Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 208. brněnský sraz, který proběhne v pátek 25. dubna od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1.
Ve svém článku Getting Forked by Microsoft popisuje autor programu Spegel svoji nepříjemnou zkušenost s firmou Microsoft. Firma ho kontaktovala a zpočátku to vypadalo, že by mohlo jít o oboustranně prospěšnou spolupráci, autor tedy ochotně odpovídal na jejich otázky ohledně architektury programu a pomáhal jim ho zprovoznit. Následně komunikace ze strany Microsoftu utichla. Autor předpokládal, že zřejmě došlo ke změně priorit a firma
… více »Společnost Notion Labs stojící za softwarovou platformou pro spolupráci Notion (Wikipedia) oficiálně představila (YouTube) poštovního klienta Notion Mail. Aktuálně funguje pouze nad Gmailem.
Byla vydána nová verze 9.12 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Ubuntu 25.10 bude (𝕏) Questing Quokka (pátrající klokan quokka).
Ubisoft uvolnil zdrojové kódy softwaru Chroma pro simulaci barvosleposti pro vývojáře počítačových her. K dispozici jsou na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Defold (Wikipedie) je multiplatformní herní engine. Nejnovější verze je 1.10.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence vychází z licence Apache 2.0.
Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Gentoo bývá považováno za složitější distribuci pro pokročilé uživatele. Namísto toho Sabayon (název pochází z italského zabajone, což je krémový dezert) příchází s instalací z předkompilovaných balíčků a snaží držet dvou základních principů – KISS (neboli Keep it simple, stupid) a fungovat out-of-the-box. Čtyřiadvacetiletý Fabio Erculiani, zakladatel a hlavní vývojář této distribuce, říká, že nejdůležitější je naslouchat uživateli. Než se podíváme na to, jak se týmu Sabayon daří plnit své vize, řekneme si něco málo o historii této distribuce.
V roce 2004 byl, za účelem zvýšit kvalitu Gentoo LiveCD, založen projekt RR4 Linux. Od verze 3.0 (přesněji od 3.0 RC2, tedy srpna 2006) je název změněn na Sabayon Linux. Tým, který má nyní 10 členů, a za kterým nestojí žádná společnost, sklízí úspěchy – v roce 2007 se jeho dílo na distrowatch.com v návštěvnosti umístilo na pátém místě a od té doby se drží v první desítce. Zastaralosti softwaru se bát nemusíte, protože vychází několik aktualizovaných verzí ročně. Verze 5.0 je v angličtině představována emfatickým „Sabayon Linux Five Oh!“.
Na www.sabayonlinux.org najdete ke stažení ISO obrazy ve verzích s Gnome a KDE pro architektury x86 a amd64, přičemž všechny varianty se pohybují pod/kolem 2 GB. Po spuštění menu LiveDVD vás uvítá poměrně bohatá nabídka způsobů, jak jej využít. Nechybí samozřejmě možnosti jako boot do live systému a zkouška Sabayonu bez rizika, instalace (textová či grafická) nebo boot z disku. Možná měně očekávané položky menu umožňují spustit mediální centrum XBMC (je i součástí instalace a ještě se k němu vrátím) nebo verzi Sabayonu pro UMPC (Ultra Mobile PC) v live módu nebo podivné Sabayon Live (No Music). Když začnete pátrat, co posledně jmenovaná možnost přináší, narazíte na informaci, že Sabayon při bootu přehrává rockovou skladbu. Bohužel se mi nepodařilo zjistit, jestli se jedná o výsadu LiveDVD, nebo se hudební produkce koná při každém bootu, protože na laptopu, na který jsem Sabayon instaloval, nefungovalo ani jedno, a tak jsem si libé tóny užil jen v live módu na jiném stroji, na který jsem neinstaloval.
Před instalací je doporučováno aktualizovat instalátor, což je vám také nabídnuto, ale jelikož jsem instaloval offline, tak jsem této možnosti nevyužil a také jsem přežil. Vyzkoušel jsem jak grafický, tak textový instalátor. Oba vám dají možnost volby jazyka, ale každý vaše přání splní jinak. Pokud s angličtinou zápasíte a prohráváte, doporučuji jednoznačně grafický instalátor, protože je lépe přeložen. Jinak vám poslouží rámcově stejně. Nakonec jsem instaloval pomocí grafického, takže se teď budu věnovat jemu. Po volbě jazyka následuje volba rozložení klávesnice, což vás jistě nepřekvapí. Dále jsem musel zvolit, jestli chci instalovat Gnome, XBMC (stále platí, že se o něm zmíním níže) nebo Fluxbox a poté následuje výběr softwaru.
Kdo čeká výběr konkrétních balíčků, bude pravděpodobně zklamán, neboť je jeho volba omezena na čtyři kategorie – Kancelářské, „Internetové“, Multimediální aplikace a Hry. Slabou útěchou pro tyto čtenáře je možnost zobrazit si seznam balíčků, které se za jednotlivými kategoriemi skrývají. Na druhou stranu je tato distribuce určena i pro méně zdatné uživatele, takže lze takové omezení pochopit. Dále vás čeká výběr instalovaných služeb (Samba, CUPS, NFS a Secure shell), výběr diskového oddílu pro instalaci (možnost šifrovat již nyní jistě potěší), nastavení účtů (je možné jich rovnou vytvořit více) a potvrzení nebo odmítnutí instalace GRUBu. Následující instalace byla poněkud delší, než na co jsem zvyklý (obvykle ale instaluji z CD, ne DVD, což může být důvodem). Na konci mě čekala čerstvá instalace o velikosti ~4,5 GB.
Sabayon se chlubí podporou široké škály hardwaru, což nemohu vyvrátit. Můj laptop funguje opravdu out-of-the-box a pěkně, i když za použití proprietárních ovladačů grafické karty značky Nvidia. To je mimochodem další myšlenkou distribuce – žádné politikaření, neodsuzovat nesvobodný software a hlavně, že vše funguje. Což znamená také to, že proprietární ovladače a multimediální kodeky jsou součástí instalace.
Nabootoval jsem tedy do (až na malé výjimky již pěkně lokalizovaného) Gnome 2.26.3 v plném rozlišení. Se vzhledem jsem byl také velmi spokojen. I když je to jistě věc subjektivní, mně téma, které kombinuje tmavou barvu se světlejší neagresivní modrou, připadá slušivé a nenutí mě (kromě wallpaperu, který nikdy nenechám výchozí) ke změně. Snad jen na ikonách mohlo zůstat trochu více práce, nejedná se však o nic zásadního.
Když už se zmiňuji o ikonách, rychle proběhnu těmi, které se automaticky uhnízdily na ploše. Na Compiz Fusion Icon jsem poklepal jen jednou – okna rázem zgumovatěla a poté při sebenepatrnější manipulaci začala poskakovat tak, že to bylo s prací neslučitelné. Opět jde o zcela subjektivní názor a proti gustu samozřejmě žádný dišputát. Dále jsem na ploše našel Koš, Firefox, XBMC, World of Goo (Demo) a NVIDIA X Server Settings – první dvě jsou vám jistě známy, o třetí neslyšíme naposledy, pod čtvrtou se skrývá velmi pěkná hra s kuličkami bláta a pátá přináší nástroj, který pomáhá s nastavením zobrazovacích možností vašeho systému. Zbývající tři jsou typické pro Sabayon a umožní nám darovat vývojářům finanční příspěvek, získat pomoc od zkušenějších na IRC kanálu a spustit Sulfur, tedy aplikaci spravující software, ke které se také vrátím.
Překvapilo mě poněkud velké množství aktualizací (na to, že se jedná o nedávno vydanou verzi) – něco málo přes 300 balíčků, resp. více než 500 MB stahovaných dat. Podle planet.sabayonlinux.org se jedná o vylepšení, která přišla krátce po vydání.
Když otevřete menu Aplikace, váš zrak ihned zachytí submenu Sabayon, které v jiné distribuci nenajdete. Obsahuje několik položek, které vás mohou přesměrovat na dokumentaci k Gentoo, výše zmíněný IRC kanál, bugzillu Sabayonu, fórum a podobně. Jinak je softwarová výbava poměrně standardní – naleznete zde Firefox 3.5.3, GIMP 2.6.7, OpenOffice.org 3.1.1, Gnome Do, Audacious, dvd::rip, Brasero a spoustu dalších programů.
Zajímavým kouskem je XBMC (XBox Media Center). Jedná se o multimediální centrum licencované pod GPL, které se postará o přehrání vaší hudby, videí a prohlížení fotek, a to vše jak z lokálních, tak síťových úložišť. XBMC navíc poskytuje informace o počasí a je rozšiřitelné pomocí skriptů (rozumí Pythonu). Každá sekce má samozřejmě svá možná i nemožná nastavení. Nepoužíval jsem tuto aplikaci nijak zvlášť dlouho, ale věřím, že jakmile si na ni člověk zvykne, stane se pro něj velmi pohodlným přehrávačem veškerého multimediálního obsahu.
Tohle je podle mého názoru asi nejzajímavější na celé distribuci. Existují dva způsoby správy softwaru, které je možné libovolně kombinovat. Sabayon totiž z Gentoo převzal Portage a navíc přidává vlastní systém Entropy. Ale jedno po druhém…
Portage stojí na stromu ebuildů, který je tradičně v /usr/portage. Ebuildy jsou skripty, které mají všechny informace potřebné pro vyřešení závislostí, stažení a instalaci daného programu. Většinou jsou používány pro kompilaci ze zdrojových kódů, ale je možné je použít i pro instalaci binárních balíčků nebo meta-balíčků a momentálně je jich v Portage tree kolem 26 500. Při instalaci, aktualizaci a podobně, je použit váš lokální strom, proto je důležité jej pravidelně synchronizovat.
To můžete provést pomocí protokolu rsync:
#emerge --sync
Pokud máte z jakéhokoliv důvodu blokován port 873, můžete použít port 80:
#emerge-webrsync
Nyní můžete ve stromu ebuildů vyhledávat. K nalezeným ebuildům získáte následující informace: jméno, verze, která je k dispozici, nainstalovaná verze, velikost souborů, homepage aplikace, popis a licence.
# emerge -s simutrans Searching... [ Results for search key : simutrans ] [ Applications found : 1 ] * games-simulation/simutrans Latest version available: 0.101.0 Latest version installed: [ Not Installed ] Size of files: 5,393 kB Homepage: http://www.simutrans.com/ Description: A free Transport Tycoon clone License: as-is
Pro nainstalování stačí zadat:
#emerge simutrans
Následně se zjistí závislosti, vše se stáhne a podle konfiguračního souboru /etc/make.conf zkompiluje.
Pro aktualizaci lze použít:
#emerge -u simutrans #emerge -u system #emerge -u world
První možnost aktualizuje pouze zadaný balíček (zde simutrans
), druhá všechny systémové balíčky a třetí úplně všechny.
Pokud použijete volbu --pretend, pouze se vypíše, které balíčky se budou doinstalovávat. Například:
# emerge --pretend supertux These are the packages that would be merged, in order: Calculating dependencies ... done! [ebuild N ] games-arcade/supertux-0.1.3 USE="opengl"
Pro odinstalování použijte:
#emerge --unmerge simutrans
Po aktualizaci může dojít ke konfliktu mezi konfiguračními soubory. Proto emerge hlídá změny v /etc (a dalších adresářích, které si nastavíte) a když se nějaká objeví, nic se nepřepisuje, novější verze se uschová a emerge vás informuje. Následně je možné spustit utilitu etc-update, která vám předloží ke schválení navrhované změny.
Entropy spravuje předkompilované balíčky a funguje podobně jako balíčkovací systémy, na které jste pravděpodobně zvyklí. Základní repozitář obsahuje zhruba 8 800 balíčků. Dále je k dispozici Limbo neboli vývojová větev, která, pokud si ji přidáte, zvýší počet balíčků, jež jsou vám k dispozici, na zhruba 10 200. Balíčky z Limbo-repository jsou použity při vydání stabilní verze, takže jejím používáním prakticky získáte rolling-updates. S Entropy můžete pracovat pomocí grafického nástroje Sulfur nebo pomocí equo z příkazové řádky. Sulfur je poměrně intuitivní a pohodlný, ale bohužel mu chybí český překlad. Se změnami v konfiguračních souborech po aktualizaci se také umí vyrovnat – nabídne vám obě verze k posouzení. Na používání equo také není nic těžkého. Nejdříve sesynchronizujeme databázi balíků s repozitářem:
#equo update
Následně vyhledáme kýžený balíček (dostaneme informace podobné jako od emerge):
#equo search simutrans
Balíček nainstalujeme:
#equo install simutrans
Všechny balíčky aktualizujeme pomocí:
#equo world
Pokud chceme zkontrolovat konfigurační soubory, napíšeme:
#equo conf update
A necháme se změnami provést podobně jako u etc-update.
Balíček odinstalujeme pomocí:
#equo remove simutrans
Při (od)instalaci nebo aktualizaci můžeme použít volbu --ask, díky které vše proběhne v interaktivním režimu a změny jsou předloženy k potvrzení.
Sabayon Linux rozhodně neurazí. Mě osobně mile překvapil a myslím si, že malý tým, který za ním stojí, odvádí velmi dobrou práci. Nejvíce mě zaujala „dvojí“ správa softwaru. Pokud například něco nenajdu v repozitáři nebo prostě chci kompilovat, tak mohu díky ebuildům kompilovat velmi snadno. Pokud naopak chci mít něco nainstalováno rychle, použiji Entropy. Dalším plusem je pro mě sladěný a pěkně barevný desktop a dobrá podpora hardwaru. Nevím, jestli je to distribuce vhodná pro zcela běžné uživatele, ale lidem, kteří mají zájem vyzkoušet něco nového, bych ji s klidným svědomím doporučil.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
chybka: emerge -sync vs. emerge --syncMoje chybka, opraveno.
neupdatuje vsetky balicky ale "iba" baliky v world listJá jsem to pochopil tak, že do world listu se implicitně ukládá vše instalované. Samozřejmě je možné to ručně změnit, ale nechtěl jsem zabíhat do podrobností.
Jen ty balíky, které si uživatel přímo nainstaloval. Tedy přineupdatuje vsetky balicky ale "iba" baliky v world listJá jsem to pochopil tak, že do world listu se implicitně ukládá vše instalované. Samozřejmě je možné to ručně změnit, ale nechtěl jsem zabíhat do podrobností.
emerge mplayer
se zapíše do world jen mplayer, ale žádné závislosti.
mohu poprosit o informaci jakou autor zvolil instalační sadu balíčků (kancelář, ...) a jak byla paměťově náročná systému?Instaloval jsem všechny čtyři kategorie. Abych řekl pravdu, tak paměťovou náročnost jsem příliš nezkoumal, nicméně tvůrcí doporučují at least 512Mb of RAM (1gb suggested).
To bys teda měl, aspoň já bych si to přečetl moc rád ;)
Jinak mě se Sabayon moc líbí a dávám ho kamarádům jako první distribuci, právě díky tomu, že si můžu být jistý, že seženu všechen software, u kterého vím, že je v gentoo nebo v nějaké overlayi. U předchozích distribucí to vždycky skončilo na tom, že jsem věděl, jaký program bych jim tam dal, ale distribuce ho neměla a čistých způsobů jak ji tam dostat taky moc nebylo. Ještě není možné Sabayon používat úplně konzistentně když se balíkovače míchají (nainstaluju novější verzi ffmpegu pomocí portage - pokusí se mi to entropy downgradnout? Všimne si vůbec? a tak podobně), ale dělají na tom a jsou hodně blízko (entropy už umí nějaké synchronizace - dát vědět portage co v systému je a vydolovat z něj, co nstaloval a podobně). Dle mého ideální volba, ale každý má taky jiné publikum :)
repository|sabayon-limbo|Sabayon Linux Limbo Repository|http://pkg.sabayon.org|http://pkg.sabayon.org#bz2do souboru
/etc/entropy/repositories.conf
-- viz wiki.sabayonlinux.org.
Testnu to.
Kazdopadne diky za clanek.
nocoldplug
.
Vysledek meho testu:
Testoval jsem verzi s KDE
Po nabootovani - s vyuzitim moji obligatni metody "Live HDD" ktere bylo necekane rychle, nastartuje plne funkcni KDE vcetne graficke akcelerace u Intel GMA, funguji multimedia, sit, wifi ihned v zakladu.
Prehravani videa je jiz plne srovnatelne s prehravanim ve win vista s origo drivery pro GMA.
Jeste distro podrobim par testum a vypada ze windows jez drzim z jedineho duvodu (podpora graf. akcelerace) budou definitivne mrtva.