Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Včera jsem měl narozeniny, dárečky mi udělaly radost a také jsem si udělal radost.
Mimo jiné jsem dostal i čaj :), tedy jmenovitě čerstvé (pod českým názvem) Modrozelené spirálky, tedy čínský čaj, a potom Gyokuro, japanský čaj s neopakovatelným chuťovým zážitkem. Jenže nastal drobný problém, ve své výbavě mám obligátní litou konvičku na roibos, porcelánový čínský gaiwan, čínskou misku, tykev na maté… ale japonský porcelán ne. Byla by hanebnost dělat japonský čaj v čínském nádobí.
Tak jsem tedy vzal přítulku a vyrazili jsme nakoupit patřičně zpracovaný a tvarovaný kus, kusy :). Ano bylo to celkem drahé, ale moc hezké a když vydrží bude se dědit po generace :), no to asi přeháním, ale doufám, že to nerozbiju během týdne.
Jediné co požitek kazí je termoska na teplou vodu, ale litinovou konev je pro mě zatím nemožné sehnat, za nějaký čas bude alespoň varné sklo. Tak si můžu po několika letech pěstování vřelého vztahu k japonským čajům připravovat tyto lahůdky v teple domova, i když prostředí čajovny je mnohdy klidnější a není narušeno takovým shonem.
Pokochejte se fotkou a zpětně se omlouvám všem, kterým to nic neříká, nebo takovéto záležitosti neocení…
Tiskni
Sdílej:
Byla by hanebnost dělat japonský čaj v čínském nádobí.To nechápu, já klidně piju Budvar z gambrinusácký sklenice
No, saké se taky dá pít na ex, ale Japonci se na vás při tom dívaj nevěřícně.
Neglazurovaná má tu nevýhodu, že by potom měla být třeba právě jen na Gyokuro.To bude asi ono
suuugooooiiiiiiZatial vsak zostavam verny PIGI caju, kupil som si 100g sypaneho sencha priamo u bilinkara ale nejak ma to neoslovilo. Asi by som ho nemal luhovat cely den co?
(2290,- v eshopu caj.cz)