Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Tento zápis by se také mohl jmenovat „i slepé cesty je třeba prozkoumat“. Wessie měl být modulární publikační systém napsaný v PHP. Víceméně se to podařilo splnit (a zápočet jsem za to dostal ). Akorát se už nikdy nepodařilo vytvořit verzi, která by byla opravdu uvolnitelná, hlavně kvůli nedodělané administraci.
To nicméně nijak neubírá systému na funkčnosti a jedna za dvou instalací stále ještě funguje (byť je již víceméně mrtvá co se obsahu týče).
Hlavní výhodou mělo být snadné přidávání pluginů pro různé typy stránek (vrcholnou ukázkou je generátor náhodných stránek ), další požadované vlastnosti byly: generování validního xhtml (včetně odkazů na validátor v administraci), podpora pro neomezené množství jazyků, použivání templatů, vytváření menu nezávisle na obsažených dokumentech a spousta dalších věcí, které mi tenkrát přišly užitečné.
Plány to byly pěkné, ale na dopsání jsem si nikdy nenašel čas a pochybuji, že se k tomuto projektu z přelomu let 2001 a 2002 ještě někdy vrátím. Přestože se Wessie nikdy nedočkala stádia zveřejnění, určitě má v tomto seriálu svoje místo. A pravděpodobně se i časem zveřejnění dočká – to až svoje CVS převedu na nějaký jiný SCM a toto repository zveřejním. Ale nikdy už asi nebude umět vše co původně umět měla.
Update: Projekt byl uveřejněn na stránce cihar.com/software/wessie a má veřejně přístupné Subversion repository.
Tiskni
Sdílej: