Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Původně jsem chtěl odpovědět do diskuze přímo pod tím zápisem, ale nějak jsem se rozepsal, tak to dám do blogu .
Instalace Gentoo nedonutí nikoho se nic naučit. Většina věcí je proveditelná slepým kopírováním z handbooku do terminálu a člověk nemusí mít nejmenší tušení jak ta věc funguje (a občas ani co vlastně dělá).
Ano ta instalace je náročnější než instalace běžným instalátorem. Pokud se člověk chce něco naučit, tak se to naučí bez ohledu na distribuci, protože instalace stejně zabere jen chvíli (myslím doba kdy člověk něco dělá a ne čekání než doběhne emerge) a každodenní užívání a učení se to nemůže nahradit. Spuštění příkazu jednou prostě není naučení se ho používat.
Jediné co se může naučit je konfigurace kernelu, kde přecejenom člověk musí projevit trochu vlastní snahy.
Tiskni
Sdílej:
Jenže instalace je pro Gentooisty posvátná, takže ...Kdo jsou vlastně ti Gentoisti? Jsem to i já? Posvátného na tom nic neshledávám ačkoliv Gentoo jsem si oblíbil.
Ve svem blogpostu jsem si dal tu praci a vypsal, o jake zkusenosti je takovy zacatecnik po instalaci v Gentoo bohatsi nez ten, ktery si ji naklikal (nebo se posadil k hotove). To co nasleduje, uz zalezi na kazdem z nich (jestli se uci nebo neuci).
Co je zkušenost? To že okopíruju příkaz z handbooku? Pak to dopadá nějak takhle.
Kdyz uz pouzivas Linux od roku 1995, tak ti mozna ani neprijde, ze problem muze byt uz jen lomitko na zacatku adresarove struktury nebo proste pouziti cp. Dokonce takovy problem, ze se do textove radky radeji clovek ani neodvazi, aby neco nezkazil, takze pak pri nejakem problemu namisto reseni radeji rezignuje.
Ale tohle záleží na člověku a ne na distribuci.
Prirovnavals muj postup k tomu, ze chci ucit lidi derivovat, kdyz neznaji zakladni pocetni operace.
To jsem asi nebyl já
Kdyz se zacinas ucit cizi jazyk, tak je didakticky velmi zajimava zkusenost, kdyz se naucis napodobovanim par frazi, o nichz ti reknou, co znamenaji a pomoci kterych se domluvis v jednoduchych situacich, i kdyz je jeste nedokazes gramaticky rozebrat. Nebo taky ti nekdo muze ukazat cely cizojazycny film, z nehoz nerozumis ani slovo (to abys videl, ze se tim jazykem da opravdu krasne plynne mluvit), a pak ti rict, at se na nej radsi divas v dabingu, protoze kdyz neumis vsechna slovicka a gramatiku od zacatku ,nema cenu pokouset se porozumet.Instalaci Gentoo můžu klidně chápat jako cizojazyčný film, z něhož nerozumím ani slovo, jenom ho absolvuju.
Co se tyce tveho nadpisu, mam spis pocit, ze na hodne lidi pusobi slovo Gentoo jako hadr na cerveneho byka a hned si zacnou stezovat na "sektu" (nepusobilo jeste pred nedavnem podobne slovo Debian?), ackoliv k tomu nemaji zadny vecny duvod.Nadpis už jsem tu výše vysvětloval.
Viz zacatek myho prispevku, ja bez emoci vypisu par faktu, cim si clovek projde pri instalaci, a pro tebe to znamena automaticky "zase obhajobu Gentoo". Nezapomen proto psat podobne reakce pokazde, kdyz se nekde objevi jmeno jakekoliv distribuce, jinak budes vypadat jako fanaticky Antigentooista :PPokud vypadám jako Antigentooista, tak mě aspoň ukliní, že nejsem sám kdo má takový názor.
Co je zkušenost? To že okopíruju příkaz z handbooku? Pak to dopadá nějak takhle.A co? Chyba kompilace, ktera VUBEC nezavisi na tom, kdo kompiluje. Nekdy je chyba v ebuildu, velice tohle zpusobuje nejaka chyba hardwaru, pameti apod. a to zadnou chybovou hlasku, ktera by byla pouzitelna, neukaze. A zkusenost je, kdyz neco pouziju. Jestli to zkopiruju z handbooku nebo z jine ucebnice (nebo podle rady zivyho cloveka), je asi dost nepodstatne, ono to totiz jinak nez napodobovanim nejakeho pokynu nejde.