OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Debian je známá distribuce, která je pomyslným rodičem mnoha jiným distribucím, jako je například poslední dobou velmi populární Ubuntu nebo Knoppix.
Stabilní verze vychází jednou za 2-3 roky a vždy ji provází značné zpoždění. Na druhou stranu, když se u Debianu řekne "stable", tak se myslí opravdu rock-stable.
Po Debianu 4.0 Etch následuje Debian Lenny, který má již jako číslo verze pětku. Vývojáři asi nechtějí zůstat pozadu za ostatními distribucemi, které již jsou u vyšších čísel.
Lenny byl zmrazen v srpnu a měl původně vyjít v září minulého roku. Ukázalo se ovšem, že tento předpoklad byl poměrně optimistický, a nyní se datum vydání odhaduje na jaro nebo začátek léta 2009 (my pesimisté to odhadujeme na podzim, a proto používáme unstable).
Debian podporuje velké množství architektur a ještě více možností instalace. Instalační program je totiž docela obyčejné linuxové jadérko (v současnosti má 1,4 MB) a trochu větší initramdisk (4,9 MB). Pro architekturu x86 je určitě najdete na svém oblíbeném mirroru v adresáři dists/lenny/main/installer-i386/current/images/hd-media.
Toto jádro stačí libovolným způsobem spustit. Kreativitě se meze nekladou, a tak můžete zkusit pxelinux, stávající disk s GRUBem, kexec nebo flashdisk s libovolným zavaděčem. Pro uživatele, kteří mají rádi klasiku, jsou dostupné obrazy CD a DVD, a nově dokonce i Blu-Ray. Toto všechno můžete získat přes P2P síť, HTTP/FTP nebo Jigdo. Jen obrazy instalačních disket potichu vyšuměly...
Nic vám také nebrání instalovat systém pomocí Debootstrapu například z live CD nebo jej prostě zkopírovat z jiného funkčního počítače (moje oblíbená metoda).
Nejpoužívanější a v mnoha případech asi nejjednodušší je použít instalační CD. Hlavní výhodu oproti výše uvedeným způsobům vidím v tom, že na CD již jsou balíčky pro instalaci základního systému, a proto pokud se vám nepodaří rozjet síť hned při instalaci, můžete se o to pokusit v již nainstalovaném systému.
Pokud se vám nechce stahovat CD/DVD s balíky, které nepoužijete, můžete zkusit značně minimalistické netinst nebo businesscard. Pro více informací vás odkážu do příslušné dokumentace.
Stáhl jsem tedy přes torrent netinst obraz a nabootoval. Jako první mě překvapila úvodní obrazovka. Instalátor Debianu jsem poslední dobou vždy zaváděl nějak jinak, a tak jsem nové menu isolinuxu ještě neviděl.
Pod volbou Install se překvapivě skrývá instalace (v textovém módu) a Graphical install umožňuje instalaci pomocí GTK+ instalátoru.
V menu Advanced se skrývá položka Rescue. Ta umožní spustit shell a případně se chrootnout do rozbitého systému.
No, já zatím zůstanu u "klasiky".
Nástroj na dělení disku umí takové věci, jako je LVM, RAID a LVM nad RAIDem :-).
Nás paranoiky jistě potěší, že šifrování oddílu umí už i grafický instalátor...
...méně již však, že neumí šifrovací módy aes-xts-plain a ani aes-lrw-benbi používané v jádrech 2.6.24+ a 2.6.20+. Kryptografie opravdu není můj obor, a tak musím jen doufat, že cbc-essiv mód ještě třípísmenkové tajné organizace neprolomily...
Po tradičním dokončení instalace a restartu se případní přihlížející jistě zeptají, proč používáme v roce 2009 DOS. To hned napravíme instalací balíků usplash a usplash-theme-debian, a pak už se jen kocháme splešskrýnem a doinstalujeme KDE, Gnome, Xfce nebo něco dalšího, podle osobních preferencí. Pokud při standardní instalaci zaškrtnete "Pracovní prostředí", automaticky se nainstaluje celé Gnome. Pokud máte na toto prostředí alergii, tak si dejte pozor.
Upgradoval jsem jenom jeden server, a to z Etche. Už od léta totiž nasazuji Lennyho na produkční stroje a ještě se nic vážného nepřihodilo. Upgrade toho serveru proběhl hladce: přepsal jsem v sources.list
etch
na lenny
, apt-get update; apt-get dist-upgrade
a bylo to. Jenom jsem musel zkoumat asi 5 konfiguračních souborů, které se změnily.
Nejdříve verze některých programů:
Je vidět, že Debian byl aktuální v srpnu, v době zmražení. Zejména zamrzí verze jádra a GNOME, no snad se objeví v backports.org. Naopak chválím vývojáře, že se snaží ze všech sil udržet KDE 3.5.
Z Release goals jsem vybral nejzajímavější věci, o které se vývojáři snaží.
/etc/init.d
na použití paralelního initu.Debian Lenny běžel u mě, ale tam jsem upgradoval na mix unstable/experimental, protože prostě adrenalinové sporty rulezzz. Dále ho mám nasazeného již půl roku na serveru a jednom desktopu. Na tom desktopu (Gnome) se bohužel dost projevuje konzervativnost, chtělo by to Gnome 2.24. Dále jsem jej nasadil na internetový stánek ve škole, ale hned jsem zjistil, že Iceweasel na 128 MB RAM není to nejlepší. KDE s Operou funguje přijatelně.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Ještě masivnější nasazení Dashe místo Bashe.Má to nějaký užitečný důvod? Co mi v release goals chybí je zapracování na tom, aby nic nezáviselo na ifconfigu. V současnosti na něm závisí ifupdown - automatická konfigurace síťových rozhraní při startu podle zadané konfigurace.
rychlost + opravdu shellove skripty
opravdu shellove skripty
muzes mi to nejak objasnit?
Zbavení bashismů?
Ja svoje skripty vydavam za /bin/bash. Stale ale nechapem v com je problem. Svoje skripty vacsinou nikdy nikomu nedistribuujem pretoze vdaka roznym zavislostiam by na inych strojoch nez linuxoch aj tak nebezali (GNU switche roznych command line utilit vs. HPUX a AIX). V com je teda ten dash taky vyhodny? Ze ma nuti pisat skripty SH standardom - dakujem neprosim.
tak som to pre istotu zmeral lebo ja som to zatial nepoznal takze:
tp3-debian:~$ cat a.sh #!/bin/bash tp3-debian:~$ time ./a.sh real 0m0.002s user 0m0.000s sys 0m0.000s
Zda sa ze ani moj system to nepoznal. Upozornujem ze nic som koli tomuto testu nemodifikoval. Toto je standardny bash na debiane s asi 5 aliasami navyse v lokalnom .bashrc. Fakt netusim com s tym dashom riesite.
jenda@paranoid:~/tmp$ time ./dash.sh real 0m0.003s user 0m0.000s sys 0m0.004s jenda@paranoid:~/tmp$ time ./bash.sh real 0m0.005s user 0m0.004s sys 0m0.000s jenda@paranoid:~/tmp$ time ./dash.sh real 0m0.003s user 0m0.004s sys 0m0.000s jenda@paranoid:~/tmp$ time ./bash.sh real 0m0.006s user 0m0.000s sys 0m0.004s
Odpovida to o trochu vice POSIX norme? IMHO jim o nic jinyho nejde a naprosto s nima souhlasim! Jinak, ze "GNU is *indeed* Not UNIX" uz asi vime stejne vsichni, nebo snad ne?
Ty vyšumělé obrazy instalačních disket by se mi ještě pořád docela hodily.
Mám starý noťas bez CD-ROM, USB má ale nejde z něj bootovat, PCMCIA síťovka, disketovka a windousy.
Napadá někoho jak spustit jádro a initramdisk ve windousech ?
Hodilo by se mi něco jako je tohle
http://goodbye-microsoft.com/pub/debian.exe
ale to je pro stable (Etch).
Nebo jak bych měl postupovat (nejsem zrovna zkušený "instalovač") ?
USB má ale nejde z něj bootovatSmart boot manager na disketě a odtamtud nabootovat z USB? Ale nevim jistě, zda-li USB umí. Naposled jsem takhle bootoval z CD-ROMky na starém PC.
zkusil jsem to pod wine a vypadá to takhle: (priloha)
No jo - je to tak. Zkousel jsem to pred par lety - bud tam tenkrat ta moznost nebyla nebo jsem to nejak zazdil. Kazdopadne jsem to mel zkusit znovu nez jsem napsal ten dotaz. Diky
Naco je dobre mat na desktope serverovy Debian som zatial nepochopil. Ved existuje kopec desktopovych "debian based" distribucii ktore su na desktop vhodnejsie, stabilne a obsahuju novsie verzie kernelu a programov ktore desktopovy user urcite uvita OO3, VLC 0.94, Gnome 2.24.1 (Evolution), atd...
A čo tak odporučiť nejakú? Len nie Ubuntu, ktoré sa snaží za mňa myslieť.
A k tým programom: OO3 by som uvítal, na Gnome som alergický (a zďaleka nie len ja), s VLC mám bohužial oveľa lepšie skúsenosti s radou 0.8.x (používam ho na prijímanie muticastu)
Mne na Gnome vadí jeho koncept "čím menej volieb, tým lepšie". Už sa mi párkrát stalo, že som v Gnome programe nenašiel to, na čo som bol z KDE zvyknutý (mohlo by to miasť používateľov). Bojím sa, že ak to pôjde takto ďalej, vo verzii 3.0 si nebudem môct vybrať, na ktorej tlačiarni si chcem dokument vytlačiť Ja viem, že niekomu Gnome vyhovuje, ale ja to nie som.
Výborne a sme ako vo Windows s ich Registrami. Dúfam, že ten bordel je aj podobne dobre dokumentovaný
A že Gnome je user-friendly Pokiaľ chcem nastavovať niečo pokročilejšie, aby som to hľadal metódou pokus-omyl. Alebo sú tie voľby niekde dokumentované?
P.S. XML vs. binár: Ja nehovorím o forme, ale o princípe a ten je dosť podobný, nanešťastie
Princip je skvělý a navíc nastavení v GConfu by měla být opatřena vysvětlivkami.
OOo 3 jsem si do Lennyho natáhl lehce z experimental větve. Gnome ani VLC mi netřeba, vše co nabízí Lenny + Debian-Multimedia stačí na produkční práci nejen doma, ale i ve firmách (KDE, Kaffeine...)
Já jsem např. nyní instaloval na Asus Eee Xubuntu a velmi rychle jsem to nahradil Debianem/XFCE. V podstatě se mi tím s prodlevou 10 let zopakovala situace s RedHat 5.0 a notebookem TwinHead s 8MB RAM. Jinak řečeno, Debian není výlučně serverový OS (kde jste na to přišel), Debian poskytuje uživateli stále ještě perfektní kontrolu nad tím co s počítačem dělá a co počítač dělá pro něj. A kdo s Debianem umí, ten už si tam potřebné serepatičky posledních verzí dotáhnou vcelku bez problémů umí. Kdybyste naspal, že existují distra, která jsou jednodušší a vhdnější pro použítí na desktopu BFU, tak ani nemrknu, ale těžko to obhájíte tady na abclinuxu.cz.
Debian non stable (testing/unstable/experimental) rozhodně není jen na servery. Jo, Evolution a jiné části Gnome, co nejsou ve verzi 2.24.2 trochu chybí, někdo by možná raději KDE v testing celé ve verzi 3.5.10 (místo 3.5.9, chybí třeba Konqueror). OO3 je v Debianu už od prosince, v Ubuntu není doteď. Jinak já na Debian nedám dopustit, rozhodně se mi dobře používá i na desktopu. O moc líp než Ubuntu, ale je to věc názoru, zvyku, atd. Ubuntu zas nestíhá s vývojářskými nástroji (i programátor používá GUI)...Naco je dobre mat na desktope serverovy Debian som zatial nepochopil. Ved existuje kopec desktopovych "debian based" distribucii ktore su na desktop vhodnejsie, stabilne a obsahuju novsie verzie kernelu a programov ktore desktopovy user urcite uvita OO3, VLC 0.94, Gnome 2.24.1 (Evolution), atd...
Co se tyka pokažených médii, tipuji, že jste neprozřetelně nainstaloval balíček cdrskin. K ostatním věcem (převážně nesmyslům - viz. např. tvrzení o K3B, které prý neumí použít jiný púrogram než cdrecord) není třeba se vyjadřovat, na velkém množství desktopů pod mojí správou se nevystkytují .
Cpani Lennyho na produkcni server radsi nekomentujiOk, já zase nebudu komentovat to, že hodnotíš novou verzi distra podle vývojového snapshotu.
Budu si pamatovat, ze je cas na abclinuxu uz jen nadsene tleskat hlavnimu aktualnimu nazoru.Hlavně je čas na jakoukoliv kritiku reagovat nějakou variací na to, že odpůrci jsou stádo, že?
Mimochodem, neni tenhle clanek o hodnoceni nove verze distra a podle vyvojoveho snapshotu?Vidíš tam nějaké hodnocení distra jako celku? Já vidím shrnutí novinek. Autor se narozdíl od tebe nedopouští žádného výroku typu "rozhodně ano/ne na produkční server"
Hlavně je čas na jakoukoliv kritiku reagovat nějakou variací na to, že odpůrci jsou stádo, že?Ne. Zjevne jsem v danou chvili decentne vypenil
Vidíš tam nějaké hodnocení distra jako celku? Já vidím shrnutí novinek. Autor se narozdíl od tebe nedopouští žádného výroku typu "rozhodně ano/ne na produkční server"Ah, tak pak asi cteme jine clanky, nebo jsi nektere casti vynechal, ci je chapu jinak. Ano, nerika "huraaaa do toho". Rika sve zkusenosti. Ja rekl sve a doplnil to o svuj klasicky nazor na "testing na produkcnim stroji", ktery lze snadno najit vcetne duvodu. Jinak koukam, ze jsem tady nekomu slapl na kuri oko
Jinak koukam, ze jsem tady nekomu slapl na kuri okoDruhý výrok, který se tady objevuje poměrně často...
Ja rekl sve a doplnil to o svuj klasicky nazor na "testing na produkcnim stroji", ktery lze snadno najit vcetne duvodu.Aha. Tak to je něco jiného - mě z té formulace vyplynulo, že lenny je označení stable vydání (tj. až bude)
Cpani Lennyho na produkcni server radsi nekomentujiNěkteré servery mají hardware, který funguje až od 2.6.26 a vyžaduje novou verzi hotplugu a několika dalších věcí (konkrétně se jedná o zlobivou DVB-T TV kartu, používanou na stream). A nejsem zrovna příznivce dokompilovávání systémových věcí do stabilní distribuce.
Cpani Lennyho na produkcni server radsi nekomentujiV čem je testing tak nebezpečný na serveru? Já s tím tedy nemám problem (a už vůbec ne s Lennym, kt. je de-facto stable)
O to smutnejsi je, kdyz je to vyvojar OpenSSL :)
imho, praveze nie, chyba nebola u vyvojarov OpenSSL, to by bola chyba vo vsetkych distribuciach, ale u "balicov", ktory kod opatchovali vlastnym patchom
ktory ->
ktori
uz napriklad jen tim, ze nikdy nesmeroval do upstreamuTady je možné, že s tou konverzací vývojáři z Debianu předpokládali, že vývojáři v OpenSSL si to opraví sami. Těžko říct - pravda je ta, že chyba byla na obou stranách.
S tim, ze "nebyl posveceny" bych byl trochu opatrnejsi - kdyz nekdo "@openssl.org" rekne, ze je pro, clovek by jim skoro veril...
@microsoft.com
řekne, že Microsoft je vlastně BSD v jiném kabátku, tak je to pravda, protože pracuje v MS a tak o tom systému musí všechno vědět a její názor je fundovaný názor odborníka na Windows?
V čem je testing tak nebezpečný na serveru?No nedávno, když se přišlo na tu velkou chybu v ssh serveru, tak ve stable byla oprava hned, v unstable skoro hned a v testing za několik dní.
KDE4 pujde do unstablu hned po vydani Lennyho a KDE3 v Lennym je posledni, ktere kdy v Debianu bude.
Co sa tyka GNOME 2.24 tak tu si mozes pozriet status. Uz je to dobre. Tak 2 tyzdne dozadu to bolo viac cervene ako zelene. Dufam ze do 1-2 tyzdnov to pojde do unstablu.
http://www.0d.be/debian/debian-gnome-2.24-status.html
Este jedna poznamka. Ja na pracovnom stroji a to som faaaakt lenivy pouzivam etch. Updatujem vzdy iba vo stvrtok alebo piatok. Oni totiz cez vikend tam narobia zmatok a potom to obvykle do konca tyzdna opravia. Nepouzivam experimental a zatial som mal za asi 6 rokov iba jeden problem z FS na raiserovi ale odisli iba programy nie data. Na desktop odporucam ETCH (samozrejme nie mojej mame tam by som asi siahol po uplne inom distre).
Odkedy som presiel na "konzervativny" Debian z distier typu *buntu, SUSE atd..., tak si lebedim. Gnome je sice o jednu minor verziu nizsie ako ostatne "revolucne" desktopove distribucie a KDE je v stabilnej odladenej verzii 3.5.9/10, zato tu mozem mat s prehladom rozrobene veci, ktore tu budem mat aj o pol ci dva roky. Updatujem kazdy den a zatial sa mi iba 2x stalo, myslim ze sa jednalo o MySQL, ze updaty z unstable neboli kompletne, do 2 dni to vsak spravili.
Ja som asi nafetovany. Chcel som napisat SID, nie etch, ten bol untable ked som na Debiane zacinal asi preto. Takze este raz SID.
Jede nekomu v Lennym XEN?
Já ten styl vývoje moc nechápu. Vychází to jednou za uherský rok, ale když už to vyjde, tak obsažený soft je docela aktuální. Kvalita testingu je až do zamrazení pořád stejná, ne? Takže moc nechápu, proč to nezmrazí každý rok, půl roku fixují a pak vydají?
V Etch v.6 jsem přepsal v sources.list
etch
na lenny
, apt-get update; apt-get dist-upgrade,
proběhl upgrade mnoha balíků,ale taky mi napsal,že 258 neaktualizováno.
Proč?Jak na to,aby aktualizoval všechny?
Dík,zdraví Petr
apt-get install
Díky,zkusím.
Petr
Pujde mi Lenny bez problemu nainstalovat na PC (maly server), kde mam 2 SATA300 disky a 1 SATA DVD-RW LG? Bohuzel v jadre se "hrabat" neumim, tak jsem odkazanej na to, co umi oficialni jadro. Diky
Potřebuji nastavit dva záložní zdroje v LVM v Debian Lenny a nevím jak dál.