Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Jsme na tom podobně. Touhle dobou se bavím moštováním a vosy už beru asi jako mouchy - sršni jsou horší, z těch mám pořád respekt.
Nejlíp je nechat je být. Občas mi vletí do lisu a výsledkem je vosa o tloušťce cca 1mm, ale to je jejich problém. Pokud spadnou do moštu (nahoře je většinou pěna, tak se z ní dobře loví), tak je vyhodím ven a věřím, že se nějakou chvíli poučí (moštová pěna dost lepí, takže chvíli asi nepoletí).
Když otravujou moc, dostanou facku (vážne to funguje - většinou si potom jenom dávají odstup). Cukru je při moštování hodně všude okolo (takže mají hodně důvodů se vracet) a moje flegmatická povaha nemá zapotřebí plýtvat energií, dokud nelezou tam, kde mi to opravdu vadí (na ruce ji snesu, ale okolo lokte výš už je to docela nepříjemné ;).
Žihadel pár dostanu (jedno mě ještě od včerejška svědí), ale spíš neúmyslně (mrtvá vosa se skrčí a vystrčí žihadlo a ne vždycky si jí člověk všimne).
Když jsem byla malá, tak jsem omylem šlápla do vosího hnízda. Byl to mazec. Od té doby vosy respektuju, jsem v klidu, ale jímá mně hrůza, pokud se někdo, kdo jde se mnou, začne zběsile ohánět.
Pokud se už dostane do pokoje nebo officu, odkud utéct nemůžu, tak se snažím ji za každou cenu dostat pryčNejzábavnější je vosa nebo sršeň v autě za jízdy (nejlíp někde těsně za hlavou), když člověk nemůže zastavit (třeba při jízdě v koloně) ani někam odbočit
Moje řeč! Přímo nesnáším ječící herdekbaby, které vosy postrkují rukou. Vosa se pak naštve a někoho, kdo je v tom třeba úplně nevinně, bodne.
Jednou jsem si objednal kofolu a zjistil jsem, že vosa je velmi tolerantní tvor. Sklenici kofoly v Matrixu není možné (bez následků) sdílet. Vosa tedy napřed systémovým voláním fcntl()
sklenici zamkla. Já jsem počkal, až vosa dopije a uvolní zámek. Pak jsem sklenici zase zamknul já. Takto jsme se (kooperativně) vystřídali přinejmenším třikrát k naprosté spokojenosti obou stran.
Brčko se nepočítá. To je (nepojmenovaná) pipe, kterou se přímo komunikuje s kofolovým démonem. Není tedy potřeba otevírat (pojmenovanou) sklenici viditelnou v souborovém systému.
Čmelák bolí opravdu víc. Ale zase málokdy kousne.
Opravdu? Já jsem někde slyšel, že dosud nebyl pozorován případ bodnutí člověka čmelákem. Možná je to ale jen pověra, jakých kolují mraky. Tak nevím. (Třeba tvrzení, že zdravý kůň si nikdy nelehne, je taky holý nesmysl.)
Kůň se nikdy nelekne?Kůň si nikdy nelehne není kůň se nikdy nelekne
Vůbec zvěř je otřesně nevzdělaná! Třeba sýkorky, kdyby se učily, tak vědí že právě ony třeba vosy a včely nežerou. Ale ony se neučí, sednou si na česno, zaťukají zobáčkem, včela vyleze a zob.To ještě není tak hrozné, horší je třeba takový čmelák. Ten podle zákonitostí, podle kterých stavíme letadla, vůbec nemůže létat.
"Neboj, co blbneš, pes kterej štěká nekouše! To nevíš?" "Já to vím! Ale ví to i ten pes???"ale to je pravda - aby mohl kousnout, musí přestat štěkat; ještě jsem nepotkal psa, který by dokázal při zákusu štěkat, nanejvýše tak vrčet :-p
Tiskni
Sdílej: