OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Cestou do práce jsem si všimnul jednoho z předvolebních billboardů. Nějak moc nechápu, proč nás s tím otravují půl roku před volbami, ale co už se dá dělat, asi potřebují utratit hodně peněz…
Už opět nastala situace, že mi napsání vlastního skriptu připadalo jednodušší než hledání hotového nástroje . Pokud se tedy někdo potřebuje podívat na stav složek na IMAPu, může použít následující skriptík.
Další dílko, které vznikno během víkendu je nastavovací skript pro phpMyAdmina. Začalo to jednoduchým generováním konfigurace serverů a skončilo to prozatím u 60 kB skriptu, který umí nastavit vše, co jsem považoval za důležité .
Už delší dobu mám k počítači připojený DVB-T přijímač a zhruba stejnou dobu mě štve nedostupnost rozumně fungující aplikace. Program dodaný výrobcem a fungující pod Windows padá naprosto neuvěřitelně, Linuxové alternativy jsou zatím dost ve vývoji. Existuje Klear, což se aplikace přímo pro DVB a Kaffeine, který je multimediálním přehrávačem s přidanými funkcemi pro DVB.
Kernel 2.6.14 konečně vyřešil můj problém s memory leakem kdesi v ACPI, takže nezbylo než upgradovat . Ovšem nvidiacký modul se poté zuřivě bránil suspendu do paměti, přestože to dříve fungovalo.
Po přečtení zápisu že Yeti zmizel, jsem si uvědomil, že ani já tu už netrávím tolik času jako dříve. A právě proto jsem ani jeho nepřítomnost nezaregistroval.
V pátek mi dorazil nádherný český spam, o který se prostě nemůžu nepodělit .
Probíhaující boj mezi GIMPem a Photoshopem mě přinutil připomenou jednu stokrát omílanou věc.
Když si stěžujete, že něco je určitě špatně a že existuje lepší řešení, tak řekněte jaké řešení je lepší a proč. Jinak tady budeme stále mít jednoznačné chyby, které nemají jednoznačné řešení a nesmyslná nastavení, o kterých nikdo neví, proč jsou nesmyslná.
A tradiční věta na závěr: plácání v blogu nic nevyřeší, používejte bug tracking systémy!