Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Paradoxy jsou skvělá věc. Hlavně ty časové. Mě se dnes ráno povedlo překročit rychlost světla. Když jsem odcházel, ještě nebyly tři hodiny, ale doma jsem byl o půl třetí. To znamená, že cestovní rychlost musela být větší jak c.
Nainstaloval jsem si nové qt4. Když jsem si pustil QT Designera, objevil se mi právě ten nový. Už jsem se lekl, že mi KDE nstartovalo s qt4 a já si ničeho nevšiml . Věc se měla jinak. V Gentoo je qt včetně binárek uloženo v
/usr/qt/3
, jenže qt4 věci jsu v /usr/bin
. Snad i kvůli tomu je qt4 hardmasked a cesty se budou pravděpodobně měnit.
Unixů je opravdu spousta, dokonce až neuvěřitelně velká spousta. A kdo jiný by je měl všechny znát, než Dennis Ritchie?
Kdo zná knihu A. C. Clarka Rajské Fontány, pravděpodobně ví, o čem je řeč. Zdá se, že měl Clarke docela dobrý odhad a podle článku na scienceworldu
... v současné době se touto otázkou lidé skutečně seriózně zabývají. Doba realizace takového projektu je ovšem stále těžko předvídatelná. Optimisté hovoří o desetiletí, realita bude zřejmě méně příznivá ...
Velké naděje jsou proto kladeny do uhlíkatých nanovláken, která mají zajímavé vlastnosti. Pevnost v tahu je stokrát větší než v případě oceli a hmotnost přitom 6x menší.
Nultá léta, přesněji řečeno nultá léta prvního století (roky 1 až 9) byly o rok kratší, než všechny ostatní desetiletí. Tak to dopadne, když k tvorbě letopočtu pustíte nekvalifikovanou osobu. Jinak nerozumím, proč bylo nutné mít jako začátek letopočtu rok 1 a ne 0. Tím by odpadly problémy v určování století, respektive tisíciletí (2000 vs 2001). Ostatně astronomové to takto počítají už od roku 1740 (wikipedia).
Tak jsem byl nucen napsat malý cyklus v Perlu, což je jazyk, ve kterém prakticky neumím pracovat. Zatímco Python jsem zvládl bez problému, u Perlu jsem to nedokázal rozjet.
## Python import os mtab=file("/etc/mtab","r") for line in mtab: print line os.system("...")
## Perl open(MTAB,"/etc/mtab") @foo=<MTAB> foreach (@foo) { print $_; exec("..."); }
Protože
Podle uzavřené dohody dostane Sun nezveřejněnou částku za to, že do svého programovacího jazyka Java zakomponuje právě lištu s vyhledávačem Google.
— bbc.co.uk/czech/
Přestože se každý ohání volbami, jako podstatou demokracie, ve skutečnosti tomu tak není. V komunistickém Československu se také volilo - byla to demokracie? Když dostane na Kubě Fidel cca 98% hlasů, znamená to, že je Kuba demokratická? Jistě že ne!
Místo toho, abyste mi posílali e-mailové dotazy na Linux, zkuste
Dnes jsem se po dlouhé době nalogoval do www rozhraní gmailu a všiml jsem si červeného nápisu New! Auto-save and more. Tam je konečně toužebně očekávaná podpora exportů. Vůbec nerozumím, proč jim to trvalo tak dlouho.
Poslední newsletter Gentoo mi udělal velkou radost.
Python upgrade to 2.4
Python 2.4 will be stabled on x86 this coming Saturday, 8 October 2005. Other archictectures will likely follow soon after. A page detailing all the new features and changes in Python 2.4 is available at the Python project website. Important: All Gentoo users updating to Python 2.4 need to run thepython-updater.