Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 69: Povídání v posteliXKCD česky.
Jaderné noviny – 12. 5. 2011: Dohady kolem rozbití powertopuAktuální verze jádra: 2.6.39-rc7. Citáty týdne: Greg Kroah-Hartman, Andrew Morton. Stabilní stránky. Ftrace, perf a ABI pro sledování.
Mobilní novinky – duben 2011Duben přinesl několik menších novinek kolem AMD Fusion, uvedení zajímavých tabletů s Androidem a v neposlední řadě také rozšíření portfolia společností podporujících MeeGo.
Salix OS – Slackware pro běžné smrtelníkySlackware jako takový si stále udržuje svou image distribuce pro opravdové geeky. Tento systém z rukou Patricka Volkerdinga je sice principiálně jednoduchý, ale k uživateli poměrně spartánský. „Vnitřní struktura“ je přehledná, konfigurační soubory velmi podrobně okomentované, ale na grafické nástroje je Slackware skoupý.
Komiks xkcd 71: Mezi stromyXKCD česky.
HW novinky: Je libo rozlišení 7680×4320?Vedle nejvýkonnější verze AMD „Llano“ pro notebooky se podíváme na jednu hodně zajímavou TV od Sharpu, dvě nové karty od Nvidie a novou verzi standardu paměťových karet Memory Stick.
Oficiální plán vydání pro Ubuntu 11.10 byl schválen a zveřejněn. Naleznete jej na Ubuntu wiki a dozvíte se z něj, že než si 13. října budete moci stáhnout finální vydání, čekají nás tři alfa verze (2. 6., 30. 6. a 4. 8.), dvě beta verze (1. 9. a 22. 9.) a 6. 10. RC verze. Zmrazení nových vlastností přijde 11. 8. a od 25. 8. nebude docházet ani ke změnám uživatelského rozhraní.
Společnost Google zveřejnila statistiky týkající se studentů, kteří se účastní letošního Google Summer of Code. Celkem je jich 1115 z 698 univerzit v 68 zemích. Nejvíce účastníků mají USA (191) těsně následovány Indií (182), další v pořadí je Německo s 65 studenty. Mezi prvními deseti dále jsou Čína, Polsko, Brazílie, Rumunsko, Rusko, Francie a Srí Lanka. Letos se zapojují studenti také ze šesti zemí, které své účastníky na GSoC zatím neměly — jsou jimi Kambodža, Gruzie, Guatemala, Kyrgyzstán, Rwanda a Uruguay. Zdroj: H-Online.com.
Společnosti IBM se podařilo na burze překonat, co se hodnoty týče, Microsoft. Hodnota obou společností se pohybuje okolo 200 miliard dolarů. Pamětníci mohou zavzpomínat na 90. léta, kdy rozmach Microsoftu vedl k újmě IBM.
Byl zveřejněn program letošního Desktop summitu, konference komunit kolem KDE a GNOME, která se uskuteční 10–12. 8. v Berlíně. Hlavním zaměřením konference je spolupráce mezi Free Desktop projekty v oblasti přístupnosti, administrativy, aplikací, komunity, vývoje, platforem a dalších. Viz také oznámení na KDE.news.
Phoronix informuje o vydání páté alfa verze OSS strategie 0 A.D. Ta přináší nový způsob vykreslování přes shadery, vylepšené osvětlení, zrychlení grafiky, novou civilizaci Ibeřanů, vylepšení umělé inteligence nepřátel či nové zvuky.
Bylo vydáno nové vanilla linuxové jádro 2.6.38.7. Řešen je například bezpečnostní problém CVE-2011-1927 (Bugtraq ID: 47872, Linux Kernel 'icmp_send()' NULL Pointer Dereference Remote Denial of Service Vulnerability).
Zveme vás na poslední setkání nejen drupalistů v tomto školním roce. Proběhne 25. května od 19.00 v Hubu Praha. Dozvíte se o UX, wireframech, projektovém řízení a dalších tématech. Určeno pro všechny, kteří si chtějí rozšířit znalosti o Drupalu, ale i pro ty, kteří se chtějí s tímto systémem pro správu obsahu teprve seznámit. Třeba Drupal může být ta správná platforma pro váš příští projekt. Více informací a registrace na www.drupal.cz.
Pro Gnome Shell se objevil nový doplněk poskytující informace o počasí ze stránek http://weather.yahoo.com/. Plugin nenabízí žádné GUI pro nastavení, pouze javascriptový konfigurační soubor, ve kterém musíte sami zapsat ID nebo ZIP code města, o jehož počasí chcete být informováni.
Byla vydána opravná verze Apache HTTP Serveru 2.2.19. Minulý měsíc byla vydána verze 2.2.18 s opravou pro DoS zranitelnost, ta však do serveru zanesla další obdobnou bezpečnostní chybu.
Zřejmě jako odpověď na tuto novinku v Google Chrome vznikl v Mozilla Labs nový doplněk pro Firefox jménem LessChrome HD. Jak je zřejmé, tento doplněk umožní skrývání adresního řádku Firefoxu. Na addons.mozilla.org je zatím k dispozici jeho experimentální verze.
Vyšla první předverze kancelářského balíku pro KDE Calligra. Jde o výsledek pětiměsíčního vývoje po odtržení od projektu KOffice. Podle vývojářů došlo k dostatečnému vylepšení základů projektu a je tedy čas zaměřit se na uživatelskou použitelnost. Přibyly nové aplikace Flow, pro tvorbu diagramů, a Braindump, pro uchování poznámek. Započala práce na vylepšení uživatelského rozhraní. Došlo ke značnému vylepšení podpory všech formátů a možností rozvržení textu. Celý balík je nyní dostupný pro různé mobilní platformy. Pomozte projektu otestováním tohoto vydání a hlášením chyb a nedostatků.
WebUpd8 píše o Wuale, další alternativě k online úložištím, jako jsou Dropbox a SpiderOak. Wuala je stejně jako Dropbox multiplatformní nástroj, umožňuje sdílení souborů s přáteli, integraci do správce souborů Nautila, šifrování souborů i navyšování prostoru zvaním dalších uživatelů. Narozdíl od Dropboxu však poskytuje synchronizaci jen uživatelům PRO. Tím se stáváte např. i „prodáváním svého vlastního prostoru“.
25. května bude opět Ručníkový den jakožto pocta Douglasi Adamsovi.
uc.gug.cz vás zve na přednášku Dobroslava Pelce na téma GWT Frameworky. Přednáška je inpirovaná zkušenostmi z vývoje praktických aplikací ve společnosti Effectiva Solutions. GWT je zajímavou volbou pro Java vývojáře, protože umožňuje v tomto jazyce vyvíjet front-end i back-end části webových aplikací. GWT sám o sobě je poměrně mocný nástroj, který je ale možné dále rozšiřovat, a tím zvyšovat komfort a efektivitu vývoje. Přednáška proběhne 9.6. od 19.00 v prostorách UC. Vstup je zdarma, více informací a registrace.
Právě vyšla Fedora 15. Hlavní novinky jsou Gnome 3 a spouštění služeb pomocí systemd. Instalační obrazy jsou již ke stažení na zrcadlech.
Vyšla nová verze eComStation 2.1. eComStation je komerčním pokračovatelem IBM OS/2 podporujícím moderní hardware. Mezi novinky patří např. Acpi 3.18, nový nástroj pro kontrolu taktu procesoru, podpora AHCI, aktualizované jádro, nové dialogy a další.
Linus Torvalds se v emailové konferenci vývojářů linuxové jádra zmínil, že ke sloučení hlavních změn ve vývojových stromech linuxového jádra nové generace by mohlo dojít již v neděli večer. Finální Linuxové jádro 3.0.x, kde x bude označovat číslo stabilního vydání, by mohlo být uvolněno již koncem tohoto července. Torvalds také navrhl, že by se před skokem na Linux 3.0 mohla vymezit větev 2.8, než pokračovat na 2.6.40. Poměrně velkou podporu má však údajně návrh Ingo Molnara, který navrhl pokračovat až do 2.6.42 a poté provést skok přímo na 3.0.
Firma SoftMaker Software GmbH uvolnila starší verzi svého kancelářského balíku SoftMaker Office 2008 k bezplatnému stažení. SoftMaker Office je komerční kancelářský balík s uzavřeným zdrojovým kódem, který existuje ve verzi pro Linux i pro MS Windows.
Mezi vývojáři Gnome se objevil návrh, aby bylo Gnome cíleno čistě na linuxové systémy, tedy ignorovalo Solaris a systémy založené na BSD. Lennart Poettering, tvůrce systemd, totiž navrhl, zavést právě systemd jako závislost pro Gnome-Shell. Systemd je přitom přímo závislý na linuxovém jádře a jeho porty pro BSD a ostatní platformy nejsou plánovány. Jon McCann z Red Hat rozvádí myšlenku ještě dále a budoucnost Gnome vidí v podobě Gnome OS na bázi Linuxu.
Byla vydána již čtvrtá verze multimediálního přehrávače Miro. Mezi novinkami verze 4.0 je např. snadná synchronizace s Androidem, podpora IPv6 a drobné změny v GUI a chování aplikace. Více v oznámení o vydání. Miro je opensource nástroj pro "stahování a sledování video a audio pořadů zdarma dostupných na internetu".
Na blogu CZ.NIC dnes najdete pozvánku na zajímavou přednášku, která zazní na konferenci Internet a Technologie 11. 9. června se v Čechách poprvé představí zástupce americké společnosti Electronic Frontier Foundation (EFF). Prezentace Petera Eckersleye s názvem „The SSL Observatory“ bude o projektu, který zkoumal bezpečnost SSL certifikátů; jeho autoři zjistili zranitelnosti těchto certifikátů a potvrdili některé špatné praktiky certifikačních autorit při jejich vydávání. Mediálním partnerem konference je i server AbcLinuxu.cz.
Ve středu 1.6. se v Brně na FI MUNI (mistnost A107) uskuteční další setkání Czech JBoss User Group. Na programu tohoto setkání bude OpenShift, projekt, který krom Apache, PHP, Pythonu a RoR nabizí i Javu a JBoss jako PaaS.
V dubnu 2011 vyšlo první číslo novin Open source & praxe. Tištěný čtvrtletník přináší informace ze světa open source zdarma přímo na stůl důležitým zástupcům školství, podnikání a státní správy. Cílem je prezentovat open-source technologie a seznamovat s jejich potenciálem pro komerční, vzdělávací a veřejně prospěšné činnosti.
Na německém portálu meetmeego.org se objevily informace ohledně dvou nových smartphonů Nokia s OS MeeGo. Jedním z nich by měla být očekávaná Nokia N9 s Cortex A8 1GHz, 12MPx Carl Zeiss fotoaparátem a HDMI výstupem. Mělo by se však jednat jen o zařízení pro vývojáře a k sehnání by mělo být pouze na konferencích pro vývojáře. Druhý telefon by měl obsahovat 1.4 GHz procesor a měl by být dostupný veřejnosti údajně během několika týdnů.
FreeBSD Foundation a NetBSD Foundation získali non-exclusive licenci k C++ runtime knihovně libcxxrt od PathScale. Společnost PathScale je autorem vysoce optimalizujících kompilátorů pro Fortran, C a C++ na AMD64, Intel64 a x86 architekturách. Knihovna libcxxrt vznikla jako implementace C++ ABI (application binary interface) pro Itanium a nyní je optimalizovaná pro x86 BSD.
Vyšla první betaverze chystaného KDE SC 4.7. KWin nyní podporuje OpenGL-ES 2.0, což zlepšuje jeho nasazení na mobilních zařízeních, vylepšeno bylo uživatelské rozhraní Dolphinu, zejména co se týče vyhledávání metadat, KDM se integruje s GRUB 2 a Marble umí hledat adresy offline.
Google uvolnil aktualizovanou verzi svého prohlížeče Chrome 11.0.696.71. Ta opravuje 4 bezpečnostní chyby, z toho 2 kritické. Popis všech zranitelností vydal Google na svém blogu, podrobnější informace poskytne až poté, co většina uživatelů přejde na opravenou verzi.
Vyšel Linux Mint 11 s kódovým označením Katya. Přináší drobné změny v GUI některých aplikací, rychlejší software manager, LibreOffice namísto OpenOffice, Banshee jako výchozí hudební přehrávač a další novinky. Jako výchozí uživatelské prostředí je použito Gnome 2.32.
Free Software Foundation vydala dokument "How to choose a license for your own work". Jedná se o doporučení pro správný výběr svobodné licence. Např. pro vývoj knihoven je doporučena licence LGPL, pro software GNU GPLv3 a Apache License 2.0 pro projekty konkurující uzavřeným standardům.
Na WebUpd8.org vyšel další článek s pluginy pro Gnome-Shell. Mezi novými pluginy naleznete např. Mediaplayer extension, noa11y extension odstraňující ikonu usnadnění z tray lišty a Activitiesbutton extension pro přidání ikony distribuce k textu Aktivity v panelu.
Byla vydána nová verze minimalistické distribuce Puppy Linux 5.1.2. Mezi novinkami je aktualizované jádro 2.6.32-40, hudební přehrávač Pmusic 1.7.0, Wcpufreq 0.6, Pburn 3.3.4 a další. Součástí je také starší verze balíku internetových aplikací od Mozilly Seamonkey 1.1.18. Verze 2.1 je momentálně ve stádiu Release Candidate a .pet balíček bude dostupný ihned po jejím vydání.
Vyšla nová verze opensource flash playeru jménem Lightspark. Nejnovější verze 0.4.8 přináší podporu pro Vimeo i opravu pro chybu v alokaci paměti. Lightspark má tak během přehrávání videa nižší hardwarové nároky.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
HP Mini 5103 | 1 | 25.5. 20:51 |
10 Gb/s switch | 0 | 26.5. 12:27 |
Herní poradna | Reakcí | Poslední |
OpenTTD - jak hromadně vyměnit porouchající se vozidla | 0 | včera 17:21 |
Poradna skupiny Portál | Reakcí | Poslední |
Abclinuxu shazuje webový prohlížeč Midori | 6 | včera 21:38 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
OpenBSD IP maskarada? | 3 | 22.5. 20:00 |
co se to děje na opensolaris.cz/wiki ? | 0 | včera 01:02 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: