět zase vyšlo v CHIP srovnání OS
Když jsem se na to v práci podíval co vlastně srovávali, pak jsem se celkem pozastavil nad tím
proč srovnával někdo nesrovnatelné.
Proč někdo použil Kubuntu, tj. verzi pro KDE ,která je absolutní ..... a KDE na nich běhají jako slimák. Resp. spíš něbehají jen se vlečou....
Nevím proč si pan redaktor nedal práci a nesrovnal třeba Suse nebo Fedoru.
Omlouvám se, přiložil jsem jen Scan hlavní výsledové tabulky v JPG, je sice o něco větší, musel jsem ji o něco zmenšit,aby se sem vlezla. Jak budu mít čas doscanuji a pokusím se přiložit i celý článek .
Bohužel můj BearPaw nějak odešel, Suse ho nechce poznat , tak jsem musel jsem použít
Visty a Canon CanoScan 8400F, který bohužel nemá podporu v Linuxu (a asi ani mít nebude).
Kdo scannoval někdy časopis ví, jak se to blbě dělá, zvlášt když ho nesmíte rozdělat...
Stačí se jen podívat co je v tabulce a čím se vlastně zabývají. Systém tedy Kubuntu byl zřejmě brán jen jako něco divného co je, nikdo se zřejmně nezabýval tím, že se musí něco nainstalovat a doplnit apod.
Nen tam ani zmínka jaký je to build KDE , jaké je jádro ... prostě nic , myslím, a spousta lidí mi
dá za pravdu, kdyby aspoň srovnávali něco co s KDE funguje pak by možná ten test vyzněl jinak.
Ale asi se pletu CW a CHIP jsou obecně časopisy pro Wydle a vlastně ani nevím proč se nad tím
rozčiluju.
Autor:
Chip.deMladý redaktorFabian.vonKeudell@chip.de
Tak jsem články dnes dal prozatím-pryč, nechci aby došlo k tomu, aby na ábíčko nebo na mne vyřvával někdo z Chipu ponechávám jen tabulku výsledků
toto stojí na stránce chipu k jejich vydání:
Windows, Mac OS a Linux v tvrdém testu Nechť promluví fakta: Který operační systém je pro uživatele nejlepší? Srovnání tří systémů dá odpověď.
když jsem se díval na jejich diskusní forum k časopisům 12/09 pusto a prázdno, přemýšlel jsem, že se tam zaregistruji a zeptám se jich na tento test zda byl proveden objektivně a lidmi co znají Linux, MacOs i Wokna
Tiskni
Sdílej:
lámaní kodu pro WEPOno už to jde i ve Windows? To jsou mi věci…
/proc
a /sys
, tak je i ten předposlední žádek nesmysl.
Trochu bych to doplnil:
Ubuntu:
Firewall: Iptables; po instalaci, bez GUI
Vytížení CPU při přehrávání videa: Mplayer; +-15%; liší se podle CPU
Virový skener: ClamAV; nicméně není třeba
Automatické aktualizace: Ano, nicméně ne by-default (což považuji za výhodu, na Windows mám automatické aktualizace taky vyplé)
Media Centrum: Ano, nepřeberné množství v repozitáři, například LinuxMCE, XBMC, MythTV, nicméně není obsaženo v instalaci (což považuji za plus, polovině uživatelů stačí běžný přehrávač videa)
Záloha: Ano, nepřeberné množství v repozitáři (většina nástrojů je mnohem kvalitnější, než na Windows a to ještě nepočítám možnosti skriptování), nicméně není obsaženo v instalaci
Stínová kopie: Ano, některým s nepřeberného množství utilit, nicméně není obsaženo v instalaci
Zrychlení systému: Ano, Preload, nicméně není obsaženo v instalaci
Instalace programů: Přes repozitáře, ručně stažené balíky nebo instalační skripty/binárky
Ovladače: Informace přes údaje v /proc, nástroje typu lspci, lsusb, dmesg a různé GUI nádstavby (tuším, že nějaký GUI "Device Manager" obsahuje Ubuntu hned po instalaci)
Ovladače: Informace přes údaje v /proc, nástroje typu lspci, lsusb, dmesg a různé GUI nádstavby (tuším, že nějaký GUI "Device Manager" obsahuje Ubuntu hned po instalaci)Já jsem při přeinstalaci jediných Windows (XP) s hrůzou zjistil, že nedokážu identifikovat onboard zvukovku (hlásila se jako neznámé zařízení), abych mohl stáhnout ovladač. Nakonec jsem musel nabootovat Slax a použít lspci.
Chip je casopis jako kazdy jiny a zije z reklam. Obcas jej procitam u znameho ktery jej odebira pravidelne. Vsimnite si kolik v nem inzeruje antivirovych spolecnosti apod. Za kladne hodnoceni win 7 mohou od MS ziskat nejake vyhody jako treba nekteri blogeri ziskali licenci MS vista na zaklade opevnych clanku ve svem blogu.
Zkratka casopis nemuze byt nezavisly a objektivni. Neuzivil by se.
Chcete objektivni informace: ctete Abclinuxu.cz ....
Jestli se redakce Chipu dozvi o naskenovanem clanku z jejich casopisu tak jeste bude peklo. Dejte to pryc.
Chcete objektivni informace: ctete Abclinuxu.czU vtipu doporucuju dat smajlik, nekdo by to mohl vzit vazne :).
>>>U vtipu doporucuju dat smajlik,
Nesnasim smajly.
Vsimnite si kolik v nem inzeruje antivirovychZvláště šťavnatých je pár stránek před prostřední stránkou s přehledem dodaného softwaru co píše právě nějaký vývojář z jedné nejmenované anti-virové společnosti. Virová apokalypsa, měsíc co měsíc.
Zkratka casopis nemuze byt nezavisly a objektivni.Též se divím, že se tu furt tak někteří divý. Kdybych naskenoval některé články z CHIPu, tak jsem si téměř jistý že by následoval šok ještě větší než u zde jmenovaného.