Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 881: PravděpodobnostXKCD česky.
Jaderné noviny – 21. 4. 2011: Swapování po sítiAktuální verze jádra: 2.6.39-rc4. Citáty týdne: Linus Torvalds. DISCONTIGMEM, !NUMA a SLUB. Racionalizace stromu ARM. Bezpečné swapování po síti.
OpenAFS – instalaceInstalace OpenAFS je sice jednoduchá, protože v distribucích jsou předpřipravené balíčky, ale potíž je rozchodit celou infrastrukturu včetně dalších potřebných programů.
Systemd – principyV dnešním díle bude představen přímo systemd. To jakým způsobem se nastavuje, instaluje, kde zadat parametry a jak se ovládá. Systemd je nejnovější hvězda v tak poklidné a konzervativní oblasti, jako jsou init systémy. V následující sérii článků si probereme jeho vlastnosti.
Komiks xkcd 75: Stupně kleníXKCD česky.
Vývoj pro Android – vylepšujeme aktivityMinule jsme si ukázali jednoduchou aplikaci složenou ze dvou aktivit. V tomto díle si příklad dále rozšíříme a ukážeme si nové konstrukty. Celkově probereme množství různých témat vztahujících se k aktivitám.
HW novinky: výkonnostní válka na poli ARM se naplno rozeběhlaTento týden si shrneme jak je na tom Intel s vývojem optické varianty rozhraní Thunderbolt, které před pár měsíci uvedl v klasické metalické verzi, vedle toho však nemineme zvěsti o potenciálních výrazných změnách BOXových chladičů pro "Sandy Bridge E" a zastavíme se i u souboje na poli výrobců SoC s architekturou ARM.
Následně po novém Ubuntu vyšlo i Xubuntu 11.04. Přináší XFCE 4.8 s výchozím správcem souborů Thunar 1.2.1, který nyní umí procházet i vzdálená úložiště, ať už FTP, Sdílení Windows, WebDav nebo SSH. Nové Xubuntu také nahrazuje původní výchozí přehravač Exaile přehrávačem Gmusicbrowser. Dalšími novinkami je, jak už je zvykem, Firefox 4.0, Thunderbird 3.1.9, Pidgin 2.7.11, dále např. nové GTK téma „Greybird“ a aktualizované ikonky. Recenze na WebUpd8.
Zdrojové kody finančně analytické platformy OpenGamma, sloužící ke správě finančních dat, výpočtům a analýzám, byly vydány jako open source. Použito bylo dvojí licencovaní: Apache 2.0 licence a komerční licence . OpenGamma, která vznikla v roce 2009, je nyní funkčně ve stádiu beta verze 0.7.0.
Google vydal aktualizovanou verzi Androidu „Gingerbread“ 2.3.4. Hlavní novinkou je podpora video a audio chatu přes GTalk, ať už s jiným Androidem 2.3.4, Androidem 3.0 pro tablety nebo desktopovou aplikací. Dalšími novinkami jsou např. opravy chyb na smartphone Nexus S opravující GPS navigaci a zvyšující výdrž baterie.
V sobotu 18. června se bude na půdě Masarykovy univerzity v Brně konat konference Openmobility o svobodném software a hardware. Dnes, 1. května, je poslední možnost odeslat námět na svou přednášku či workshop.
Steve Kelly píše o tom, že KDE PIM 4.6 vyjde společně s KDE SC 4.6.4 7. června. Bude obsahovat kompletně přepracovanou správu dat, nově kompletně s využitím databázového úložiště, Nepomuku atd.
Age of Fear: The Undead King je tahová strategie odehrávající se ve fantasy světě, kde hlavním úkolem hráče je bojovat za jednu ze tří sil: lidské království, hordu zelenokožců či legii nemrtvých. Hru je možno zakoupit za cenu mírně přesahující 250 Kč, velice příjemná je možnost použít sériové číslo k instalaci na jiném operačním systému. Chcete-li si hru nejdříve vyzkoušet, na domovských stránkách hry je ke stažení demo pro Linux, Mac OS X a Windows.
Vyšla verze 0.3.5 lehkého GTK prohlížeče Midori. Zrychluje „speed dial“, vylepšuje mód soukromého prohlížení webu a mění výchozí „user agent“, takže si ho stránky nepletou s mobilním prohlížečem.
Společnost Attachmate, která je nyní vlastníkem Novellu, prostřednictvím svého CEO Jeffa Hawna prohlásila, že Novell i SUSE Linux budou nadále pokračovat. Novell dokonce zůstane členem The Linux Foundation i Open Invention Network. Hawn prohlásil, že sponzorství SUSE a účast na klíčových OpenSource projektech je klíčovým zájmem společnosti Attachmate, která hodlá i nadále spolupracovat s komunitou, hlavně na dalším vývoji OpenSUSE.
WebUpd8 po ThemeSelectoru píše i o několika motivech pro Gnome Shell a GTK3. Všechny motivy jak pro Gnome Shell, tak pro GTK3 jsou dostupné na DevianArt. Podrobnosti i s návody přímo na WebUpd8.
Vyšel textový editor ReText 1.0 pro alternativní syntaxi Markdown. ReText nyní nabízí karty, živé náhledy, export do Google Docs, podporu pro formáty HTML, PDF a ODT a mnoho dalšího.
BSDCG s radosťou oznamuje, že po 7 mesiacoch vyjednávaní a práce potrebnej na sprístupnenie skúšky v elektronickej forme, je certifikovaný test BSDA dostupný v testovacích centrách IQT vo vyše 300 mestách v 19 krajinách. Tlačová správa dostupná na stránke BSDCG.
Oracle oznámil vydání vývojové verze 5.6 databáze MySQL. Vylepšení se týkají oblastí optimalizátoru, partitioningu, replikací, innodb a např. NoSQL přístupu k datům.
Lennart Poettering a Kay Sievers zveřejnili svůj přibližný plán vývoje systemd pro příští cyklus Fedory. systemd převezme správu uživatelských přihlášení a relací od ConsoleKitu, který postupně zanikne, čímž se systém zjednoduší. Počítá se s podporou multi-seat a s možností spouštění uživatelských procesů mimo přihlašovací relaci. Detaily jsou popsány v dokumentu na Google Docs.
Byla vydána nová verze FreeNAS 8.0. FreeNAS je serverový operační systém založený na FreeBSD. Nová verze přináší kompletní webové konfigurační rozhraní využívající Python a Django webové rámce. Byla vylepšena podpora protokolů FTP, NFS, CIFS/Samba, AFS a dalších. Systém doznal i architektonických změn a je teď více modulární. Současně s novou verzí systému byly spuštěny i nové webové stránky projektu.
Byla vydána první beta verze chystané PostgreSQL 9.1. Mezi novinky patří např. synchronní replikace a serializovatelná úroveň izolace, díky čemuž se snižuje riziko ztráty dat při provádění více operací zároveň. Viz kompletní seznam změn.
Jonathan Pobst, vývojář Novellu, oznámil vydání Pinta 1.0. Pinta je multiplatformní grafický editor, který má za vzor editor Paint.NET. Nová verze nepřináší žádné nové vlastnosti, pouze opravuje řadu chyb, z nichž některé mohly vést i k pádu aplikace. Jednou malou zajímavost však Pinta přeci jen přináší. Uživatelé se nyní mohou sami podílet na tom, jaké novinky přinese další verze. K tomu stačí pouze navštívit forum a vložit žádost.
Oracle vydal Update 25 pro Java SE 6. Tento update přináší širší podporu pro systémy Windows 7 SP1, Windows 2008 R2 SP1, Oracle Linux 6 a Oracle Solaris 11 Express 2010.11. Podporovány jsou nyní i Internet Explorer 8, Firefox 4, Google Chrome 10 a VirtualBox 4. Java SE 6 Update 25 obsahuje dvacátou verzi Java Hotspot virtual machine, která v server režimu díky „odstupňované kompilaci“ dokáže startovat stejně rychle jako klientská verze Virtual Machine.
Ars Technica informuje o dokumentu vydaném US Trade Representative, ve kterém je Kanada kritizována za příliš slabé zákony o duševním vlastnictví a jeho vymáhání. Kanada je v dokumentu umístěna do seznamu "Priority Watch List", a je tedy na tom hůře než například Uzbekistan, Vietnam, Egypt, Španělsko nebo Mexiko. V dokumentu je také pochvalná (avšak poměrně vágní) zmínka o zavedení regulace na optická média v ČR.
Po dokončení prodeje došlo v Novellu k prvním změnám. Attachmate se rozhodlo propustit kolem sedmi až osmi set zaměstnanců z utažské „pobočky“ Novellu „Provo“. Mezi propuštěnými by měli být pracovníci zapojení do podpory a řízení. Vývojářů ani dalších zaměstnanců v jiných zemích se propouštění údajně zatím nedotklo, ale jak řekl CEO Attachmate Jeff Hawn, změny v Novellu by měly být na mezinárodní úrovni.
Společnost Research In Motion vydala již sedmou verzi svého operačního systému pro smartphony BlackBerry OS. Mnozí předpokládali, že bude založena na operačním systému PlayBooku, namísto toho je ale BlackBerry OS 7.0 evolucí předcházející verze 6.0. Mezi novinky patří vylepšený prohlížeč, nový javascriptový kompilátor a také vyšší grafický výkon, hlavně pro hry. BB OS 7.0 zároveň není kompatibilní se stávajícími zařízeními. Nová verze je tak určena pouze pro nová zařízení, jako jsou BlackBerry 9900 nebo 9930.
Po zprovoznění překladového serveru pro technologii 6to4 přichází CZ.NIC s relay routerem pro Teredo. Jaromír Talíř z CZ.NIC k tomu na blogu sdružení mimo jiné píše: „Technologie 6to4 je rozšířenější a rychlejší, ale vyžaduje mít veřejnou IPv4 adresu, což vůbec není samozřejmost. Oproti tomu Teredo je univerzálnější, bude fungovat i tam kam 6to4 nedosáhne, i když trochu na úkor rychlosti.“ Více informací také na stránce www.nic.cz/ipv6.
Vyšel Wind River Linux Secure – EAL4+ certifikovaný Linux pro „embedded“ zařízení. Certifikovanými platformami jsou architektury ARM, Intel a Power. Jako systém povinného řízení přístupu se využívá SELinux. Jde o první komerční linuxový systém pro „embedded“ zařízení, který dosáhl takové certifikace.
Pod záštitou organizace Free Software Foundation dnes proběhl den proti DRM. Podle FSF využívají společnosti jako Amazon a Apple DRM k maximalizaci svých zisků a omezují přitom svobodu svých zákazníků. Den proti DRM byl poprvé vyhlášen v roce 2006 a od té doby se opakuje v nepravidelných intervalech. Cílem je přesvědčit uživatele, aby se vyhýbali zařízením, která využívají DRM, a tím donutit držitele práv k odklonu od této omezující technologie.
Američtí poskytovatelé mobilního připojení, jako jsou např. Verizon a AT & T, začnou ve spolupráci s Google blokovat aplikace umožňující tzv. tethering, neboli sdílení připojení. Verizonu a dalším se na Android Marketu nelíbí dostupnost aplikací, pomocí kterých lze sdílet připojení i v rámci tarifů neurčených pro sdílené připojení. Většina poskytovatelů si totiž za možnost sdílet připojení nárokuje zvláštní poplatek.
Dalším členem Open Invention Network se stala německá společnost Univention GmbH. Univention vyvíjí UCS, předkonfigurovanou linuxovou distribuci založenou na Debianu, která je určena primárně pro podnikové nasazení v Evropě.
Vyšlo Qt SDK verze 1.1, tato nová verze sjednocuje dříve rozdělená SDK pro desktop a mobilní platformy. Dále nově umožňuje zveřejňovat aplikace na Ovi Store. V rámci SDK 1.1 vychází knihovna Qt 4.7.3, Qt Mobility 1.1.3, Qt Creator 2.1/2.2RC a Qt Simulator 1.1. Více informací také v Qt blogu.
Na LinuxFr.org můžete najít zajímavý rozhovor s tvůrcem Linuxu Linusem Torvaldsem. Otázky a odpovědi se točí kolem různorodých témat — namátkou jsou to bezpečnost jádra, rozhodování o různých oblastech kernelu, systemd, btrfs, GPL, úspěch Linuxu a Gitu, Linusova záliba v biologii a evoluci, Android, patentové právo v USA, představa o Linuxu v roce 2031 a další.
Byla vydána nová verze Tiny Core Linux 3.6. Přináší kernel 2.6.33.3, vylepšený grafický instalátor a uživatelské prostředí, nové možnosti v AppBrowser, AppsAudit a Ovládacích panelech a také vylepšení pro správce souborů, který nyní lépe zvládá práci s většími soubory. Tiny Core Linux je miniaturní distribuce s minimalistickým uživatelským prostředím postaveným na JWM a Busyboxu. Systém se celý načte do operační paměti, díky čemuž je velmi rychlý. Na disku zabírá jen 10 MB.
Zdá se, že existuje možnost využití diskrétního grafického čipu NVidia, který je součástí technologie NVidia Optimus. S Linuxem bylo dosud možné využít pouze mnohem méně výkonný čip Intel, který je energeticky úspornou alternativou určenou pro provoz v době, kdy neběží žádná aplikace náročná na 3D akceleraci. Přestože k dynamickému přepínání mezi čipy Intel a NVidia zbývá ještě dlouhá cesta, je první zpráva o úspěšném využití NVidie bezesporu velký krok vpřed.
Připomínáme, že již tuto sobotu (7. května) proběhne na ZŠ J. Valčíka v Ostravě Ubuntu Natty Release Party. Akce začne v 10.00 a návštěvníci se mohou těšit na přednášky například o novém vydání Ubuntu 11.04, komunitě kolem této distribuce nebo o menších sourozencích Kubuntu a Xubuntu. Konec akce je naplánován na 15.00. Akce je pořádána českou komunitou Ubuntu ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Liberix.
Opět po měsíci vychází na blogu CZ.NIC report shrnující IPv4 a IPv6 alokace ve světě. Z jednoho z grafů vyplývá, že nejaktivnější byli opět v regionu Asie-Pacifik. Na prvním místě skončila i tentokrát Čína. Je to ale pravděpodobně její poslední vítězství a to s ohledem na praktické vyčerpání IPv4 bloků u jejího správce (APNIC). Mezi zeměmi Visegrádské čtyřky byli v minulém měsíci co se IPv4 alokací týče nejaktivnější Poláci, za nimi jsme se srovnali my, Maďaři a Slováci.
Pracovní skupina Linux Standard Base připravuje novou verzi Filesystem Hierarchy Standard 3.0, která by měla být vydána 1. července. Standard bude nově publikován pod hlavičkou Linux Foundation namísto soukromého webu pathname.com.
Na oficiálním blogu vývojářů Linuxu Mint se objevilo představení nadcházející verze Linuxu Mint 11 „Katya“. Jako výchozí uživatelské prostředí zůstane Gnome 2.32, kancelářský balík OpenOffice bude nahrazen balíkem LibreOffice, Rhythmbox bude nahrazen přehrávačem Banshee a F-Spot bude nahrazen správcem obrázků gThumb. Přichystány jsou také úpravy vzhledu a systému, zejména co se rychlosti instalátoru aplikací týče.
Projekt TOR se rozhodl ukončit vývoj doplňku TOR Button pro Firefox a naopak začít vyvíjet vlastní prohlížeč TOR Browser postavený na Firefoxu. Důvodem je prý náročnost zprovoznění doplňku TOR ve Firefoxu a problémy s udržováním jeho aktuálnosti a funkčnosti.
Do projektu Calligra byla začleněna vylepšená knihovna pro vykreslování textů. Pro textový procesor Calligra Words to pak znamená například řádově rychlejší vykreslování ODT, možnost vkládat zanořené tabulky a řádně ukotvovat objekty. Z hlediska celého projektu lze mimo jiné snadněji odstraňovat chyby, sdílet vykreslovací knihovnu a tím oddělit vykreslovací proces od aplikací a zásuvných modulů, snáze testovat a zjednodušit kód aplikací. Testovací verze by mohla být vydána koncem měsíce.
LWN.net informuje o tom, že Mozilla odmítla žádost amerického úřadu pro domácí bezpečnost, aby odstranila doplněk MafiaaFire. Místo toho chce slyšet právní zdůvodnění takového kroku. Doplněk MafiaaFire pomocí jednoduchého přesměrování odkazuje na stránky, jejichž domény úřad pro domácí bezpečnost nedávno zabavil.
Red Hat na svém „Red Hat Summit“ v Bostonu představil OpenShift. Jedná se o PaaS určenou přímo pro vývojáře open source. OpenShift je založen na technologích, které Red Hat získal koupí společnosti Makara. Některé ze součástí OpenShift jsou již nyní open source, další hodlá Red Hat uvolnit později.
Tvůrce javascriptové knihovny jQuery John Resig opouští Mozillu. Po roce a půl, kdy pracoval v Mozille právě na knihovně jQuery, odchází do neziskové online vzdělávací instituce známé jako Khan Academy, kde by měl vést vývoj open source a javascriptu.
Vyšla další verze frameworku pro testování bezpečnosti Metasploit s označením 3.7.0. Tato verze obsahuje kromě oprav chyb i 35 nových exploitů.
Vyšla aktualizace KDE SC 4.6.3 věnovaná dceře vývojáře Daniela Nicolettiho, která zahynula při autonehodě. Zahrnuje opravy chyb a čerstvé překlady.
Byla vydána aktualizace DNS serveru Bind 9.8.0-P1. Aktualizace nepřináší nové funkce, opravuje však bezpečnostní chybu, která mohla vést k DoS, doporučuje se tak aktualizovat. ISC tvrdí, že chyba zatím nebyla k žádnému útoku zneužita.
EFF vyzývá k podpoře snahy o prosazení možnosti instalovat na šifrovaný disk ze živého CD Ubuntu. Diskové šifrování ochrání vaše soukromí například v situaci odcizení notebooku, či reklamaci pevného disku. Pro jeho široké nasazení je potřeba, aby ho bylo v jednotlivých distribucích snadné použít. V Ubuntu je zatím nutné instalovat z alternativního CD v textovém režimu. Poskytněte Ubuntu zpětnou vazbu hlasem pro tento návrh.
Poradna skupiny Ubuntu - Linux pro lidi | Reakcí | Poslední |
Problem se strankama v Ubuntu | 0 | včera 07:58 |
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Huawei E1823 a 3G od T-mobile | 1 | včera 10:37 |
VLAN mezi routery pres sit | 4 | 5.5. 12:15 |
Nefunkční touchpad po přechodu kubuntu 10.10 -> 11.4 | 2 | 3.5. 18:55 |
zjištění parametrů Ram (dualchannel) | 5 | 4.5. 20:44 |
Notebook a HW | 3 | včera 17:56 |
zmena RAID5 na RAID1 | 15 | včera 22:56 |
ATi Radeon a Linux | 1 | včera 22:54 |
Poradna skupiny Překlady | Reakcí | Poslední |
einschwenker | 3 | 2.5. 23:49 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
mysqldump - zamykani tabulek pri exportu | 6 | 3.5. 08:54 |
c funkcia round od polovice nadol | 4 | 4.5. 16:34 |
Mysql - vytvoření tabulky s autoincrement | 1 | 3.5. 23:56 |
sqlite3 - Error: disk I/O error | 7 | včera 11:03 |
Poradna skupiny Arch Linux | Reakcí | Poslední |
patch: **** Can't rename file | 2 | včera 21:32 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
Trhana Console | 0 | 2.5. 16:04 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: