Apple představil nový MacBook Pro s čipy M4, M4 Pro a M4 Max.
Na GOG.com běží Halloween Sale 2024. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Return of the Phantom.
Společnost OpenAI spustila internetový vyhledávač ChatGPT search.
Konference OpenAlt 2024 proběhne již tento víkend 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Začíná ale už v pátek na warm-up party ve Studentském klubu u Kachničky v 17:00. Pokud jste ještě areál FITu nenavštívili, k dispozici jsou pokyny k orientaci. Na programu je 54 přednášek a workshopů. Témata jsou od silně technických témat jako je třeba GCC nebo PostgreSQL po méně technické témata jako eGovernment, nebo třeba detailní analýzu … více »
Byla vydána nová verze 6.9 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.0.1. Tor client na verzi 0.4.8.13. Thunderbird na verzi 115.16.0.
Vývojáři free a open source synchronizačního nástroje (a p2p náhrady Dropboxu) Syncthing oznámili, že z důvodu odporu ze strany Google Play ukončují podporu OS Android. Bohužel v rámci toho zmizí i vydání Syncthing na F-Droid, který má slabší uživatelskou základnu. Syncthing je na Androidu implementován formou wrapper aplikace, která spustí Syncthing démon, vyžádá potřebná oprávnění a zpřístupní webové rozhraní démona. Ve srovnání se
… více »V červnu 2022 bylo oznámeno, že z K-9 Mailu se stane Thunderbird pro Android. Trvalo to poněkud déle, než vývojáři předpokládali, ale včera byl první stabilní Thunderbird pro Android 8.0 vydán.
Projekt microDMG Racer na Kickstarteru nevyšel, tak se autor rozhodl uvolnit na ESP32 postavené autíčko i ovladač jako open source.
Byl vydán TrueNAS SCALE 24.10 „Electric Eel“. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 24.10.29 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nově s podporou AI (whisper.cpp) pro generování titulků. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Relativně nedávno jsem narazil na to, že je nějaká koncepce výuky programování na středních školách založená na Arduinu. Do té doby jsem tuto hračku neznal, ale velice mne to zaujalo. Kdysi před nějakými 35 lety jsem bastlil podle Amatérského Rádia, co se dalo, a pokud by tehdy existovalo něco takového jako dnes, byl bych nadšen, i když by tomu asi padnul za oběť můj volný čas. Takže možná dobře, že nic takového tehdy nebylo
Nějaký ten pátek zpátky zde pod něčím blogovým zápiskem proběhla diskuze o kávě, tak si dovolím na ni velmi stručným reklamním způsobem navázat a jednu konkrétní kávu doporučit...
Mám dotaz, který vůbec nesouvisí s Linuxem, ale určitě se zde najdou technicky zdatní jedinci, kteří by mi mohli odpovědět, tak se chci zeptat alespoň formou blogového zápisku na to, zda může mít čip na adaptéru k objektivu vliv na detekci zaostření.
Po téměř 4 letech jsem se rozhodnul přihodit další návod pro GIMP – k činnosti, kterou provádí kdekdo, ale povětšinou jsou výsledky buď divné (voskové figuríny v časopisech), nebo přímo odstrašující (občas potkávám v některých diskuzích). Pro činnost zmíněnou v nadpisu ovšem existuje pro GIMP úplně skvělý plugin: Wavelet Decompose. Pokud by v tuto chvíli chtěli uživatelé Windows zdrhnout, že jim to bude k ničemu, utíkat nemusejí, dá se stáhnout i funkční verze pro Windows.
Někdy před 2 lety, pln dojmů a pocitů z rekonstrukce bytu jsem sepsal zápisek, který se mi nějak nechtělo stále dokončit a zveřejnit. Ale když tady tak smutně čekal, tak jsem se konečně rozhoupal, trochu ho dodělal a chystám se stlačit tlačítko Publikuj
. Třeba někoho i zaujme…
Koupil jsem v dubnu byt a naivně věřil, že za dva měsíce mám hotovou rekonstrukci, s níž s vlezu do 100 000 korun. Kromě výrazně překročeného rozpočtu mne to stálo ještě 5 kilo čisté váhy… Ale pokud by vás zajímaly nějaké zkušenosti, co jsem nasbíral, klidně poradím.
Nedávno jsem si povšimnul iritujícího pulsujícího štětce v GIMPu. Nějak jsem se nerozhoupal k tomu, abych tento bug nahlásil a říkal jsem si, že si toho přece musí někdo všimnout…
Dnes mi čerstvě zkompilovaný Hugin udělal obrovskou radost. Objevilo se v něm totiž maskování – jediná věc, která mi tam chyběla k dokonalosti Chlapi, kteří ho píšete, mockrát díky!
Nedávno se zde David ptal, zda čteme beletrii. Já jsem zrovna nyní četl Ďáblovu alternativu, ale na večerní čtení to byla příliš politická kniha, takže jsem to nakonec v polovině vzdal a otevřel knihu od Roba Granta – Neschopnost.
Když jsem nedávno psal zápisek o prvních zkušenostech s DVB-T, netušil jsem, jaké možnosti poskytuje program dvbstreamer. V diskuzi mne jam001 nakopnul, tak jsem se na něj podíval znovu, lépe a radostněji
Rozhodnul jsem se koupit si DVB-T přijímač, zvolil jsem USB pro jednoduchou montáž – vybral jsem si celkem levný WinFast DTV Dongle Gold.
Nechci zde rozebírat, koho jsem v daném příběhu hodnotil pozitivně, koho negativně a proč. Zajímal mne ale nějaký klíč k postavám. Ten jsem nikde nenašel, tak jsem si představil dnešní společnost…
Před pár měsíci jsem navštívil hypermarket Globus a uviděl u pokladny letáčky na soutěž se značkou KlasA. A jelikož tuto značku vidím skoro na všem, co kupuji na jídlo, kouknul jsem na to.
…aneb nová fičura pro uřvance
Jen takový krátký rychlozápisek. Nedávno jsem si čirou náhodou povšimnul, že se ve Windows menu GIMPu objevila mně do té doby neznámá položka Single-window mode. Hned jsem vyzkoušel, oč se jedná…
Šéfovi se malinko polámal notebook Acer. Mizí mu disk ze systému (i BIOSu). Pokud náhodou systém nabootuje, během chvíle vytuhne, jelikož disk zmizí. Při bootování linuxového CD to chrlilo spoustu chybových hlášek. Možná je to řadič disku, možná je to jen elektronika na HDD, nějak mi chybějí náhradní komponenty na vyzkoušení, tak jsem zvolil cestu jednodušší - autorizovaný servis. (Teď mne napadlo, že jsem to mohl zkusit nabootovat bez HDD, no každopádně na to mrknu, ale to není předmětem tohoto zápisku.)
Info úvodem: součástí tohoto zápisu je i jednoduché funkční HOW-TO.
Již dlouho se u nás v práci sem tam někdo ozval, že bychom mohli dát na naše webové stránky nějaké videoukázky z našich vystoupení, či DVD. Při představě nějakého šíleného flashe se mi z toho ale dělaly mžitky před očima a vehementně jsem se tomu bránil. Docela mi hrál do karet limit 300 MB na webhostingu. Doba ale pokročila, navýšily se limity, rychlosti, přišel flash 9 s možností přehrávat MP4 video a také přišlo HTML5 s tagem <video>
. Takže jsem řekl „ano“ a začal zjišťovat, jak to udělat co nejlépe.
Před nějakou dobou jsem pln nadšení popisoval nové vlastnosti vývojové verze Huginu. Mezitím uběhlo pár pátků, verze 0.8 vyšla finálně oficiálně, a k opěvovaným vlastnostem přibyly ještě dvě, kterých si uživatel může všimnout. Obě se týkají kontrolních bodů, a věřím, že se všem uživatelům budou líbit.
Rád bych rozvinul diskuzi o automatickém ostření DSLR. Od chvíle, co jsem si pořídil Sigmu, se potýkám stále s nějakými problémy. Nedávno jsem svou skromnou sbírku objektivů rozšířil o postarší Sigmu EX 70-200/2.8 s níž výrazně zmohutněl můj problém s ostřením. Má dlouhá ohniska, velká skla, a tím pádem i malou hloubku ostrosti. Prakticky se mi s ní totiž nepodaří vyfotit při použití autofokusu ostrou fotku.
…tak tahle je nazván seriál na Živě.cz, při jehož čtení už mi přetekla trpělivost. Pod rouškou údajného rozpletení sítě dělají v té síti škaredé díry a tváří se, že je to tak správně.
Dnes to sice nebude FAQ, už vůbec ne odpověď na nejčastěji kladený dotaz, ale zůstanu v kolejích svého „seriálu“. Ani se nejedná o nic běžně použitelného, ale jen o hračičku. Včera se v jedné diskuzi kamarád pochlubil svou 3D fotkou, tak mi to nedalo a hned jsem si zkusil vytvořit něco podobného. Popravdě řečeno, když člověk zná princip, jak to funguje, přijde na způsob tvorby okamžitě – je to velmi jednoduché.
V diskuzi o AviDemuxu padl dotaz na demuxování VOB souboru. Trochu mi to připomnělo staré časy, kdy jsem občas zkoušel něco dolovat z DVD video disků, tak jsem malinko zapátral a našel postarší website s linuxovými porty několika málo užitečných programů.
Již dlouho s oblibou používám Hugin. Po celou dobu se v něm neobjevovaly víceméně žádné novinky. Zlepšovala se stabilita (dříve spíš silná nestabilita) a vylepšovala se kvalita výstupu (alespoň z pohledu uživatele, do zákulisí nevidím). Nyní začaly přibývat novinky Rád bych se s vámi podělil o to, co mi udělalo v nové verzi radost, možná některé z vás nalákám, abyste si Hugin upgradovali a vyzkoušeli
Jelikož už mi doma pomalu dosluhoval DivX přehrávač H&B DX-3255, chtěl jsem se podívat, co místo něj, a narazil jsem na přehrávač Popcorn Hour A-110, který sice neumí přímo přehrávat CD/DVD, ale zato umí spoustu jiných věcí A je v něm… Linux!
V úterý večer jsem se náhodou dostal k tomu, že jsem zkouknul jeden pořad v TV. Seděl jsem u PC, má drahá se dívala na „Růžovku“, televize pak běžela a začal pořad „112 – v ohrožení života“. Naslouchaje jedním uchem, pořad mne zaujal… po chvíli šokoval… tedy ani ne ten pořad, ale to, co je u nás možné. Ve spravedlnosti se moc nevyznám, hodnotím jen jako prostý člověk.
Když jsem si dnes na jistém fóru už asi po pětisté sedmdesáté první přečetl dotaz, jak udělat, aby ve fotce byl kousek barevný a zbytek černobílý, rozhodnul jsem se napsat druhý díl svého GIMP Most Frequently Asked Questions…
Dovolím si jeden „dotazovací“ blogový zápisek. Vyskytnul se mi problém, který nevím, jak řešit. Po dlouhé době spokojeného využívání internetového připojení prostřednictvím ISP NETBOX mi nastal problém.
Tak jsme se v diskuzi o aktivaci SW dostali oklikou zase ke GIMPu. Před časem zde Quetzal sliboval super seriál, jenže jak rychle se vyskytnul, tak rychle se po něm slehla zem. Seriál nikde. Tak tedy zkusím sám trochu popsat alespoň činnost, na niž se v mnoha diskuzích ptají lidé nejčastěji. Izolování objektu, jeho vystřihnutí z pozadí, či třeba nahrazení části obrázku.
Má touha mne přemohla a rozhodnul jsem se pro koupi digitální zrcadlovky. Ne, že by se s EVF Fuji S5500, ke které jsem měl dokoupeny i některé filtry, nedalo hezky fotit – ale přece jen, zrcadlo je zrcadlo. Předem chci říct, že jsem dopadnul tak, že fotoaparát po mnoha strastech a vyhozených penízcích nemám, a zvažuji, zda ho nakoupit za našimi hranicemi, nebo počkat, až se v důsledku nástupu nové verze začne vyprodávat i u nás. Než kliknete na "více…", uvařte si kafčo a pohodlně se usaďte – trochu jsem se rozepsal
Asi už začínám být se svými „akcemi“ nudný, ale dnes ráno jsem v Tescu opět jednu ukořistil. A to v ideální chvíli.
Aktivně používám GIMP, navíc si ho sestavuji z SVN. Dnes jsem si říkal, že bych si mohl z SVN spáchat i knihovny GEGL a babl. Babl už v AUR nebyl, GEGL nešel zkompilovat, navíc je PKGBUILD v AUR napsán tak, že instaluje jakousi předpotopní verzi. Vyřešit to samozřejmě šlo, pokud používáte Arch a máte zájem (pro ostatní asi nezajímavý zápisek), čtěte dál...
Před několika dny se v archovském repozitáři [testing]
objevily balíčky pro KDE4, nahrazující KDE3. Nahodil jsem k tomu diskuzi na českých archovských stránkách. Vogo se optimisticky vyjádřil, že to tam bude hnít tak měsíc, než to dají do [extra]
… Naneštěstí se jeho optimismus nevyplnil…
Už jsem zde párkrát psal o různých zajímavostech, na něž jsem narazil v hypermarketu Tesco, kolem kterého chodím denně domů. Dnes jsem byl po dlouhé době, s Lexaurinem a Ibuprofenem v trávicí soustavě, navštívit svého zubaře. Po cestě od něj jsem se zastavil v Intersparu na Cejlu.
Nerad nechávám problémy napůl otevřené, takže jsem se dokopal k sepsání závěru své anabáze za novým zeleným hadwarem.
Tak už mám nějaký ten den doma wattmetr a vylepšený počítač. Slíbil jsem, že změřím, co půjde a sepíšu to, takže tak činím. Čekalo mne několik překvapení, a také jsem v procesu reklamace základní desky.
Tohle není blog, tohle je postesk. Uvědomil jsem si, že asi žiju trochu (možná trochu hodně) mimo realitu. A asi nejen já, asi se zde na ábíčku najde více takových.
Tak jsem včera nastrkal do počítače harampádí, o kterém jsem psal. Navíc jsem svůj Arch povýšil z 32 bitů na 64 a řešil pár souvisejících problémů.
Mám naprosto bezproblémové spolehlivé PC, na mou potřebu dostatečně výkonné, tak do toho musím vrtat
Byl jsem dnes na služebce ve Staré Boleslavi. Na cestu jsem se domluvil, že mne vezme "skorokolega" ze Zlína, kterého jsem nikdy dříve neviděl.
Od pondělka mám dovolenou. Pokud nejedu někam na hory, obvykle stačím vyřídit různé věci, na které jinak nemám čas.
Před nějakou dobou jsem si myslel, že si televize UPC dělá z lidí srandu. NE, nedělá. Mají u sebe b…, teda nepořádek, a místo toho, aby si ho uklidili, vyhrožují lidem vymahačskými firmami.
V jistém blogu jsem byl, možná jen z hecu, požádán o nějaké HowTo k pečení. Zkusím alespoň něco málo napsat, třeba tím některé potěším. Víkend se škaredým počasím je před námi, tak proč si něco nevytvořit
Please, help me! Dnes mi volala má drahá do práce, že mám ten můj linux nějaký pošomtaný, že jí 2× natvrdo vypnul počítač během práce.
Býval jsem zákazníkem Karnevalu. Pořídil jsem si ho proto, že jsem potřeboval internet. Jenže v krátké době se poštěstilo a NetBox nabídnul své služby i v naší ulici.
Dovolím si dnes zafušovat do řemesla Davidu Ježkovi, a k tomu přidat trochu neplacené reklamy. Vyskočila na mne totiž reklama na Levné knihy s nabídkou titulu Cikáni jdou do nebe. Po návštěvě serveru jsem ale narazil i na jiné 2 filmy.
Vrátil jsem se včera po 2 týdnech z Jeseníků zpět do „civilizace“. Tak jsem se stavil večer vyzvednout z práce mou nejdražší a po cestě domů jsme se zastavili něco nakoupit v Tescu. Když jsme procházeli kolem regálu s akčními jogurty, vybuchnul jsem smíchy. Má drahá sice vůbec nechápala, co mi na té ceně připadá tak strašně srandovní, když ty jogurty vždy prodávali za 14.50, a teď je mají v akci za 14.90, ale to už je o jiné diskuzi…
Tento týden mne dojala brněnská Česká pošta. Připadá mi, že občas dělají z lidí úplné blbce.