Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Chcete Linux 3.0?
současné verzování mi vyhovuje (s 2.6 na věčné časy) |
|
4% (54) |
při větších změnách měnit i major revizi příp. hlavní verzi |
|
34% (455) |
označovat verze podle data |
|
6% (77) |
zachovat řadu 2.6 a přidat vývojovou 2.7 |
|
10% (131) |
je mi to jedno |
|
47% (640) |
Celkem 1357 hlasů
Vytvořeno: 20.10.2008 09:51
Tiskni
Sdílej:
goto
jako je v jádru jsem ještě v žádném jiném programu neviděl).
....neco jako: 255 revizi #ff abychom podle barvicky poznali i cislo verze.Uživatelé černobílých terminálů by tě za to měli rádi.
grep --colour=auto
čo spôsobí automatické zvýraznenie červenou farbou ak je výstup na farebnom termináli a ak je jeho výstup použitý v skripte alebo v čiernobielom termináli tak je výstup čiernobiely.
No zástancom tohto názoru moc nie som ale niečo ako odľahčená verzia xorgu priamo v jadre by myslím mohla byť skvelá vec na mobilné zariadenia.Tak to třeba jo…i když se mi ten nápad také moc nelíbí. Ale před integrováním Xorg do jádra u desktopů nás chraň bůh.
Teda nemusí to byť xorg len niečo jednoduché aby človek nemusel spravovať framebuffer "ručne".Proč? Já bych naopak řekl, že je lepší spouštět framebuffer a nad ním třeba Xka s ovladačem fbdev, protože implementace framebufferu je malá, jednoduchá, provázaná s jádrem a z něj také dobře ovladatelná a je lepší když se ovládá v takovýchto zařízeních ručně než aby si to jelo automaticky bůh ví jak.
Trepať taký xorg do zariadenia s 32MB RAM je zase podľa mňa šialenstvo.Od toho je tu KDrive.
To není moc originální (Metafont).Tak co takhle vydat Linux 3, pak 5,8,13...
Posunout na 2.7, a pak pokračovat po... řádových místech nejbližší pěkné konstanty v nejbližší pěkné číselné soustavě.
Jj 3 by měla přijít až s něčím novým a ne přejít na 3 a zjistit, že nic nového nepřináší. Ikdyž jsem psal, že mi je to jedno, s tímto komentářem se ztotožňuji. Raději přejít na 2.7.