OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Tak jsem se díky nemoci dostal konečně ke zpracování části TODO listu a přišla řada na dlouho očekávanou instalaci Gentoo. Tak otevírám v prohlížeči Český handbook a jako správný začátečník postupuji krok po kroku . Pokud neznáte instalaci Gentoo, tak se asi v mých náhodných poznámkách trochu ztratíte.
Pokud chcete pomoci vydání Debianu, můžete nakoupit chybějící komponenty v Debian Release Shopu :-)
Až se budete na irc bavit s nějakým hackerem, třeba se bude hodit tohle :-) (ten web momentálně poněkud nestíhá, tak zde je lokální kopie bez html balastu okolo)
Tak mě dnešní zprávička inspirovala k vytvoření vlastního seznamu:
Opravdu mě překvapilo jaké reakce vyvolalo vytvoření jednoho balíčku. Lidé děkují v diskuzi, chodí mi děkovné maily, stahuje si to celkem dost lidí atd. A přitom to byla práce na půl hodiny :-). No pravda kdyby nástroje pro stardict byly rozumnější, tak to nemuselo tak dlouho trvat, ale nefungující programy, jejichž jedinou dokumentací je jejich zdrojový kód, dají člověku trochu zabrat.
Už delší dobu generuji balíčky GNU/FDL Anglicko-Českého slovníku pro Debian. Zatím byla k dispozici jenom verze pro dict server, po námětu z diskuze jsem přidal i verzi pro StarDict.
Tak jsem se konečně rozhodl něco udělat pro zdraví a nenechat se naštvávat autory webů, kteří s radostí používají target="_blank"
.
Koukám, že je zase na čase vysvětlit patičku pro některé zvědavce .
Tak prý podle výsledků vyhledávání to vypadá, že jsem programátor v Perlu, kterých je jako šafránu. Takže mi byla nabídnuta údržba jakéhosi webshopu v něm napsaném. Akorát škoda, že jsem Perl zatím nikdy nepoužil :-).
Update: kolik takových odborníků tu bylo nalezeno? :-)
Všude na internetu se rozmáhá akce na záchranu tatínka Elišky. Nevím jestli to je pravdivé (a ani to nehodlám ověřovat), ale i v připadě, že je, mi to připadá jako nešťastná kampaň.