V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Cestou do práce jsem si všimnul jednoho z předvolebních billboardů. Nějak moc nechápu, proč nás s tím otravují půl roku před volbami, ale co už se dá dělat, asi potřebují utratit hodně peněz…
Už opět nastala situace, že mi napsání vlastního skriptu připadalo jednodušší než hledání hotového nástroje . Pokud se tedy někdo potřebuje podívat na stav složek na IMAPu, může použít následující skriptík.
Další dílko, které vznikno během víkendu je nastavovací skript pro phpMyAdmina. Začalo to jednoduchým generováním konfigurace serverů a skončilo to prozatím u 60 kB skriptu, který umí nastavit vše, co jsem považoval za důležité .
Už delší dobu mám k počítači připojený DVB-T přijímač a zhruba stejnou dobu mě štve nedostupnost rozumně fungující aplikace. Program dodaný výrobcem a fungující pod Windows padá naprosto neuvěřitelně, Linuxové alternativy jsou zatím dost ve vývoji. Existuje Klear, což se aplikace přímo pro DVB a Kaffeine, který je multimediálním přehrávačem s přidanými funkcemi pro DVB.
Kernel 2.6.14 konečně vyřešil můj problém s memory leakem kdesi v ACPI, takže nezbylo než upgradovat . Ovšem nvidiacký modul se poté zuřivě bránil suspendu do paměti, přestože to dříve fungovalo.
Po přečtení zápisu že Yeti zmizel, jsem si uvědomil, že ani já tu už netrávím tolik času jako dříve. A právě proto jsem ani jeho nepřítomnost nezaregistroval.
V pátek mi dorazil nádherný český spam, o který se prostě nemůžu nepodělit .
Probíhaující boj mezi GIMPem a Photoshopem mě přinutil připomenou jednu stokrát omílanou věc.
Když si stěžujete, že něco je určitě špatně a že existuje lepší řešení, tak řekněte jaké řešení je lepší a proč. Jinak tady budeme stále mít jednoznačné chyby, které nemají jednoznačné řešení a nesmyslná nastavení, o kterých nikdo neví, proč jsou nesmyslná.
A tradiční věta na závěr: plácání v blogu nic nevyřeší, používejte bug tracking systémy!