Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
...aneb to už jinde jsme, to je jiná vesnice.
Tak se občas při projížďkách v blízkém okolí Prahy nestačím divit co za skvostné stavby tu vyrůstá. Nevím, proč vila bez "barokního" zábradlí, několika věžiček nebo alespoň soch lvů není dneska in, ale asi s tím těžko něco nadělám. Nicméně už delší dobu mě překvapují dvě stavby jako vystřižené z úplně jiných končin světa. Majitelé pravděpodobně chtěli něco originálního a tak v katalogu ukázali na tuto stavbu. Jaká škoda, že zrovna ani ne o kilometr dál si někdo vybral téměř to samé...
Prosím omluvte mizernou kvalitu obrázků, je to foceno mobilem.
Tiskni
Sdílej:
Jj, to jsem onehdá jela přes Podolí v Praze a taky jsem nestačila žasnout. Některé pěkné staré vilky, noví majitelé přestavěli na zrůdné paláce, vykazující známky mnoha stavebních stylů vše v jednom. Nechutný a hnusný.
No jo, vlastně, o Radotíně mi tohle někdo říkal a známí koupili rodinný domek v Černošicích, taková pěkná klasika na 70. léta spíše modernější a taky to teď budou radikálně přestavovat na 20+1 v nějakém úchylném stylu.
A když jsme u toho, líbí se vám moderní byty? Myslím jako ty byty, který se objevují i v českých filmech a seriálech. Oranžový nebo žlutý stěny, co nejhranatější nábytek nejlépe s velkým množstvím skla, plovoučka, obrázky nebo osobitá výzdoba skoro žádná.... Mně moc ne, když to vidím u kámošek ani si nepamatuju u které jsem to byla na návštěvě. Nějak mi ty jejich byty splývají, mají je téměř stejné.
No, já jsem asi taky staromilka, ale znám i panelákový byty, kde na mně dýchne příjemná atmosféra lidí, kteří v nich žijí. I panelákové byty můžou být "zabydlené". Staré byty v cihlových domech jsou úžasné už jen řešením příček, podhledů, vestavěných skříní... Tohle se mi moc líbí. A staré vily v Podolí, tak tam je to bomba.
A když jsme u toho, líbí se vám moderní byty? Myslím jako ty byty, který se objevují i v českých filmech a seriálech.Sice se na seriály nedívám (jen občas něco z nich zahlédnu v nějaké upoutávce), ale vím, co myslíš. Ale to je jen jedna kategorie moderních bytů - na té úrovni, jako byly kdysi šumperáky. Moderní byty se ale dají dělat - a dělají - úplně jinak. Například s výrazným využitím masivního dřeva, s bohatě členěným nábytkem, všechno výrazně funkční, ale přitom dekorativní... Jenže to chce jít za někým, kdo umí navrhovat interiéry, a ne jen kopírovat to, co je vidět všude. I když někomu si ty hrůzy třeba líbí, pak je nesmysl mu to brát.
Jj, prosímtě, co to jsou nebo byly šumperáky?
A když jsme u toho, líbí se vám moderní byty? Myslím jako ty byty, který se objevují i v českých filmech a seriálech. Oranžový nebo žlutý stěny, co nejhranatější nábytek nejlépe s velkým množstvím skla, plovoučka, obrázky nebo osobitá výzdoba skoro žádná...Byty určené k čtyřstavovému dennímu cyklu: práce, hospoda, diskotéka a …velmi vhodné na pořádání společenských akcí, jelikož nic nezavazí. I když jsem disasociál a tento typ bytu by mi byl k ničemu, přežil bych to, ale co na takovýchto bytech nesnáším je absolutní absence zeleňe. I jako technicky založený člověk bych nepřežil život alespoň bez jednoho kvítka uprostřed pokoje.
pan Skrbling, Hrabilionská burza, pan PobertsonPan Scouperfield, pan Lumpino, Velký pindam, Mammonville, Kraddelberg, San Komarino, Los Pivos, Los Vinos, Los Kabanos
Celá Neználkova trilogie je výtečně zmáknutý brainwashing - nádherný komunismus ve Slunečním městě (žádné peníze, každý si bere podle libosti a všichni s radostí pracují) versus ošklivý kapitalismus na Měsíci (s kartely, otrockou prací, placením za zdravotní péči... - nejvíc se mi ale líbí měsíční měna: Schwindlingk těm dvěma knížkám bych ovšem dodal, že je velká škoda, že to, jak to na světě funguje, popisuje pouze jedna z nich - přesněji právě ta jedna, a ne ta druhá :-/).
protoze je to tu samy vysokoskolak, tak se ale musime ptat - PROC?Co proč?
A bohuzel, jestli to chi vyjadrit velmi zkracene, nezbyva nez rici - pane profesore - dekujeme ...Za co? Copak "pan profesor" nějak diktuje, jak mají vypadat nově stavěné domy? Podmínky pro to, jak mají vypadat novostavby v určitém místě, určuje místní samospráva. Čili jak si to lidé udělají, tak to mají. Z Hradu ani ze Strakovky jim do toho nikdo nekecá.
Za co? Copak "pan profesor" nějak diktuje, jak mají vypadat nově stavěné domy?Ty se ptáš, jako kdybys nevěděl, že dad vloží zmínku o zákeřném Klausovi úplně všude. Je jedno, o co se jedná. Klaus může za všechno, co dad považuje za špatné.
Tak příjemné zvracení.Skoro jo. Tento druh střechy bytostně nesnáším
Jakožto obyvatel jednoho takového "paneláku naležato", nad kterými tu sborově zvracíte, bych nějaké ty výhody našel. Třeba že
Samozřejmě se najdou i nevýhody, ale na ty se nikdo neptal. :-)
Na panelákových sídlištích se nedá žít. Je to jen noclehárna, ale jinak je to k ničemu.To je dost individualni. Ja treba bydlim v panelaku a nijak mi to nevadi. Vlastne by mi nejsopis nevadilo bydlet ani v atomovem krytu, stejne mam zaluzie vetsinu casu zatazene a ven chodim, jenom kdyz musim. A tam, kde bydlim, je docela klid a diky zatepleni a vakuvym oknum temer uplne ticho, ale neni to zadna periferie - do stredu mesta to mam dvacet minut chuze (pripadne pet minut na autobus). Sice pomer parkovacih mist v okoli vuci autum je asi 1:3, ale kdyz clovek prijede z chalupy brzo, tak se da s trochou stesti zaparkovat i dvacet metru od vchodu. Ale jezdim (ne z vlastni vule) na chalupu (tj. do takove "okolni vesnice") a zas tak velke terno v tom bydlet tam nevidim. Obzvlast v zime je to horror - vetsina lidi topi uhlim, takze je tu o rad horsi vzduch nez ve meste, kde je teplarna na plyn. Navic je tu jen jedina pidiprodejna s cenamy na urovni restarace na vrsku Snezky, ktera zavira uz ve pet nebo dokonce ctyri hodiny, nejblizsi hospoda je dva kilometry daleko. Sice sem jezdi linkovy autobus, ale ten je pouzitelny leda tak pro skolaky a lidi s praci od sesti do dvou, vecer uz nic nejede. O vikendu nejezdi vubec. Pro cokoliv mimo zakladnich potravni a nejake te drogerie se musi do mesta, takze bez auta je clovek vyrizeny (vetsina obyvatel ma dve, netkeri i tri, ti chudci maji vetsinou alespon moped). A aby nebyl konec srandy, kdyz je konecne vikend, tak uz od rana po cele vesnici jedou motorove sekacky a cirkularky (ja sam to take delam), takze spat v nedeli do dvanacti hodin nejde. Pripadne se jeste ozve rozhlas (mame ho hned u domu) ze vykupuji kralici kuze a peri nebo ze prijel kontejner na sber stareho zeleza, nebo se par kandidatu na darce organu rozhodne, ze nejlepsi misto na turovani jejich silnych stroju je stred vesnice. Jeste ze nemame ve vesnici kostel, kamarad ma chalupu vedle kostela a v nedeli nepotrebuje budik, protoze ho spolehive vzbudi ranni zvoneni. A pokud cloveka rano nezbudi zvon, tak se to to urcite postaraji kohouti ... Proste zalezi na kazdem jednotlivci, a pokdu neni clovek "dusi venkovan", at zustane ve meste, je to pohodlnejsi.