Portál AbcLinuxu, 8. května 2025 00:39
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 78: GarfieldXKCD česky.
Jaderné noviny – 28. 4. 2011: Jednodušší API pro děravé souboryAktuální verze jádra: 2.6.39-rc5. Citáty týdne: Casey Schaufler, Andrew Morton, Al Viro. Škálovatelnost dcache a bezpečnostní moduly. Návrat SEEK_HOLE. ARM, DMA a správa paměti.
Xfce 4.8 – nahradí klasické GNOME?V době, kdy se začínaly objevovat zvěsti o absenci klasického panelu a dalších „běžných“ prvků v novém GNOME-Shellu, začala řada nespokojených uživatelů mluvit o migraci k Xfce, které v době vydání GNOME 3 mělo dojít k verzi 4.8. Jak bylo předpovězeno, tak se i stalo. GNOME 3 i s GNOME Shellem je na světě a stejně tak Xfce 4.8, které vyšlo v lednu.
Zpravodaj o Víně – Google Summer of Code 2011Toto zvláštní vydání Zpravodaje o Víně se zaměřuje ryze na Google Summer of Code, respektive na práci, která se v rámci letošního GSoC bude týkat Wine.
Komiks xkcd 77: Znuděný internetemXKCD česky.
Systemd – principy IITentokrát dokončíme to, co jsme minule nakousli. Je na čase podívat se na takzvané speciální jednotky. Neděste, nejde o nic zvláštního, ba naopak - jsou to ty nejzákladnější věci.
HW novinky: Intel „Ivy Bridge“ již se 3D tranzistoryHlavní novinkou minulého týdne je nepochybně představení 22nm architektury 3D tranzistorů, na kterých bude Intel stavět procesory rodiny „Ivy Bridge“. Tato malá revoluce umožní další pokračování platnosti Mooreova zákona a přinese jak nárůsty frekvencí čipů, tak poklesy spotřeby. Vedle tohoto tématu se vrátíme k povídání o AMD a ARMu, kde došlo k nečekanému vývoji, zastavíme se u chystaných disků Seagate s 1TB plotnami a vše zakončíme dvěma hodně nepovedenými grafikami od Asusteku.
Omlouváme se za dnešní dopolední výpadek, došlo k pádu diskového pole. Příčiny problému jsou analyzovány.
V Exim Mail Serveru byla objevena kritická bezpečnostní chyba v DKIM, která může být zneužita ke spuštění útočníkova kódu s právy serveru. Postihnuty jsou údajně všechny verze 4.7x až do 4.76 RC, kde je chyba opravena. Ostrá verze 4.76 by měla být vydána v pondělí.
Proběhlo zformování nového sdružení držitelů patentů (patent-pool) WebM Community Cross-License. Základní myšlenku popisuje jeden ze zakládájících členů, Christopher Montgomery, ve svém blogu následovně: „Všem je dovoleno dle vlastní vůle využívat známé či neznáme patenty vztahující se k WebM. Tedy do doby než budete někoho za porušení těchto patentů chtít žalovat. Pak se všichni shodujeme na to, že si s Vaší patentovou licencí můžete… “. Zakládající členové jsou AMD, Cisco Systems, Google Inc., HiSilicon Technologies (za sebe i za rodičovskou společnost Huawei), LG Electronics, Logitech, Matroška, MIPS Technologies, Mozilla Corporation, Opera Software, Pantech, Quanta Computer, Samsung, STMicroelectronics (za sebe i za společníka ST-Ericsson), Texas Instruments, Verisilicon Holdings, Xiph.org Foundation. Zformování se považuje za další důležitý milník v prosazování WebM jako svobodné A/V varianty v HTML5 standardu.
Phoronix informuje o projektu NVIDIE a Utažské university pro akceleraci Linuxu na GPU. Cílem výzkumného projektu KGPU tak je umožnit, aby jádro přistupovalo k GPU (přes CUDA) jako výpočetnímu koprocesoru a převedlo na něj některé náročné funkce a také zvýšilo paralelizaci. Prvním výsledkem je implementace AES.
Vyšla opravná verze mediálního přehrávače pro KDE Bangarang. Opravuje pád s GStreamerem pro Phonon, řazení tagů a vylepšuje překlady.
Vyšla nová verze hudebního přehrávače Yarock 0.0.47. Jedná se o přehrávač psaný v Qt, avšak nezávislý na knihovnách a službách KDE. Může být tedy instalován i v jiných prostředích bez instalace součástí prostředí KDE. Nová verze přináší hlavně úpravy vzhledu. Ty se týkají nových ikon a nových prvků GUI.
Vyšla verze 2.0 dokumentového procesoru LyX. Přináší mnoho nových funkcí jako například: pokročilé vyhledávání, nové backendy pro XeTeX, LuaTeX a XHTML, vylepšenou správu tabulek a barev či vícejazyčný tezaurus. Pro více informací vizte oficiální seznam funkcí či recenzi na LWN.
Phoronix.com informuje o zařazení ovladače xf86-video-nested do Git repozitáře freedesktop.org. Tento ovladač umožňuje spuštění X serveru v okně z jiného X serveru.
V úterý 24.5. se bude od 18:00 v brněnské pobočce společnosti Red Hat (Purkyňova 99) konat party u příležitosti vydání Fedory 15. Návštěvníci se můžou těšit na pohoštění a sérii přednášek o novinkách ve Fedoře 15 (GNOME 3, KDE SC 4.6, systemd, správa napájení, SPICE,...). Přednášky budou o to zajímavější, že je povedou lidé, kteří na daných projektech pracují. Více informací naleznete na wiki stránce akce.
Matt Zimmerman, jeden ze zakládajících členů společnosti Canonical a Ubuntu Linuxu a současně CTO, odchází z Canonicalu. Zimmerman se chce přestěhovat zpět do USA, kde chce pokračovat ve své práci pro Debian a projekt DEX. Komunitu Ubuntu však nehodlá opustit úplně. Chce zůstat aktivní jako člen technické správní rady a technický odborník.
Vyšla verze beta 5 chystaného digiKam SC 2.0. Opravuje řadu chyb a přináší nástroj pro export na službu Rajče.net.
Vyšla jádra 2.6.38.6, 2.6.33.13 a 2.6.32.40. Uživatelé řady 32 a 38 podle slov Grega Kroah-Hartmana musí aktualizovat.
Druhé setkání organizované CSPUG se uskuteční 24. 5. od 19.00. Tentokrát jsou na programu přednášky „GridSQL a pgpool-II“ (Vratislav Beneš) a „Řešení problémů s výkonem v PL/pgSQL“ (Pavel Stěhule). Setkání se opět uskuteční na půdě MFF (Malostranské nám. 25, posluchárna S3).
Sdružení CZ.NIC chystá na Světový den IPv6, tedy na 8. června, první den konference Internet a Technologie 11. Hlavní program tohoto dne bude věnovaný pouze a jedině tématům spojeným s tímto internetovým protokolem. Více informací o konferenci Internet a Technologie 11, která bude pokračovat i ve čtvrtek 9. června, včetně přihlašovacího formuláře najdou zájemci na začátku příštího týdne na stránkách www.nic.cz/it11. Mediálním partnerem akce bude i server AbcLinuxu.cz.
V Qt Labs se začalo uvažovat o Qt 5. Qt 4 vyšlo poprvé v červnu 2005 a ačkoliv jsou s ním vývojáři spokojení, je třeba uvažovat o některých nekompatibilních změnách. Qt 5 má nabídnout vyšší využívání GPU, usnadnit tvorbu uživatelského rozhraní s QML a JavaScriptem, usnadnit propojování s webem a webovými službami a zredukovat množství kódu nutného pro přípravu portu Qt na jinou platformu. Přechod by ale neměl být bolestivý, jako tomu bylo mezi Qt 3 a 4.
Server webOSroundup přináší recenzi nového maličkého smartphonu od HP s webOSem. Veer 4G disponuje HSPA+ daty, 800 MHz procesorem, 512 MiB RAM, WiFi, 2,6" multidotykovou obrazovkou, výsuvnou QWERTY klávesnicí a je velký asi jako platební karta. Od 15. května jej bude nabízet americký operátor AT&T za $99 se smlouvou, dorazit by však brzy měl i do Evropy.
Amarok 2.4.1, kromě jiného, přináší např. novou možnost zobrazení hudebních kolekcí, tzv. „Náhled“ (Preview). Mezi dalšími novinkami je podpora pro vzdálené sbírky skrze SMB/CIFS, úpravy zarovnání textů, vypínání zásuvných modulů v menu a další.
Mandriva S.A., francouzská společnost stojící za vývojem Mandriva Linuxu, oznámila partnerství se společností Zarafa. Ta stojí za vývojem „Zarafa Collaboration platform“ groupware softwaru s vlastním web klientem a POP3/IMAP přístupem, která může být použita jako alternativa pro MS Exchange server. Podstatou partnerství je hlavně vzájemná podpora svých produktů, např. přítomnost platformy Zarafa v Mandriva Enterprise Serveru 5.
OpenID Foundation varuje provozovatele OpenID serverů před chybami v implementaci atributů rozšíření „Exchange (AX) OpenID“. Zneužitím těchto chyb totiž útočníci mohou na některých serverech „převzít vládu“ nad cizími identitami. Seznam postižených provozovatelů z preventivních důvodů vydán nebyl.
Vyšel Qt Creator ve verzi 2.2; mezi novinky patří C++ a QML snippets (šablony kódu), nahrávání a přehrávání maker v editoru, ladění paměti založené na Valgrind/memcheck, podpora VCS Bazaar a mnoho dalšího.
Společnost Google včera oficiálně oznámila podporu svého programovacího jazyka Go na platformě App Engine. Jazyk Go byl zveřejněn v listopadu 2009 a nyní se stává, vedle dosud podporovaného Pythonu a Javy, prvním „skutečně kompilovaným“ jazykem platformy App Engine. S programovacím jazykem Go se můžete na AbcLinuxu.cz setkat díky seriálu Jana Mercla z Laboratoří CZ.NIC.
Ve pondělí 16. 5. 2011 od 19.00 se v prostorách Fakulty informatiky Masarykovy univezity v Brně (místnost A107) uskuteční další setkání JBoss user group. Max Andersen, vedoucí projektu JBoss Tools a vývojář Hibernate a Seam, bude mluvit na téma „CDI from Java EE 6 in Action“. Více viz oficiální pozvánka.
Byla uvolněna nová verze bezpečnostní distribuce BackTrack 5. Tato distribuce obsahuje 300 nástrojů pro penetrační testy webových aplikací, RFID systémů atd. Nová verze je založena na Ubuntu 10.04 LTS, přináší jádro 2.6.38 a podporu pro ARM procesory.
Google na letošní Google I/O developer konferenci oznámil, že neuvolní opensource zdrojové kody Androidu 3.0 „Honeycomb“ a 3.1 až do vydání další verze s názvem „Ice Cream Sandwich“. Údajně se obává toho, že by se komunita pokoušela o port pro telefony a pro uživatele by to byla špatná zkušenost. „Ice Cream Sandwich“, který by měl vyjít koncem roku, by měl fungovat na obou platformách.
Na Ubuntu Developer Summit v Budapešti padlo rozhodnutí, že neakcelerované prostředí Unity 2D, které má v Ubuntu 11.10 nahradit klasické Gnome, nebude jako správce oken používat Metacity, ale Compiz v jeho neakcelerované formě. Gnome Classic je stále přítomno v Ubuntu 11.04 jako výchozí volba pro starší a nevýkonné počítače.
Na Ubuntu Developer Summit bylo rozhodnuto o odklonu od Eucalyptu a přechodu k OpenStack. OpenStack je cloudová platforma vyvinutá NASA a Rackspace s cílem vytvořit otevřenou a komunitou řízenou platformu pro cloud. OpenStack je nyní podporován více než šedesáti společnosti, jako jsou např. Dell, Intel, AMD, Citrix, NTT, RightScale, Puppet Labs a Canonical.
V Ubuntu 11.10 bude Gnome Display Manager (GDM) nahrazen „lehčím“ správcem LightDM. Důvodem je snadnější úprava jeho vzhledu pomocí CSS, HTML a Javascriptu. Uživatelé by tak měli mít „větší požitek“ ze vzhledu správce přihlášení.
CentOS 6 se na zrcadlech objeví na konci května, oficiální datum vydání lze očekávat začátkem června.
Michal Čihař vydal phpMyAdmin 3.4.0. Mezi novinky patří zjednodušené rozhraní pro export a import, grafický tvůrce dotazů a ENUM/SET editor, dále nový výchozí motiv, podpora ajaxu, export relačních schémat do více formátů a další.
Pro příští vydání Ubuntu, tj. verzi 11.10, se počítá s výchozím povolením Gallium 3D Nouveau ovladače. To umožní používat na kartách NVidia Unity 3D bez proprietárního ovladače, pakliže se při testování neobjeví nějaké zásadní problémy. Proprietární ovladače by se pak měly dočkat možnosti průběžné aktualizace během životního cyklu vydané verze.
GUG.cz společně s HUB Praha pořádají Androidí Hackathon. Proběhne v neděli 22. 5. v HUB Praha. Vstup je zdarma, je však nutná registrace předem. Během jednoho dne se pokusíte v týmech vytvořit vlastní androidí aplikaci na zadané téma a za pomoci mentorů. Na konci dne proběhne prezentace vytvořených aplikací a soutěž o tu nejlepší. Více informací a registraci najdete na GUG.cz. Partnerem hackathonu jsou BadGees.cz a Geekshop.cz.
Dnes ráno (8.20:48) zaevidoval CZ.NIC doménu s pořadovým číslem 800 000. Výkonný ředitel sdružení Ondřej Filip k tomu dodává: „Od října 2007, kdy došlo k migraci na nový registrační systém FRED, evidujeme zhruba desetitisícové měsíční přírůstky nových domén .CZ. Pokud se trend, který panuje už skoro čtyři roky, výrazně nezmění, můžeme první milion domén .CZ oslavit někdy zkraje roku 2013.“
V sobotu 18. června 2011 od 9.00 se v Brně na půdě Fakulty informatiky Masarykovy univerzity uskuteční již druhý ročník konference Openmobility. Tématem jsou otevřené mobilní technologie a open source hardware. Tedy hlavně Linux a další open source software na mobilních telefonech, tabletech a netboocích. Můžete se těšit na zajímavé embedded zařízení, u kterých můžete plně využít jejich potenciálu, a také na otevřený hardware.
Konkrétně se můžete těšit na mobilní softwarové platformy založené na Linuxu (MeeGo/Maemo, webOS, Android) a aplikace. Dále na nejrůznější mobilní zařízení (Nokia N900, Neo FreeRunner, Touch Book, Genesi Efika…), vývojové desky a kity (Panda Board, STAX, Arduino) a další.Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
HDMI a 1280x1024 | 0 | 7.5. 11:20 |
Notebook nedobíjí akumulátor | 13 | 8.5. 19:18 |
Genius FaceCam 2025R X TV karta | 1 | 11.5. 19:52 |
Dell Vostro V130 a reinstalace predinstalovaneho ubuntu | 0 | 7.5. 15:46 |
Vuescan 9 | 1 | 8.5. 18:57 |
gigabyte EP35-DS4 - podpora | 3 | 9.5. 13:07 |
Pomoc při výběru externí USB WiFi | 0 | 10.5. 22:01 |
RAM kompatibilita | 1 | 11.5. 00:31 |
Nefungující wifi - IdeaPad U165 | 2 | 12.5. 06:54 |
TP-Link TL-WN781ND v modu AP | 1 | 12.5. 11:20 |
Novy notebook... ake aky?!? | 3 | 12.5. 23:51 |
pomoc s vyberem DVB-T tuner do USB | 5 | včera 10:53 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
1:N relace, jak se pracuje? | 6 | 11.5. 10:48 |
Vyplatí se přechod z MySQL na PostgreSQL? | 25 | včera 23:23 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Vykreslovani vnorenych objektu v Pythonu Tkinter/Tix | 2 | 8.5. 13:07 |
Bash - Zadání dle vyplnění | 1 | 8.5. 00:05 |
Složitost | 0 | 9.5. 10:39 |
int system (const char str) nevracia navratovu hodnotu | 14 | 10.5. 06:25 |
přiblížení oddálení stránky | 6 | 10.5. 08:09 |
Bash - selectbox | 1 | 9.5. 15:31 |
Matlab builder ja | 0 | 10.5. 00:33 |
JavaScript - vynulovanie všetkých premenných. | 5 | 11.5. 10:07 |
PYTHON odoslanie dát na server s php | 3 | 11.5. 08:32 |
regexp.h | 2 | 11.5. 09:19 |
php - pouziti preg_split | 7 | včera 09:16 |
Bash script | 2 | 11.5. 20:23 |
PHP ako vyriešiť timeout limit | 4 | 12.5. 16:55 |
Bash-vykresleni... | 4 | 11.5. 22:52 |
PYTHON vykonávanie príkazu každých 5 sekún a práca s aplikáciou | 5 | včera 19:15 |
cURL jako statická knihovna v C++ na Linuxu | 9 | 12.5. 22:37 |
vsprog nejde zkompilovat | 3 | včera 00:30 |
program na pozadí | 5 | včera 14:27 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.