V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Nějak jsem se domníval, že počítačoví nadšenci alespoň občas od počítače odejdou. Vánoce mi připadají jako docela dobrá příležitost, ale jak to vypadá, tak to tak vůbec není.
Tentokrát rovnou přiznám nulovou přidanou hodnotu tohoto blogu, je to jen zkopírovaný odeslaný mail.
Původně jsem se tomu chtěl vyhnout, ale tomuhle se prostě nedalo odolat :-). Krásné vánoce.
Když už se tak rotrhl pytel s vánočními dárečky, rozhodl jsem se také potěšit uživatele svých programů a vydal jsem hned dva najednou.
Situace kdy mám na každém počítači několikakilobajtový soubor obsahující moje todo už naštvala i mě a rozhodl jsem se pro nějakou centralizovanou správu. Po chvíli hledání na freshmeatu mi jako jediné rozumné řešení připadá nějaká jednoduchá webová aplikace, protože nějaký groupware se mi provozovat nechce.
Opět se tu objevil návrh na škatulkování blogů. Původně jsem chtěl odepsat do diskuze, ale nakonec to bude touto formou.
Něco podobného tu bylo již několikrát a nikdy se to moc neujalo. Proč? Blog je takové médium, ve kterém si každý píše co chce a podle toho to taky vypadá. Patří "Tvorba rmp balíčků, prodloužení Kylixu 3" do navrhované kategorie IT nebo ne? Jestli to bude rozhodovat autor, tak určitě ano, jestli nějaký správce, tak to spíš zařadí do odpadu.
Prostě mám pocit, že to bude stejně relevatní jako hodnocení, které využije naprosté minimum čtenářů (třeba "Přiznejte se - kdo volil Paroubka nebo Ratha?" četlo přes tisíc lidí a hlasovalo jenom šest...).
Prostě buďto nechte blogy žít vlastním životem nebo je ignorujte nebo čtěte jen od těch lidí, co se vám líbí. Obecné řešení vyhovující všem nemůže existovat, protože každý bude mít jiný názor.
A máme tu další z řady jednoduchých skriptíků pro práci s IMAPem. Tentokráte smažeme všechny staré maily, aby složky s mailing listy příliš nebobtnaly.
Už jsem tu jednou řešil výběr mailového klientu. Doba už pokročila (a moje požadavky se trochu změnily) a najednou mi připadalo, že je čas na změnu.
Ani nevím proč jsem vždy překvapen množstvím formulářů a úkonů, které musí člověk absolvovat pro provedení, na první pohled jednoduché, změny.
Tentokrát potřebuji nový řidičský průkaz, protože díky zákroku Oční kliniky Lexum vidím bez brýlí (a je to velmi přijemná změna ).
Očekávajíc nějaké komplikace, jsem nejdříve navštvívil Portál veřejné správy a posléze i web Ministerstva dopravy, abych věděl co mě čeká. Lehce mě znepokojovala lhůta pěti dnů, ale doufal jsem, že to tak hrozné nebude.
Nejedná se o žádné objektivní porovnání, jenom překlady phpMyAdmina . Když jsem se opět po nějaké době podíval na statistiky překladu, byl jsem příjemně překvapen přítomností slovenštiny mezi 10 nejkompletnějšími překlady. No je vidět, že se tamní překladatel na rozdíl od číňanů, němců nebo poláků nefláká.