Byla vydána beta verze Ubuntu 25.04 s kódovým názvem Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 25.04 mělo vyjít 17. dubna 2025.
Textový editor Neovim byl vydán ve verzi 0.11 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání.
Živé ISO obrazy Debianu Bookworm jsou 100 % reprodukovatelné.
Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Diskuse byla administrátory uzamčena.
FAQ: Proč byl uzamčen/smazán můj dotaz v Poradně?
Ale, kolikrat balicek nemuzeme sehnat, takze kompilace atd, atd. Prikladem bych dal treba MPlayer (tam dokonce musime davat pozor na zakomponovani zvukovych systemu, gui, scinu).To není o nic složitější jak instalovat něco ve windows .configure, make, make install Samozřejmě musíte mět nainstalované devel balíčky.
Dalsi priklad by mohl byt Mozilla. Moje distro ma mozilu v balickovem systemu, tedy instalace je jednoducha, akorad ze verze je stara. Co mi zbiva. Musim si stahnout zdrojaky kompilovat atd, atd.Proč to kompilujete ? Samozřejmě já to nedělám, a taky používám nejnovější mozillu prostě stáhnu binární balíček a instaluji uplně jako ve windows klik, klik, klik, klik a je to za minutku není co dělat.
(Rad bych vedel proc SuSE ve svem UPDATE systemu neposkytuje okamzite nove verze programu, hned jak vyjdou. Takova nova mozilla muze mit opravene chyby, kdezto stara je porad obsahuje.)Jednoduše proto že to testujou a dávají tam programy až když jsou si jistí že tam nejsou závažné chyby (pokud bude v distribuci závažná chyba je opravená hned pokud je to pouze chyba na kráse tak se čeká.) Prostě i nový program má chyby opraví se nepodstatná chyba a nějaká jiná závažná se tam může vloudit, proto se novinky nestrkají hned do stabilních systémů.
Ne ze by to bylo buhvi jak slozite, instalace trva podstatne dele nez u win.No to bych až tak neřekl windows sice nainstalujete klik,klik ovšem potom tam zase musíte dodat další programy nastavit dodat třeba u XP javu, různé přehrávače nainstalovat ovladače různého HW atd..... A když to spadne tak všechno znovu. U linuxu to je to stejné taky klik, klik no a běží to ovšem chceme aby to vypadalo tak a tak , bespečnost atd.... Tak to taky nastavujeme dlouho ale pouze jednou a už do toho nepotřebujeme rejpat pouze při změně HW nebo výměně SW.
Kdyz jsem, ted zkousel DOOM3, tak se to sice naistalovalo, ale zakousne se to za nejakou dobu. Nevim proc, a popravde to ani vedet uz nechci, protoze je to dalsi konzumace casu.Prostě není to dělané přímo pro linux tak tam nějaká chybička je - víte kolik her se mi nepodařilo rozběhnout v dosu, nebo i ve windows taky byly (nelíbila se jim třeba moderní karta od nvidie GF4 s 128M ram prostě hra s ní neběhala ať měla directX jaké chtěla a splněno vše co bylo na krabici napsáno).
Skype, problem se zvukem. Proc nemame jeden poradny zvukovy system? Milion nadstaveb jako arts, esd, atd. a pak vse funguje napul. Mam rad open source, ale proc se radsi nepracuje na jednom k uplne dokonalosti a spokojenosti i BFU. Myslim, ze se pak ta sila v OpenSource ztraci.No a můžete nám říci kterej zvukovej OS je ten nejlepší a jedinej ???? Jinak pokud vím jsou pouze dva OSS a ALSA takové ty arts, esd, atd.. jsou pouze berličky které dělají to co ty ovladače neumí. Tak stejně bych mohl argumentovat proč není jeden formát přenosu dokumentů *.ps a proč je jich tolik pdf, doc -> doc to je sama o sobě kapitola jeden doc otevřete jinej ne a to ani v programech které s tím mají pracovat word ve windows - prostě není to kompatibilní ani samo se sebou a to to dělá jedna firma a jedni lidi. PS. Jak už jsem řekl windows akorát na hry tam když to spadne se nic neděje pro kvalitní práci jedině linux.
(Rad bych vedel proc SuSE ve svem UPDATE systemu neposkytuje okamzite nove verze programu, hned jak vyjdou. Takova nova mozilla muze mit opravene chyby, kdezto stara je porad obsahuje.) Jednoduše proto že to testujou a dávají tam programy až když jsou si jistí že tam nejsou závažné chyby (pokud bude v distribuci závažná chyba je opravená hned pokud je to pouze chyba na kráse tak se čeká.) Prostě i nový program má chyby opraví se nepodstatná chyba a nějaká jiná závažná se tam může vloudit, proto se novinky nestrkají hned do stabilních systémů.Představte si, jak by se asi tvářil administrátor serveru, když by ráno přišel do práce a zjistil, že se mu na počítači přes noc objevilo PHP5 místo PHP4. Nebo kdyby se nepřihlásíl na server, protože sshd změnil přes noc syntaxi konfiguračního souboru. Pokud chcete, můžete si stahovat supplementary zdroje, ale pak nemáte záruku, že to bude vše pohromadě chodit (často kvůli jednomu programu budete muset stahovat deset dalších knihoven).
Představte si, jak by se asi tvářil administrátor serveru, když by ráno přišel do práce a zjistil, že se mu na počítači přes noc objevilo PHP5 místo PHP4.asi jako "stastny" uzivatel free hostingu na pipni.cz :(
Ja s tim docela zase souhlasim. Pouzivam oba systemy. Ted uz spise linux. A co bych doopravdy linuxu vytknul jsou instalace programu.Instalace programů je rozhodně lepší než ve Win. Máte 100% kontrolu nad věcí.
Skype, problem se zvukem. Proc nemame jeden poradny zvukovy system?Máme třeba ALSU, funguje perfektně. Nezapomeňte, že GNU == svoboda, takže i pluralita => možnost volby == svoboda. Mě třeba Skype jede OK.
...Jsem přesvědčen, že mírně nadaný uživatel, který je schopen rozchodit wokna a nainstalovat základní sw včetně proxy, antiviráku a kancelářské aplikace na Linuxu shoří....
tento Vas nazor nepotvrzuji
povazuji se za znaleho uzivatele windows, pred dvema roky jsem "objevil" linux, vyzkousel nekolik distribuci, zkoncil jsem u Slackware. Zatim jsem rozchodil vse co jsem potreboval - tablet , multimedia, video striznu, mafii....Asi nejsem ten spravny priklad "okeniho" uzivatele. Nehledal jsem jina windows, ale zkousel a poznaval jsem jiny system... a nevadi mi prokousavat se informacemi ktere mi naserviruje strycek google
... Jsem nadprůměrný uživatel a proto se pouštím i do složitějších akcí. ...Chachachááá! Tak to teda sory, ale napsat tohle a pak hned v další větě, že si ani nedokážeš nainstalovat nějakej balíček a že kompilace ti připadá složitá, to je docela drsný. Výpis chyby si z konzole přečíst nedokážeš, software bys chtěl instalovat dvojklikem a chtěl bys víc user friendly distribuci než Mandrake. Tak ja nevím, ale to mi nepřijde jako popis nadprůměrného uživatele, co se pouští i do složitějších akcí
mrkni na OS X ... tam jsi na úrovni Windows co se týče přívětivosti a podobnosti s Windows a že to má jako jádro BSD ani netušíš, když tě to nezajímá.A kdyz te to zajima, tak je ti to houby platny :) V opacnem pripade se omlouvam Macarum, kteri si jadro kompiluji podle potreb, jako MacLama jsem odkazan jen na drby :)
Když jsem začínal s Linuxem (opravdu to není moc dlouho), tak jsem se odradit nenechal a své pokusy bych považoval za celkem úspěšné. I když mě přecejen trochu pomáhá "programátorské přemýšlení" nabyté ve Windows.
.... Není to o moc složitější než ve windows. Vlastně mám pocit že vůbec to není složitější. Jenom je to jiné a vyžaduje to osvobození ducha.....
tak todle podepisuju.., a pridavam ...a chut ucit se novemu.
V podstate to plati o Linuxu obecne...
Jirka
urpmi.addmedia eslrahc http://www.eslrahc.com/10.1/ with hdlist.cz urpmi.addmedia NORLUG-10.1 \ http://mirror.datapipe.net/norlug/mandrake-10.1/RPMS/ \ with hdlist.czapod. No a ted instaluji z konzole pomoci
urpmi nazev_programua nechapou kde je problem. Pro pripad kompilace si nainstalujte program checkinstall. Svata trojice configure, make, make install se zmeni na configure, make, checkinstall. Program checkinstall vam vytvori rpm balicek, tak ze v systemu budete mit poradek a eventualniho programu se da velmi lehce zbavit.
A este by som chcel vyliat srdce na p. JM. Vsimol som si, ze pri naprostej vacsine jeho prispevkom k nejakym otazkam (tu na portale), zufalcom ako ja vzdy odpoveda relativne agresivne, poucujuco ale len velmi, naozaj velmi zriedkavo k veci. HowghZivot je holt svine, smirte se s tim.
Hm, uz sa mi mi niekolkokrat stalo, ze ked mi na otazku nikto neodpovedal a ja som ju mozno trochu nastojcivejsie zopakoval, dostalo sa mi poucenia, ze nikto mi nie je povinny odpovedatA co se vam nelibi? Tohle je verejne forum a nikoliv smluvni vztah zakaznik-klient. Kdyz vylezete na ulici a zarvete otazku, taky si budete stezovat, ze vam nikdo neodpovi? :) Napiste co to bylo za otazku a treba vam vysvetlim, proc na ni nikdo neodpovedel. Dobre se zeptat je umeni nejen v internetove komunikaci ;)
presne o tomto som pisal - na poucovanie a prazdne "tlachy" sa vzdy najde (ako hovoria niektori moji znami) kikilion dobrakov,kdybych mel byt jizlivy, nepatri prave *vas* prispevek v teto diskusi do teto kategorie?
Tiskni
Sdílej: