Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ITBiz.cz – Disaster RecoveryŘada firem nemá plán obnovy důležitých dat. Řešit jej až po jejich ztrátě je trochu pozdě. IT hub MSD je napěchovaný zajímavou technikou a neomezuje zaměstnance v práci ani v pohybu. Kreslené seriály jsou plné geekovského humoru, přesto vám možná unikl.
Linuxové herní novinky - srpen 2015Vyšla nová verze FPS Xonotic 0.8.1, pro Linux byly vydány hry Company of Heroes 2, Terraria, Interplanetary, Shadowrun: Hong Kong, DiRT Showdown, OlliOlli2: Welcome to Olliwood, Holy Potatoes! A Weapon Shop?! a mnohé další. Poslední prázdninové linuxové herní novinky jsou tu.
HW novinky: novinky na poli SSDDnešní díl není vysloveně speciál o SSD, ale povíme si o několika zajímavostech, které se urodily a SSD se bytostně dotýkají. Ale aby to nebyla nuda, ukážeme si jak Nvidia cpe desktopovou grafiku do notebooků a jak se to bude mít s pamětmi typu HBM2.
TZ: LinuxDays: letos zase o kus většíČtvrtý ročník otevřené konference LinuxDays bude letos opět o něco větší. Desítky témat v osmi přednáškových proudech, praktické workshopy, ale i ukázky zajímavých technologií nebo dobrá káva. To je LinuxDays v pražských Dejvicích o víkendu 10. a 11. října.
Nadace The Document Foundation (TDF) zastřešující vývoj svobodného kancelářského balíku LibreOffice slaví v pondělí 5 let od svého vzniku. The Document Foundation, vzniklá z komunity kolem OpenOffice.org s cílem zajistit kancelářskému balíku nezávislý rozvoj, byla představena 28. září 2010 (zprávička).
Byla vydána verze 1.6 multiplatformního multimediálního frameworku GStreamer. Nejnovější verze přináší například podporu 3D videa. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
V úterý vyšla beta verze Fedory 23. Finální vydání je plánováno na 27. října 2015. Co je nutné do té doby otestovat, jak testování probíhá, jak se do něj zapojit, jak a co vůbec testovat, co jsou alfa, beta a final kritéria, jak vypadají sady matic s pokyny k testování, jak získat odznak a mnoho dalšího z pohledu FedoraQA v článku Jak se testuje Fedora na Fedora.cz.
Po třech týdnech od vydání verze 2.35 (zprávička) byla vydána verze 2.38 svobodného multiplatformního balíku internetových aplikací SeaMonkey. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vyšlo (pdf) osmatřicáté číslo stostránkového anglicky psaného časopisu MagPi věnovanému Raspberry Pi a projektům postaveným na tomto jednodeskovém počítači. K dispozici také jako papírový časopis za 5,99 £.
Konsorcium Linux Foundation oznámilo, že iniciativa ODPi (Open Data Platform initiative) se stala oficiálním projektem konsorcia (Linux Foundation Collaborative Projects). Cílem ODPi je urychlit a standardizovat (GitHub) vývoj aplikací pro zpracování velkých objemů dat (Big Data) postavených na platformě ODPi Core, tj. Apache Hadoop (včetně HDFS, YARN a MapReduce) a Apache Ambari.
Čtvrtý ročník otevřené konference LinuxDays bude letos opět o něco větší. Desítky témat v osmi přednáškových proudech, praktické workshopy, ale i ukázky zajímavých technologií nebo dobrá káva. To je LinuxDays v pražských Dejvicích o víkendu 10. a 11. října.
Minulý týden proběhla v Aarhusu konference vývojářů a uživatelů svobodného kancelářského balíku LibreOffice LibreOffice Conference 2015. Na programu byla řada zajímavých přednášek. Příští rok proběhne LibreOffice Conference v Brně. Díky spolku OpenAlt.
Byla vydána verze 2015-09-24 linuxové distribuce Raspbian určené pro jednodeskové miniaturní počítače Raspberry Pi. Nejnovější Raspbian vychází z Debianu Jessie. Společně s Raspbianem vyšla také verze 1.4.2 instalačního nástroje NOOBS (New Out Of the Box Software).
Na YouTube byly zveřejněny videozáznamy přednášek z konference VideoLAN Dev Days 2015 (Wiki) konané 19. a 20. září v Paříži. Na programu byla Daala, VP9, VP10, x265, VLC 3.0, Spice, Thor a samozřejmě také pivo značky VideoLAN.
Byla vydána verze 1.15 open source nástroje pro on-the-fly šifrování (OTFE) dat VeraCrypt. Nejnovější verze tohoto nástupce TrueCryptu řeší především dvě bezpečnostní chyby CVE-2015-7358 a CVE-2015-7359 (lokální eskalace práv na Windows) obsažené již v TrueCryptu. Bezpečnostní audit TrueCryptu (zprávička) je ale nezjistil. Ovladače ve Windows jsou prý příliš složité. [Slashdot]
Byla vydána nová stabilní verze 15.9.0 svobodného multiplatformního multimediálního přehrávače SMPlayer. Z novinek lze zmínit podporu 3D videa, podporu přehrávače mpv a díku tomu možnost zobrazování dvou titulků současně, nebo lepší podporu YouTube.
Bart Blaze z Panda Security se v příspěvku Poznámky k Linux/Xor.DDoS na svém blogu věnuje analýze jednoho z kmenů trojského koně zaměřeného na operační systém GNU/Linux pojmenovaného Linux/Xor.DDoS, XOR.DDoS (zprávička), DDoS.XOR nebo také Xorddos. Za pozornost stojí také přehled použitých příkazů a nástrojů.
Kolik by stál vývoj open source softwaru zastřešeného konsorciem Linux Foundation (Linux Foundation Collaborative Projects)? Jedná se o 115 milionů řádků zdrojového kódu. Dle dnes publikované studie by vývoj stál více než 5 miliard dolarů (infografika). Kdyby se někdo rozhodl vyvinout software od nuly a nevyužít distribuovaného génia, potřeboval by 41 tisíc člověkoroků, neboli 1356 vývojářů by muselo pracovat 30 let.
Po dvou letech a třech měsících od vydání verze 2.0 byla vydána verze 3.0 programovacího jazyka a integrovaného vývojového prostředí Processing. Podrobnosti v přehledu novinek a ve 22 minutovém videu na Vimeo.
Při zkoumání zdrojových kódů nějakého programu je dobré zjistit, v jakém programu je napsaný a kolik řádků obsahuje. Pro vygenerování těchto statistik slouží nástroj Cloc. O jeho použití se dočtete v blogovém zápisku CLOC: počítáme řádky kódu. Kromě základního použití zde autor uvádí i příklady formátování výstupu – jako textové tabulky s grafy pro terminál nebo XHTML pro www prohlížeč.
Komunita kolem Linuxu From Scratch (LFS) vydala Linux From Scratch 7.8. Nová verze knihy s návody na instalaci vlastního linuxového systému ze zdrojových kódů přichází především s Glibc 2.22, Binutils 2.25.1 a GCC 5.2.0. Od verze 7.7 (zprávička) bylo aktualizováno 30 balíčků (Changelog). Vydána byla také verze Linuxu From Scratch se systemd (verze 224). Současně bylo oznámeno vydání verze 7.8 knihy Beyond Linux From Scratch (BLFS). Ta obsahuje dalších přibližně 800 balíčků, například X.Org Server 1.17.2, MesaLib 10.6.6 nebo LibreOffice 5.0.1.
Článek na Fedora.cz je věnován Firefox OMTC (Off Main Thread Compositing). Jedná se o vlastnost Firefoxu umožňující přesunout vykreslování jednotlivých vrstev webové stránky (např. obrázky, pozadí, textové rámy) do samostatného vlákna, které tak převezme část zátěže z hlavní aplikace. Na Linuxu lze používat od verze Firefoxu 40.0 (poznámky k vydání, Bug 722012). Na Windows již od verze 33.0 (poznámky k vydání). Stav OMTC lze zjistit v about:support (Grafická akcelerace oken).
Joanna Rutkowska oznámila vydání verze 3.0 open source operačního systému zaměřeného na bezpečnost desktopu Qubes OS. Z novinek lze zdůraznit univerzální rozhraní Hypervisor Abstraction Layer (HAL) umožňující nahradit Xen jiným hypervizorem. Qubes OS 3.0 je věnován památce v červenci zesnulého Caspara Bowdena. Caspar Bowden byl v letech 2002 až 2011 hlavním poradcem pro ochranu soukromí v Microsoftu. Po opuštění Microsoftu prohlásil, že mu nevěří a začal používat open source (zprávička). Mimo jiné také Qubes OS.
Společnost Zimperium v červenci zveřejnila informace o vážné bezpečnostní chybě Stagefright nalezené v knihovně Stagefright v Androidu (zprávička). V září společnost zveřejnila exploit (zprávička) na Stagefright. Dnes Zimperium na svém blogu informuje o Stagefright 2.0. Nalezeny byly dvě další chyby. Přehrání MP3 nebo MP4 souboru může vést k spuštění libovolného kódu. První z chyb je obsažena již v Androidu 1.0 vydaném v roce 2008.
Akamai’s Security Intelligence Response Team (Akamai’s SIRT) oznámil v úterý na svém blogu, že jejich tým objevil a analyzoval aktivitu velkého XOR DDoS botnetu [XOR DDoS] tvořeného Linux servery, útočící na cíle v Asii. Zahlcení bylo provedeno pomocí SYN a DNS floodu, síla útoku se pohybovala od několika gigabitů za sekundu až po 150+ Gbps. Malware se šíří prostřednictvím brute-force prolomení slabých hesel služby SSH (Secure Shell) přihlášení, nevyužívá ke svému šíření exploity na známé zranitelnosti.
Podrobné hlášení o bezpečnostním incidentu je dostupné na serveru StateoftheInternet.com, ke stažení jako soubor pdf. Odkazovaná zpráva obsahuje rovněž návod jak napadený linuxový systém odhalit a postup jak malware odstranit.
Na Indiegogo probíhá kampaň na podporu dvou zařízení pro snímaní pohybu od společnosti Orbbec. Zařízení Astra lze přirovnat ke Kinectu a Xtionu. Zařízení Persee je Astra s počítačem uvnitř (HDMI, USB, Ethernet, Wi-Fi, ...). Dle Linux Gizmos je podporován Linux (Ubuntu) a Android.
GNOME Foundation zveřejnila (pdf) výroční zprávu za fiskální rok 2014. Zpráva zmiňuje uskutečněné hackfesty a konference, GNOME 3.12 a 3.14, problém s pokladními terminály pojmenovanými Gnome od společnosti Groupon, Outreach Program for Women (OPW) a samozřejmě financování nadace. Výroční zprávu uzavírá seznam sponzorů nadace.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
Proč se u nás nedá koupit kabelový modem? | 16 | 1.10. 10:46 |
SW na spravu Android | 0 | 27.9. 21:36 |
ESP8266 + Arduino - nekuní to, na portu jen rozsypaný čaj | 7 | včera 11:02 |
NAS který, aby udržel interní čas při výpadku napájení - doporučte | 3 | 1.10. 14:29 |
redukce mini-DP -> VGA nefunguje s projektory | 11 | včera 13:16 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Open source CMS pro webovou galerii | 3 | 29.9. 18:17 |
gcc (avr-gcc) naozaj vsetky warning hlasky | 2 | 1.10. 18:08 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: