Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Cieľ: Popísať postup, ako spúšťať GNU/Linux nainštalovaný na notebooku alebo stolnom PC, na ktorom beží i MS Windows, a ako ho v prípade potreby jednoducho odstrániť.
Instalace a konfigurace jednoduchého správce přihlášení. Přestože nabízí mnoho možností, zůstává rychlý a nenáročný.
XDM je rychlý a nenáročný správce přihlášení dodávaný přímo v rámci systémů XFree86 a X.org. Přečtěte si, jak jej nakonfigurovat, aby se pohodlněji ovládal a lépe vypadal.
Pomůcka, kterou důvěrně zná snad každý milovník příkazové řádky, a přesto o ní není příliš slyšet. Tento článek se pokusí ukázat základní využití tohoto skvělého nástroje.
Tento článok preto predstavuje postupy, akými možno naplniť open source slovník StarDict niektorými komerčnými či free slovníkovými databázami. Pokiaľ namiesto StarDictu používate iný slovník, ktorý možno rozšíriť o ďalšie databázy, i tak vám môžu vám byť niektoré informácie na úžitok.
Co nového nám přináší verze Vim 7.0 vydaná 8. května? V článku najdete základní popis nových funkcí a návod k jejich ovládání.
Jak funguje klávesnice v systému X window, jak zjistit kódy nestandardních kláves, jak nastavit vlastní klávesovou mapu.
Desátá verze SUSE je na světě poměrně krátkou dobu, tudíž s ní zatím veškeré dostupné verze Oracle databáze nepočítají. Naštěstí jsou ale starší SUSE Novellem a Oracle podporovány, takže se dá desítka přiohnout a "ohákovat".
KDE je grafické desktopové prostředí, ale přesto lze velmi snadno využívat funkcí programů i samotného prostředí v rámci vašeho oblíbeného skriptovacího jazyka.
Konqueror: prohlížeč webu, správce souborů. Jak s ním šikovněji brouzdat po internetu, jak jej využít ke komunikaci přes SSH, ripování CD nebo třeba stahování obrázků z digitálního fotoaparátu.
Mnohé z funkcí a vlastností KDE nejsou na první pohled vidět. Přečtěte si, jak šikovněji používat správce oken, Konqueror nebo DCOP.
Nebaví vás ručně připojovat výměnná média? Nebo byste se tomu rádi podívali více na kloub?
Bootovací obrazovka je místo pro vaši kreativitu. Rozhýbejte své LILO!
Jak jednoduše nastavit inteligentní automatické odpovídání, které nereaguje na stejnou adresu dvakrát, ignoruje spam a emailové konference a mohou jej využívat i uživatelé Windows?
K čemu může posloužit podtaktování procesoru a jak toho dosáhnout z uživatelského prostředí.
Používáte Sambu a vašim uživatelům se stýská po odpadkovém koši z Windows? Tak jim ho dopřejte!
KDE máte nainstalované? Je čas na hračičky, zlepšováky a ozdůbky.
Jednoduchý návod pro začátečníky.
Jste nuceni občas používat W2K? Už vás nebaví bootovat Linux z diskety? Chcete přidat Linux do startovací nabídky Windows 2000?
Tiskni
Sdílej: