OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
...Ale i tak vyvinul Ubuntu, Bazaar, Upstart, oživil GNOME...Co z toho používá někdo jiný? Já bych řekl že asi nic. A to Gnome, to je typický kec. Gnome je prostředí používané oběma velkými hrači v komerčních desktopech, stejně jako default v Debianu. Přínos Canonicalu je typicky nulový. Stačí se podívat kolik vývojářů Gnome Canonical platí. Polovina těch ubunťáckých features je sebraná z vývoje Novellu, druhá půlka z RedHatu.
ze canonical parazituje na linux/oss komunite je taky znama vecno.. pre teba mozno - urcite si vyvojar kernelu, kde, gnome a dalsich 10000 balickov, takze to vies...
Neoddiskutovatelným faktem je, že Canonical by měl hojně přispívat do upstreamu.To je váš názor/přání. Z hlediska zákonů/licence je to v pořádku. To je neoddiskutovatelný fakt. :)
To pochopí i dítě v mateřské školce.Tak pozdravuj ostatní "spolužáky" :). Teď vážně, urážením lidí, kteří dělají s programy, co sami autoři dovolili, docílíš jenom toho, že tě lidi budou považovat za... (přečti si svoje příspěvky a domysli si sám).
Tak například Bazaar je hodně rozšířený VCS, dle mého názoru jeden z nejlepších (vedle Mercurialu a Gitu, přičemž já osobně považuji Bazaar za nejlepší a používám jej velmi intenzivně). A to rozhodně nejsem uživatelem Ubuntu....Ale i tak vyvinul Ubuntu, Bazaar, Upstart, oživil GNOME...Co z toho používá někdo jiný? Já bych řekl že asi nic.
Kašlal, nekašlal... Já se koukám na stránky různých aplikací pro GNOME a ve většině případů vidím na snímcích té aplikace Ubuntu. Vezmeme-li v úvahu, že snímky dělají vývojáři, pak docházíme k závěru, že ty aplikace dělají na Ubuntu a nejspíše i primárně kvůli Ubuntu.Tak to je teprve hovadina. Takže třeba FatRat dělám kvůli Gentoo, protože screenshoty jsou z Gentoo?
A jinak nemám dojem, že by Ubuntu kašlalo na upstream (vyjma té kauzy s překlady).Kde jsou ty hromady patchů, kterými přispěli?
De facto ano. Nejsi profesionální vývojář FatRatu, děláš to ve volném čase a zadarmo (a dobře ). Musíme tedy hledat něco, co tě přimělo takto vyvíjet.Mě přimělo takhle vyvíjet, že jsem chtěl takový program. Distribuce v tom nehrají jakoukoliv roli.
To je zcela irelevantní. Já řekl, že nemám dojem, že by na to kašlali, a ty opáčíš kde že jsou ty záplaty... To je jako: "Mám rád svou přítelkyni." -- "Tak kde jsou ty hromady květin, co jsi jí dal?"To je pěkně nesmyslný příklad. Prostě nemůžeš dokázat, že se Canonical doposud podílel na vývoji jako jiné firmy. Na tom, že tak Canonical nečinil, nevidím nic tak zlého, ale je vážně nízké se snažit tvrdit opak.
Tady jde o to, že nebýt Ubuntu, tak by tu ti vývojáři možná ani nebyli a nic nevyvíjeli. Nějaký GNU/Linux by je třeba ani nezajímal. Ubuntu je třeba přitáhlo a oni teď "kvůli němu" vyvíjejí.Že by se zrovna ti vývojáři vyhýbali Linuxu, protože nebyla uživatelsky přívětivá distribuce jako Ubuntu, ale jakmile přišlo Ubuntu, tak se ti lidé, co se jinak celý den válejí v kódu, rozhodli přejít? To bys měl koukám zfilmovat, protože to si představit nedokážu.
za předpokladu, že všechny distribuce používá stejné rozložení populace,Jenže mi tento předpoklad nepříjde tak patrný jak si myslíš, a prosil bych o zdroje na jejichž základě tento předpoklad vytváříš.
Že se Canonical podílel tak jako jiné firmy, to jsem nikde nikdy neřekl. Co jsem řekl, to je v druhém příspěvku celé této diskuze a to taky platí.Řekl jsi, že na upstream nekašle. A když teď říkáš, že se to nevylučuje s tím, že se nepodílí na vývoji, tak z toho vyplývá, že tím nekašláním máš asi na mysli něco jiného. Co? Usmívají se na ně? Mně je to v podstatě jedno - já nemyslím, že Canonical parazituje, resp. nevidím na tom nic špatného. Ale tvoje argumentace je zcestná.
Novell na osobní počítačeS390 je osobní počítač?
Bazaar is available under the GPL v2 or later.
Ovšem toto neplatí, takže všechny ty vaše přítomné kecy včele s panem Freshmousem o "svobodě" Launchpadu jsou úplně nesmyslnéJak jsem tak vypozoroval, pojem "svoboda" je specielně v linuxové komunitě hodně zneužívané slovo.
Red Hat(ti nějaké zavřené služby jistě mají)No nedávno otevřeli například přávě svou technologii na vzdálenou správu jménem spacewalk.
Mozna to neoceni BFU, ale ve vyvoji dalsiho software je to nastroj neocenitelny.Nevím, ale takový Mercurial mi přišel jako kvalitnější (rozumněj rychlejší) nástroj, než Bazaar. Navíc mám pocit, že se bazaar mimo Launchpadu používá minimálně (wikipedia zmiňuje pouze fedorahosting a gnu savanah), kdežto git a mercurial hostingů je víc.
b) a c) tolik souvisejí...No v části podle-fresmouse-b) mluvím o Launchpad, GNU Savanah a Fedoraprojects, části podle-fresmouse-c) o ostatních tentonoc (to slovo mi nejde přes klávesnici). Nav9c to byla jedna (a nikoli dlouhá) věta. Já vážně nemůžu za to, že tak reagujete na byť i domnělou kritiku svého oblíbeného DCVS
Jeho největší výhodou je IMHO ovládání kompatibilní se SVN.Naučit se s Gitem je otázka chvilky. V základu jde jen o pár příkazů...
Taky dokumentace bzr je výborná - s ní může distribuovaně verzovat i malé dítě.Dokumentace Gitu je taky velmi obsáhlá
Pokud bych potřeboval "dokázat", že programy v pythonu jsou zákonitě pomalejší než programy v C, vezmu bazaar a gitPokud je mi známo, velká většina Mercurialu je taky v Pythonu, a co jsem tak viděl různé testy, výkon hg je přibližně stejný jako výkon gitu. Pokud to vezmu jako fakta, pak jste toho tedy moc nedokázal
MV: Navíc mám pocit, že se bazaar mimo Launchpadu používá minimálně (wikipedia zmiňuje pouze fedorahosting a gnu savanah), kdežto git a mercurial hostingů je víc.
Jsem BFU a bzr používám každý den.Já netvrdil, že ho nikdo nepoužívá, ale že je pro něj málo OSS hostingů - v porovnání s Mercurialem a gitem.
Muzeme se tu dohadovat o tom, ze neco je lepsi nez neco jineho. To ale nemeni nic na tom, ze Bazaar ma ruzne vyhody oproti svym konkurentum a pro ruzne uzivatele je to nastroj neocenitelny. To ze nevyhovuje zrovna Vam, je mene rozsiren a je pomalejsi nez Mercurial (to nevim, ale kdyz to tvrdite) je sice velice obohacujici zjisteni, ale nic to nemeni na tom, ze Bazaar ma spoustu uzivatelu, kteri na nej nedaji dopustit.
Stejne bychom se mohli dohadovat o tom, ze OO.org je hrozne pomaly a ja nevim co jeste. O tom to preci neni. Ma sve uzivatele i odpurce stejne jako kazdy dalsi software.
Znam Git a Bazaar, mohu porovnat jenom tyto dva. 1. Pouzitelnost Gitu prudce klesa se vstupem na pudu MS Windows. 2. Pro me bezne potreby je Git zbytecne komplikovany. Tyto dva body v podstate vyrazuji Git z okruhu meho zajmu - muze se to postupem casu zmenit, ale pochybuji o tom.
Co se rychlosti Bzr tyce, nemel jsem nikdy problem. Urcite zavisi na velikosti projektu a ja delam projekty mensi. Na bazaaru sice pisi, ze uz se na Mercurial rychlostne temer dotahl, ale to ja nemuzu overit. V kazdem pripade diky za donuceni se na Mercurial trochu podivat. V pripade problemu s vykonem bzr to bude alternativa (zda se, ze je, co se uzivatele tyce, velmi podobny).
Pouzitelnost Gitu prudce klesa se vstupem na pudu MS Windows.cisto zo zvedavosti - o tomto nic neviem... ako to myslis?
Promiňte, ale když někdo označí Bazaar jako neužitečný projekt (respektive užitečný jen pro Ubuntu, což je de facto to saméA co to má co společného se mnou? Najděte jediné místo, kde jsem psal o tom, že je neužitečný. To, že mi přišel Mercurial šikovnější neznamená, že pokládám bazaar za neužitečný. A to, že je málo free hostingů je buďto fakt, nebo nevím o těch ostatních. Pořád nerozumím, proč bzr vyvolává ve svých uživatelích takové vášně.)
1. Pouzitelnost Gitu prudce klesa se vstupem na pudu MS Windows.To už minimálně rok není pravda. MSysGit funguje velice pěkně.
2. Pro me bezne potreby je Git zbytecne komplikovany.Co na něm vidíte komplikovaného? Když jsem s Gitem začínal, naučil jsem se asi pět základních jednoduchých příkazů a ty mi k používání à la CVS/SVN ještě dlouho stačily.
(wikipedia zmiňuje pouze fedorahosting a gnu savanah), kdežto git a mercurial hostingů je víc.Nebudu se přít, který VCS je lepší, ale statistiky z fedorahosted.org:
Tak bazaar má ovládání inspirované SVN, takže může být jednodušší pro jeho uživatele. Příkazy gitu i hg se přeci jenom od centralizovaných CVS liší.Místo
svn co
udělám git clone
a místo svn up
udělám git pull
. To není moc těžké git checkout
? git checkout --track -b branch origin/branch
je místo svn switch url
, že jo?
Prostě Bzr je se SVN asi nejlíp kompatibilní. Proto jsem ho začal používat. Teď jsem začal s Gitem a čekal jsem horší šok, ale úplně stejné mi to nepřijde.
git checkout origin/branch(Tudíž beru zpět to, co jsem psal předtím)
To je pravda, ale tento styl zároveň činí používání podstatně milejším, než u takových projektůVšak já to nebral jako kritiku. Mě osobně se git používá ve spojitosti s vimem velice dobře
A v dnešní době je i windowsový port velmi zralý a dobře použitelný, takže to evidentně nijak zásadně nevadí.To je dobré vědět.
Konkrétně jsem měl na mysli kyosukehoKyosuke? To se mi nezdá. Odkaz by asi nebyl, co? Jeho specialitkou byly flamewary ohledně programovacích jazyků a navíc on sám stejně používá(l) Arch Linux.
Michalovi se omlouvám, úplně nesledujuJá se nikterak neurazil, jenom mi přišlo, že kritizovat zaměstnance SUSE za to, že na ábíčku (či v této diskusi) brojí proti Ubuntu je přehnané
A nejkřiklavější mi pak na tom přijde, že mezi nejhlasitější kritiky Ubuntu patří zaměstnanci Suse.No a mě zase uráží, že mě někdo pořád osočuje z nějakého pomlouvání Bazaaru (ergo kladívko celého Ubuntu), aniž by mi zároveň dokázal ukázat, kde jsem něco takového udělal (a já mám dokonce protipříklad). Život je boj
Nemyslím. Je to jen o lidech. Na zahraničních serverech sice také občas něco začmoudí, ale takový flame je možný jen v těchto zeměpisných končinách.Vy asi nečtete SlashDot, viďte?
úplně nehorší na tom je to, že největší radost z tomu budou mít Widláci. Linux komunitu pak vidí jako bandu rozhádaných "anarchistů"... Ubuntu/zbytek dister, Gnome/KDE, FF/Opera...Jak linuxovou komunitu vidí, to je jaksi jejich problém. Možná si ale jednou uvědomí, že oni sami se nehádají prostě proto, že nemají na výběr
- marketing = na to ze je to Novell tak velmi slabyNovell by byl sám proti sobě, kdyby dělal reklamu pro openSUSE namísto pro SLE.
- komunita = fora, blogy, wiki - nelze srovnavat s jinyma distribucemiArch, Slackware, Gentoo...?
- jednoduchost = default instalace = 3 graficke vektorove aplikace = splacaninaPlatí mám dojem jen u Gnome, v KDE je Karbon a Draw
- pouzitelnost = nastavte si "packmana" a mozna to rozjedeteOne Click instalace kodeků, u kaffeine je v úvodním okně, s kterými kodeky by mohl být problém apod. (u k3b taky)
- vzhled = styl "nalesteneho hovna" = nadherny, dokud nevjedete hloubeji do menu = otresnyZase Gnome, i když KDE s Kickoffem je u zanořených položek klikání taky otrava (většinou obcházím psaním aplikace do hledání). Někomu se to však líbí
- vyvojovy model = chcete server s dlouhou podporou = kupte si SLESDistributing free software is an opportunity to raise funds for development. Don't waste it!
- komunita = oproti Ubuntu smesna = stylem ser.. na toPříklad?
Zda je lepší mít na jednu věc jednu aplikaci, která nabízí jen něco, nebo nechat na uživateli alespoň nějaký výběr, to je spíš otázka filozofická a určitě si zaslouží další flameJdeme do toho?.
Instalace kodeků/ovladačů jedním případně dvěma (podle metody) kliknutím je vskutku těžká a nepoužitelná. Někdy neškodí se podívat, kam se konkurence ubírá.Víceméně souhlasím. Nicméně nejsem si vědom toho, že by s tím někdo hodlal něco dělat.. Teda kromě toho Hackweekového redesignu one click installu...
Tiskni
Sdílej: