Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Pokud začne platit nový trestní zákoník, měl by si dát každý správce sítě od ledna 2010 velký pozor. Bude mu hrozit za jeho špatnou práci vězení. Více na Novinky.cz.
Tiskni
Sdílej:
Blair Brown Sarkozy etc. nejsou levice.Blair a Brown jsou bývalý a současný premiér za Labour Party, tedy stranu, která se deklaruje jako socialistická: "The Labour Party is a democratic socialist party." (zdroj) Sarkozy je prezidentem za stranu, která se sice deklaruje jako liberálně konzervativní, nicméně vyjádření a činy Sarkozyho a dalších politiků této strany svědčí o něčem úplně jiném (viz např. veškerá jednání o řešení finanční krize).
Nejenom tak. Opomenuti admina muze zpusobit maximalne ztratu dat. Opomenuti managementu muze zpusobit i ztratu lidskych zivotu (napr. pokud se kasle na bezpecnost prace, na ekologicke normy atp.).
Opomenuti admina muze zpusobit maximalne ztratu dat.
Spi dál... V době, kdy veškeré výrobní procesy jsou řízeny počítači je to pěkná hloupost.
Přesně tak. Také např. chyba admina v nemocnici může znamenat ztrátu lidských životů.
No, neviděl bych to tak hrozně. Admin se sice může snažit sebelíp, ale dokud budou nemocniční přístroje běžet na Windows, tak ten admin tam buď může být, nebo být nemusí, nebo může být zavřený. Nepojede to tak jako tak
Nepovažuji Windows za ten největší problém. V porovnání s kvalitou některých aplikací jsou zlaté
Slovickarite a pritom vam unika moje pointa - management ma daleko vetsi zodpovednost, a navic financni motivaci (zisk firmy) opomijet takove veci.
Napriklad en.wikipedia.org/wiki/Bhopal_disaster.
Jenže ta trestnost, o které jsem hovořil na začátku, se měla týkat pouze odpovědnosti za finanční škody (ty další poznámky už byly de facto OT). Ostatně v tomto zákoníku to je také (§ 219, § 222) a nikdo se nad tím - narozdíl od toho "adminovského" činu - nepozastavuje. Přišli s tím ovšem levicoví politici (již před vznikem tehdejšího návrhu TrZ, do kterého se to pak samozřejmě dostalo), kteří argumentovali, že lze tunelářům a bankrotářům těžko prokázat úmysl.
Nemuze, vsechny pristroje funguji samy bez PC, to vim uplne presne, protoze nemecocnice jsou nasi zakaznici, bez problemu se restartuje server, "ridici" jednotky intezivni pece LCD etc ... protoze ty stroje funguji samy a jenom posilaji data, pokud ovsem server neni, dale pracuji a poslou data pozdeji, pokud by server nekolik dni nejel, data by ciklicky ztracel, ale fungoval by dal.
Jenže tohle se týká jen samotných přístrojů. Problém je v něčem jiném - provoz nemocnice je silně závislý na fungování informačního. Do něj "padají" výsledky laboratorních vyšetření, jsou tam uloženy výsledky z RTG a UZ, lékaři tam zadávají medikace atd. Když to celé klekne, je to obrovský problém - laboratorní výsledky sice jsou, ale z analyzátoru se nedostanou k lékařům (tj. musí si je nechat přinést na papíře nebo sdělovat telefonicky), případně nelze zkumavky se vzorky do analyzátoru poslat rovnou (protože nelze vytisknout čárový kód) a musí se každá jednotlivě zadávat. U medikací je to ještě horší, když něco naordinoval lékař z předchozí služby, je potřeba ho shánět (případně i budit) a nechávat ho vzpomenout si, co to vlastně předepsal. A tak by se dalo pokračovat. Všechno to výrazně zdržuje a může to skutečně způsobit až smrtelné následky (jak kvůli zpoždění, tak pro podstatně zvýšené riziko chyb).
Samozřejmě jsem chtěl říct: ...provoz nemocnice je silně závislý na fungování informačního systému.
Porušování povinností při správě cizího majetku snad trestné je, ne?
Ano, ale bývalo trestné jen v případě úmyslu. Ale už je to jinak a bude to zase jinak. Teď platí, že je trestné i v případě "vědomé nedbalosti" (§ 5, písm. a), v návrhu je "hrubá nedbalost" (vědomá i nevědomá). Nedbalostní delikt v této oblasti (a též u předlužení atd.) tam protlačila ČSSD z důvodů, které jsem už několikrát uvedl - bylo to v novele 105/2000 Sb. Ještě připomenu, že za socialismu podobný nedbalostní delikt existoval také, ale tehdy bylo možné opravdu všechno, takže bych to nebral jako etalon.
+ 1
Klidně až dva roky za mřížemi může strávit už jen za to, že z hrubé nedbalosti zničí, pozmění nebo jen poškodí data v počítačovém systému, který má v zaměstnání na starosti, a způsobí tím svému zaměstnavateli škodu velkého rozsahu. - Novinky.czTakze zalohovat, zalohovat, kombinovat zalohy a zalohovat... No a este sa nezabudat poistit proti skodam sposobenych na pracovisku...
Jsem zvedav, jhak mi dokazi hrube poruseni predpisu, protoze predpis musi byt definovan smernici ... a ve firmach nemaji mnohdy ani smernice, natoz zalohovani, velke firmy maji zase zalohovano vse, vcetne klonu a replkaci zivych dat synch./assych.
jinak celkem slusne se z toho vyvinuji dodavatelske firmy ) ... takze kdyz M$ udela chybu (z historie a soucasnosti: mazani HPFS dat, mazani tabulek u dyn. disku ... tak za to pujde do vezeni kdo ?)
Stejné tresty mohou nově dostat také ti, kteří u sebe pouze přechovávají nástroje, zařízení či prostředky včetně počítačového programu, které mohou vést k neoprávněnému přístupu do cizího počítače nebo systému.S troškou přemýšlení dojdeme k tomu, že presumpcí viny nám zakazují N protokolů (včetně SSH), wifi kartu a spoustu dalších věcí...
S troškou přemýšlení dojdeme k tomu, že presumpcí viny nám zakazují N protokolů (včetně SSH), wifi kartu a spoustu dalších věcí...Vlastně i znalosti můžou vést k neoprávněnému přístupu...
A vsechny zeny za prostitituci a mravni ohrozovani )
§ 180 Porušení tajemství dopravovaných zpráv 1. Kdo úmyslně poruší tajemství … c. neveřejného přenosu počítačových dat do počítačového systému, z něj nebo v jeho rámci, včetně elektromagnetického vyzařování z počítačového systému, přenášejícího taková počítačová data, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.
Proto nerozhodují algoritmicky počítače, ale soudci, kteří přihlížejí k okolnostem (které jim vyloží advokáti) a ke komentáři zákona, kde je vysvětlen cíl příslušného opatření.A právě z toho mám největší strach. Algoritmus se dá snadno vyhodnotit, ale soudce je jen člověk.
Když je soudce idiot, od toho se lze odvolat na nadřízenou instanci.Odkdy? Naposledy když se o to někdo pokusil, tak zakročil nadřízený soud.
To by me zajimalo, proc musi byt pro oblast pocitacu jine zakony nez pro oblast normalniho zivota. Kdyz mi nezakazuji vlastnit nuz, proc mi pak teda zakazuji vlastnit nastroje pouzitelne ke kupe dobrych a legalnich veci, ale ktere dokazi, kdyz jsou zneuzity, pachat nejake skody.Přesně tak... Tohle je presumpce viny...
Škodou nikoli nepatrnou se rozumí škoda dosahující částky nejméně 5 000 Kč, škodou nikoli malou se rozumí škoda dosahující částky nejméně 25 000 Kč, větší škodou se rozumí škoda dosahující částky nejméně 50 000 Kč, značnou škodou se rozumí škoda dosahující částky nejméně 500 000 Kč a škodou velkého rozsahu se rozumí škoda dosahující nejméně částky 5 000 000 Kč. Těchto částek se užije obdobně pro určení výše prospěchu, nákladů k odstranění následků poškození životního prostředí a hodnoty věci nebo jiné majetkové hodnoty.zdroj
predpokladam ze jeste neplatio presumpce viny, takze by naopak museli dokazat ze soubor smazal on nebo svoji nedbalosti mu to umoznil.
Možná je tedy čas založit IT odbory.To bych nepovazovakl za moc rozumne reseni, jeho dusledky by mohly byt ve finale horsi, nez problemy, kvuli kterym vzniklo. Uplne staci se kouknou na doktory a jejich lekarskou komoru (skoda, ze se nemenuji Ceska Odborna Komora Lekaru, meli by pak super zkratku
Uplne staci se kouknou na doktory a jejich lekarskou komoruJo a za každé použití počítače se bude adminovi platit 30Kč
Stejné tresty mohou nově dostat také ti, kteří u sebe pouze přechovávají nástroje, zařízení či prostředky včetně počítačového programu, které mohou vést k neoprávněnému přístupu do cizího počítače nebo systému.
A co má znamenat tohle? Já jakožto správce menší sítě samozřejmě mám nástroje a částečné znalosti k tomu, abych mohl získat některá data. Nikdy jsem je však nepoužil k tomu, abych se dostal někomu do systému, ale k otestování toho, co je na mé síti možné a co není. Pokud někdo chce být dobrým policajtem například, tak je dobré znát triky zlodějů. To samé platí pro správce. Chcete mě za to zavřít?
Jestě zde najdou i věci dobré, které by mohli být obecně prospěšné, ale já osobně mám k některým částem jisté výhrady.
Chcete mě za to zavřít?Ano, samozřejmě tě za to chceme zavřít. Budeš sedět ve vězení tak dlouho, dokud se nenaučíš pořádně makat a pokud tě vůbec necháme někdy vydechnout, tak si můžeš tak maximálně administrovat potkany v díře! Dobře známe takové živly, kteří mají na disku schované ssh, či snad, nedejbobe, nmap, a když se jim na to přijde, tak vykřikují "Ale já nechystám žádné teroristické útoky!" Takový přístup jenom podkopává naši demokracii.
Chcete mě za to zavřít?
Zatím asi ne. Ale není od věci mít na každého něco, čím se dá v případě potřeby skřípnout.
prostředek, včetně počítačového programu, vytvořený nebo přizpůsobený k neoprávněnému přístupu do sítě elektronických komunikacíNa druhou stranu by se to dalo vzít obráceně - SSH je prostředek vytvořený k oprávněnému přístupu do sítě. Tcpdump a wireshark jsou analytické nástroje vytvořené k diagnostice vlastní sítě, aircrack a podobné jsou nástroje pro testování bezpečnosti vlastní sítě. Zkrátka o ničem z toho se nedá říct, že to bylo "vyvořeno nebo přizpůsobeno k neoprávněnému přístupu". Tenhle paragraf osobně považuju za bezzubý, ale to samozřejmě neznamená, že člověka nebude stát spoustu peněz za právníky, aby se z toho vysekal... §230 považuju za nebetyčnou zhovadilost, která v zákoně nemá co dělat. (Chtěl jsem napsat bezprecedentní zhovadilost, ale to by nebyla pravda.)
Na druhou stranu by se to dalo vzít obráceně - SSH je prostředek vytvořený k oprávněnému přístupu do sítě. Tcpdump a wireshark jsou analytické nástroje vytvořené k diagnostice vlastní sítě, aircrack a podobné jsou nástroje pro testování bezpečnosti vlastní sítě. Zkrátka o ničem z toho se nedá říct, že to bylo "vyvořeno nebo přizpůsobeno k neoprávněnému přístupu". Tenhle paragraf osobně považuju za bezzubý, ale to samozřejmě neznamená, že člověka nebude stát spoustu peněz za právníky, aby se z toho vysekal...Myslím si, že je tam klíčové slovo úmysl, který by Vám ještě ke všemu musel někdo dokázat.
§230 považuju za nebetyčnou zhovadilost, která v zákoně nemá co dělat. (Chtěl jsem napsat bezprecedentní zhovadilost, ale to by nebyla pravda.)Na tento paragraf se také dá dívat z více pohledů.
Na tento paragraf se také dá dívat z více pohledů.No tak nám nastiň nějaký, který neznamená, že tě budou popotahovat po soudech, když omylem uděláš rm -rf na špatné části nezálohovaného souborového systému.
„Je to hodně zásadní věc, v této oblasti poměrně průlomová. Dotýká se to velkého množství lidí a vede to k tomu, aby podobnou činnost vykonávali už jen lidé, kteří této problematice rozumějí,“ řekl v pátek Právu vedoucí oddělení informační kriminality policejního prezidia Karel Kuchařík.Já si myslím, že úmysl určitě nebyl špatný.
Úmysl se nepočítá, počítá se text zákona.
A co je státu do toho, jak schopný je člověk, kterého si najmu na nějakou práci. Takovýhle blábol nepovažuju za nic jiného, než za výmluvu, kde ho nic lepšího nenapadlo.
Úmysl se nepočítá, počítá se text zákona.Samozřejmě s ním nesouhlasím moc také, protože nejspíše bude týkat i mě, ale alespoň se ho trošičku snažím ospravedlnit. Na ABC asi nebude moc problém, kdy činnost vykonávají lidé kteří problematice své práce moc nerozumí(a díky tomu je právě porušován zákon a soukromí ostatních lidí - klientů), ale já bohužel taková místa znám.
A co je státu do toho, jak schopný je člověk, kterého si najmu na nějakou práci.Dokud ho nezažalujete? Nic.
Dokud ho nezažalujete? Nic.Dokud nepodáte trestní oznámení... Žalobu podá státní zástupce Jde o trestní právo... A trestní oznámení může podat kdejaký trouba z firmy (a třeba jen právě proto, že jste mu smazal výsledkovou listinu z Min) a zaměstnavatel už nemá šanci svého zaměstnance chránit (právní cestou). A to je IMHO hlavní průser, že to je trestní právo, takže je to Stát vs. admin, nikoliv (blbá) firma vs. (blbý) admin (firma blbá protože najala blbého/neschopného admina)
No, nad tou poznámkou o vytřídění laiků jsem se při čtení taky pozastavoval (opět zejména v souvislosti s prý volno-tržní vládou). O tom, jakého (jak kvalitního) admina si najme, si snad firma rozhodne sama. Na trhu bude jistě celá řada nabídek a cen, ze kterých si vybere vhodnou kombinaci.
A to bude asi ten hlavní problém. Firma si najme toho nejlevnějšího, který zadané úkoly bude plnit s největší rychlostí. A jak už je zajímat nebude. S pomocí fóra dovede rozjet server kde kdo, ale kde kdo ho dovede s pomocí fóra také zdevastovat. A to já znám mnohem horší případy. A díky trhu se prostě na ty se znalostmi moc nedostane.
Nehledě na to, že když už by vláda chtěla regulovat profesní úroveň adminů, tak příslušná opatření by asi vypadla jinak než kriminalizace chyb
Také by mě zajímal opravdový záměr těchto zákonů.
No jenže o čem se dá říct, že je pak tedy vytvořeno k neoprávněnému přístupu? I ten exploit se píše proto, aby se vyzkoušela bezpečnost software...Podle mě u ničeho. Respektive u všeho se dá prohlásit, že jsem to tvořil pro vlastní potřebu k testování vlastní sítě. Jenže...
A chápou vůbec dnešní soudy, že jsou tyhle nástroje "k něčemu dobré", nebo radši chtějí "všechny ty internety zakázat" aby se nikomu nic nestalo?Tady je právě ten problém. Ve chvíli, kdy na mě někdo hodí průnik do nějaké sítě a cajti u mě najdou exploit, tak jsem v hajzlu, i když jsem se do té síťě vůbec nepokoušel nabourat. (A ten exploit mám pro sebe, abych ověřil, že moje síť jím není ohrožená.)
Nevíte někdo o možnosti, jak těm nekompetentnostem či záměrným lobistickým účelovkám čelit? Při pohledu na to, jak fungují Wikipedia, Back Tracking a Linux vůbec bych dával informatikou podpořenému komunitnímu přístupu šanci i v této věci
Já bych řekl, že zrovna IT je oblast kde má přímá demokracuje velmi nadprůměrnou podporu.
Pak abclinuxu.cz není o IT. Stačí se podívat na jakoukoli diskuzi o radaru, kde většina místních odmítá přímou demokracii (alias referendum).
To je pomerne nelogicke. Vetsina lidi ma totiz podobnejsi nazory, nez si mysli. Ja to odhaduji tak na 70%. Tedy oni zabijeji 70% veci, s kterymi by souhlasili, aby se neprosadilo 30% veci, s kterymi by nesouhlasili.
Přesně podle tohoto klíče nechce ODS referendum o radaru, zatímco ČSSD nechce referendum o Lisabonské smlouvě.
Přímá demokracie předpokládá vyspělou občanskou společnost. To by ale znamenalo pokračovat tam, kde jsme násilně za první republiky skončili.
To ale nic nemění na faktu, že ji zde většina osazenstva odmítá.
Za prve, kauzalita je opacna - prima demokracie zpusobuje vyspelou obcanskou spolecnost, a ne naopak (existuji studie, ktere to dokazuji). To co vy tvrdi politici, kterym toto "cekani" vyhovuje.
Za druhe, vyspelou obcanskou spolecnost uz davno mame. Svycari i nektere zeme USA maji primou demokracii vice nez 100 let. Opravdu myslite, ze tyto spolecnosti byly vyspelejsi nez jsme my? My mame vice volneho casu, vetsi gramotnost, vetsi pristup k informacim... Nebo staci pohled do Finska - tam ma 50% mladych lidi vysokou skolu. Jsme snad hloupejsi nez Finove?
kauzalita je opacna - prima demokracie zpusobuje vyspelou obcanskou spolecnost, a ne naopak
Já bych ale významnou kauzalitu mezi přímou demokracií a vyspělou občanskou společností nehledal. Mluvil jsem jen o předpokladu, ale na svém tvrzení nijak zvlášť netrvám.
Za druhe, vyspelou obcanskou spolecnost uz davno mame.
Vyspělou občanskou společnost tu tedy opravdu nemáme. Jako hlavní argument uvedu slabou důvěru v mezilidských vztazích, která lepšímu vývoji společnosti brání. Ruku v ruce s tím pak působí ambivalence nebo lhostejnost, přísné sledování jen vlastních zájmů a také typické maloměšťácké/maločecháčské "pupkozření" (Schwarzenberg). Aby občanská společnost měla vliv i na politický vývoj v zemi, tak by navíc musely existovat těsnější vazby mezi občany, podniky a státem. Nemusíme se rovnou zabývat přímou demokracií. Stačilo by jen do právního rámce převzít některé prvky převážně funkčně diferencovaného liberálního neokorporativismu. Podobně jako je tomu např. v Rakousku či Švédsku.
Ve vztahu k naší prvorepublikové historii bych ještě uvedl, že o co méně byla první republika demokratická než je ta naše dnešní, o to více byla občanská společnost více vyspělá.
Ta duvera v mezilidskych vztazich je skutecne zakladem vyspele spolecnosti, a prima demokracie ji vyznacne posiluje. Je to totiz podobne jako s psanymi smlouvami - v prime demokracii nemusite narozdil od reprezentativni nikomu verit, ale muzete se spolehnout na to, ze o cem hlasujete se dostane do prislusnych zakonu.
Asi bychom se mohli shodnout na názoru, že zavádění (i přímé) demokracie v podmínkách bez patrné občanské společnosti (případ polistopadového vývoje v ČR, ale také případy "importované" demokracie - Irák, Afghánistán) přináší podstatně menší užitek a určitě pomalejším tempem než je tomu v případě, kdy už občanská společnost vznikla (české národní obrození a období před 1. sv. válkou). Občanskou společnost primárně podporují právem garantované občanské svobody, tedy z velké části i důsledek zavádění demokratických principů. Přímá demokracie tak zcela jistě má pozitivní vliv na vývoj občanské společnosti.
Je to pomerne zvlastni, ze pravicove orientovani lide odmitaji primou demokracii. Toto odmitani je nekonzistentni s jejich (deklarovanym) svetonazorem. Pokud jsou schopni akceptovat zisk i za cenu, ze nekdo jiny ziska mnohem vic, a nepripada jim to nespravedlive, proc nejsou schopni akceptovat svuj vlastni mocensky zisk (ktery prima demokracie prinasi), i za cenu, ze ostatni obcane ziskaji totez?
Jestli nebude problem v tom, ze pravicovym volicum ve skutecnosti take jde o spravedlnost, a myli se, ze jim to, ze nekdo ziska vic, nevadi. Pouze zastavaji tuto pozici, protoze sami ziskavaji vic, nez by si zaslouzili.
Já jakožto pravicově orientovaný člověk přímou demokracii neodmítám. Pouze v ní nespatřuji všelék na problémy lidí. Důležité věci (vstup do NATO a EU, Lisabonská smlouva, umístění radaru, přijetí Eura atd.) mohou být klidně rozhodovány přímo. Bez zastupitelské demokracie se ale neobejdeme, u drobnějších věcí je nesmysl, aby se hlasovalo přímo, je to přímo technicky nemožné (to by lidé nedělali nic jiného, než hlasovali).
je to přímo technicky nemožné (to by lidé nedělali nic jiného, než hlasovali)
Já v tom nic nemožného nevidím. Kdo by hlasovat chtěl, mohl by. Dalo by se hlasovat o více věcech najednou a v delším časovém horizontu.
Jinak řečeno, každý občan by hlasoval o všem, o čem dnes rozhoduje sněmovna, senát, vláda, každý z ministrů vlády, krajské zastupitelstvo, rada a hejtman, obecní zastupitelstvo, rada a starosta atd.? Tedy by každý občan obdržel (byť elektronickou cestou) denně například 1000 stránek materiálů ohledně toho, o čem se má rozhodovat? A jak by to bylo u věcí, které nesnesou odkladu?
Je mi jasné, jak by pokus o realizaci něčeho takového brzy skončil - lidé by si odhlasovali, aby se o ty rutinní věci staral někdo jiný. Jinými slovy, vybrali by si zastupitelskou demokracii. V lepším případě. V tom horším by hlasování ovládly zájmové skupiny, které by hlasovaly s vysokou účastí a prosazovaly by si své vlastní zájmy. Například u členů Dělnické strany si takový postup dokážu docela živě představit.
Na demokraticky zvolené zastupitele by se ale měl více vyvíjet tlak. Dnes tuto aktivitu často suplují média i bez podnětu ze strany občanů. Kupříkladu přímá volba by mohla být běžnějším jevem a mohla by být doprovázena případnou odvolatelností politika za určitých předem stanovených podmínek. Abychom neodbíhali moc od tématu, tak například tehdy když se dopustí hrubé nedbalosti .
Já jakožto pravicově orientovaný člověk přímou demokracii neodmítám.
To jsem rad.
Pouze v ní nespatřuji všelék na problémy lidí.
Ja v ni take nevidim vselek, ale duvod, proc ji prosazuji, je predevsim to, ze umozni lepsi prosazeni dalsich pozitivnich veci. Znamena to proste, ze politika bude bliz obcanum, a tyto nizsi naklady na zmenu se pozitivne promitnou do zivota lidi.
Ruzni lide maji ruzne navrhy, jak veci zlepsit. Obvykle je ovsem prima demokracie daleko ucinnejsi paka. Priklad muze byt treba tady. Kdyby se tito studenti radeji venovali misto prosazovani neucinnych banalit prosazovani prime demokracie, byli by vsem mnohem prospesnejsi. Jinym prikladem muze byt, co lide casto navrhuji, jakasi trestni odpovednost politiku. Iniciativa, zavazne referendum a odvolani resi tento problem daleko elegantneji.
Což mne tak napadá, jakou trestní sazbou a pro koho by asi byl hodnocen tento případ http://lamer.cz/quotes/show/1#comments
,takže pokud mám úmysly čisté, nemusím se ničeho bát nebo ne? Ale docela mě zaujalo slovo vytvoří.Kdo v úmyslu spáchat trestný čin porušení tajemství dopravovaných zpráv podle § 180 odst. 1 písm. b), c) nebo trestný čin neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací podle § 228 odst. 1, 2 vyrobí, uvede do oběhu, doveze, vyveze, proveze, nabízí, zprostředkuje, prodá nebo jinak zpřístupní, sobě nebo jinému opatří nebo přechovává
1. zařízení nebo jeho součást, postup, nástroj nebo jakýkoli jiný prostředek, včetně počítačového programu, vytvořený nebo přizpůsobený k neoprávněnému přístupu do sítě elektronických komunikací, k počítačovému systému nebo k jeho části, nebo
2. počítačové heslo, přístupový kód, data, postup nebo jakýkoli jiný podobný prostředek, pomocí něhož lze získat přístup k počítačového systému nebo jeho části
BTW: Některé paragrafy nahoru od těchto dvou mi přijdou neméně zajímavé.
pokud mám úmysly čisté, nemusím se ničeho bát nebo ne?musíš se bát obvinění, s tím, že budeš muset dokázat, že o úmysl spáchat tr. čin nešlo.
Ale docela mě zaujalo slovo vytvoří.Mě zas zaujalo prodá. Dost by mě zajímalo, jak v úmyslu spáchat trestný čin prodám prostředek, kterým ho chci spáchat. Jinak tyhle paragrafy jsou prý založeny na nějaké Úmluvě o počítačové kriminalitě a sexuálním zneužívání dětí, nemáte někdo její text (hledal jsem, bezůspěšně).
Díky za tuto pasáž přímo ze zákona. Jasně ukazuje, jak jsou tu některé reakce nepřiměřené.
Mám chuť o tom napsat do blogu. Jakkoli se mi příliš nezamlouvá trestání adminů za (byť hrubou) nedbalost, vidím jako žádoucí udělat si trochu jasno v tom, o co přesně jde. Opravdu je leckdo (bohužel včetně podplukovníka Kuchaříka) naprosto mimo mísu.
Takový zápisek bych velmi uvítal, a jistě bych v tom nebyl sám.
viz § 364 a § 365
Kterého zákoníku? (čistá zvědavost, žádný útok)
Jinak právě kvůli tomu, že v případě a) i b) půjde do vězení mi to přijde jako demence, protože ani v jednom případě na tom nemá poškozený/zaměstnavatel žádný důvod a nevím, proč by měl mít stát...
Ono sem určitě patří vlákno z jiné diskuse, protože já jsem podle něj došel k závěru, že ne pokud se to provede automatizovanou technickou analýzou. Na druhou stranu: Kdo v úmyslu spáchat trestný čin porušení tajemství dopravovaných zpráv podle § 180 odst. 1 písm. b), c) vyrobí, uvede do oběhu, nabízí, zprostředkuje, prodá nebo jinak zpřístupní, sobě nebo jinému opatří nebo přechovává postup, nástroj nebo jakýkoli jiný prostředek, včetně počítačového programu, vytvořený nebo přizpůsobený k neoprávněnému přístupu do sítě elektronických komunikací, k počítačovému systému nebo k jeho části bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo zákazem činnosti. Takže záleží na tom jak se to provede a zda-li bude k tomu potřeba někam neoprávněně přistupovat.(Heh, zrovna jsem si u toho vzpoměl na jednu hlášku z filmu: Záleží jen na tom jak se tahle historka podá, takže tak…)Pěkně jsem se do toho zamotal.
Ale docela mě právě zaujalo jiné spojení:Kdo v úmyslu spáchat trestný čin porušení tajemství dopravovaných zpráv podle § 180 odst. 1 písm. b), c) nebo trestný čin neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací podle § 228 odst. 1, 2 vyrobí, uvede do oběhu, doveze, vyveze, proveze, nabízí, zprostředkuje, prodá nebo jinak zpřístupní, sobě nebo jinému opatří nebo přechovává počítačové heslo, přístupový kód, data, postup nebo jakýkoli jiný podobný prostředek, pomocí něhož lze získat přístup k počítačového systému nebo jeho části, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo zákazem činnosti.To s tou výrobou a poskytnutím hesla k počítačovému systému opravdu platí?
Ale ted vazne, s uzitecnosti zbrani souhlasim ,a myslim ze by ubudlo loupeznych prepadeni kdyby je meli i bezni lide. Zlocinec jsi vzdycky nejakou tu bouchacku sezene, a ma k tomu extra motivaci (normalni clovek se tomu neubrani)No nevim. Zda se, ze zkusenosti z USA hovori jinak - tam ma zbran kde kdo a kriminalita tam neni nizsi, nez v Evrope.
Pocet vrazd na 100000 obyvatel je v USA vyrazne vyssi nez v Evropskych zemich. Ani Svycarsko na tom neni prilis dobre ve srovnani s ostatnimi Evropskymi staty.
Viz en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_homicide_rate.
Ja na ten argument zbrani moc neverim. Podle me dojde ke klasicke eskalaci - utocnik bude predpokladat, ze obet muze mit zbran, a bude spis ozbrojeny a strilet jako prvni. Je to neco jako za studene valky - pokud unilateralne zvysite pocet jadernych hlavic, druha strana udela totez.
Ja na ten argument zbrani moc neverim. Podle me dojde ke klasicke eskalaci - utocnik bude predpokladat, ze obet muze mit zbran, a bude spis ozbrojeny a strilet jako prvni.To je tvoje věc. Dám pár příkladů, jak se projevila možnost nosit zbraň v USA. North Carolina - nošení zbraní bylo do roku 1994 zakázáno, od roku 1995 povoleno (po splnění podmínek úřad vydá povolení). Počet vražd v těchto letech klesl ze 770 na 670 a s následujícími roky dále klesal, pokles se zastavil až v posledních letech a zůstává kolem 580. Počet obyvatel za tu dobu vzrostl ze 7mil. na 9mil. (Sledovaný poměr klesl z 11 na 6.4) Aljaška - nošení zbraní bylo do roku 1993 zakázáno, od roku 1994 je povoleno (po splenění podmínek úřad vydá povolení), od roku 2003 není potřeba ani povolení. Počet vražd v roce 1993 byl 54, v roce 1994 38, v roce 1995 55, kolem roku 2000 pokles na průměrně 35. Počet obyvatel se zvýšil z 600tis. na 680tis (Sledovaný poměr se měnil z 7.9 na 5.3, roku 2007 je 6.4) Vermont - pro nošení zbraní není potřeba povolení. Počet vražd je průměrně 13 za posledních 20 let při počtu obyvatel z 550tis na 620tis. (Sledovaný poměr tedy klesá z 2.4 na 2.1) Wisconsin - nošení zbraní je zakázáno. Počet vražd je průměrne 170 za posledních 20 let při počtu obyvatel z 4.7mil. na 5.6mil. (Sledovaný poměr tedy klesá z 3.6 na 3) Dál jenom v rychlosti. Illinois - podobně jako Wisconsin, nošení zbraní je zakázáno. Sledovaný poměr za posledních 20 let rostl z 8 na 11, poté postupně klesl na 6 Pennsylvania - nošení zbraní bylo do roku 1988 povoleno (po splnění podmínek úřad může vydat povolení), od roku 1989 změna - po splnení podmínek úřad vydaá povolení. Sledovaný poměr se mezi těmito léty zvýšil z 5.5 na 6.3, v druhé polovině devadesátých let poklesl na původní hodnotu, později ještě níže. Nyní se vrátil někam k 5.5 New York - nošení zbraní je povoleno (po splnění podmínek úřad může vydat povolení). Koncem osmdesátých let byl sledovaný poměr okolo 11, roku 1991 dokonce 14, od té doby postupně klesá, nyní je okolo 4. Shrnutí: Ani tyto údaje nejsou dostatečné, aby se dalo prohlásit, že snadný přístup ke zbraním omezí počet vražd. Stejně tak nejsou dostatečné pro opačné prohlášení. Ukazují ale, že co stát jedné Federace, to jiná situace, takže hodit celé Spojené státy do jednoho čísla a prohlásit, že zbraně jsou špatné, je naprostý nesmysl.
Zatím ten zákon snad ještě schválen nebyl
Myslím si, že návrh jeho návrh je dostatečná ukázka blbosti, a ikdyž se 100x změní, původní úmysl tam byl, a objeví se v dalších zákonech.
A co tedy navrhujete?
No, co delate v CR je mi vicemene ukradene
Prima návrh řešení. Něco takového by mne vskutku nenapadlo. Na stranu druhou, obávám se, že ačkoliv je vaše řešení jistě originální a inovativní, není pro mne a ostatní adminy v ČR příliš přínosné. Ale rohzodně se nenechte odradit, přemýšlejte dál a svoje postřehy si určitě nenechávejte pro sebe.
super, takze pokud admin pouzije nejakej soft na otestovani bezpecnosti site tak ho za to zavrou a pokud ho nepouzije tak ho zavrou za nedbalost...
:))) Svět je prostě zlej.
Proboha, lidi, nejdřív čtěte a pak teprve kecejte. Jedna krátká citace:
Kdo překoná bezpečnostní opatření, a tím neoprávněně získá přístup k počítačovému systému nebo k jeho části, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty...
To důležité jsem zvýraznil. Totéž v dalších odstavcích téhož paragrafu. Podobně třeba:
Kdo v úmyslu spáchat trestný čin porušení tajemství dopravovaných zpráv podle § 180 odst. 1 písm. b), c) nebo trestný čin neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací podle § 228 odst. 1, 2 vyrobí, uvede do oběhu, doveze, vyveze, proveze, nabízí, zprostředkuje, prodá nebo jinak zpřístupní, sobě nebo jinému opatří nebo přechovává...
Důležité je opět tučně. Zkrátka a jednoduše - oprávněné použití softwaru na otestování bezpečnosti není trestné. Tečka. Kolikrát bude ještě potřeba něco takového opakovat?
Ano, přemýšlím, že řada místních firem by mohla správu IT/ICT outsourcovat do zahraničí. Na stranu druhou, nejsem si jistý, nakolik je takový outsourcing pro firmy použitelný. Se servisními výjezdy k zákazníkům by byl asi menší problém... navíc jaký admin by chtěl absolvovat servisní výjezd do ČR, když by tu platila taková legislativa?
Není to lobby výrobců disků?
Další zajímavá situace by byla, kdyby admin "způsobil ztrátu dat", ale měl by několik, od vedení zamítnutých žádostí o nákup nových disků, diskových polí, zálohovacích strojů.
Pak by zavinění přecházelo na vedení, i když by samozřejmě záleželo na konkrétní situaci. Pokud by vedení žádosti zamítalo kvůli kritické finanční situaci, pak by zřejmě ani o trestný čin nešlo (zkoumalo by se ale, zda nedošlo k jinému trestnému činu, a to v souvislosti s tou kritickou finanční situací).