Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Paradoxy jsou skvělá věc. Hlavně ty časové. Mě se dnes ráno povedlo překročit rychlost světla. Když jsem odcházel, ještě nebyly tři hodiny, ale doma jsem byl o půl třetí. To znamená, že cestovní rychlost musela být větší jak c.
Nainstaloval jsem si nové qt4. Když jsem si pustil QT Designera, objevil se mi právě ten nový. Už jsem se lekl, že mi KDE nstartovalo s qt4 a já si ničeho nevšiml . Věc se měla jinak. V Gentoo je qt včetně binárek uloženo v
/usr/qt/3
, jenže qt4 věci jsu v /usr/bin
. Snad i kvůli tomu je qt4 hardmasked a cesty se budou pravděpodobně měnit.
Unixů je opravdu spousta, dokonce až neuvěřitelně velká spousta. A kdo jiný by je měl všechny znát, než Dennis Ritchie?
Kdo zná knihu A. C. Clarka Rajské Fontány, pravděpodobně ví, o čem je řeč. Zdá se, že měl Clarke docela dobrý odhad a podle článku na scienceworldu
... v současné době se touto otázkou lidé skutečně seriózně zabývají. Doba realizace takového projektu je ovšem stále těžko předvídatelná. Optimisté hovoří o desetiletí, realita bude zřejmě méně příznivá ...
Velké naděje jsou proto kladeny do uhlíkatých nanovláken, která mají zajímavé vlastnosti. Pevnost v tahu je stokrát větší než v případě oceli a hmotnost přitom 6x menší.
Nultá léta, přesněji řečeno nultá léta prvního století (roky 1 až 9) byly o rok kratší, než všechny ostatní desetiletí. Tak to dopadne, když k tvorbě letopočtu pustíte nekvalifikovanou osobu. Jinak nerozumím, proč bylo nutné mít jako začátek letopočtu rok 1 a ne 0. Tím by odpadly problémy v určování století, respektive tisíciletí (2000 vs 2001). Ostatně astronomové to takto počítají už od roku 1740 (wikipedia).
Tak jsem byl nucen napsat malý cyklus v Perlu, což je jazyk, ve kterém prakticky neumím pracovat. Zatímco Python jsem zvládl bez problému, u Perlu jsem to nedokázal rozjet.
## Python import os mtab=file("/etc/mtab","r") for line in mtab: print line os.system("...")
## Perl open(MTAB,"/etc/mtab") @foo=<MTAB> foreach (@foo) { print $_; exec("..."); }
Protože
Podle uzavřené dohody dostane Sun nezveřejněnou částku za to, že do svého programovacího jazyka Java zakomponuje právě lištu s vyhledávačem Google.
— bbc.co.uk/czech/
Přestože se každý ohání volbami, jako podstatou demokracie, ve skutečnosti tomu tak není. V komunistickém Československu se také volilo - byla to demokracie? Když dostane na Kubě Fidel cca 98% hlasů, znamená to, že je Kuba demokratická? Jistě že ne!
Místo toho, abyste mi posílali e-mailové dotazy na Linux, zkuste
Dnes jsem se po dlouhé době nalogoval do www rozhraní gmailu a všiml jsem si červeného nápisu New! Auto-save and more. Tam je konečně toužebně očekávaná podpora exportů. Vůbec nerozumím, proč jim to trvalo tak dlouho.
Poslední newsletter Gentoo mi udělal velkou radost.
Python upgrade to 2.4
Python 2.4 will be stabled on x86 this coming Saturday, 8 October 2005. Other archictectures will likely follow soon after. A page detailing all the new features and changes in Python 2.4 is available at the Python project website. Important: All Gentoo users updating to Python 2.4 need to run thepython-updater.