Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Paradoxy jsou skvělá věc. Hlavně ty časové. Mě se dnes ráno povedlo překročit rychlost světla. Když jsem odcházel, ještě nebyly tři hodiny, ale doma jsem byl o půl třetí. To znamená, že cestovní rychlost musela být větší jak c.
Nainstaloval jsem si nové qt4. Když jsem si pustil QT Designera, objevil se mi právě ten nový. Už jsem se lekl, že mi KDE nstartovalo s qt4 a já si ničeho nevšiml . Věc se měla jinak. V Gentoo je qt včetně binárek uloženo v
/usr/qt/3
, jenže qt4 věci jsu v /usr/bin
. Snad i kvůli tomu je qt4 hardmasked a cesty se budou pravděpodobně měnit.
Unixů je opravdu spousta, dokonce až neuvěřitelně velká spousta. A kdo jiný by je měl všechny znát, než Dennis Ritchie?
Kdo zná knihu A. C. Clarka Rajské Fontány, pravděpodobně ví, o čem je řeč. Zdá se, že měl Clarke docela dobrý odhad a podle článku na scienceworldu
... v současné době se touto otázkou lidé skutečně seriózně zabývají. Doba realizace takového projektu je ovšem stále těžko předvídatelná. Optimisté hovoří o desetiletí, realita bude zřejmě méně příznivá ...
Velké naděje jsou proto kladeny do uhlíkatých nanovláken, která mají zajímavé vlastnosti. Pevnost v tahu je stokrát větší než v případě oceli a hmotnost přitom 6x menší.
Nultá léta, přesněji řečeno nultá léta prvního století (roky 1 až 9) byly o rok kratší, než všechny ostatní desetiletí. Tak to dopadne, když k tvorbě letopočtu pustíte nekvalifikovanou osobu. Jinak nerozumím, proč bylo nutné mít jako začátek letopočtu rok 1 a ne 0. Tím by odpadly problémy v určování století, respektive tisíciletí (2000 vs 2001). Ostatně astronomové to takto počítají už od roku 1740 (wikipedia).
Tak jsem byl nucen napsat malý cyklus v Perlu, což je jazyk, ve kterém prakticky neumím pracovat. Zatímco Python jsem zvládl bez problému, u Perlu jsem to nedokázal rozjet.
## Python import os mtab=file("/etc/mtab","r") for line in mtab: print line os.system("...")
## Perl open(MTAB,"/etc/mtab") @foo=<MTAB> foreach (@foo) { print $_; exec("..."); }
Protože
Podle uzavřené dohody dostane Sun nezveřejněnou částku za to, že do svého programovacího jazyka Java zakomponuje právě lištu s vyhledávačem Google.
— bbc.co.uk/czech/
Přestože se každý ohání volbami, jako podstatou demokracie, ve skutečnosti tomu tak není. V komunistickém Československu se také volilo - byla to demokracie? Když dostane na Kubě Fidel cca 98% hlasů, znamená to, že je Kuba demokratická? Jistě že ne!
Místo toho, abyste mi posílali e-mailové dotazy na Linux, zkuste
Dnes jsem se po dlouhé době nalogoval do www rozhraní gmailu a všiml jsem si červeného nápisu New! Auto-save and more. Tam je konečně toužebně očekávaná podpora exportů. Vůbec nerozumím, proč jim to trvalo tak dlouho.
Poslední newsletter Gentoo mi udělal velkou radost.
Python upgrade to 2.4
Python 2.4 will be stabled on x86 this coming Saturday, 8 October 2005. Other archictectures will likely follow soon after. A page detailing all the new features and changes in Python 2.4 is available at the Python project website. Important: All Gentoo users updating to Python 2.4 need to run thepython-updater.