Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Jaderné noviny – 9. 5. 2013: Jádro už téměř bez tikuAktuální verze jádra. Citáty týdne: Russell King, Jeff Garzik, Daniel Phillips. Ve verzi 3.10 s jádrem (skoro) bez tiku.
Rochard – víc než jen plošinovkaRochard je sci-fi plošinovka, která se na Linux dostala díky multiplatformímu enginu Unity a snad také díky Humble Indie Bundle, v jehož šestém vydání byla přítomna. Nečekejte žádného jednoduchého Maria – jde o propracovanou logickou hru, u které si snadno odpočinete, ale také poškádlíte své mozkové závity.
Matematické vzorce ve webových stránkáchMožná se vám už stalo, že jste potřebovali vložit matematický vzorec na webovou stránku. Co si v takové situaci počít?
Komiks xkcd 1195: Vývojový diagramXKCD česky.
HW novinky: poslední díl před vydáním Haswellu (takže o všem možném jiném)Tento pátek je speciální, podle dostupných informací totiž zbývá již jediný den do představení nové architektury Intel „Haswell“, a tak se společně podívejme na několik témat, která by v šílenství příštího týdne jinak možná zapadla. Čeká nás takové „letem světem, ne Haswellem“…
KDE Plasma Workspaces 4.11, které má vyjít 14. srpna, se stane posledním vydáním před KDE 5 a bude mít podporu 2 roky. Zmrazení se týká jen KDE Plasma Workspaces. KDE Applications budou nadále přijímat nové funkce a vydávat nové verze (4.12, 4.13 a dál). Vývojáři se poučili z přechodu na KDE 4, a proto platforma pro vývoj KDE aplikací Frameworks 5 bude nezávislá na vývoji Plasma Workspaces 2. Vývojáři aplikací tak budou moci portovat aplikace na Qt 5 a Qt Quick 2 nezávisle na vývoji desktopu.
Více viz : Plasma Workspaces 4.11: A long term releaseVyšla veřejná beta verze hudebního software Tracktion. Jedná se o první verzi, která kromě Windows a MacOSX podporuje i Linux. Po registraci můžete stahovat ze stránek projektu.
Oficiálně podporováno je 64-bitové Ubuntu 12. Tracktion 4 je zdarma dodáván k produktům Behringer/Mackie.
Vyšly nové binární ovladače NVIDIA 319.23. Nová verze přináší podporu grafické karty GeForce GTX 780 a především podporu rozlišení 4K (GPU Kepler a lepší, HDMI). Rozlišení 4K je podporováno také knihovnou VDPAU (Video Decode and Presentation API for Unix). Řešeny jsou mimo jiné také problémy v nvidia-settings.
V repozitáři na google code se nachází nová verze QtFM - 5.9. QtFM je odlehčený správce souborů, který má závislost pouze na knihovně Qt. Pro uživatele Archlinuxu je program k dispozici v AURu (balík qtfm-svn).
Původní autor QtFM Wittfella ukončil vývoj verzí 5.5. Práce na tomto správci ale pokračuje dále, nové verze přinášejí řadu oprav, nových funkcí a podporu Qt5. Pomoc s lokalizací a tvorbou balíků pro linuxové distribuce je vítána.Společnost Google před nedávnem oznámila, že z bezpečnostních důvodů omezí možnost stahování projektů ze služby Google Code. Projekty, které zatím nenabídly nic ke stažení, a zároveň všechny nové projekty, nebudou mít možnost nabídnout uživatelům stahování aplikací. Stávající projekty, které už něco nabídly, tuto funkci ztratí až v roce 2014.
Důvodem by mělo být narůstající množství malwaru distribuovaného právě pomocí Google Code. Google zároveň doporučuje přesunout stahování na Google Drive, čímž vývojáři příjdou o možnosti jako je například sledování počtu stažení. Může se také jednat o první krůček ke zrušení další služby ze širokého portfolia firmy. Ale to ukáže až čas.
Debian projekt utrpel veľkú stratu. Ray Dassen, dlhoročný vývojár, ktorý prispieval do Debianu 19 rokov, zomrel 18. mája. Medzi jeho ďalšie aktivity patril vývoj GNOME, obhajoba slobodného software, boj proti softwarovým patentom.
Na Fedora.cz vyšel článek Tvorba RPM balíčků pro Fedoru – krok za krokem. Článek popisuje krok za krokem tvorbu RPM balíčku a propojení na servery Fedory. Měl by usnadnit opakované procházení tímto procesem a pomoci ho určitým způsobem automatizovat.
Pokud jste neměli možnost zúčastnit se konference Internet a Technologie (13) nebo jste ji nestihli sledovat online, tak na stránkách www.nic.cz/it13 najdete ode dneška jednotlivé prezentace (PDF). Videozáznamy z akce by potom měly být k dispozici do 14 dnů.
Konference Internet a Technologie (13) byla tentokrát věnována především tématům spojeným s IPv6 a internetovou bezpečností. V Ballingově sále pražské Národní technické knihovny se minulé pondělí a úterý představili zástupci akademické obce, státní sféry, sdružení NIX.CZ, členové Laboratoří CZ.NIC, přední registrátoři domén nebo odborníci z praxe. Akci uspořádalo sdružení CZ.NIC. Mediálními partnery byly také servery AbcLinuxu.cz a ITBIZ.Na blogu Opera News dnes vyšla informace o první veřejné testovací verzi Opery 15, u které je místo vlastního renderovacího engine Presto použit WebKit. Předchod na WebKit byl oznámen v únoru jako reakce na nákladnost vývoje vlastního engine. Verze pro Linux bohužel není v době psaní toto zprávičky dostupná.
Michael Stapelberg ve svém blogu informuje o proběhlém výzkumu ohledně systemd. Podle něj 62 % lidí vítá zavedení systemd do Debianu a 44 % si přeje, aby byl systemd defaultním init-systémem. Uvádí také seznam nejvážnějších důvodů, které respondenti uvedli proti systemd.
Již tuto sobotu a neděli můžete navštívit konference o bezpečnosti a retro PC na pražském Strahově pořádané klubem Silicon Hill. Více na webech www.cryptofest.cz a www.retrofest.cz.
Vyšla beta verze Schrödingerovy kočky aneb Fedory 19. Ke stažení jsou jak instalační média, tak spiny Desktop Live, KDE Live, XFCE Live, LXDE Live, SoaS Live, MATE-Compiz Live a obrazy pro cloud. Dle aktualizovaného plánu by finální verze měla vyjít 2. července 2013.
Následující dva týdny bude probíhat další kolo akce Humble Bundle. Tentokrát obsahuje multiplatformní hry (jako obvykle bez DRM) Capsized, Awesomenauts, Thomas Was Alone, Little Inferno, Dear Esther (linuxová verze používá Wine) a při platbě vyšší než průměr Proteus a Hotline Miami. Obsah Humble Bundle 8 je představen v oznámení. Jako obvykle můžete zaplatit částku dle svého gusta, a to dokonce i v bitcoinech.
Na blogu správce domény .CZ vyšly minulý týden dva texty věnující se historii CZ.NIC. Článek Zuzany Průchové je vzpomínkou vůbec prvního (a stále aktivního) zaměstnance sdružení. Příspěvek Martina Peterky potom provede zájemce uplynulými 15 lety z pohledu CZ.NIC. Tyto dva texty doplňuje obrazový blogpost Tomasze Hatlapy, v němž jeho autor ukazuje, jak se CZ.NIC měnil po vizuální stránce, a to na příkladu jeho hlavních grafických symbolů.
Tuto sérii uzavírá dnešní vzpomínka Ondřeje Filipa, výkonného ředitele sdružení, který se vrací především k nejvýraznějšímu bodu „novodobé“ historie, a to k migraci na vlastní registrační systém FRED. Ta proběhla na podzim roku 2007 a Ondřej Filip o ní ve svém článku píše i toto: „V tomto období (28. až 30. září 2007) byl zastaven provoz starého registračního systému a veškerá data byla migrována do FREDa. Bylo to pro mne tehdy úžasné období. Na jednu stranu jsme byli pochopitelně všichni neuvěřitelně nervózní, jestli jsme v našem migračním scénáři, který měl stovky položek někde přeci jenom neudělali chybu, ale na druhou stranu to bylo završení téměř čtyřletého úsilí mnoha lidí. Nervozita byla celkem pochopitelná, neměli jsme v podstatě záložní variantu, sice existovala možnost požádat tehdejšího provozovatele o prodloužení běhu outsourcovaného systému, ale je jasné, že takový krok by měl zcela devastující účinek na pověst sdružení a nás, kteří jsme migraci prováděli. Samotná migrace proběhla až nečekaně hladce s dvaatřiceti hodinovou rezervou a tak jsme těch 32 hodin nervózně čekali na start nového systému, který byl naplánován na 1. říjen, na 10:00. Okamžik nastal, FRED najel a tři vteřiny po startu se začaly registrovat první domény.“ Výročí CZ.NIC bylo také součástí nedávné konference Internet a Technologie (13). Na internetových stránkách této akce najdou zájemci jak prezentaci Jiřího Peterky, která mapuje nejdůležitější události spojené se správcem domény .CZ, tak příspěvky věnované současnosti a budoucnosti sdružení, tedy jeho nynějším aktivitám a plánovaným projektům. Jejich autory jsou Ondřej Filip, vedoucí Laboratoří CZ.NIC Ondřej Surý a technický ředitel Jaromír Talíř.Ve středu 5. června od 18:00 se v místnosti D1 v prostorách Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brně koná pravidelné setkání Czech JBoss User Group. Přednášejícím tentokrát bude Robert Balent, který se bude věnovat JBoss Fuse server a Fuse Fabric. JBoss Fuse je server navržený pro běh Enterprise Java aplikací a je založený na projektech Apache ServiceMix, Apache Camel, Apache ActiveMQ, Apache CXF. Fuse Fabric je management system pro nasazování JBoss Fuse serverů a aplikací. Více informací na stránce akce.
Jako by peripetie se Secure Boot nestačily, je tu další problém. Microsoft požaduje po výrobcích, aby operační systém začal bootovat do určitého časového limitu, což výrobci řeší tak, že zakazují inicializaci USB zařízení, ale i PS/2 klávesnic před startem systému. To znamená, že se u počítače s předinstalovanými Windows nemusíte mít jak dostat do BIOSu bez spuštění Windows (kde lze Fast Boot vypnout). To zase ve výsledku znamená, že není jak nainstalovat Linux, aniž byste souhlasili s Microsoft EULA. Více na blogu Matthewa Garretta.
Vyšlo 15. vydání distribuce Linux Mint založené na Ubuntu. K dispozici jsou obrazy s prostředím MATE nebo Cinnamon. Vedle aktualizovaného podvozku v podobě Ubuntu 13.04 a desktopových prostředí MATE 1.6 a Cinnamon 1.8 přináší také výsledky práce na distribučních nástrojích jako např. MintSources (GUI pro správu repozitářů, náhrada software-properties-gtk) — podrobnosti najdete v přehledu novinek.
Laboratoř her Massachusettského technologického institutu (MIT Game Lab) vyslyšela linuxovou komunitu a vydala počítačovou hru Pomalejší rychlost světla (A Slower Speed of Light) také pro Linux. Jak by svět kolem nás vypadal, kdybychom se pohybovali rychlostí blížící se rychlosti světla? Hra to názorně simuluje. Jde na to ale obráceně. S každou sebranou koulí se rychlost světla o něco sníží a svět kolem se stane podivnějším. Spolu s hrou byl uvolněn také toolkit OpenRelativity, na kterém je, spolu s multiplatformním enginem Unity, hra postavena.
Mark Shuttleworth uzavřel Ubuntu bug #1, kterým je skutečnost, že Microsoft má majoritní podíl na trhu. Odůvodňuje to tím, že výpočetní technika se od roku 2004 značně změnila hlavně díky mobilním zařízením. Na trhu je teď díky Androidu a iOS rozumná konkurence.
Dnes probíhá oficiální testovací den pro Spice ve Fedoře 19. Je možné zkusit zcela nové vlastnosti, jako připojení přímo do vzdáleného systému pomocí Xspice, nebo možnost přenášet soubory z klientského systému do vzdáleného. Nestihnete-li se zúčastnit během dneška, nevadí, výsledky se budou sbírat ještě po několik následujících dní.
Vyšla verze 1.12 aplikace Piwik, svobodné alternativy ke Google Analytics. Nově je přidán uživatelský editor segmentů, metrika rychlosti generování stránek, detekce koncových zařízení (tablet, dektop, smartphone a také značka/typ) a dalších 80+ oprav bugů - více zde. Verze 1.12 je zároveň poslední před příchodem Piwik 2.0.
Operační systém ReactOS dosáhl verze 0.3.15. Jde o docela významný milník, protože systém konečně podporuje USB zařízení (jako myši nebo flash disky).
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
2.5" SAS disk do 3.5" pozice | 4 | 29.5. 13:31 |
klávesa NumRollen | 2 | 30.5. 12:25 |
Podpora naklápění kolečka a více tlačítek na myši. | 2 | včera 10:50 |
Tip na myš s krátkým kabelem (do 0,3 m) | 9 | dnes 00:00 |
N54L WOL | 1 | včera 21:12 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
MySQL - Jedna databaza dva loginy | 2 | 28.5. 11:42 |
Jak na soubory sdf (Microsoft SQL Server Compact Edition) v Linuxu? | 2 | včera 18:48 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
PHP: $this ve funkci pro nastavení nepovinného parametru | 6 | včera 12:44 |
qt4 thread + signal | 5 | 30.5. 07:22 |
Android gui | 5 | včera 12:06 |
tr a proměnné | 6 | včera 18:56 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
Nástroje pro configuration management | 5 | 30.5. 12:37 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: