Radicle byl vydán ve verzi 1.6.0 s kódovým jménem Amaryllis. Jedná se o distribuovanou alternativu k softwarům pro spolupráci jako např. GitLab.
Zemřel Scott Adams, tvůrce komiksových stripů Dilbert parodujících pracovní prostředí velké firmy.
Sdružení CZ.NIC vydalo novou verzi Knot Resolveru (6.1.0). Jedná se o první vydanou stabilní verzi 6, která je nyní oficiálně preferovanou a doporučovanou verzí, namísto předešlé verze 5. Více o Knot Resolveru 6 je možné se dočíst přímo v dokumentaci.
Byl vydán Linux Mint 22.3 s kódovým jménem Zena. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že nástroj Systémová hlášení (System Reports) získal mnoho nových funkcí a byl přejmenován na Informace o systému (System Information). Linux Mint 22.3 bude podporován do roku 2029.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 10.0 vydáno v nové stabilní verzi 11.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je podpora NTSYNC a dokončení architektury WoW64.
Byl vydán Mozilla Firefox 147.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Firefox nově podporuje Freedesktop.org XDG Base Directory Specification. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 147 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Asociace repair.org udělila anticeny těm nejhorším produktům představeným na veletrhu CES 2026. Oceněnými jsou například šmírující kamery Amazon Ring AI, chytrý běžecký pás od společnosti Merach, která otevřeně přiznává, že nedokáže zabezpečit osobní data uživatelů, případně jednorázové lízátko, které rozvibrovává čelisti uživatele a tak přehrává hudbu. Absolutním vítězem je lednička od Samsungu, která zobrazuje reklamy a kterou lze otevřít pouze hlasovým příkazem přes cloudovou službu.
Íránští protirežimní aktivisté si všímají 30% až 80% ztráty packetů při komunikaci se satelity služby Starlink. Mohlo by se jednat o vedlejší důsledek rušení GPS, kterou pozemní přijímače Starlinku používají k výpočtu polohy satelitů a kterou se režim rovněž snaží blokovat, podle bezpečnostního experta a iranisty Amira Rashidiho je ale pravděpodobnější příčinou terestrické rušení přímo satelitní komunikace Starlinku podobnou
… více »Evropská komise (EK) zvažuje, že zařadí komunikační službu WhatsApp americké společnosti Meta mezi velké internetové platformy, které podléhají přísnější regulaci podle unijního nařízení o digitálních službách (DSA). Firmy s více než 45 miliony uživatelů jsou podle DSA považovány za velmi velké on-line platformy (Very Large Online Platforms; VLOP) a podléhají přísnějším pravidlům EU pro internetový obsah. Pravidla po
… více »Tržní hodnota technologické společnosti Alphabet poprvé v historii přesáhla čtyři biliony dolarů (83 bilionů Kč). Stalo se tak poté, co Apple oznámil, že bude na poli umělé inteligence (AI) spolupracovat s dceřinou firmou Alphabetu, společností Google.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Za registraci .eu domén cloud serverRegistrací domény začíná pro mnoho lidí jejich podnikání na internetu. Po prvním nadšení ale přichází mnohdy i zklamání: vysněná národní doména je už obsazena. Mnohé možnosti nabízejí v tomto směru .eu domény.
Jaderné noviny – 10. 4. 2014: Co bude nového v Linuxu 3.15Aktuální verze jádra. Citáty týdne: Arnd Bergmann, Ted Ts'o, Rusty Russell. Začleňovací okno 3.15, část první.
TeX – 15 (mikrotypografie)Seriál o TeXu uzavřu povídáním o nepatrnostech. Typografie ctí několik zásad, mezi které patří především zásada nepřekážet mezi informací a čtenářem, tedy jinými slovy čtenáře nerušit. Součástí toho je také respektování starých tradic. Dá se říci, že typografie je na této úrovni dobře udělaná, pokud si jí čtenář nevšimne. Zmíním tedy především takové nepatrnosti, které nejlépe vypadají, když nejsou vidět.
V Dubrovníku dnes končí openSUSE Conference 2014 (oSC14). Na programu byla řada zajímavých přednášek. Záznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube. Živě na Bambuser.
Dánská Pirátská strana předala dánské ministryni spravedlnosti petici čítající přes 100 000 podpisů. On-line petice, kterou v prosinci 2013 založil estonský pirát Meelis Kaldalu, požaduje pro spoluzakladatele vyhledávače The Pirate Bay Gottfrida Svartholma, známého pod přezdívkou Anakata, zejména přístup ke knihám, ale i milost a propuštění.
Předseda dánské Pirátské strany Rolf Bjerre, který petici vytištěnou na více než 2 000 stran předával, v rozhovoru srovnává podmínky Anakaty a masového vraha Breivika.
Na adrese www.nic.cz/it14 je k dispozici program konference Internet a Technologie 14 (22. a 23. května, Praha), registrační formulář a další informace o této akci. Zájemci o účast se mohou hlásit do 12. května. Počet míst v sále je omezen, proto organizátoři doporučují registrovat se včas. Konferenci připravují sdružení CZ.NIC a NIX.CZ.
Společnost SupplyFrame stojící za serverem Hack A Day vyhlásila soutěž The Hackaday Prize. Soutěž je určena vývojářům open-source hardwaru. Hlavní cenou je výlet do vesmíru nebo 196 418 $ v hotovosti. Druhou a třetí cenou je frézka a 3D tiskárna nebo 10 tisíc $. Uzávěrka přihlášek je 4. srpna. Několik projektů je již na Hackaday.io přihlášených.
Byl vydán Mozilla Firefox 29.0. Hlavní novinkou je nová podoba grafického rozhraní, která je označována jako Australis. Ta zahrnuje jak přeskupení prvků v GUI a jejich vizuální úpravy, tak nový dialog pro přizpůsobení grafického rozhraní [Mozilla.cz]. Podrobnější informace v poznámkách k vydání.
Ľudia okolo PC-BSD sa rozhodli vyvinúť vlastné desktopové rozhranie. Hlavný cieľom je nahradiť ťažkotonážne KDE rozhranie. Ako základ si zobralo Fluxbox a QT4, na ktorých je Lumina DE postavené. Jedna sa ovšem o zbrusu nový produkt vytvorený od základu. Zdrojové kódy sú umiestnené na PC-BSD GitHube
Společnost Red Hat oznámila, že za 175 milionů dolarů v hotovosti kupuje společnost Inktank zajišťující podporu a další rozvoj úložného systému Ceph. Podrobnosti v často kladených dotazech (FAQ). V září 2012 investoval do tehdy startupu Inktank milion dolarů Mark Shuttleworth [zprávička].
Vyšlo OpenBSD 5.5, novinkami je mj. podpora KMS pre Radeony (zdrojáky su synchronizované s Linux 3.8.13.19). Počnúc týmto vydaním rok 2038, ktorý sa nezadržateľne blíži, pre OpenBSD nebude predstavovať žiadný problém (64-bit time_t v celom userland a kerneli). Zmien sa dočkal aj inštalátor, ktorý podporuje podpisané archívy a autoinštaláciu. Taktiež pribudla možnosť inštalovať z USB kľúča. Viac na OpenBSD 5.5 - What's New.
Konference Akademy zaměřená na KDE hledá přednášející pro ročník 2014. Letos proběhne konference v Brně na FEKT VUT a konat se bude 6.-12. září. Termín pro odeslání návrhů příspěvků je do 18. května 23:59:59. Více na Akademy 2014 Call for Papers.
Vyšlo Pharo 3.0 (otevřená implementace Smalltalku). Přináší nový modulární překladač a debugger, kontinuace, nové nástroje pro práci s balíčky a mnoho dalšího.
Byla vydána OpenMandriva Lx 2014.0 s kódovým označením Phosphorus. OpenMandriva navazuje na Mandriva Linux 2011 a stojí za ní OpenMandriva Association (OMA). Druhá stabilní verze této distribuce přichází s KDE 4.12.4, Mozilla Firefox 29.0, LibreOffice 4.2.3.3 a Linuxem 3.13.11 (nrjQL). MySQL bylo nahrazeno MariaDB 10.0. Více v novinkách a poznámkách k vydání.
Na Debianu založená živá linuxová distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu, dospěla po pěti letech vývoje do verze 1.0. Nejnovější verze řeší především řadu bezpečnostních problémů.
Výrobce monitorů NEC nově uvolnil linuxovou verzi svého software SpectraView II. Balík spolu s podporovanou kalibrační sondou a monitorem umožňuje provádět komplexní správu barev s využitím zpracování dat přímo v monitoru.
O víkendu na konci května proběhne druhý sraz členů Debian-linux.cz. Vítáni jsou ale i příznivci jiných linuxových distribucí. Sraz proběhne v obci Seč v kempu U letadla ve dnech 30.5. až 1.6. Více informací naleznete na webu debian-linux.cz, případně na fóru, kde můžete klást také případné dotazy.
| Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
| Jakou verzi raspberry pi pouzit pro robota? | 17 | 30.4. 11:45 |
| Indikátor pro LAN | 8 | 1.5. 14:52 |
| TOTP token | 3 | 30.4. 10:18 |
| RAID5 rekonstrukce diskového pole | 7 | včera 15:51 |
| Huawei E3131 - připojení z tty | 4 | 1.5. 18:51 |
| Nové levné PC | 10 | včera 18:43 |
| Problem s webkamerou | 2 | včera 18:50 |
| Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
| MySQL export db i s uživately | 2 | 28.4. 01:01 |
| Poradna skupiny TeX | Reakcí | Poslední |
| číslovanie viet a definícií | 3 | 29.4. 17:56 |
| číslovanie rovníc | 2 | 29.4. 16:26 |
| Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
| PHP - Jak vracet data z clas Model ? | 15 | 28.4. 17:42 |
| Onjasnění kódi v metodě třídy v PHP | 17 | 29.4. 14:58 |
| Jak se da ovladat pocitac pripojeny v LAN jinym pocitacem pres webove rozhrani | 2 | 30.4. 11:58 |
| Modding statusbaru Android | 0 | 29.4. 21:17 |
| PHP - Jak zavolat defaultní metodu při neexistenci požadovaní metody | 4 | 1.5. 12:02 |
| Problem s vypisem třídy v php | 2 | včera 14:22 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: