Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 907: StáříXKCD česky.
Jaderné noviny – 23. 6. 2011: Uživatelsky přívětivá jména diskůAktuální verze jádra: 3.0-rc4. Citáty týdne: Dan Williams, Linus Walleij. Uživatelsky přívětivá jména disků.
Clementine: Nástupce Amaroku 1.4 po roceKdyž jsem zde před více než rokem psal o Clementine, nebylo moc co popisovat: portfolio funkcí tohoto hudebního přehrávače nebylo vůbec rozsáhlé a když jsem se rozplýval nad tím, že se mi zhroutil pouze jednou denně, nesetkal jsem se s pochopením. Ani Amarok 2 tehdy nebyl v ideálním stavu, ostatně právě proto Clementine vznikl – s cílem přinést to hlavní z původního Amaroku 1.4 na současný desktop využívající toolkit Qt4. Vývoj za tu dobu pokročil jak u Amaroku 2, tak u Clementine... a právě z Clementine už je docela vyspělý, ale stále na zdroje poměrně nenáročný hudební přehrávač a správce hudební sbírky.
Komiks xkcd 516: Dřevěné odřezkyXKCD česky.
HW novinky: Grafenový integrovaný obvod v podání IBMJistě jste si všimli, že léto, období dovolených, nám trochu zacvičilo s vydáváním hardwarových novinek, ale nebojte, nic neopomeneme. Dnes doženeme částečně skluz z druhé poloviny června, kdy přijde řeč na grafen, chystanou, svým způsobem přelomovou architekturu GPU AMD a také vysvětlení toho, jak to OCZ zamýšlí dále se zdroji PC Power & Cooling.
Tech Drive-in představuje devět zajímavých emulátorů terminálu. Pokud vám váš stávající emulátor v něčem nevyhovuje nebo vás jen zajímá, jaká je konkurence, zkuste se podívat, zda vás některý z nich nezaujme. V článku se píše o Guake, Terminator, Yakuake, ROXTerm, Eterm, Rxvt, Aterm, Wterm a TermKit.
Canonical vydal aplikaci Ubuntu One Files určenou pro Android. Pomocí té mohou uživatelé procházet a synchronizovat své soubory uložené pomocí Ubuntu One na serverech Canonicalu přímo ze zařízení se systémem Android. Aplikace je již dostupná na Android Marketu.
WebUpd8 dnes píše o gNatty, derivátu Ubuntu 11.04, který obsahuje jak prostředí Unity, tak i nové GNOME 3. Velkou část zásluh nese projekt Ubuntu GNOME Remix, o kterém jsme informovali dříve. Více informací i s odkazy ke stažení najdete na ubuntuforums.org.
Byla vydána Opera 11.50 s označením „Swordfish“. Nová verze tohoto prohlížeče přináší rozšíření pro funkci „Rychlý přístup“ (například Read It Later vám postupně nabízí články ze seznamu k přečtení), synchronizaci hesel, změny GUI, zrychlení, opravy chyb a podobně. Podrobnosti naleznete v seznamu změn.
V nedávné době se také objevilo oznámení o odchodu Jona S. von Tetzchnera ze společnosti Opera Software, na jejímž založení se podílel. Svůj odchod zdůvodnil neshodami se současným vedením.Ubuntu týdeník číslo 25 zmiňuje propad Ubuntu na druhé místo ve statistikách Distrowatch. Propad se týká údajů za poslední měsíc a poslední tři měsíce. Z dlouhodobějšího hlediska je Ubuntu stále první. Tento propad však nemusí značit ubývající popularitu, protože žebříček je tvořen podle počtu přístupů na stránky o distribuci právě na webu Distrowatch.com, což nutně nemusí odpovídat počtu uživatelů. Na první místo se navíc vyšvihl Linux Mint, který relativně nedávno vyšel v nové verzi, čemuž lze také připisovat zvýšení zájmu o tuto distribuci. Přesto se nabízí otázka, zda za propadem není neoblíbenost nového rozhraní Unity.
Společnost VMware uvolnila nativní aplikaci pro Android pro své kolaborační řešení Zimbra, umožňující z tabletů a smartphonů přistupovat k e-mailům, kalendářům, kontaktům, úkolům a sdíleným souborům. K dispozici je i demonstrační video.
Reklamní síť Ad Bard, která se zaměřovala na FLOSS (Free, Libre and Open Source Software), končí. Nejdříve o ukončení své činnosti informovala své klienty, mezi kterými byl i server Tech Drive-in, později se objevilo oznámení o uzavření i na webových stránkách adbard.net.
Vyšla verze 1.9 systému pro správu verzí Mercurial. Nové funkce zahrnují například mód „command server“ či funkcionální jazyk pro výběr množin souborů.
Vyšla verze 4.0.0 nástroje GNU Awk. Toto vydání je výsledkem dvouleté práce vývojářů a obsahuje řadu nových vlastností, jako jsou změny argumentů funkcí, nový parametr „sandbox“, podpora nepřímého volání funkcí, IPv6 či pole polí. Došlo také ke značnému pročištění a několika optimalizacím kódu.
Evropské zastoupení Hewlett-Packard oznámilo, že 3,6" smartphone s webOSem a 1,4GHz procesorem Pre 3 se ve vybraných evropských zemích začne prodávat v polovině července za £ 399.
Záznam některých přednášek z konference Openmobility 2011, která proběhla 18. června v Brně, je k dispozici ke shlédnutí na blip.tv a na webu sdružení Openmobility. Více videí z letošního ročníku z technických důvodů pravděpodobně nebude.
Chris Evans, vývojář údajně nejbezpečnějšího ftp serveru vsftpd, potvrdil, že zdrojové kódy vsftpd 2.3.4, umístěné ke stažení na webových stránkách projektu, byly kompromitovány a obsahovaly backdoor.
Byla vydána třetí beta verze SeaMonkey 2.2, „vše v jednom“ balíku internetových aplikací od Mozilly. Přináší jádro Gecko 5, podporu CSS animací, aktualizované standardy HTML5, MathML, vylepšenou kontrolu některých jazyků a mnoho dalšího.
Na DesktopLinuxReviews.com vyšla převážně screenshotová recenze nedávno vydaného Sabayon Linux 6. Autor se v ní věnuje novinkám, instalaci, vzhledu, správě softwaru, aplikacím i práci s multimédii. Zmiňuje také problémy a věci, které ho zaskočily.
Návrh, aby se výchozím poštovním klientem v Ubuntu 11.10 stal Mozilla Thunderbird, nakonec bude naplněn. Oficiálně se tak stane v druhé alfa verzi, která měla původně vyjít 30. června, byla však přesunuta na 7. červenec (tedy tento čtvrtek). Zdroj: Ubuntu Týdeník č. 26.
Vyšel kandidát na vydání Lightspark 0.5.0, opensource alternativy flash playeru. Mezi novinky této verze Lightsparku patří např. podpora online streamovací služby Grooveshark.
The Linux Foundation získala dalšího zlatého člena. Je jím japonský výrobce automobilů Toyota. Ta říká, že jí Linux nabízí flexibilitu a technologickou vyspělost potřebnou pro vývoj komunikačních a jiných systémů ve vozidlech. Projektový ředitel Keniči Murata k tomu dodal, že The Linux Foundation poskytuje neutrální fórum, kde mohou spolupracovat s ostatními společnostmi na otevřených inovacích.
Bylo vydáno nové vývojové sestavení pdf.js, což je na javascriptu založený renderer PDF dokumentů pro HTML5. Nová verze je online k vyzkoušení zde. Přináší grafické rozhraní včetně panelu náhledů, vylepšeno bylo vykreslování písem, tabulek a mnoho dalšího. V této verzi se vývojáři zaměřili na co nejlepší vykreslení dokumentu o Tracemonkey, v příští se chtějí zaměřit na specifikaci PDF 1.7.
Keďže pri rolling-updates môže po
aktualizácii nastať problém, kde skúsený používateľ si poradí a neskúsený nie,
Linux Mint Debian prichádza
s vylepšením. Zriadili nové vlastné repozitáre a prerobili aplikáciu Update
Manager. Repozitár „Latest“ raz do mesiaca zmrazí Debian Testing a poskytne
ucelený aktualizačný balíček (ten bude mať vlastné poradové číslo). Za ten
mesiac buď prípadné chyby odstráni tím Debianu, alebo bude mať tím Mintu
čas zverejniť informáciu či workaround. Tieto informácie budú potom zobrazené priamo v
programe Update Manager.
Repozitár „Incoming“ pre odvážnych používateľov bude
podradený Debianu-Testing a nadradený nad „Latest“. Naďalej bude možné
používať priamo repozitár Debianu.
Podle americké organizace ISC (Internet Systems Consortium) je kvůli speciálně vytvořené DNS zprávě možné „shodit“ vybrané verze DNS serverů BIND 9.
Nalezená chyba v postižených verzích BINDu 9 umožňuje útočníkovi vzdáleně ukončit proces named. Tato chyba ovlivňuje rekurzivní i autoritativní servery. Defekt se ve zdrojovém kódu nachází na takovém místě, které nedovoluje ochránit server BIND 9 pomocí seznamů přístupových práv (ACL), konfigurace v named.conf, ani vypnutím některých funkcí při kompilaci či spuštění procesu named. Více v tiskové zprávě CZ.NIC.Vyšla opravná verze balíku KDE PIM 4.6.1. Vizte seznam opravených chyb.
Microsoft po úspěších s vybíráním poplatků za své patenty v Androidu cílí na větší ryby. Již dříve přistoupily k placení „licencí“ společnosti Wistron, Velocity Micro, Itronix a HTC. Nyní Microsoft požaduje $15 za každé prodané zařízení s Androidem po společnosti Samsung. Požadovaná hodnota by údajně měla odpovídat ceně jedné licence Windows Phone 7.
Brazilská vláda podepsala předběžnou smlouvu o spolupráci při rozvoji s The Document Foundation vyvíjející LibreOffice i s Apache OpenOffice.org komunitou. Smlouva byla podepsána 1. července na mezinárodním Free Software fóru v Porto Alegre. Brazílie prý svobodný software používá na milionech veřejných počítačů.
Jak jsme již informovali dříve, DNS server BIND 9 obsahuje vážné bezpečnostní chyby. ISC tedy vydalo nové verze BINDu, které tyto chyby opravují. Jsou jimi BIND 9.6-ESV-R4-P3, BIND 9.7.3-P3 a BIND 9.8.0-P4.
Vyšla první betaverze připravovaného Amaroku 2.4.2. Nově umí například „chytni a pusť“ kopírování v lokální sbírce i ze seznamu skladeb, vylepšuje vzhled a opravuje několik chyb.
Vyšlo KDE SC ve verzi 4.6.5. Přináší opravy několika chyb a rozšiřuje překlady do mnoha z více než 55 podporovaných jazyků.
Byla vydána nová aplikace pro HP webOS 3.0.0, který je obsažený např. v novém HP TouchPadu, Wordpress for webOS. Ten pomocí vizuálního editoru umožňuje uživateli formátovat text, odkazy i přidávat do svých stránek multimédia. Integrována je i funkce Stats. Ta však nativně funguje jen na blozích na Wordpress.org. Použitá licence je GNU GPLv2.
V sobotu 23.7. se bude konat hudební festival svobodné hudby Vyosení s podtitulem „Hudby plný talíř, OSA ani halíř“. Součástí festivalu je i soutěž kapel. Festival se bude konat na hradě Vlčtejn nedaleko Plzně. Partnery festivalu jsou Česká Pirátská Strana, Svaz Nezávislých Autorů, Rastafari Radio a PiratePortal.cz. Můžete také pomoct s propagací.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Iriver T8, pomíchané soubory | 2 | 5.7. 11:28 |
Acer aspire 3003lmi změna jasu LCD bez FN kl. | 1 | 5.7. 19:39 |
Problém s domácí sítí | 6 | včera 09:13 |
Vyber sestavy pro maly email server (CentOS 5.x) | 0 | včera 14:59 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
Ukládání budoucích časů vs. letní čas | 18 | 3.7. 22:05 |
Datový typ varchar - univerzální podporované všemi DB | 16 | 3.7. 19:42 |
mysql - load_file nacita vzdy NULL | 4 | 7.7. 09:12 |
mysql - automatické naformátovanie datetime do podoby 0000-00-00 00:00:00 | 14 | 7.7. 23:54 |
zistenie auto increment pri zápise riadku | 3 | včera 23:07 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Xfce - uzamčení ikon na ploše. | 0 | 5.7. 14:07 |
Čekání na data (pipe) + spuštění funkce, C | 9 | 7.7. 21:16 |
Java XMPP knihovna | 2 | 7.7. 01:11 |
open source databazova aplikace v c# | 7 | včera 14:02 |
export parser z csfd | 0 | 7.7. 12:35 |
PHP orezanie emailovej adresy | 6 | včera 13:47 |
php odstránenie všetkých výskytov znaku okrem prvého výskytu | 4 | včera 22:54 |
jazyk c, getc | 3 | včera 21:01 |
Python CGI | 0 | včera 20:46 |
Poradna skupiny Portál | Reakcí | Poslední |
Vzkazy spravcum | 9 | 6.7. 20:05 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
Solaris - instalace SVN | 5 | včera 10:41 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: