plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Během oběda jsem v restauraci vyslechl rozhovor dvou podnikatelů ve stavebnictví (nedalo se to neposlouchat, jedině pokud bych si dal na uši sluchátka). Nejdřív probírali konkrétní zakázku, jakou omítku použít a tak. Pak debata přešla na nějaké zakázky a ve vzduchu najednou lítaly milióny. Pak jeden zmínil, že jiného kolegu potkal v Letňanech, když si tam nechával vypalovat nějaký grafický programy. Ti pánové nevypadali na to, že by neměli peníze, tak proč musí krástporušovat autorská práva?
Tiskni
Sdílej:
Tím nechci jejich činy obhajovat, ale nepoužívejme newspeak BSA, OSA a spol.hm, vyjadřuji psychickou podporu této snaze
Už jsme to tu několikrát probírali. „Normální“ člověk si potřebné programové vybavení prostě vypálí a kašle na nějaká autorská práva. Nikdo se nad tím nepozastaví. (stejně tak si nahraje film nebo hudbu, je to totéž)
Policie a lastníci autorských práv řeší jen opravdu velké
ryby, protože jinak by nedělali nic jiného. Ostatně znám
policajta (šéfa jedné ze skupin místní kriminálky, žádná
malá ryba), a kolik si myslíte, že má doma legálního sw?
Ano správná odpověď je: žádný. Jak už tu někdo psal, je to
normální a nikdo (až na pár exotů) v tom nevidí nic špatného.