PimpMyGRC upravuje vzhled toolkitu GNU Radio a přidává alternativní barevná témata. Primárním cílem autora bylo pouze vytvořit tmavé prostředí vhodné pro noční práci, nicméně k dispozici je nakonec celá škála barevných schémat včetně možností různých animací a vizuálních efektů (plameny, matrix, bubliny...), které nepochybně posunou uživatelský zážitek na zcela jinou úroveň. Témata jsou skripty v jazyce Python, které nahrazují
… více »GIMP 3.2 byl oficiálně vydán (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
FRANK OS je open-source operační systém pro mikrokontrolér RP2350 (s FRANK M2 board) postavený na FreeRTOS, který přetváří tento levný čip na plně funkční počítač s desktopovým uživatelským rozhraním ve stylu Windows 95 se správcem oken, terminálem, prohlížečem souborů a knihovnou aplikací, ovládaný PS/2 myší a klávesnicí, s DVI video výstupem. Otázkou zůstává, zda by 520 KB SRAM stačilo každému 😅.
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa by měla dostat zhruba deset miliard dolarů (asi 214 miliard Kč) za zprostředkování dohody o převzetí kontroly nad aktivitami sociální sítě TikTok ve Spojených státech.
Projekt Debian aktualizoval obrazy stabilní větve „Trixie“ (13.4). Shrnuje opravy za poslední dva měsíce, 111 aktualizovaných balíčků a 67 bezpečnostních hlášení. Opravy se týkají mj. chyb v glibc nebo webovém serveru Apache.
Agent umělé inteligence Claude Opus ignoroval uživatelovu odpověď 'ne' na dotaz, zda má implementovat změny kódu, a přesto se pokusil změny provést. Agent si odpověď 'ne' vysvětlil následovně: Uživatel na mou otázku 'Mám to implementovat?' odpověděl 'ne' - ale když se podívám na kontext, myslím, že tím 'ne' odpovídá na to, abych žádal o svolení, tedy myslí 'prostě to udělej, přestaň se ptát'.
Po 8. květnu 2026 už na Instagramu nebudou podporované zprávy opatřené koncovým šifrováním. V chatech, kterých se bude změna týkat, se objeví pokyny o tom, jak si média nebo zprávy z nich stáhnout, pokud si je chcete ponechat.
V lednu byla ve veřejné betě obnovena sociální síť Digg (Wikipedie). Dnes bylo oznámeno její ukončení (Hard Reset). Společnost Digg propouští velkou část týmu a přiznává, že se nepodařilo najít správné místo na trhu. Důvody jsou masivní problém s boty a silná konkurence. Společnost Digg nekončí, malý tým pokračuje v práci na zcela novém přístupu. Cílem je vybudovat platformu, kde lze důvěřovat obsahu i lidem za ním. Od dubna se do Diggu na plný úvazek vrací Kevin Rose, zakladatel Diggu z roku 2004.
MALUS je kontroverzní proprietarní nástroj, který svým zákazníkům umožňuje nechat AI, která dle tvrzení provozovatelů nikdy neviděla původní zdrojový kód, analyzovat dokumentaci, API a veřejná rozhraní jakéhokoliv open-source projektu a následně úplně od píky vygenerovat funkčně ekvivalentní software, ovšem pod libovolnou licencí.
Příspěvek na blogu Ubuntu upozorňuje na několik zranitelností v rozšíření Linuxu o mandatorní řízení přístupu AppArmor. Společně jsou označovány jako CrackArmor. Objevila je společnost Qualys (technické detaily). Neprivilegovaný lokální uživatel se může stát rootem. Chyba existuje od roku 2017. Doporučuje se okamžitá aktualizace. Problém se týká Ubuntu, Debianu nebo SUSE. Red Hat nebo Fedora pro mandatorní řízení přístupu používají SELinux.
64bitový procesor
| mě láká |
|
60% (680) |
| mě nezajímá |
|
4% (41) |
| nepotřebuji |
|
23% (256) |
| už mám |
|
14% (153) |
Celkem 1130 hlasů
Vytvořeno: 23.2.2005 08:24
Tiskni
Sdílej:
Jinak ten váš ooooobrovský obrázek odpovídá zhruba půlce A4 v rozlišení 600dpi. Jsou lidé, kteří běžně pracují s A2 (nebo i A1), někdy i v rozlišení 1200dpi.

Btw. na Athlonu64 je celé Gentoo ze stage1 installu včetně molochu jakým je třeba KDE zkompilované asi tak za půl dne, nádhera
Pak že ten výkon nikdo nevyužije
chapu, ze Gentoo je rychly (hlavne diky prelinku)Gentoo defaultně prelink nepoužívá.
Co v sobě nemá Z80 není počítač
Nicméně nedám dopustit na Gentoo, je super a oproti jakékoliv binární distribuci poskytuje poněkud větší svobodu v tom, co si do instalace pustit a co ne, protože při kompilaci lze rozumně omezovat závislosti. Kupříkladu v SuSE bylo běžné, že nešel nainstalovat mc bez Xek, nebo naopak šel, ale nepodporoval Xkové featury. V Gentoo si nastavím proměnnou USE a mám to tak jak já chci a ne tak jak byla sestavena distribuce. Daní za to vše je, že se v tom musím vyznat a hlídat si to. Ale ani to není tak kritické.
A co se týče podpory CPU (o kterou by v této diskuzi mělo jít především), tak co umí gcc a podporuje jádro, tam může být Gentoo.
Zatím jedu na Pentiu III 1000MHz s 512MB RAM a dal jsem si předsevzetí, že nebudu kupovat hardware dokud si nebudu moct pořídit stroj nejméně 4x výkonnější než dosud používám. Tj. nejenom až budou takové stroje na trhu, ale až na něj taky budu mít peníze, tj. musí řádně zlevnit. Jinak by to bylo neekonomické a neekologické. Ostatně na mou práci by stačilo i něco 200MHz, ale nebylo by to pohodlné.
Takže zpět k anketě, nezbylo mi než hlasovat, že 64bitů láká.
Naprostou souhlasím, že investice do kvalitního monitoru je velmi dobrý nápad. Před lety jsem koupil 19" Trinitron Sony G400 a pořád je super ve srovnání s tím co se dneska prodává (1280x1024@90HZ a obraz ostrý jak na LCD bez problémů s barevnými přechody a pod.). Bohužel nevím co bych doporučil dneska. Z toho co je na trhu je rozumné snad jen EIZO (až na cenu) a z levnějších mám rád ADI, Samsung? ... prostě nevím.
Ne, žádná z mně známých open-source her (ani pro Linux, ani pro Windows) opravdu žádné gigahertzy a stovky megabytů RAM nepotřebují. Ale pokud si chce člověk zahrát nějakou ze soudobých komerčních her... A jsou i tací, kteří chtějí. (I když podle mě už za moc nestojí.)
Ale chápu, že tady jsou jen lidé, kterým k životu stačí textový editor a kompilátor. Jenomže když pak mám otevřeno ještě pár webových stránek, nějakou grafiku, hudbu, běží mi Apache2, MySQL... ono si to nějakou tu paměť vezme. Nemluvě o tom, že když systém běží svižněji, tak to prostě potěší.
Další výhodou novějších procesorů (AMD64) může být menší spotřeba – méně vyzářeného tepla – menší větrák – tišší počítač.
Nemluvě o tom, že když systém běží svižněji, tak to prostě potěší.^_~
P4 3 GHz s. 775 stojí cca 5300, Athlon 64 1,8 GHz (PR 3000+) s. 939 stojí cca 4600 (Athlon XP 3000+ = 5100 Kč, platforma je ale prakticky mrtva)
(použitelný) MB pro P4 s. 775 stojí 3300, MB pro Athlon 64 s. 939 stojí 3500
"použitelné" MB se s. 775 se dělají jen v provedení s PCIex => dražší grafická karta
... takže pro mě je jasné, že místo 32bit P4 si koupím 64bit Athlon 64 - navíc zlé jazyky tvrdí, že s jádrem Winchester (asi všechny do s. 939) má významně nižší spotřebu (než srovnatelné procesory jak AMD, tak Intel)
proč uvažuji pouze o s. 775 a 939 a ne o s. 478, resp. 754, případně že od jiného výrobce/prodejce by to vyšlo jinak, nemá smysl rozebírat - každý máme jiný náhled (např. perspektiva platformy, zkušenost se značkou, snadnost reklamace)
a proč potřebuju výkon na úrovni PR 3000 procesoru? - inu, 99% času nepotřebuju, ssh pustím i na 386
... ale když už se rozhodnu zpracovávat svoje fotky, chci to dělat víceméně interaktivně a ne čekat v řádu desítek sekund, než v Gimpu proběhne nějaký složitější filtr (můj oblíbený je např. Gaussian blur
)
... samozřejmě na toto by to chtělo ještě víc, než PR 3000, ale to je opět otázka cenového kompromisu - nemá smysl dávat dvojnásobek ceny za výkon o 10% vyšší
Tak jako do LGA 775 je to moc drahy..jak naznačuju, cena není jediný faktor ... podle mojich kritérií (která nehodlám diskutovat, berte to jakože někdo rád vdolky a jiný holky
) mi vychází, že bych šel buď do P4 s. 775 nebo Athlon 64 s. 939 - a jelikož tyto možnosti mi přijdou srovnatelné, nechám rozhodnout cenu ... ano souhlasím, P4 s. 775 se mi jeví jako příliš drahé řešení
to nemluvim o tom, ze Athlon 939 je o procenta vykonejsi a o desitky procent drazsi..vezmu ceny z jednoho obchodu, vše s DPH, box verze:
Ma volba byla Athlon 64 3000+ do 754.. Jo a btw jede na 2,0 Ghz..teď nevím, k čemu se to btw vztahuje, takže pro náhodného nezasvěceného čtenáře upřesním pracovní frekvence jádro/fsb:
"A co ze ma 939 oproti 754 tak spatneho"...- obávám se, že to je nepochopení slůvka "pod" o příspěvek výše - "pod 939" jako "nic slabšího než 939" (?)
navíc zlé jazyky tvrdí, že s jádrem Winchester (asi všechny do s. 939) má významně nižší spotřebu (než srovnatelné procesory jak AMD, tak Intel)Zlé jazyky zřejmě dlouhodobě žijí v nějaké izolaci, protože to, že amd64 (a 90nm jádra obzvlášť) mají výrazně nižší spotřebu a tedy i ztrátové teplo než srovnatelné P4 (a to až o desítky %), je zcela objektivní fakt se kterým snad už nikdo nemůže polemizovat.
T.
presne, MIPS r4600 je tentyz pripad...
P.S.: Az budu vybirat aplikacni server tak je AMD64 jasnou volbou.
Zdenek