V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Tak jsem se díky nemoci dostal konečně ke zpracování části TODO listu a přišla řada na dlouho očekávanou instalaci Gentoo. Tak otevírám v prohlížeči Český handbook a jako správný začátečník postupuji krok po kroku . Pokud neznáte instalaci Gentoo, tak se asi v mých náhodných poznámkách trochu ztratíte.
Pokud chcete pomoci vydání Debianu, můžete nakoupit chybějící komponenty v Debian Release Shopu :-)
Až se budete na irc bavit s nějakým hackerem, třeba se bude hodit tohle :-) (ten web momentálně poněkud nestíhá, tak zde je lokální kopie bez html balastu okolo)
Tak mě dnešní zprávička inspirovala k vytvoření vlastního seznamu:
Opravdu mě překvapilo jaké reakce vyvolalo vytvoření jednoho balíčku. Lidé děkují v diskuzi, chodí mi děkovné maily, stahuje si to celkem dost lidí atd. A přitom to byla práce na půl hodiny :-). No pravda kdyby nástroje pro stardict byly rozumnější, tak to nemuselo tak dlouho trvat, ale nefungující programy, jejichž jedinou dokumentací je jejich zdrojový kód, dají člověku trochu zabrat.
Už delší dobu generuji balíčky GNU/FDL Anglicko-Českého slovníku pro Debian. Zatím byla k dispozici jenom verze pro dict server, po námětu z diskuze jsem přidal i verzi pro StarDict.
Tak jsem se konečně rozhodl něco udělat pro zdraví a nenechat se naštvávat autory webů, kteří s radostí používají target="_blank"
.
Koukám, že je zase na čase vysvětlit patičku pro některé zvědavce .
Tak prý podle výsledků vyhledávání to vypadá, že jsem programátor v Perlu, kterých je jako šafránu. Takže mi byla nabídnuta údržba jakéhosi webshopu v něm napsaném. Akorát škoda, že jsem Perl zatím nikdy nepoužil :-).
Update: kolik takových odborníků tu bylo nalezeno? :-)
Všude na internetu se rozmáhá akce na záchranu tatínka Elišky. Nevím jestli to je pravdivé (a ani to nehodlám ověřovat), ale i v připadě, že je, mi to připadá jako nešťastná kampaň.