Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jaký původ by měla mít elektřina, která pohání váš počítač?
Stačí uhelné a jaderné elektrárny. |
|
16% (196) |
Slunce, vítr, voda, studená fúze. |
|
66% (786) |
Šlapu na rotopedu. |
|
18% (216) |
Celkem 1198 hlasů
Vytvořeno: 5.3.2005 10:59
Tiskni
Sdílej:
Jste vedle jak ta jedle
Už teď vyrábíme v jádře zhruba polovinu energie. Spousta bloků uhelných elektráren je odstavených pro totaální zastaralost. Revitalizace je ekonomicky neúnosná - většinou stejně zbyde ze stávajícího zařízení jen budova.
Menší výrobci (různé společnosti - krajské rozvodné společnosti a teplárenské společnosti) mají většinou bloky přestavěné na teplárenské, což znamená snížení výkonu (odstraní se nízkotlaká část a nahradí reduktoren a tepelvým výměníkem).
Z velkých zdrojů stojí např. Tušimice1 a budou se likvidovat
Nové bloky se staví většinou jako náhrada stávajících, čímž nechci říct, že je to v pořádku. Idealní by bylo mít 70% energie z jádra.
Na pokračování těžby uhlí tlačí nejvíc těžební společnosti a ty pak finančně podporují nátlakové skupiny (různé "ekologické" organizace). Nejlepší na tom je, že ti blbečkové co se připoutávají ke plotu elektrárny, o tom samozřejmě neví
Byl bych rád, kdyby tomu bylo jinak, ale alternativní zdroje jsou buď už využívané (voda), nebo nicotné (vítr), nehledě k tomu, že přinášejí další zátěž životnímu prostředí.
Naše elektřina je lacinější jednak různými obchodními triky, druhak tím, že jen málokde mají šachtu hned vedle elektrárny.
Omlouvám se za dlouhý příspěvek, ale tohle téma je na samostatný článek a těžko se dá najít jednoduché řešení.
v zásadě ničemu neublížíma nepresvedčilo.
Tak je to na mě, začal jsem si...
Trvalá úložiště samozřejmě existují, dokonce celken nedaleko. Němci mají jedno v Harzu a pokud si to dobře pamatuju, tak další mají Švícaři.
Vyhořelé palivo se vozí vlakem ne kvůli jaderným zbraním, ale kvůli tomu. že stávající technologie neumožňuje využít více než zhruba třetinu reaktivního uranu. Proto se kazety renovují zhruba třikrát, což ovšem neznamená, že se využijí bezezbytku.
Plutonia do jaderných zbraní je v současnosti více než dost (naši předkové se činili) a plutonium je odpad. Je zpracovatelné v ryclých reaktorech (např. Francouzký Fenix), ale tahle technologie je drahá a extrémě technologicky náročná.
Např.:reaktor pracuje při teplotě 800 stupňů, chladivem je tekutý sodík, který ve výměníku ochlazuje voda. Reaktor pracuje ve velni úzkém pásmu - téměř se nedá regulovat, jde o extrémě nelineární a labilní systém. Nicméně výsledkem je více paliva než na začátku (dojde k přeměně nereaktivního U238, který slouží častečně jako moderátor)
Samozřejmě že pro uran 238 mají dnes za velkou louží "lepší" využití do protitankových střel...
Problém s odpadem je i ten, že i kvůli socalnímu dumpingu, je dnes levnější dovézt palivo nové, než to vyhořelé zpracovávat. Uran se těží v zemích, které si s ochranou zaměstnanců, poškozováním životního prostředí a pod., nedělají hlavu a čímž snižují cenu.
add větrníky:
Málokdo si uvědomuje, že větrná elektrárna je po strojírenské části, velmi složitá. Generátor potřebuje přesné otáčky a vítr je často nárazový. Převodovka a nosný systém jsou extrémě namáhány. Součástí zařízení jsou i účiné (a drahé) brzdy. Z důvodů plinulosti chodu, je žádoucí velký průměr vrtule (moment setrvačnosti), což však vede k nepříjemným akustickým jevům, protože konce lopatek se pohybují relativně velkou rychlostí.
Každému příznivci bych nechal postavit větrník za barák :-P
To neznamená, že nejde o perspektivní zdroj energie. V místech se stálým větrem neproměnné rychlosti (typicky mořská pobřeží), je možné snížit náklady na optimální velikost. V našich podmínkách to jsou spíš drahé hračky...
Omlouvám se za některá zjednodušení a možné nepřesnosti. Pokud máte někdo lepší informace, doplňte nebo opravte mě. Snad tu nejsem jediný s technickým vzděláním...
Díky za trpělivost
Trvalá úložiště samozřejmě existují, dokonce celken nedaleko. Němci mají jedno v Harzu a pokud si to dobře pamatuju, tak další mají Švícaři. ... Omlouvám se za některá zjednodušení a možné nepřesnosti. Pokud máte někdo lepší informace, doplňte nebo opravte mě. Snad tu nejsem jediný s technickým vzděláním...Nekdy staci cist. Pokud vim, tak se o konecnem ulozisti v Nemecku dosud dohaduji. Vase "samozrejme" je typicky recnicky trik, jak zajistit blabolum zdani autority. Tak k Nemecku:
Der Bund hat die DBE, eine eigens zu diesem Zweck 1979 gegründete Gesellschaft, beauftragt, Endlager des Bundes zu planen, zu bauen und zu betreiben.
Dazu wurden bisher zwei Standorte für die Endlagerung erkundet, ein Standort für Abfälle mit vernachlässigbarer Wärmeentwicklung (Schacht Konrad) und ein zweiter für sämtliche Arten radioaktiver, insbesondere jedoch wärme-entwickelnder Abfälle (Salzstock Gorleben - die Erkundung in Gorleben ist seit 1. Oktober 2000 unterbrochen). Die Bundesregierung beabsichtigt zur Zeit nur noch ein Endlager für alle Arten von radioaktiven Abfällen zu errichten.
...
(ad Konrad:) Die erforderliche Umrüstung zu einem Endlager kann jedoch auf Grund ausstehender Gerichtsentscheide zum Planfeststellungsbeschluss nicht begonnen werden.
...
(ad Gorleben:) Eine Aussage zur Eignung wird erst nach Abschluss und Auswertung der untertägigen Erkundung möglich sein. Aufgrund der Konsensvereinbarung vom Juni 2000 wurde für Gorleben ein Moratorium vereinbart. Die Erkundungsarbeiten sollen für einen Zeitraum von drei bis zehn Jahren ruhen, um grundsätzliche Fragen zu klären.
...
Nach der Wiedervereinigung Deutschlands hat die DBE die Betriebsführung des Endlagers Morsleben, in dem schwach- und mittelaktive Abfälle der DDR eingelagert worden waren, übernommen. Bis 1998 wurden dort weiter radioaktive Abfälle eingelagert. Der Bund hat im Jahr 2001 abschließend entschieden, dass nicht mehr eingelagert werden soll. Gegenwärtig wird die Stillegung des Endlagers vorbereitet.
Pramen: http://www.dbe.de/endlager_2.0.htm
Ke Svycarsku viz namatkou: http://www.tagesanzeiger.at/dyn/news/schweiz/425891.html
Myslite, ze mam chut zkoumat blize vase dalsi "samozrejmosti"? Snad tu nejsem jediny s aspon zakladnim vzdelanim...
Děkuji za upřesnění. Vyvedl jste mě z omylu a tak to má být. Jistě máme každý jiný nazor, což neznamená že se musíme "žrát".
Netvrdím, že ukládání jaderného odpadu není problém, nicméně si myslím (jen můj názor), že problémy které jaderná energetika přináší, jsou mnohonásobně nižší, než stávající koncepce.
Pokud jde o úložiště, opravdu by mi za domem nevadilo, narozdíl od tepelné elektrárny, kterou tam (téměř) mám.
Problém podobných diskusí vidím spíše v nepoužívání vlastního mozku a papouškování záměrných dezinformací, což většinou zastírá skutečné problémy a podsouvá "problémy"
Ač jsem se tu strefoval do "ekologů" (ty úvozovky tam jsou schválně, proti ekologům nemám to nejmenší), musím jim přiznat maximálně pozitivní efetk - podstatné zvýšení jaderné bezpečnosti. Nebýt tohoto tlaku, ekonomové a managoří by dovedli jadernou energetiku do stavu, skutečně nebezpečného pro svět
pozn.: Technik by nikdy neměl nechat rozhodovat emoce, nebo nějaké vedlejší zajmy, ale posuzovat skutečný efekt z různých, leč jen realných, hledisek. To se u humanistů neděje. Proto ten odkaz na technické vzdělání, na tomto fóru možná zbytečný.
Jste zhulenej?asi ne tolik, jako Vy, když tady plácáte páté přes deváté - ani Pichi, ani já nemluvíme negativně o ekologii nýbrž o ekologismu ... ve Standovi je jenom polovina problému - to, že se k nějaké blbině nechá ukecat
Navrhnul jsem si par vylepseni a navrhnul elektronickou regulaci, snimani otecek a pod, zatim jsem to nedodelal, studuji a mam cas jen par tydnu pres prazdiny.
Mam uz vsechny dily jen dobrousit rotor, vsechno natrit a nalakovat. Stalo me to zatim asi do 1000 Kc. Vyrazeny sloub z verejneho osvetleni 0 Kc + 5m trubka asi 200 Kc celkem asi 13m, alternator 900W z auta 0 Kc ( bylo by lepsi pouzit jiny nizkootackovy, aby nemusel byt prevod, ale uz jsem to tak zacal tak to tak dodelam ) Prevod plochym remenem z rozvodu auta. Zbytek slo na soustruzeni. Mela by byt podobna jak tato
Je to sice spis takova hracka, na horach by to mozna melo sluny vykon, ale moc od toho necekam. Podruhe uz bych uz to nedelal, vybrousit ten rotor neni zadna sranda. Az snad jednou dostuduji a usadim se, tak bych se chtel pustit do neceho lepsiho podle teto vyborne knihy U autora si lze obednat hlinikove profily na rotor je to jednodusi nez je vyrezavat.... zatim jsem to nedodelal, studuji a mam cas jen par tydnu pres prazdiny.máme tomu rozumět tak, že ani pár týdnů nestačilo?
Vyrazeny sloub z verejneho osvetleni 0 Kc0 Kč? - špatně ... i kdyby se pro něj nenašlo jiné využití, zběžný pohled do ceníku sběrných surovin a hrubý odhad mi říká, že má cenu tak aspoň 200 Kč, záleží na tom, jaký sloup ... no a tak dál
Ano máte pravdu, pokud uvažuješ o výkonech v řádu kW.Chtěl jsem to zmínit, ale přišlo mi to už moc dlouhé, což mi můžete, ale nemusíte věřit :o
Měl jsem na mysli opravdu emergeticky významné zdroje. Malý zdroj je skutečně na dobré lokalitě dobré řešení
Máte pravdu, že provedení může být různé i u velkého zdroje. Lze použít např, asynchroní generátor, který skutečně nevyžaduje přesné otáčky, je-li buzen ze sítě, ale největší učinnost má při otáčkách synchroních + skluz, jinak účinost dost prudce klesá
Auto je skutečně asi složitejší, ale třeba 1MW kaplanka zas jedmodušší a to včetně synchroního generátoru a olejového hospodářství. (Na jedné hydroelektrárně kde jsem "praxoval", se tohle všechmo vešlo do místnosti velké jako moje garsonka). O francisce nemluvě
U větších zdrojů se používá pomaloběžný synchronní generátor a stavitelná jednolistá (s protiváhou) až třílistá vrtule. Brzdy slouží pro případ extrémních rychlostí větru (vychřice), kdy ani vrtule "na prapor" nezajistí to, že se stroj neroztočí na kritické otáčky. V tom příbadě generátor nevyrábí a pomáhá brzdit do odporů
Ten odklon je dobrý nápad! Problematický by byl pouze při větru měnícím směr, ale ten není tak častý.
V každém případě přeji zdar Vaší kontrukci!
pro srovnání: poslední sopečná událost v Čechách je 250000 letteda me na skole ucili, ze zemetreseni jsou i v .cz, nebo zemestreseni uz neni sopecna cinnost?
Co se týká vodních elektráren, tak doporučuji k přečtení článek Špinavé tajemství vodních elektráren na serveru Ekolist po drátě (deník o životním prostředí).
jsou to opravdu jen ciste hypoteticke casticeVysvětlíš to příznivcům Star Treku?
vetsinou se vymyva kyselinou, pri cemz vznikaji uniky do okoli. rusko navic tuto kyselinu jen tak vypousti do oceanu.no to je argument jak noha ... a ze Spolany taky občas něco skončí v Labi a USA se vykašlali na Kjótský protokol a nějaký dědek dneska nesebral, co jeho pes nechal na chodníku před naším domem ... kolik tyhle úniky a ruská nezodpovědnost dělají "bordelu" na megawatthodinu? a kolik je to u jiných technologií? a dá se "bordel" z různých technologií vůbec srovnávat?
aby nedochazelo k tak obrovskym ztratam na rozvodech, k jakym dochazi dnespramen?
Pokusim se o preklad: 1. Stavajici, funkcni a odzkousene zdroje 2. Nespolehlive a teoreticky mozne zdroje (jen tam vadi ta voda) 3. Udelej si sammuj preklad: 1) zdroje zavisle na dobyvani fosilnich prip. nerostnych surovin a strategickem vlastnictvi jejich zasob 2) zdroje obnovitelne (prakticky nevycerpatelne a strategicky neuchvatitelne), zavisle pouze na kvalite technologie jejich cerpani 3) anketa je ptakovina
2) zdroje obnovitelne (prakticky nevycerpatelne a strategicky neuchvatitelne)tak to jsi trošku netrefil ...
2) zdroje obnovitelne (prakticky nevycerpatelne a strategicky neuchvatitelne) tak to jsi trošku netrefil ...ano, technologie ziskani energie z vody a ostatnich obnovitelnych zdroju je dosud znacne nedokonala, asi jako pred 100 lety ziskavani energie z uranu nebo pred 200 lety z ropy... jaky byl asi nejvetsi vykon prototopu jaderneho zarizeni a kolik bilionu a let vyvoje stala realizace toho, co produkuje elektrinu ted (btw porad na primitivnim principu premeny vody v paru). reku lze jiste uchvatit, dokonce i vodu (Jordan) z ni, ale prece nebudes chtit vazne tvrdit, ze spaliny benzinu nebo radiaktivni odpad se promeni prirodnim kolobehem zpatky na ropu nebo na uran. o biomase nebo slunecnim zareni nemluve. tudiz problem neni ve vykonu nebo ve vlastnictvi, ale v tom, ze proces spotreby energie z fosilnich zdroju neni primereny jejich vzniku (jak dlouho vznikala ropa, uhli a jak rychle se "vypari" ve spalovacim motoru), proto zaroven to dobyvani energie devastuje zivotni prostredi, protoze je to uplne mimo to, co jinak v prirode probiha. jiste je to v jistem smyslu "efektivni" - efektivne takovy zpusob ziskavani energie vycerpava predevsim vlastni zdroje a ekonomicky je jen diky tomu, ze jde o kredit miliard let, po ktere se tyto zdroje vytvarely.- největší instalovaný výkon v ČR ... myslímže řeku lze "strategicky uchvátit" asi tak stejně dobře, jako třeba ropné ložisko;
ano, technologie ziskani energie z vody a ostatnich obnovitelnych zdroju je dosud znacne nedokonala,eh? pokud tím nemyslíš něco jako užití vodíku z vody jako paliva v tokamaku, pak mi vysvětli, co je na takové osmilopatkové Francisově turbíně nedokonalého?
prece nebudes chtit vazne tvrdit, ze spaliny benzinu nebo radiaktivni odpad se promeni prirodnim kolobehem zpatky na ropu nebo na uran.to samozřejmě tvrdit nehodlám; zřejmě jsme si nerozuměli, co se míní tím uchvacováním ... ty "obnovitelné zdroje" totiž jsou sice lidmi nevyčerpatelné z hlediska časového, nicméně ne tak z hlediska kapacitního - alespoň při současných technologiích - takže otázka vlastnictví mi v dané souvislosti přišla relevantnější ...
A co takhle použít krávy. Jest-li se nemýlím tak nejvíce z živočichů níčí ozónco takhle nepestovat tolik zbytecnych krav (viz velke vrazdeni kvuli chimere BSE)
Před lety jsem viděl dokumentární film o nějakém indickém projektu, kde byl dům napájen a vytápěm bioplynem, který vyrábeli z odpadků a exkrementů obyvatel. Oni vážně chodili na záchod s pixlou, a pak to lili do velké nádoby, kde to vesele kvasilo.
Údajně to stačilo na vaření, ohřev vody a světlo.Vaření a ohřev přímo spalováním plynu, elektřina na světlo z motorgenerátoru.
Taky řešení! Jdu pro pixlu!
Jo, ale pokud nejsi vegetarián, budež těžce poškozovat ovzduší vypouštěným SO2. Kruci, teď vidím, že nelze <sub>.
Exkrementy masožravců obsahují spoustu síry (však taky víc smrdí)
No předpokládám, že používali nějaký trivialní způsob čištění plynu, nespíš průchod vodní lázní, protože jinak by bylo kuchyňské použití plynu za trest a to tam přímo ukazovali
Nicméně, nedělám si iluze, co se s takovou "vodou" dělo dál...
Jinak, po vykvašení zůstává kvalitní nikoli "ostré" (jako při použití exkrementů přímo) hnojivo.