Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 00:19
Koncem července vyšlo KDE 4.1 a my chceme zjistit, co se změnilo od předchozího vydání (4.0). Tento článek přináší dlouhodobé uživatelské zkušenosti dvou různých lidí (a ze dvou různých distribucí). Obsahuje tedy dvakrát více subjektivních dojmů než obvykle a dvakrát větší možnost flamewaru v diskusi než u běžných článků! První díl nabízí stručný úvod, instalaci a Plasmu.
Vývoj nové generace prostředí KDE - KDE4 - probíhal za velkého zájmu nejen linuxových serverů, ale i uživatelů. Vývoj a představované novinky pochopitelně vzbudily velká očekávání, takže není divu, že konečné hodnocení první vydané verze bylo velice rozpačité.
Ovšem zpět od temné minulosti 4.0, když je tu s námi již verze 4.1. Vyzkoušena byla verze KDE 4.1 (vzhledem k délce psaní tohoto článku došlo i na 4.1.1) dostupná v balíčcích pro openSUSE a Ubuntu. Názory uvedené zkratkou MV patří uživateli Michal Vyskočil (bojující za stáj openSUSE) a zkratka MŽ patří Miroslavu Žídkovi (který zkoušel (K)Ubuntu).
MV: Moje motivace se odvíjí od toho, že jsem dlouholetým a spokojeným uživatelem KDE. Nicméně také jsem zvědavý a o KDE4 se zajímám dlouho, čehož jsou mimo jiné důkazem i články zde na ábíčku. V KDE4 jsem se nejvíce těšil na nový framework pro kontrolu pravopisu, Akonadi a Telepathy - což jsou shodou okolností technologie, které jsou zatím v docela surovém stavu, takže i když jsou součástí tohoto vydání, nejsou ještě integrovány s aplikacemi. Předchozí vydání mě příliš svojí kvalitou a připraveností nepřesvědčilo, takže jsem byl zvědavý na verzi 4.1.
MŽ: Dlouho jsem používal KDE 3.5 a vždy mi na něm vadila malá podpora rozšířené správy oken. Tím myslím zobrazení všech oken najednou – a to jak na jedné ploše, tak na všech. Tedy něco podobné, co nabízí Compiz a podobné a s čím jako s „novinkou“ přišly Windows Vista. Počítač potřebuji v práci a není zvláštností mít otevřené desítky různých oken – terminály, browser, textový editor, a to na více plochách. Když se dělá více různé práce najednou, je otevřeno více terminálů a nutně potřebujete najít jeden konkrétní podle obsahu, není k zahození mít k dispozici živý náhled všech oken. Další požadavek byl na ovládání seznamu oken myší i klávesnicí – podle toho, s čím zrovna pracuji. V KDE 3.5 jsem měl nainstalovaný Compiz Fusion. Vše z toho, co jsem zde vyjmenoval, obsahuje. Když pomineme grafické legrácky typu rotující kostka apod., splňoval vše.
Problém je s tím, že jako Jabber/ICQ klienta používám Kopete. To má poměrně nepříjemný bug – když se objeví náhledová bublina a kliknete na ni, nepravidelně vám shodí Xserver. Samozřejmě i s rozdělanou prací (bublinu lze samozřejmě vypnout, ale pak se může stát, že přehlédnete příchozí zprávu). Nechtěl jsem se vracet k standardnímu rozhraní. Oželím průhlednost i rotující kostku. To jsou jen vylepšení vzhledu. Využil jsem tedy toho, že je k dispozici KDE verze 4.1. Verzi 4.0 jsem zkoušel někdy před půl rokem a nepřesvědčila mne.
Nechceme ctěné obecenstvo nijak nudit nezáživným a pohříchu textovým popisem instalace. Takže stručně:
KDE 4.1 se nainstaluje přidáním
deb http://ppa.launchpad.net/kubuntu-members-kde4/ubuntu hardy main
do /etc/apt/sources.list a provedením dist-upgrade
(po aktualizaci zdrojů).
MŽ: Osobně doporučuji odinstalovat maximum aplikací „klasického“ KDE 4.0 nebo nabootovat do textového režimu a upgrade provést tam. Já to neudělal a upgrade několikrát spadnul na problémech se závislostmi. Ke slovu pak přišlo dpkg --configure -a
v součinnosti s apt-get install -f
. Co naplat, 4.1 ještě zdaleka není stabilní verze.
![]() KDE 4.1 v openSUSE |
![]() KDE 4.1 v Ubuntu |
Obligátní obrázek plochy ani nedává tušit, proč se vlastně kolem celého KDE4 dělá takový humbuk. Prostě máme normální plochu, nahoře nějakou ozdobu a dole klasický panel. Nic, co bychom nemohli vidět i jinde.
Nabídka Kickoff
OK, po kliknutí na to kulaté zelené (nebo modré hranaté) vpravo dole se zobrazí menu. To je, pravda, trochu nezvyklé, ale to bylo v openSUSE KDE 3.5 také a nikdo se kvůli němu nevzrušoval. Na první pohled tak působí ona revoluční Plasma až nezvykle konvenčně.
Tradiční nabídka
Plasma je koncept a technologie, která spojuje plochu, panely, spouštěče aplikací a widgety/plasmoidy do jednoho. To znamená, že kdesktop, kicker, krunner, SuperKaramba - to vše je nyní Plasma.
![]() Plasma - přepínání desktopů |
![]() Pohled na více Plasma desktopů |
MV: Plasma je rovněž věc, na kterou většina uživatelů 4.0 nadávala - málo funkcí, malá stabilita, ... - ne, rozhodně se nejednalo o nejpopulárnější novinku v KDE4. Současná verze už je poněkud dál - pády nebo zamrznutí jsem nezaznamenal.
MŽ: Widgety, plasmoidy, pravá průhlednost, stíny a jiná havěť. Zkrátka to, co se označuje eye-candy. Všechny funkce, které zlepšují vizuální efekt, ale nemají žádný praktický význam – zkrátka vypadají hezky. Pro staré KDE byla něco podobného SuperKaramba. Plasma jde ještě dál. Je přímo součástí KDE. Nejsou nutné žádné další pomocné programy. O tom už ale bylo na AbcLinuxu.cz napsáno dost :-). Widgetů zatím ještě není tolik, ale časem to určitě bude jiné. Už dnes je v KDE 4.1 u přidání widgetu volba „Stáhnout z Internetu“ a u volby „Ze souboru“ najdete možnosti Superkaramba desktop theme a MacOS X dashboard widget.
MŽ: Chybí mi však stabilita, i když se situace s každým updatem (kterých je docela dost) zlepšuje. Nejčastěji jsem pády zaznamenal při ukládání nastavení nebo vypínání aplikace - a to hlavně v případě programu Kontact. Padá i konfigurační rozhraní KDE. Několikrát (naštěstí pouze v začátcích, asi 3× v průběhu 6 týdnů, během kterých si s KDE 4.1 hraji) spadl X server. Otázka je, zda se nejedná o vliv grafické karty – ovladače pro ATI mají všeobecně špatnou pověst.
Občas dopadne kontact takto
MV: S pádem X serveru jsem se nesetkal. Stabilita celého prostředí je rozhodně lepší, ačkoli musím souhlasit s tím, že si Plasma nebo jiné aplikace při pádu (anebo nestandardním ukončení) neuloží nastavení. Trochu mě to překvapuje - s pádem Plasmy jsem se setkal v jediném případě, zamrznutí X serveru jsem nezažil ani při zkoušení XRenderu a šachování s ovladači. Z komponent KDE4 je tak jediným kandidátem na titul "nejméně stabilní program" nepomukserver, který pravidelně padal při ukončování. Pravda, updatů je hodně a jsou časté. Bohužel v tomto případě ani nejsou k dispozici rozdílové aktualizace, které mohou objem stahovaných dat podstatně zmenšit, takže se docela často setkávám s hlášením podobným tomu následujícímu:
Celková stahovaná velikost: 148,8 M. Po operaci bude dodatečně využito 246,0 K. Pokračovat? [ANO/ne]:
MV: Nahradit propracovaný Kicker není snadné. Verze 4.0 byla mimo jiné odmítána pro absenci skoro jakékoli možnosti nastavení panelu. V současnosti už nějaké existují - je možné přesouvat, přidávat panely, měnit velikost, barevné téma nebo měnit pořadí ikon. Jedinou podstatnou chybou tak zůstává fakt, že si panel nepamatuje nastavení ikon v případě pádu (či sestřelení) X serveru. Setkával jsem se rovněž s problémy při kreslení ikon, i když nevím, zda to jde na vrub jim, nebo panelu. Dále pak existuje problém s externím panelem, respektive s plasmoidy umístěnými na panelu bez pruhu úloh. Zdá se, že widgety nebo panel tuto situaci vůbec nepředpokládají a widgety jsou tedy zarovnávány opravdu podivně. Rovněž postrádám funkce Kickeru jako schovávací tlačítko nebo automatické schování. Pokud tyto funkce nevyžadujete za každou cenu, je současná podoba panelu docela dobrá.
MŽ: Panel je oproti KDE 4.0 konečně možno přizpůsobit podle potřeb. Výšku, šířku, pozici jednotlivých widgetů a možnost přidat další nezávislý panel(y). Jsem zvyklý na horní panel s ikonami nejčastěji spouštěných aplikací, a to mi KDE 4.1 umožní.
MV: Bohužel panel stále trpí tím, že se některé widgety (jako třeba hodiny) natáhnou přes celý panel a není možné je posunout jinam. Viz bug #164317. Hodiny se tak chovají "slušně" jen ve spojitosti s widgetem Správce úloh.
Ovšem některé widgety se nedají
V tomto díle jsme se zlehka dotkli hodnocení první technologie KDE - Plasmy. V díle následujícím s tím budeme pokračovat, protože si představíme další věci týkající se Plasmy - jak se nám žije s widgety. Ovšem druhá část obsahuje také velké lákadlo - akcelerovaný KWin.
Stává se vám taky, že tu a tam spadne KRunner když se pokoušíte pustit Kate? U mě to je nejčastější věc, která padá.Ne (používám svn trunk KDE). Nicméně by to chtělo nainstalovat debugovací balíček a poslat bug report.
dpkg --purge
a návrat k původní verzi.
To je, pravda, trochu nezvyklé, ale to bylo v openSUSE KDE 3.5 také a nikdo se kvůli němu nevzrušoval.No pokud si dobře vzpomínám, tak na to tehdy docela dost lidí nadávalo i tady...
- Některé části kopírují vzhled Windows Vista (nebo možná ty to od někoho taky odkopírovaly, to nevím, ale pravdou je, že ty velké hodiny a panel napravo naploše mi přijdou velice podezřelé... Navíc k tomu nevidím žádný důvod mimo eye-candy).To neni defaultni plocha. Tu muzete videt na levem obrazku. Muzete si ji upravit podle sebe. Ja s KDE4.1 pracoval nekolik tydnu, a tak jsem si ji upravil podle sveho. Libi se mi hodiny vpravo tak tam jsou. Garfielda ma rada dcera mam ho tam kvuli ni (a jeste si procvicim anglictinu). Panel vpravo je Superkaramba a take neni defaultne v KDE4.1. Proc ho tam mam? Jednoduse se mi to libi, neprekazi mi to, na vykonu se to neprojevi a navstevy obdivuji :)))
Tím myslím zobrazení všech oken najednou – a to jak na jedné ploše, tak na všech. Tedy něco podobné, co nabízí Compiz a podobné a s čím jako s „novinkou“ přišly Windows Vista.Já myslim, ze to byl Apple s OS X. Ale na tom nesejde... Docela pěkný povídání, ale KDE 4 se mi pořád nelíbí, je to akorát polofunkční eye-candy a k čemu to... Navíc mě se ten černej design vůbec nelíbí.
Navíc mě se ten černej design vůbec nelíbí.No tak proc si nenastavit svetly design? Motivy vzhledu najdete na kde-look.org a pokud se vam nechce hledat pak v KDE4.1 je do menu kde vybirate temata integrovane jejich stazeni z netu. Staci jen vybrat "stahnout z Internetu" (nebo tak nejak - ted nejsem u compu s KDE4.1) a vybrat si. No a nakonec lze prece barvy upravit podle vlastnich preferenci.
No tak proc si nenastavit svetly design?No v tomto je výchozí nastavení KDE trochu jako Ford - můžete mít jakýkoliv vzhled, pokud bude tmavý
Omlouvám se VámNi se neděje.
probděl nad instalováním opensuse, tak sem trochu unavený a nepozorný. :)Alpha3Plus?
S přechodem na KDE4 budu čekat minimálně než bude mít panel automatické skrývání a skrývací tlačítko, ale tímhle tempem to bude nejdřív kolem roku 2010.Rok 2010 je blíž, než se zdá (SVN verze)
Pokud pominu příšerně pomalé skrolování v Konqueoru...A zkusil jsi v nastaveni prepnout na rychle skrolovani? Nevim, jak se to presne jmenuje, ale je to v zalozce "Chovani na webu", jsou tam tri moznosti - pomale, inteligentni, rychle. Ja pouzivam rychle a funguje mi to na NVidii bez problemu. Je fakt, ze mam GeForce 7600, kde by snad problem s vykonem v KDE4 nemel byt, teda pokud jsem to z ruznych diskusi pochopil spravne.
A jde to okno přesouvat mezi plochami? Viz "Povolit přesun a změnu velikosti maximalizovaného okna" na obrázku.
- nejde přesunout maximalizované okno na druhý displej
KDE jakoby občas o druhém monitoru ani nevědělo:Ehm, tohle je pravda jen napůl. Jeden obrázek přes oba monitory opravdu nejde (nevím jestli nemelu blbost, ale podle chování desktopu tuším že je to tím že každé pozadí je v podstatě samostatný plasmoid). Ale 2560x1024 wallpaper rozstřižený na dva 1280x1024 mi v pohodě použít šel, na každé pozadí jedna půlka. Sice se tím ztratí trocha komfortu, ale wallpapery tak často neměním.
- nejde mít jeden obrázek na pozadí přes oba monitory, lze mít pouze jeden obrázek klonovaný na obou monitorech
hmm , pouzivam 6 ploch a nikdy mi nenapadlo videt vsechna okna najednou .. naopak.
Na plochy si rozdeluji okna podle ruzne cinnosti (posta, IM, prace s daty mezi disky, Media, ruzne momentalni prace) a kdyz neco chci, vim preci do jake plochy to spada. Leda ze bych byl nesystematicky bordelar a oteviral okna na plochach kam nepatri
Spis mne na KDE 4.x drtilo, ze nelze "kicker" nastavit na FIXNI CISELNOU vysku. Pouzivam 64. Nejak ho nastavim, ale! jak je vysoky ?? 58? 62? 65? DOBOHA !! jedna ze zakladnich vlastnosti linuxu byla nastavitelnost skoro vseho, to se musi opicit po windows a uzivatele takhle dusit??. Az tohle zase pujde, zacnu uvazovat. Jo a az bude task widget na vic radku pro vyssi kicker, protoze ten jednoradkovy, to je hnus velebnosti. On sice existuje, ale jak pisi nize, nesel pridat
A to nemluvim o tom, ze mi na Fedora KDE4 nefungovalo pridavani widgetu z inetu. Nabidnul widgety na inetu, vybral, nainstaloval, NENABIDNUL v seznamu nainstalovanych widgetu! toz jako k cemu je takovy shit ?? Jak to vubec mohlo projit ven jako "stabilni" verze ?! Zkusim livekde4.1 osuse, jestli uz to OPRAVILI.
Takze pochvalen bud osuse chameloun ze mi nabidne stale KDE 3.5.x (kde prvni co udelam je prepnuti menu do klasic a v kontrol centru vratim zpet pohled na tree). Protoze zatim to stale potrebuju POUZIVAT, KDE4 je pro mne zatim jen na hrani. Hezky hrani mozna, ale tim to konci
Spis mne na KDE 4.x drtilo, ze nelze "kicker" nastavit na FIXNI CISELNOU vysku. Pouzivam 64. Nejak ho nastavim, ale! jak je vysoky ?? 58? 62? 65? DOBOHA !! jedna ze zakladnich vlastnosti linuxu byla nastavitelnost skoro vseho, to se musi opicit po windows a uzivatele takhle dusit??.Technicky vzato, ono to nastavit jde - editaci ~/.kde4/share/config/plasmarc
"to co pro nekoho je plytvani mistemu, muze byt pro jineho pocit vzdusnosti zvysujici pouzitelnost"
nvidia-settings -a InitialPixmapPlacement=2 -a GlyphCache=1
a xorg.conf sekcia "Devices":
Option "AllowSHMPixmaps" "0" Option "PixmapCacheSize" "1000000"
což doložíte screenshoty hodně ochuzeného gnome a starých windows xp... pak ukážete jak vypadají menu a shrnete je jako nezvyklé, dále řeknete, že plocha není plocha ale plazma a konec.. příště by to chtělo krapet vylepšitJak bych to rekl. Dovolim si parafrazovat jeden (uz nevim jaky) film "Mira prizpusobeni vzhledu zavisi na osobnich preferenci kazdeho konkrentiho soudruha". Clanek popisuje zkusenosti "bezneho uzivatele" s KDE4. Screenshotu a popisu rucnych "ficur" KDE4 bylo na abclinuxu uz nekolik. Copak byste navrhoval jako konkretni vylepseni aby to nebylo jen v obecne rovine? Staci rict. Nebo napsat neco jineho. Robert urcite bude rad
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.